NİCİN AGLARIZ

• Konbuyu başlatan Paradoks
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde Paradoks tarafından oluşturulan NİCİN AGLARIZ başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,522 kez görüntülenmiş, 25 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı NİCİN AGLARIZ
Konbuyu başlatan Paradoks
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan simurg_288
P

Paradoks

"AGLARSA ANAM AĞLAR,GERİSİ YALAN AGLAR"

"ERKEK ADAM AĞLAMAZ"

"SULU GÖZLÜ"

"DOKUNSALAR AĞLAYACAK GİBİYİM"

"ALLAH AŞKI İÇİN GÖZ YAŞI DÖKÜYOR"

AĞLAMAKLA İLGİLİ YUKARIDAKİ GİBİ BİR ÇOK SÖZLER SÖYLENMİŞTİR.AĞLAMAK ÇOK DOĞAL VE OLMASI GEREKEN BİR DAVRANIŞTIR.EVREN İÇERİSİNDE ONUN KÜÇÜLTÜLMÜŞ BİR ÖRNEĞİ OLAN İNSAN EVREN İÇİNDEKİ GENEL DÜZEN VE CİHENGİN BİR PARÇASIDIR.DOLAYISIYLA VAR OLAN HİÇBİR ÖZELLİK BOŞ VE ANLAMSIZ DEĞİLDİR.

AĞLAMAYI DOĞURAN UYARANLAR HEM HÜZÜN VERİCİ HEM DE SEVİNÇ UYANDIRAN UYARILARDIR.BEYİN DUYGUSAL MERKEZLERİNDE ÇIKAN EMİRLERLE GÖZ YAŞI BEZLERİ FAALİYETE GİRER VE GÖZ YAŞI ÜRETİLMEYE VE AKMAYA BAŞLAR.TABİİ Kİ BU ARADA STRES GERGİNLİKLER,AŞIRI SEVİNÇ VE HEYECAN GİDERİLMİŞ VE YATIŞTIRILMIŞ OLUR.İNSAN KAS VE SİNİR SİSTEMİNİ YATIŞTIRAN BİR İŞLEVİ VARDIR.

BAZEN AĞLAMA OLAYI NORMAL SINIRLARI AŞAR VE KİŞİNİN YAŞAMINI OLUMSUZ ETKİLEYEBİLİR.KİŞİLİK PROBLEMİ VEYA PSİKİYATRİK BİR BOZUKLUĞU OLAN BİR ÇOK İNSANDA AĞLAMANIN"DOZU"KAÇAR AŞIRI AĞLAMANIN EN SIK GÖRÜNDÜĞÜ DURUMLARIN BAŞINDA DEPRESYONLAR GELİR DUYGU DÜNYASINDA VE DÜŞÜNCESİNDE HASSASİYET GELİŞEN ALINGAN OLAN,YOLDA GÖRDÜĞÜ BİR DİLENCİYE,ÖZÜRLÜ İNSANA VS ACIR HEMEN AĞLAYABİLİR.VEYA BİRİSİNİN BİR SÖZÜNDEN,DAVRANIŞINDAN YANLIŞ ANLAMLAR ÇIKARIP ÜZERİNE ALINIP AĞLAYABİLİR.GEÇMİŞTEKİ ÇOK MUTLU ANLAR VEYA GEÇMİŞTEKİ OLUMSUZ GÜNLERİ HATIRLAYIP YİNE AĞLAYABİLİR.

DEPRESYON UN GETİRDİĞİ ENERJİ AZLIĞI,YORGUNLUK VE İSTEKSİZLİKTEN DOLAYI ÇOCUKLARINA ,EŞİNE,İŞİNE,KARŞI GÖREVLERİNİ YERİNE GETİRMEYEN DEPRESYONLU İNSAN KENDİNİ SUÇLAR VE ÜZÜNTÜDEN AĞLAR.ÇOCUKLARINA TAHAMMÜL AZLIĞINDAN ONLARA BAĞIRABİLİR,DÖVEBİLİR;
SONRA DA PİŞMAN OLUP AĞLAYABİLİR.

