Oximoron bir dünyada yaşıyoruz…

• Konbuyu başlatan dideM
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde dideM tarafından oluşturulan Oximoron bir dünyada yaşıyoruz… başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,865 kez görüntülenmiş, 13 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Oximoron bir dünyada yaşıyoruz…
Konbuyu başlatan dideM
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan muraturkom
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Oximoron; oxymoron’dan dilimize girmiş, iki, zıt anlamlı, çelişkili, uyumsuz kelimenin bir arada kullanılmasını tanımlayan sözcük. ‘Oxus: keskin, moron: aptalca’ kelimelerinden oluşuyor.

İşte size oximoron örnekleri,
‘Korkunç güzel, sessiz çığlık, yaşayan ölü, farklar aynı, tatlı cadı, sanal gerçeklik, kaçak güreş, adil savaş, kesinlikle güvensiz, kesin tahmin, kesin dedikodu, aktif emeklilik, neredeyse bitti, neredeyse kesin, amatör uzman, Amerikan İngilizcesi, ilkler arasında birinci, anarşik kurallar, belirsiz sonuç, korkunç tatlı, korkunç hoş, dev bebek, kötü sağlık, kötü şans, dazlak saç, sonsuzluktan öte, büyük detay, büyük yudum, yarım büyük, doğum kontrolü, siyah ateş, günahsız suçlu, kör bakış, bulanık görüş, bunaltıcı eğlence, ölürcesine eğlence, parlak gölge, aşağı yukarı, canlı yanmak, hesaplanmış hata, sessiz fırtına, sıradan şıklık, neşeli kötümser, akıllı salak, kapatmak için başlama düğmesine basın, kesinlikle belirsiz kesinlikle karmaşık, kesinlikle anlaşılmaz, arayı kapatmak, soğuk savaş, ortak özgürlük biten araştırma, bütünüyle tahrip edilmiş, tamamen bitmiş, tamamen eksik, bütünleştirici parçalar, istikrarlı saçmalık, istikrarlı düşüş/yükseliş, sürekli kriz, istikrarlı kriz ortamı, uzun süreli belirsizlik, yapıcı eleştiri, sabit değişken, kontrollü heyecan, yaratıcılığı öldürmek, güncel tarih, tehlikeli derecede sakin/uysal, kara gün, kara ışık, kör talih, savunma vuruşu, kesinlikle olabilir, bile bile düşüncesizlik etmek, müthiş ıstırap, afet yönetim merkezi, ayrıştırıcı kurallar, boşluk çizmek, toplu iğne, duygusuz kahkaha, duygusuz ağlama, dinamik istikrar, kolay problem, bilimsel tahmin, seçilmiş kral, eşit farklılıklar, eşit fırsatlar, gerekli lüks, ölümlü hayat, buharlaştırılmış, süt/su, yönetici asistanı, beklenen sürpriz, adil deneme, hatalı gerçek, son versiyon, sonunda tekrar, sağlam tahmin, dipte yüzmek, unutulan hafıza, serbest seçim, serbest ticaret anlaşması, taze kurutulmuş meyve, taze dondurulmuş, arkadaşça savaşlar, dostça mücadele, tam zamanlı hobi, bir yere gitmemek, yarı ölü, mutlu son, sert yastık, zararsız suç, dürüst hırsız, insansı robot, artan düşüş, artan küçülme, ilk sonuç, ilk emeklilik, içsel çıkış, eğlenceli tehlike, hafif ağırlıklar, sıvı metal, yaşayan ölü, ölümcül başlangıç, yerel ağ, yalnızlar kulübü, bağıran sessizlik, büyük azınlık, zorunlu tercih, orta doğu, askeri barış, ufak kriz, ufak felaket, isimsiz şöhret, adsız kahraman, en berbat favorim, negatif büyüme, asla genelleme, yeni geliştirilmiş, yorum yok, yapışmayan tutkal, hiç fazla değil, apaçık sır, tek seçenek, açık kilit, çıldırtan cazibe, organize suç, orijinal kopya, acısız işkence, parçalı başarı, kısmi başarı, pasif direniş, mükemmel bir saçmalık, sevimli aptal, değerli çöp, önceki tarih, ertele hemen, verimlilik komitesi, kamu sırrı, tescillenmiş başarı, çabuk yavaşla, tesadüfen organize olmak, gerçek fantezi, gerçek tahmin, oldukça yeni, sökülebilir yapışkan, kesintisiz uyku, yuvarlak köşeler, hüzünlü gülüş, güvenli silah, bilimsel spekülasyon, deniz çiftliği, ikinci başlık, gizli servis raporları, gizli dedikodu, yarı değerli, yarı özel, yarı kapalı, ciddi komik, az uzakta, sessiz alarm, basit karışıklık, bir çift, yavaş jet, ufak servet, sessizliğin sesi, her şeyde uzman, acayip derecede tanıdık, sentetik doğal gaz, sistematik değişimler, geçici sonuç, traji komik, kabul edilemez çözüm, inanılmaz gerçek, olağanüstü düzenli, sıfır kayıp, beyaz gece, tam bir yarım…’

