Sade yaşamak için hayatınızı sadeleştirin

• Konbuyu başlatan özlem1980
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde özlem1980 tarafından oluşturulan Sade yaşamak için hayatınızı sadeleştirin başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 10,171 kez görüntülenmiş, 5 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Sade yaşamak için hayatınızı sadeleştirin
Konbuyu başlatan özlem1980
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Önce, başımı sokacak bir evim olsun temennisi. Ardından biraz daha geniş bir daire arayışı. Ardından araba, ardından villa ve ardı arkası kesilmeyen istekler, hedefler.

Sonuçta, toplumun her kesiminden koro halinde yükselen ortak sesler:
Param yok! Zamanım yok! Borcum çok!
Ve daha pek çok şikayetle her gün defalarca karşılaşırız. Belki bu şikayetler bizim de dilimizden dökülür, az veya çok.
Para kazanmak için harcanan zamanın, enerjinin ve gayretin pek azını bizi gerçekten mutlu edecek şeylere ayırmayız. Bu yüzden her geçen gün mutsuzluğumuz daha da artar.
Hayatımıza şöyle bir göz gezdirelim. Nerelerde hata ediyoruz?
Evli olanlar, ailesine yeteri kadar zaman ayıramıyor. Özellikle çalışan eşler, hem kendilerine, hem de çocuklarına karşı görevlerini ve sorumluluklarını yerine getiremiyor.
Dostlarımıza, yakınlarımıza ayıracak zamanımız yok. Hatta kendimize ayıracak zamandan mahrumuz.
Bulabildiğimiz boş zamanları verimli kullanmak yerine örneğin televizyon seyrederek, lüzumsuz telefon görüşmeleri yaparak veya magazin haberlerini okuyarak geçiriyoruz.
Giyim-kuşam, ev eşyaları, besin maddeleri gibi ihtiyaçlar için lüzumundan fazla harcamalar yapıyoruz. Basit dahi olsa bir şeyi alırken, buna gerçekten ihtiyacımızın olup olmadığını düşünmüyoruz.
Bu ve benzeri insanları mutsuz eden şartları ortadan kaldırmaya yönelik bütün dünya çapında yaygınlaşan bir görüş var:
SADE HAYAT.
Sade hayat düşüncesinin yukarıdaki olumsuzluklara ne gibi çözüm yolları getirdiğini sıralarsak, bu akım hakkında yeteri kadar fikrimiz olacaktır.
Sade hayatın en önemli kurallarından birisi, harcamaları kontrol altına almaktır. Bunun için bazı küçük ayrıntıları gözardı etmemek gerekir. Örneğin evinize bir eşya almak istiyorsunuz. Almadan önce kendinize şu soruları sorun:
� Gerçekten buna ihtiyacım var mı?
� Aldıktan sonra ihtiyacımı tam olarak karşılayacak mı?
� Aynı eşyayı daha önceden almış olma ihtimali var mı? Eğer varsa, yenisini almak yerine onu kullanabilir miyim?
� Alacağımız eşya çok yönlü kullanım özelliğine sahip mi?
Harcamaları kontrol altına almanın uygulamada bir çok yolu vardır. Bazı örnekler vermek gerekirse:
� Paranızı en çok nerelere harcadığınızı bulmaya çalışın. Eğer fazla harcama tespit edebiliyorsanız, o noktalarda tasarrufa gidin.
� Lüks ve gösterişe yönelik harcama yerine, aynı memnuniyeti ve tatmini sağlayacak tarzda, ölçülü harcama yapın.
� Fatura ve taksit ödemelerinizi belli bir düzene koyun. Yeni harcamalarınızı bu ödemeleri dikkate alarak yapın.
� Kredi kartı kullanmıyorsanız, kartsız bir hayata devam edin. Eğer varsa ve birden fazlaysa kart sayısını en azından bire indirmeye çalışın.
� Borçlanmaktan uzak durmaya çalışın. Hayatı rahat ve huzurlu bir şekilde yaşamanın en iyi yollarından birisinin borçsuz yaşamak olduğunu unutmayın.
� Alışveriş için harcayacağınız zaman, enerji ve parayı kısmaya çalışın.
Harcamaları kontrol altına almanın en kestirme ve kolay yolu israftan kaçınmak, tutumlu bir çizgide yaşamaktır. Tutumluluk ise günlük yaşantının en küçük ayrıntısında dahi kendisini gösterir. Neler yapabileceğimize birkaç örnek verelim:
� Dişlerinizi fırçalarken suyu boşa akıtmayın.
� Evinizde bozuk musluk varsa tamir ettirin. Tamir edilmesi mümkün değilse, mutlaka değiştirin.
� Büyük bir ateşin üzerine küçük kap koymayın.
� Normal ampullerin yerine floresan kullanın.
� Plastik ambalajlar yerine, tekrar kullanılabilen ambalajları tercih edin.
� Pencerelerin temizliğinde sirke ve su kullanın. Bu yolla diğer kimyasal temizleyicilerden daha fazla verim alabilirsiniz.
Japonya'da tutumlu yaşam'' üzerine yazdığı kitapla Tasarruf Yıldızı'' olan Elkoya Mozoki'nin tutumluluğa dair uygulamalarından bazılarını aktaralım:
� İhtiyacım olan sebzeleri kiraladığım küçük bostanda yetiştiriyorum.
� Kentte nerede ucuzluk olduğunu yakından izliyorum.
� Otomobilimizi yıkamada biriktirdiğim yağmur suyunu kullanıyorum.
� Kış mevsiminde sadece oturduğumuz odayı ısıtıyorum.
Sade hayatın bir başka yönü kendimize, ailemize ve yakın çevremize zaman ayırabilmektir. Bunun içinde bazı basit çözüm önerileri sunabiliriz:
Her şeyde önce en önemli tercihlerimizin neler olduğunu tespit etmeliyiz. Bunun için hayatımızda yer tutan olayları, varlıkları ve kişileri bir önem derecesine tabi tutmamız gerekir.
Özellikle ailemize ayıracağımız zaman ve enerji, hem aile içi sevgi ve saygıyı güçlendirecek, hem daha mutlu bir hayat sürmemizi sağlayacak, hem de bir takım maddî güçlüklerin ve problemlerin daha kolay halledilmesini sağlayacaktır.
Her eğitimin kaynağı aile olduğu gibi, tutumlu olma, sade bir hayatın şartlarını yerine getirme eğitiminin de kaynağı ailedir. Gerek eşlerin, gerekse çocukların sade yaşam şartlarını uygulayabilmeleri, birlikte hareket etmelerine bağlıdır.
Sade yaşamın bir diğer ayağı, çevreye saygı, çevreye değer vermektir. Sade yaşamın yukarıdaki saydığımız yönlerini hayatında uygulama fırsatı bulan insanlar, kendilerini çevreden koparan engellerden kolaylıkla kurtulacaklardır. Çünkü kendisine ve çevresindeki insanlara vakit ayırabilen kişi, içinde yaşadığı dünyayı daha rahat gözlemleme imkanı bulacaktır. Çevreyi görebilen, çevreye değer verme gereğini hisseder. Çevreye değer veren ise, hayatının her aşamasında çevreye zarar vermemek için elinden gelen gayreti gösterir.
Çevreye saygılı bir hayatın bazı göstergelerini sıralayalım:
Alışverişte ambalajı en az olan, ya da dönüştürülen ürünlerin satın alınması.
Tabiatta yok olması çok uzun zaman isteyen pet şişe, metal kutu, plastik kaplar ve poşetler yerine daha kısa sürede yok olabilen kağıt, cam vb. maddeler ile geri kazanılmış ürünlerin satın alınması.
Kullan at anlayışıyla üretilen plastik veya kağıt mutfak eşyaları (tabak, bardak, çatal, kaşık vb.) yerine cam veya porselen olanların tercih edilmesi.
Kullan at piller yerine doldurulabilir pillerin tercih edilmesi,
Ozon tabakasına zarar veren spreyler, aerosol boyaların satın alınmaması.
Evlerde cam, kağıt ve plastiklerin ayrı ayrı toplanması ve geri dönüşümü için gerekli önlemlerin alınması.
Plastik torbaların, biriktirilip tekrar kullanılması.
Boşalan şişelerin, kutuların, kapların, ambalaj malzemelerinin başka işlerde kullanılması.
Not almak ve karalamak için daha önce kullanmış olan kağıtların kullanılması.
Aşırı tüketimden kaçınmak için ihtiyaç olmadığı halde kıyafet alımından kaçınılması.
Kırılan, bozulan, kullanılmış eşyaları atmaktansa bunların tamir edilmesi.

