Nietzsche Aforizma

• Konbuyu başlatan gencpsikolog
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kim Ne Söylemiş? kategorisinde gencpsikolog tarafından oluşturulan Nietzsche Aforizma başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 25,285 kez görüntülenmiş, 39 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kim Ne Söylemiş?
Konu Başlığı Nietzsche Aforizma
Konbuyu başlatan gencpsikolog
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
G

gencpsikolog

Kullanıcı
12 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
D.Bakır
benim arzum, başkalarının bir kitapta anlattıkları şeyi on cümlede anlatmaktır."

ÖLÜMÜN SON İYİLİĞİ BİR DAHA ÖLÜMÜN OLMAMASIDIR.

BENİ ÖLDÜRMEYEN ŞEY BENİ GÜÇLENDİRİR.

KENDİ ALEVLERİNİZDE YANMAYA HAZIR OLMALISINIZ: ÖNCE KÜL OLMADAN KENDİNİZİ NASIL YENİLEYEBİLİRSİNİZ?

ÜMİT EN SON KÖTÜLÜKTÜR, ÇÜNKÜ İŞKENCEYİ UZATIR.

İNSAN RUHU YAPTIĞI SEÇİMLERLE BELİRLENİR.

ÖZDEYİŞLER HÂLİNDE VE KANIYLA YAZAN KİMSE OKUNMAYI DEĞİL, EZBERLENMEYİ İSTER.

BİLGİ ERMİŞLERİ OLMAK ELİNİZDEN GELMİYORSA, HİÇ DEĞİLSE BİLGİ SAVAŞÇILARI OLUN.

VE CEZA, SALDIRGAN İÇİN AYNI ZAMANDA BİR HAK VE ŞEREF OLMAZSA, CEZANIZ EKSİK OLSUN!

Bence ölümün iyiliği veya kötülüğü hakkında konuşmak sonrasında olacaklarıda bilmekten geçer, bilmediğimiz bir zaman ve mekan boyutu hakkında ne tasavvur etsek boştur..

Beni öldürmeyen şey beni güçlendirir diyor, eğer hırs, nefret, ihtiras , kötülük bir insanı güçlendirecekse, mesela -20'nin +1'den fazla olması gerekir..zaten adet olarak fazladır ama değer olarak azdır..

Yenilenmek yıpranmaktır, zira öğrenerek yenilenirsiniz..Acı çekip ölmeden önceki en yüksek ruh olgunluğuna ulaşmak gerekir

Ümit, işkence durumlarında verilen moladır, her molada durup düşünme ve yeni hayaller ve planlar kurma durumu gerçekleşir.

Evet saldırganlarında bir şerefi vardır ama o şerefi kendileri kendilerine vermezler.. saldırganlar varolanı eleştirirler, çünkü doğru tektir, eğer kişi kibirliyse tek olan doğruyu kabullenmek istemez, çünkü kabul etmekten başka çaresi olmaması onun için bir çaresizliktir..

G

gencpsikolog

Kullanıcı
12 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
D.Bakır
Kadının yanına mı gidiyorsun KIRBACINI almayı unutma !!  :'(

G

gencpsikolog

Kullanıcı
12 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
D.Bakır
evt zynep malesef ...ama sonradan bazı inkarlarda söz konusu oldu

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Araştıralım o zaman... :)
Bu arada özür dilerim konuyu bölmüş gibi olmadım umarım ama burada amacımız teşekkür ederken yeni bilgilerede ulaşmak.
Bu sözü gerçekten ilk kez duydum ve ilgimi çekti genç arkadaşım. :)

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
O anlamda söylediğini düşünmüyorum ya da düşünmek istemiyorum.

ÖZDEYİŞLER HÂLİNDE VE KANIYLA YAZAN KİMSE OKUNMAYI DEĞİL, EZBERLENMEYİ İSTER.
Bu da enteresan geldi bana.. Farklı bir içdünya olsa gerek..

