Prof. Dr Naida CAMUKOVA

• Konbuyu başlatan emine38
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kim, Neyi, Nasıl Başardı? kategorisinde emine38 tarafından oluşturulan Prof. Dr Naida CAMUKOVA başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 12,078 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kim, Neyi, Nasıl Başardı?
Konu Başlığı Prof. Dr Naida CAMUKOVA
Konbuyu başlatan emine38
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan karainci
E

emine38

Kullanıcı
5 Nis 2007
En iyi cevaplar
0
0
Prof. Dr Naida CAMUKOVA
Tarih ve Filoloji İlimleri Akademisyeni
1976 yılında Rusya Federasyonu’nun başkenti Moskova’da dünyaya geldi.
1980 yılında 3,5 yaşında iken ilköğretimine Moskova’da başladı. On bir yıllık okulu 7 yılda altın madalya ile tamamladı.
Ortaokul ve lise yıllarında Rus dili, edebiyat, matematik, tarih ve coğrafya konulu bilgi yarışmalarında Sovyetler Birliği birincilikleri aldı.
1985 yılında lise eğitiminin yanı sıra Tıp kolejine girdi ve 1987 yılında üstün başarıyla tamamladı. Üstün başarıdan dolayı Sovyetler Birliğinde sadece 8 kişinin faydalanabildiği Devlet bursu ile Ortaokul ve liseyi tamamladı.
1987 senesinde Lisans eğitimine Dağıstan Devlet Üniversitesi (D.D.Ü.), Edebiyat Fakültesi ve Moskova Devlet Üniversitesi (M.G.U.), Tarih Fakültesine başladı. 1988-1989 eğitim yılında Dağıstan Devlet Üniversitesi (D.D.Ü.)
Edebiyat Fakültesinde Arhiografi Araştırma Ekibi oluşturmuş ve daha sonra ekip çalışmaları enstitü haline gelmiştir.
1992 yılında her iki üniversitenin de lisans ve yüksek lisans eğitim programları birlikte üstün başarıyla tamamladı.
Eğitimi süresince ”Lenin” devlet bursu aldı.
1992-1994 yılları arasında Dağıstan Devlet Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi’nde ”Kumuk Yazılı Edebiyatı” ve Moskova Devlet Üniversitesi, Tarih Fakültesi’nde ”Rusya’nın 20.yy. başlarındaki Kafkasya Tarihi” konularında doktora eğitimini üstün başarıyla tamamladı.
2001 yılında tarih ve fıloloji ilimleri alanlarında 25 yaşında dünyanın profesörlük unvanı aldı. 1995 yılında merkezi İstanbul’da bulunan ”Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı” tarafından koordine edilen Pedagojik Türkçe Eğitim kurs ve çalışmalarına katıldı.
1996 yılında D.D.Ü. Şarkiyat Fakültesi bünyesinde Türkoloji Bölümünü açtı ve bölüm başkanlığına getirildi.
2004 yılında Dağıstan Devlet Üniversitesi ve Uluslararası Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi ile yapılan işbirliği protokolü gereği halen başkanlığı yürüttüğü Türkoloji Bölümü bünyesinde ”Türk Dili ve Kültürü Merkezi” açılmasın
öncülüğünü yaptı. Dağıstan Devlet Üniversitesi tarafından değişik yıllarda düzenlenmiş Dağıstan’da ve birkaç ülkede ’arkeolojik ve arhiografık önemli saha araştırma ve çalışmalarında görev aldı.
Prof. Dr. Naida Camukova, 1990 yılından beri Dağıstan Devlet Üniversitesi, Şarkiyat Fakültesi Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır. 3 yaşından itibaren her yıl yapılan IQ zeka ölçüm testlerinde, Picasso (Humaniterlik) ölçüm standartlarına göre 360 üzerinden 357 puan, Instain ölçüm standartlarında (140-200 arası) 200-puana varmaktadır. Bugüne kadar 25 tane çeşitli branşlarda ve ilmi konularda hazırladığı çalışmaları kitap ve broşür olarak yayınlanmıştır.
” Bir çok konuda değişik dillerde yayınlanmış makaleleri mevcuttur.
iyi derece de bilgisayar üst programları kullanmaktadır.
Bildiği Yabancı Diller:
Rusça, İngilizce, Fransızca, Türkçe, Almanca, Arapça, Farsça.
Bildiği Türk Lehçeleri:
Genel Kıpçak Lehçeleri (Kumukca, Nogayca, Karaçay-Malkarca, Kazakça, Tatarca, Gagavuzca, Azerice)

P

prenses_o6

Kullanıcı
5 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
hım..paylaşımın için teşekkürler emine

K

karainci

Kullanıcı
11 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
BURSA
allah vergisi. tabi bayanda bunun farkına varınca kendini çok güzel geliştirmiş. takdir ettim kendilerii