Dr. Veli Sırım

M

Mustang

Kullanıcı
28 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
mustang-serpil.blogspot.com
Çok hoş bir paylaşımdı emeğine sağlık.
Bende hayatımda sadeliğe gidiyorum evde ne çok kullanmadığım şey olduğunu fark ettiğimden beri onları hayatımdan çıkarıyorum ,giyisilerimde de aynı şeyi yaptım belki bir gün giyerim diye beklettiğim şeyleri verdim evde ne çok yer açıldı .
Hayatım sadeleştikçe daha kolay hale geldi .

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Okuması güzel ama, maddeleri sırasıyla okudukça  :-[ biraz ter bastı Özlem'cim  :)
Çünkü 2 yıl önce iş değişikliği yapana kadar ttumlu olmak yerine, beğendiği her şeyi alan biriydim, annem " kızım biraz para at kenara" dedikçe, bir daha ki aya atarım anne derdim :)
Aniden işten ayrılma kararı alınca, kenarda birikmiş paramın olmasının ne demek olduğunu, kötü bir tecrübe ile öğrendim.
Ama dersimi aldım. Artık devamlı çanta almıyorum, bazen ihtiyacım olmayan şeyleride alıyorum ama yavaş yavaş onlarda düzene girecek :)
Teşekkürler paylaşım için :)

S

spiritualsigns

Şu şartlarda daha ne kadar sadeleşir ki hayat... Global kriz yaşadığımız şu günlerde zaten hesaplarımızı al takke ver külah yapmaktan başımız döndü... bu metni yazan geleceği gördü demek ki :D