Evet saldırganlarında bir şerefi vardır ama o şerefi kendileri kendilerine vermezler.. saldırganlar varolanı eleştirirler, çünkü doğru tektir, eğer kişi kibirliyse tek olan doğruyu kabullenmek istemez, çünkü kabul etmekten başka çaresi olmaması onun için bir çaresizliktir..
Buna kesinlikle katılıyorum. Bazı insanlar beynini kapatıyor. Sinirlendim:)

E

ernn

Kullanıcı
14 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
bornova
Nietzche nin böyle buyurdu zerdüşt kitapının gırısında acıklaması yapılıyordu bu sözuyle Nıcenın anlatmak ıstedıgı şudur: Kadın,senin gücünü duymalı;çünkü onun yaradılışı bunu gerektirir,ama bunun için kırbaçlaman gerekmez onu.gürültü patırtı eden güçlülük sığdır,tez tüketir kendini... vb seklındeydı Niçe anlamları gercekten guclu cumleler kurmus gerçekten her zaman anlaması kolay olmuyor :)

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
ernn' Alıntı:
Nietzche nin böyle buyurdu zerdüşt kitapının gırısında acıklaması yapılıyordu bu sözuyle Nıcenın anlatmak ıstedıgı şudur: Kadın,senin gücünü duymalı;çünkü onun yaradılışı bunu gerektirir,ama bunun için kırbaçlaman gerekmez onu.gürültü patırtı eden güçlülük sığdır,tez tüketir kendini... vb seklındeydı Niçe anlamları gercekten guclu cumleler kurmus gerçekten her zaman anlaması kolay olmuyor :)

Teşekkürler. :)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
ernn' Alıntı:
Teşekkürler. Yakalandık bu arada... :)

ZamanZede

ZamanZede

Kullanıcı
22 Kas 2008
En iyi cevaplar
0
0
Bursa
Arkadaşım beni öldürmeyen şey güçlendirir sözünü eleştirmişsin de o beni öldürmeyen şey değildir, beni öldürmeyen acı, güçlendirir şeklindedir.Bir de gelmiş Nietzche'yi alt etmeye çalışıyosun.Her şeyden önce eşit şartlarda değilsiniz, o bir ölü :D

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
ZamanZede' Alıntı:
Arkadaşım beni öldürmeyen şey güçlendirir sözünü eleştirmişsin de o beni öldürmeyen şey değildir, beni öldürmeyen acı, güçlendirir şeklindedir.Bir de gelmiş Nietzche'yi alt etmeye çalışıyosun.Her şeyden önce eşit şartlarda değilsiniz, o bir ölü :D
Bu sözünüz üzerine internetten araştırma yaptım, Nietzsche'nin Aforizmalar sitesine bile baktım, orada da bu şekilde yazıyor;

:)

ZamanZede

ZamanZede

Kullanıcı
22 Kas 2008
En iyi cevaplar
0
0
Bursa
Gülşah' Alıntı:
ZamanZede' Alıntı:
Bu sözünüz üzerine internetten araştırma yaptım, Nietzsche'nin Aforizmalar sitesine bile baktım, orada da bu şekilde yazıyor;

:)
Nietzche'nin aforizma sitesini Nietzche mi kurmuş genç bayan ? Araştırma yaptığınız yer ise internet =) Bakın bana sağlam bir yayınevinin basmış olduğu bir kitaptan kaynak gösterseniz eyvallah diyeceğim ama bu beni ikna etmez.Ayrıca bu sözü vücuduna dövme yaptıran birkaç ünlü var ki onlarda "acı" kelimesini kullanmışlar, sizce vücuduna silinemeyecek, kalıcı bi dövme yaptırırken böyle bir yanlışa düşer mi ?

Hadi herşey bir kenara siz haklısınız diyelim.Bu sözde Nietzche'nin ne kastettiği gayet açık, lafı geniş bir alana çekip tersten anlayıp sanki kendisi Nietzche'den daha iyiymiş gibi onun laflarını, tezlerini çürütmeye çalışmak hangi mantıklı zihniyete sığar, bunu açıklar mısınız ? Her şeyden önce en az Nietzche kadar birikimin olmuş olmalı ki üstüne laf söyleyesin, vesselam.

