Öğrenci Andını Kim Yazmış?

• Konbuyu başlatan derman86
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler kategorisinde derman86 tarafından oluşturulan Öğrenci Andını Kim Yazmış? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 14,301 kez görüntülenmiş, 16 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler
Konu Başlığı Öğrenci Andını Kim Yazmış?
Konbuyu başlatan derman86
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan crt
D

derman86

Kullanıcı
2 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Öğrenci Andını Kim Yazmış?

Evet oldukça basit üstelik bunu bilmek için üniversite okumaya hatta öğretmen olmaya gerek yok Öğrenci andının yazarı Dr.Reşit GALİP’tir.

Öğrenci Andı

"Türküm, doğruyum, çalışkanım,
İlkem; küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir.
Ülküm; yükselmek, ileri gitmektir.
Ey Büyük Atatürk!

Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim.
Varlığım Türk varlığına armağan olsun.
Ne mutlu Türküm diyene

Bu arada öğrencilerimiz andı okurken Ey büyük Atatürk yerine En büyük Atatürk; Milletimi özümden çok sevmektir kısmını ise milli eğitimi şeklinde telafuz etmektedirler
“Yetmiş yıldan beri okullarda her sabah söylenmekte olan "Öğrenci Andı" nı yazan ve 23 Nisan 1933'te Türk çocuklarına armağan eden de Dr. Reşit Galip'tir.
Prof. Dr. Afetinan, "Atatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler" adlı eserinde (s. 213) Dr. Reşit Galip ve "AND" hakkında şunları yazmıştır:

"1933 yılının 23 Nisan Çocuk Bayramı idi. O, heyecanla Çankaya köşküne geldiği vakit, Atatürk'ün yanında bana bir kâğıt uzattı ve şunları anlatmaya başladı. 'Sabahleyin ilk bayramlaşmayı kızlarımla yaptım. Onlara bir şeyler söylemek istediğim vakit, bir and meydana çıktı. İşte Cumhuriyetimizin 23 Nisan çocuklarına armağanı' dedi:

Bu sözler, Türk çocukları tarafından o yıldan beri tekrarlanmaktadır. Vatanperver Dr. Reşit Galip, evvelâ bir baba olarak bu hisleri duymuş; sonra da Millî Eğitim Bakanı olarak okul çocuklarına bu andı içirmişti."

Öğrenci andında yer alan her sözde ve anlamında Türk Millî Eğitiminin amacının özü vardır. And'da geçen her sözün ve ettikleri yeminin anlamı öğrencilere iyi kavratılmalı. Öğrenciler, okul içinde ve okul dışındaki hayatlarında, her sabah söyledikleri and'a göre hareket ederek "doğru" ve "çalışkan" olmalı. Küçükleri korumalı. Büyükleri saymalı. Yurdunu ve milletini özünden çok sevmeli. Yükselmeyi ve ileri gitmeyi "ülkü" edinmeli. Atatürk'ün açtığı yolda, gösterdiği hedefe durmadan yürümelidir. Yeri gelince varlığını, Türk varlığına armağan edebilmelidir.

Öğrencilerin okul içinde ve okul dışındaki davranışları, AND'da söyledikleri sözlere ve ettiği yemine uygun olmalıdır.”

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Çok güzel bir yazı sağolun. Kaçımız uydu bunlara kaçımız uymadı bilmiyorum.
İtiraf etmeliyim ki ben andımızı okurken kafamda artık ezberden yer edindiği için ne söylediğimi bile bilmezdim.
Yani anlamı nedir, biz bunu niye okuyoruz her sabah. Yeni yeni anladım. Galiba büyüyünca anlayalım diye okutuyolar. :)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
maxMESA' Alıntı:
Çok güzel bir yazı sağolun. Kaçımız uydu bunlara kaçımız uymadı bilmiyorum.
İtiraf etmeliyim ki ben andımızı okurken kafamda artık ezberden yer edindiği için ne söylediğimi bile bilmezdim.
Yani anlamı nedir, biz bunu niye okuyoruz her sabah. Yeni yeni anladım. Galiba büyüyünca anlayalım diye okutuyolar. :)
Yazacaklarımı yazmışsın.
Teşekkürler.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Hemen ekleyeyim, bu andı büyüdüğünde bile anlamayanlar, hala "Mustafa" adlı filmin koprdığı anlamsız yaygara sonrasında, "filme gitmeden yorum yapmayın" diyen zihniyet bence!

morkiz

morkiz

Kullanıcı
10 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
ben de orta sonlarda düşünmeye başlamıştım andımız üzerine.anca merak duygusu uyanmış bende n'apıyım.ama insanın ne söylediğini bilmesi önemli bir şey tabi.hem ne demişler:her düşündüğünü söyleme,her söylediğini düşün.(aklıma geldi birden.alakası vardır umarım)  :)

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Yazan kişinin Dr.Reşit Galip olduğunu yeni öğrendim.Teşekkürler...