Çoklukları şaşırtıcı değil mi? Eminim, günlük hayatta bunlardan ve daha aklıma gelmeyenlerden pek çoğunu kullanıyoruz. Çünkü böyle düşünüyoruz. Kelimeler zihnimizin, bakış açımızın yansıması. Çelişkilerle, birbirine zıt gelen şeylerle, değerlerle iç içe yaşayıp gidiyoruz.

Peki o zaman niye farklı görüşler ortay çıktığında, zaman zaman sanki başka türlüsü yokmuş, olamazmış da mutlak doğru, şu ya da buymuş gibi diretip, kendimize de başkalarına da yaşamı zorlaştırıyoruz? Çözümlere yoğunlaşıp, uzlaşma zeminleri aramak yerine tüm taraflara zarar vereceği kesin, dayatmacı tutumlar sergiliyoruz?

Biraz daha oximoronca düşünebilmeyi başarsak, birbirimizi daha iyi anlayacağız. Daha toleranslı, hoş görülü olacağız. Zengin, farklı bakış açılarının üretkenliğine kavuşup, her şeyi düzeltme iddiasını bırakırsak, dünyayı güzelteceğimize* inanıyorum.

*Güzeltmek, Sevgili Yelda Karataş’tan duyduğum ve çok sevimli bulduğum bir kelime.

Kaynak : www.milliyet.com.tr
Yazı: Tuna Çizenel

C

crnkcclr

Kullanıcı
25 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Güzeltelim o halde :)

C

crnkcclr

Kullanıcı
25 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
bende de insanlıksız var.... :D :D

C

crnkcclr

Kullanıcı
25 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
nasıl yani kelime kıtlığı_?_ :D :D
insanlıksız = insanlıktan nasibini almamış , insanlıktan çıkmış insan görünümünde herhagi birşey.. :)

C

crnkcclr

Kullanıcı
25 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Didem bir de tafralanmak var :) olur mu _?_

B

bloodelf

Kullanıcı
23 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Bursa
mikro dünyada yaşıyoruz .. bu davranışların hepsi mikro insanın davranışları

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
bloodelf' Alıntı:
mikro dünyada yaşıyoruz .. bu davranışların hepsi mikro insanın davranışları
Neden böyle düşünüyorsun? Yaşamında farkında olmadan çoğu kez kullandığın ikilemeler bunlar. Belki de buraya yazılmadan önce farkında bile değildin böyle bir zıtlığın.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
crnkcclr' Alıntı:
nasıl yani kelime kıtlığı_?_ :D :D
insanlıksız = insanlıktan nasibini almamış , insanlıktan çıkmış insan görünümünde herhagi birşey.. :)
Anlamını anladım. :) İnsanlığın gerektirdiği davranışlardan bir haber insan:)
Hani "insanlık" kelimsine sadece "-sız" eki getirip olayı çözüyoruzya onun için söyledim:))

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Bu moronluk konusunu ben daha önce çok defa dile getirmiştim ama. Buradada buna okumak iyi oldu.

dideM' Alıntı:
*Güzeltmek, Sevgili Yelda Karataş’tan duyduğum ve çok sevimli bulduğum bir kelime.
Birde bu üst kısma takıldım. Varmı böyle bir kelime ?
Neyse. Yoksada artık var olur sanırım. Ben kendimi bi güzeltemde gelem barim.

M

muraturkom

Oximoron türkçeye girmiş bir kelime olsaydı duyardık.
  Ancak hadi hernehalt olursa olsun tezatlıkların karşı karşıya geldiği ama kelime olarakta bir şeyler ifade ettiğini hissettirmişsin. Biz de biraz oximoron ca yaşasak demişsin. Evet eleştirel düşünce de benimde savunduğum başkasının gözüyle kalbiyle  hey oradan nasıl gözüküyorum sence der gibi yaşayıp doğru zannettiğimiz yanlışlarımızdan sıyrılarak daha uyumlu bir baba bir eş bir iş arkadaşı olmamız mümkün. Çatışmalarda empati yoluyla daha objektif olunarak en aza inmesini umuyorum. diliyorum. ülkemizde de öteki kavramı böylece tarihe gömülür dü belki de.