Bu arada netten araştırmaya devam, tebrik ederim sizi =P

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Bugün elbette internetten araştırdım ve doğruluk payında yanılma olabilir ama bir çok yazıda bu şekilde geçiyor.
Ve en güzeli eğer sizin elinizde böyle bir kaynak var ise paylaşırsanız en azından biz de öğrenmiş oluruz ama dalga geçen bir üslup olmazsa sevinirim çünkü benden önce yazan üyeye yazmış olduğunuz üsluptan bahsediyorum.
Ayrıca haklı olmak gibi bir  niyet yerine eğer bir bilgiyi yanlış biliyorsam önce kendimde düzeltmek, gerekirse de paylaşmak gibi bir huyum var  :-X

ZamanZede

ZamanZede

Kullanıcı
22 Kas 2008
En iyi cevaplar
0
0
Bursa
Gülşah' Alıntı:
Ayrıca haklı olmak gibi bir  niyet yerine eğer bir bilgiyi yanlış biliyorsam önce kendimde düzeltmek, gerekirse de paylaşmak gibi bir huyum var  :-X
Huyunuz kurusun Gülşah =)

Ece Gürsel'in sağ ayak bileğine bakma şansınız varsa, sözün aslı ordadır.Size en güzel kaynağı verdim daha ne istiyorsunuz ? Dövme şeklinde sağ ayak bileğine yazdırmış da =)

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Yok kurumasın, işe yarıyor.
Ayrıca Ece Gürsel'in yazdırdığı dövmeyi görmedim. :)
Bir ara ona da bakarım internetten araştırıp.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
İnternetten acil bir araştırma;

Atv’de Kadir Çöpdemir’in sunduğu ‘Maksat Muhabbet’ programına KATILAN manken Ece Gürsel, Almanlar’ın ünlü felsefecisi Friedrich Wilhelm Nietzsche’nin bir sözünü ayak bileğine yazdırmış.Çöpdemir, dikkatini çeken yazıyı sorunca Gürsel, Nietzsche’nin ‘Beni öldürmeyen acı güçlendirir’ sözünü bileğine yazdığını söyledi.

İnternette, "beni öldürmeyen şey beni güçlendiri" de yazsanız, "beni öldürmeyen acı beni güçlendirir" de yazsanız karşınıza çıkan isim Nietzsche.
Bu durumda Gülşah'ın yorumuna katılıyorum;

Gülşah' Alıntı:
Ve en güzeli eğer sizin elinizde böyle bir kaynak var ise paylaşırsanız en azından biz de öğrenmiş oluruz

ZamanZede

ZamanZede

Kullanıcı
22 Kas 2008
En iyi cevaplar
0
0
Bursa
A bu durumda asıl bana katılmanız gerekirdi Zeynep, Gülşah'a bende katılıyorum kısmen katılmadığım kişi bu konuyu açan arkadaş.Sitemim de onaydı zaten sonra konu Gülşah'la benim aramda birbirimize katılarak süregeldi =)

Ciddiyetle belirtmek isterim ki o "şey" değil "acı" kelimesidir.Çünkü "şey" kelimesi konulduğunda gayet mantıksız olur ki bunu Nietzche gibi biri söylemez, onun adı geçiyorsa mantıken düşünsek yeterli "acı" olduğunu anlamak için.Kaynağı da belirtmiştim hatta siz de tekrarlamışsınız Zeynep :eek:

Bu arada öğrenme ve paylaşma aşkınıza ve şevkinize hayran kaldım arkadaşlar =)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ece Gürsel'i kaynak olarak kabul edersem, Hıncal Uluç'un beni desteklemesine gerek yok, kendimi affetmem! :)
Mantık olarak size katılırım, elimin altında ki Düşünce Atlası kitaplarında bu sözüne yer verilmemiş.
Ama bu söz her iki şekilde de karşıma çıkarsa kaynağı biliyorum; Nietzche!