Olaylara bakış açınız

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Harun tarafından oluşturulan Olaylara bakış açınız başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,971 kez görüntülenmiş, 12 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Olaylara bakış açınız
Konbuyu başlatan Harun
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ebruliyn
H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Arkadaşlar aşağıda ufak bir soru var. Sizler cevapladıktan sonra da yorumlarız birlikte.

Çok katlı bir gökdelenin güvenliğinden sorumlusunuz diyelim. Sizden yangına karşı tedbirler almanız isteniyor. Aklınıza ilk gelen 3 şey nedir. Neler yaparsınız.

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
yangın anında mı,yoksa öncesi mi

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
İlk aklıma gelen 3 önlem

Personele yangın eğitimi ve tatbikatı
Çıkış kapılarının kilitli olmaması,alarmların çalışıyor olması
Her personele Gaz maskesi

M

MeDyC

1. eğitim.
2. yangın uyarı ve otomatik söndürme sistemi
3. yangına yalıtımlı ve çabuk tahliye yolları

morkiz

morkiz

Kullanıcı
10 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
1) yangın çıkmaması için dikkat eden özel elemanlar işe alınır yani görevleri her an tetikte olmak
2) herkese eğitim verilir
3) yangının olacağını önceden haber veren alarmlar,ve benzeri şeyler bulunur

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
3 arkaştan cevap gelmiş, hepside güzel yanıtlar. Açıkcası normalin ötesinde sevindim doğrusu :)

Bu soruyu normalde sorduğunuzda aldığınız cevaplar, yangın söndürme tüpü, yangın alarmı, kürek , kova, yangın merdiveni, acil çıkış kapıları, önemli evrakları bir yere saklama vs gibi şeyler oluyor.

Ama bu önlemlerin hepsi yangına karşı alınmış önlemler sayılamaz. Bunların hepsi yangın çıktıktan sonra en az hasarla durumu atlatmak içindir.

En başta yapılması gerekenlerden biri eğitimdir. Siz ne kadar önlem alırsanız alın eğer eğitimsiz kişilerle çalışıyorsanız , olması muhtemel kötü durumla yaşanacaktır. Yangın söndürme tüpünü kullanmayı kimse bilmedikten sonra bir anlamı kalmıyor. A

Alınacak muhtemel diğer önlemler, yanmaya dayanıklı duvar kaplamaları, iyi bir elektrik tesisatı, yangın çıkması muhtemel yerlerin sıkı kontrolü vs vs. olabilir.

Netice itibariyle toplum olarak , olaylar karşısında önlem alırken herşey olup bittikten sonra hareket ederiz. Misal bir yere üst geçit yapılacaksa ilk önce orda birisinin ezilmesi gerekir. Yoksa üst geçit yapmanın bir manası yoktur.

Başka bir örnek , mesela deprem sigortası var. İnsanlar deprem sigortası yaptırdıklarında kendilerini güvende sanıyorlar. Hoş bunu yaptıranda pek yok, sadece deprem olunca yaptırılan sonra unutulan birşey. Benim evim yıkılmış, ailem yokolmuş ondan sonra gelecek para ne işime yarayabilir. Önlemi baştan almak lazım. Deprem sigortası yaptıracağına, ilk önce evini kontrol ettir bakalım sağlammı değil mi. Ondan sonrasını bir şekilde halledersin.

Neyse diyeceğim şudur ki, kötü bir duruma karşı önlem alırken , olayın olmasını beklemeyin. Olduktan sonra önlem almanın kimseye faydası yoktur.

İçi ilaç dolu bir ecza dolabı sizi hastalıklara karşı koruyamaz.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Neden ? Olumlu bakın gökdelende neden yangın çıksınki ?
Güller müller açıcak deyin, Yangın olsada önemi yok, en azından boğularak ölmeyeceksiniz, yani tamam karbonmonoksit soluyacaksınız ama ılıman bi ortamda. :d

Hmmm bah insanlara, mümkün oldugunca yanmamamk için kendilerini ilk pencere yada balkondan atmalarını söyleyin, en azından otopsileri daha bi sağlıklı gerçekleşir.

Neyse.. Olumsuz düşünmeyin o gökdelende yangın çıkmayacak, çıkarsa bulduğnuz ilk  aynaya duvara hatta kızgın alevlere gülümseyin :d
Beni yakamazsın felan deyin, size yanıyormusun diyenlere hayır, ne yanması, üşüyorum, titremekteyim deyin :d sakın ha sakın yüzünüzden gülümseme eksik olmasın.

Teşekkür ederim.

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Korsan' Alıntı:
Neden ? Olumlu bakın gökdelende neden yangın çıksınki ?
Abi adamlar arabaya emniyet kemerini, hava yastığını sen git kaza yap duvara çarp diyye koymuyolarki :)  Olurda yaparsan en az hasarla atlat diye yapıyorlar. Ama sen araba sürmeyen birini tankada bindirsen o adam kendini öldürmeyi başarır bir şekilde.
Olumlu, olumsuz bakmakla bunun pek alakası yok sanırım. :)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
İşte olmayacakmış gibi davranın diyorum canım  :d
Aksine pek bi alakalı.
Kötü düşünmeyinki kötü şeylerle karşılaşmayasınız değilmi ama,hayat felsefesi bu değilmi,Ben de olumlu bahtım işte gökdelende yangın çıkmıcak önlem almama felan fgerek yok.

Hoş çıksada olumlu yaklaşayım dedim.
Her şeye olumlu yaklaşmıcakmıydık, onca yerde okudum yav.
Bu olayada olumlu yaklaştım.

Ve fazlaca alakalı, biz yazsak felaket tellalı oluyoruz  :d bir başkası dedimmi tedbirli oluyor.
Neyse.. Dediğim gibi fazlaca alakalı  :d

Keza konu" olaylara bakış açını" diyor, ben bu açıdan bakıyorum.
O zaman konunun adını değiştirin yangın anında alınıcak tedbirler diye.
İçerikle başlık uyuşmuyor..

M

Mustang

Kullanıcı
28 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
mustang-serpil.blogspot.com
Güzel bir konu insanı çevremde ne önlemler aldımı düşünmeye itiyor .Bende evde yangın ihtimali olan yerlerde önlem almam gerektiğini düşündüm.Teşekürler.

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mustang' Alıntı:
Güzel bir konu insanı çevremde ne önlemler aldımı düşünmeye itiyor .Bende evde yangın ihtimali olan yerlerde önlem almam gerektiğini düşündüm.Teşekürler.
Evet bende konu sayesinde dün ofiste yangın söndürme tüplerini inceledim,aslında dedektörler çalışıyo mu diye dumanda verecektim ama ceza  alırım diye daha fazla ileri gidemedim çünkü bi ötesi  benim cüzdan alev alacaktı :) teşekkürler