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
İlkokuldan beri And'ımızı okuyunca ve de İstiklal Marşımızı okuyunca gözlerim dolar-dı.
Ve her bir kelimesinin anlamını hissettiğimi düşünüyorum.
Teşekkürler paylaşım için.
Ayrıca Harun yapmış olduğun yorum çok iyi bir gözleme dayalı yorum, adıma teşekkürler yorum için. :)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Konuya yazılan bir iki yorumu okudumda. Daha çokkkkk yol almamız lazım gibime geliyor.
Bu yolu alacak özgüven,cesaret ve objektifliğe nailmiyiz. Şimdilik hayır heralde.
Nasılsa baya geç kalmışız.. Biraz daha geç kalsak nolur..
Konu için teşekkür ederim. Üzerinde fazlasıyla kafa yorulması gereken bir durum.

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Evet hepimiz yıllarca andımızı söyleyerek  büyüdük
Andımızı kimin yazdığını öğrenmekten ziyade
Çerçekten  çalışkan ,  saygılı  mutlu birer vatandaş olabildik mi işte bu noktada biraz daha düşünmek gerek .

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Olmamıza imkan yok zaten. Hoş and'da bunun imkansızlığına bir delil gibi.
Neyse.. Derinine inmeyeyim ben. malum derin konular bunlar.

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Evet bende aynı kanıdayım ve konuyu güzeysel geçiyorum .
Empoze edilmeye çalışılan mutluk,dürüstlük başarı ise eğer ne diyelim hayaliyle yaşamak bile güzel.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
crt' Alıntı:
Empoze edilmeye çalışılan mutluk,dürüstlük başarı ise eğer ne diyelim hayaliyle yaşamak bile güzel.
Ama empoze edilmeye çalışılan bu yazdıklarınız değil. Keza bir insana bunların empoze edilmesine gerek yok.
Bıçak sırtı konu. En azından benim için. Bir yerlerim kesilsin istemiyorum :d
Ne yazıldığı kadar neden ve ne için yazıldığının tam anlamı ile irdelenmesi gerekir belki ne bilim.
Ama bunu burada ben yapmayacağım vesselam.  :-X

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ama empoze edilmeye çalışılan bu yazdıklarınız değil. Keza bir insana bunların empoze edilmesine gerek yok.
Bıçak sırtı konu. En azından benim için. Bir yerlerim kesilsin istemiyorum :d
Korsan'a katılıyor ve susuyorum. :)

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Empoze edimek istenilen nedir okunuya bende girmek istemem.

Evet susmak sanırım susmak doğru olucak.

andımızı yazanı öğrenmiş olduk.

Paylaşım için teşekkür etmeyi bari unutmayalım : (

F

Flamingo

Kullanıcı
31 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Bir yemin veriliyor, ama neye yemin ettiğini bile bilmiyor öğrenciler... Çok ilginç bir durum tabi ki.
Kendi adıma şunu söyleyebilirim, halen öğrenciyim ve  ilkokuldan beri araştırmacı bir yapıya sahibim. O zamanlarda andımızı araştırmıştım. Öğretmenlerimizin de teşvikiyle anlamını öğrenmiştik. Yani ben ettiğim yeminin ne olduğunu biliyordum, hala da biliyorum ve gerçekleştiriyorum da... Bu benim için önemli çünkü...
Keşke yetişen yeni nesil de bu şekilde bilinçlendirilse... Öğretmenlerin bunlar da umurunda olsa...

Teşekkürler...

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Flamingo' Alıntı:
Bir yemin veriliyor, ama neye yemin ettiğini bile bilmiyor öğrenciler... Çok ilginç bir durum tabi ki.
Kendi adıma şunu söyleyebilirim, halen öğrenciyim ve  ilkokuldan beri araştırmacı bir yapıya sahibim. O zamanlarda andımızı araştırmıştım. Öğretmenlerimizin de teşvikiyle anlamını öğrenmiştik. Yani ben ettiğim yeminin ne olduğunu biliyordum, hala da biliyorum ve gerçekleştiriyorum da... Bu benim için önemli çünkü...
Keşke yetişen yeni nesil de bu şekilde bilinçlendirilse... Öğretmenlerin bunlar da umurunda olsa...

Teşekkürler...
Son günlerde gündemi  oldukça işgal
Andımız
ile ilgili bir takım  olumsuz kampanyalar  ne yazık ki başlatılmıştır.

Forum kuralları dışına çıkmamak adına fazla yorum yazamayacağım
teşekkürler : (