ÖTENAZİ BİR CİNAYET Mİ YOKSA BİR ÇARESİZLİK Mİ?

• Konbuyu başlatan semazen08
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde semazen08 tarafından oluşturulan ÖTENAZİ BİR CİNAYET Mİ YOKSA BİR ÇARESİZLİK Mİ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,945 kez görüntülenmiş, 13 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı ÖTENAZİ BİR CİNAYET Mİ YOKSA BİR ÇARESİZLİK Mİ?
Konbuyu başlatan semazen08
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
S

semazen08

Kullanıcı
24 Ocak 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Dünyada tüm karşı çıkmalara rağmen çoğu kez uygulanmak zorunda kalınan bu yöntem sizce doğru mu?
Sizde uyandırdığı duygu ne?
Bitkisel hayattaki bir hastanın vadesi gelene kadar kalbi durana kadar o vaziyette kalmasını mı tercih etmek lazım yoksa artık büyük olasılıkla iyileşmesi ve hayata dönmesi zor olan bir hastanın hayatını kendi insiyatifinizle sonlandırmak mı?..
Bana sorarsanız ikiside çok çokkk zor.
Hala yüksek mercilerde tartışma konusu olan ötenazi bana göre gitmek mi zor kalmak mı sözünün tam ortasındaki büyük bir ikilem.
Neden mi,ya yeniden dünyaya dönerse,ya iyileşirse o hasta onun bu hakkını hele de ona hiç sormadan nasıl elinden alabiliriz ki?
İşte böyle,ben başlattım siz devam edin sevgili arkadaşlar
Düşüncelerinizi merak ediyorum
Herkese sağlıklı ve mutlu bir akşam diliyorum..

S

serhatt

Kullanıcı
2 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Kaderin önüne geçemeyiz.Vademiz dolunca bu dünyadan göçer gideriz

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Sonuçtan umut yoksa kendine, karşındakine o acıyı, olumsuzlukları yaşatmanın bir anlamı yok diye düşünüyorum. Tabii insan o durumda nasıl bir psikolojide olur bilemiyorum. Ben de bırakmak istemem herhalde, yine de bir umut olur insanın içinde.  :-\

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Eğer adam ölmeyi seçmişse yapacak birşey yok sanırım. Ama 18 yıl komada yatıp çıkan bir adam da vardı. Ayrıca ötenazi uygulanacak hastalarda steril iğne kullanılması şarttır. bu da garip bir bilgi. Adam ölüyor hala temiz iğne kullanıyolar  :)

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Ötenazi; zor bir karar...
Ama uygulanmaması gerekir diye düşünyorum çünkü, hayata  dönen bir çok insan var seneler sonra..
Karar vermesi zor bazı şeyler yaşanmadan bilinmezmiş ya bu karar da böyle bir şey galiba.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Bence kişisel tercih.
Bir kere cinayet değil, çaresizliğin verdiği bir tercih gibi görünüyor.
İnsanlarında bu tercihi kullanması kadar doğal bir durum yoktur.
Teşekkür ederim.

B

bir dost

Kullanıcı
19 Eki 2008
En iyi cevaplar
0
0
Konya
ötenazi ne bir cinayet ne de çaresizliktir. bence en büyük cesarettir.

M

MeDyC

Bence cinayet değildir. Alınması gereken zor bir karar sadece...
Benden böyle bir karar alınmam istense kim için olursa olsun kesinlikle ötenaziyi seçerdim.

longcoming

longcoming

Kullanıcı
10 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
Adana
Hasta adına bence kimse karar veremez.Vermemelidir de.Ne kadar acı çektiğini bilsek de yaşatmaya devam emek gerekir diye düşünüyorum.
Karar hastanın kendisi tarafından veriliyorsa(daha doğrusu verilebiliyorsa),bu hastaya "İnsan" olarak son kez karar verebilme şansı tanımaktır ve yukarıda söylendiği gibi de hasta için çok büyük bir cesarettir.

B

birtanem

Kullanıcı
30 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
Babam bir hafta bitkisel hayatta kalıp hayata gözlerini tamamen kapattığında ölümün hem yaşayan hem de sevdikleri için çok zor olduğunu anladım. Bu süreç bir hafta değilde çok daha uzun olsaydı dayanamazdım diye düşündüm. Çünkü herşeyini kendi yapan o dev adam çok çaresiz , biçare görünüyordu gözüme. Ötenazi olmalı belkide. Hem sevdiğin bir insana bu kadar çok acı çektirmemek hemde acıdan kalbinin acıdığını hissetmemek için.

seninleherşeyevarım1

seninleherşeyevarım1

Kullanıcı
14 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ötenazi hastanın kendi kişisel hakkıdır. Hasta bir umutla ölümüde bekleyebilir ya da ölümü beklerken bin kez öleceğime bir kez ölürüm de diyebilir. İnsanlar tedaviyi kabul etmediği sürece doktorun onu iyileştirme şansı yoktur. Ameliyat olması gereken bir kişi istemediği sürece kimse onu zorla ameliyat edemez bunun gibi birşey. Ne kadar zamanını ölümü bekleyerek geçirebileceğini bırakalım hasta karar versin bence.

D

derman86

Kullanıcı
2 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
bence çaresizlik umudunun tükenmesi hastaysa acı çekmesi yaşlı ise ölüm korkusu geçen yaşlı bir kadın 96yaşında 10 gün  aç kalarak ötenazi hakkını kazanmış haberlerde okudum

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Klinikler inceleme yapmadan hastaların ölümüne yardımcı olmakla suçlanıyor. İsviçre’deki ötenazi kiniklerinde basit bir depresyon hastası bile anında öldürülüyor...

CENEVRE - İsviçreli savcılar ölüm kliniklerini mercek altına aldı. İsviçre’de çaresiz hastalıklara yakalanan ve dayanılmaz ağrılar çeken hastaların ötenazi yani “ölme hakkı” bulunuyor.Yasaya göre ölüm kliniğine başvuran hastaların psikolojik muayeneden geçmesi ve gerçekten ölümcül bir hastalığının olup olmadığının belirlenmesi gerekiyor. Ancak, ülkedeki bazı klinikler hiçbir ön araştırma yapmadan hastaların intihar etmelerine yardımcı olmakla suçlanıyor.

http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/409934.asp

Herşeyin bir  şeyini çıkartıo insanoğlu.
Az evvel okudumda paylaşayım dedim..