DEPRESYON YILLARCA SÜREBİLİR VE KİŞİDE YILLARCA HEP DUYAR VE "SULU GÖZLÜ" BİRİ OLABİLİR.DEPRESYON DIŞINDA YOĞUN BUNALTI VE PANİK YAŞAYAN İNSANLARDA SIKINTILARDAN DOLAYI VE DERTLERİNE"ÇARE BULAMAMAKTAN"DOLAYI SIK,SIK AĞLAR,ÇEKİNGEN ,UTANGAÇ VE SOSYAL ORTAMLARDA YÜZÜ KIZARAN,ÇARPINTISI OLAN,ELLER,SESİ TİTREYEN,SIKINTI YAŞAYAN VE ÇEVRENİN BASKILARINI ÜZERİLERİNDE HİSSEDEN,HEP YANLIŞ YAPACAKLARI ENDİŞESİ TAŞIYAN"SOSYAL FOBİK"İNSANLAR DA SIK,SIK AĞLARLAR.BU İNSANLAR DEPRESYON DA YATKINDIRLAR.ÇOK ALINGANDIRLAR.

BU YÜZDEN TEPKİLERİNİ DIŞA VURMAZ VE "İÇE ATARLAR"VE DE AĞLARLAR.BAZEN DE ÇEVRENİN HİÇ BEKLEMEDİĞİ BİR ŞEKİLDE ANİ TEPKİSEL DAVRANIRLAR.DİĞER YANDA ANNE-BABALARI VE DİĞER BÜYÜKLERİ TARAFINDAN SÜREKLİ ELEŞTİRİLEN AŞAĞILANAN VE DİĞER İNSANLARLA MUKAYESE EDİLEN ÇOCUK VE GENÇLER,TEPKİLERİNİ DAHA ÇOK AĞLAYARAK BELLİ EDERLER TEKRAR BELİRTELİM YERİ GELDİĞİNDE HEPİMİZİN AĞLAMASI KADAR DOĞAL BİR ŞEY YOKTUR.BİZİM VURGULAMAK İSTEDİĞİMİZ AĞLAMANIN KİŞİNİN BİR ÖZELLİĞİ,BİR DAVRANIŞ BİÇİMİ HALİNİ ALMASIDIR.

DİKKAT EDİLİRSE İNSANOĞLU DÜNYAYA MERHABA DERKEN AĞLAYARAK DER VE ÖLDÜĞÜNDE DE ARKASINDAN AĞLAYAN İNSANLAR BIRAKARAK DÜNYAYA VEDA EDER.PROBLEMLER NEDENİYLE SIK,SIK AĞLAYAN İNSANLARIN AİLEVİ SOSYAL,EKONOMİK VS İLİŞKİLERİ BOZULUR.ÖZELLİKLE ÇOCUKLAR"EN KÜÇÜK BİR ŞEYDE"AĞLAYAN EBEVEYNLER KARŞISINDA KENDİLERİNİ ZAYIF,GÜÇSÜZ HİSSEDERLER.ÖZGÜVENLERİ EKSİK YETİŞİRLER.MİZACIN DALGALANDIĞI MANİKDEPRESİF HASTALAR BAZEN GÜLERKEN AĞLAYABİLİRLER,AĞLARKEN GÜLEBİLİRLER.BAZI ŞİZOFRENİK HASTALAR DA YERLİ YERSİZ GÜLÜP AĞLAYABİLİRLER.ZEKA ÖZÜRLÜ İNSANLARDA AĞLAMA VE ÇOCUKSU DAVRANIŞ ÇOK SIK GÖRÜLÜR.

BAZI SARA(EPİLEPSİ)HASTALARINDA DA NÖBET GELDİĞİNDE AĞLAMA DAVRANIŞI ORTAYA ÇIKABİLİR VEYA PSİKOLOJİK BAYILMA YAŞAYAN HASTALAR DA"BAYILMADAN ÇIKARKEN"AĞLAMALAR GÖRÜLEBİLİR.BU YÜZDEN NORMALİN ÜSTÜNDE AĞLAMA DAVRANIŞI OLAN İNSANLARIN PSİKOLOJİK BİR TEDAVİ GÖRMELERİ HEM KENDİLERİNİ,HEM DE ÇEVRE SAĞLIĞI İÇİN UYGUN OLUR.

A

ayben

teşekkürler alican hep derim gözyaşları insanların kalbindeki merhameti gösterir ;)

K

Kristal

Ayben' Alıntı:
teşekkürler alican hep derim gözyaşları insanların kalbindeki merhameti gösterir ;)
katılıyorum.Duygukların dışa vurumu ve insani bir olgudur.
Ağlamak güzeldir dökülürken yaşlar gözünden sakın utanma.........çok sevdiğim bir şarkıdır....

D

dileklerperisi

Kullanıcı
8 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
İnsanlar niye ağlamaktan çekinir zaten hiç anlamam.
Ağlayabilmek de en az gülebilmek kadar güzel bir duygu bence.
Ağla ya ağlamak istiyorsan niye kendini kasarsın ki

A

altyy

Kullanıcı
31 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
konya
teşekkürler bende öyle sulu göz keyifli bi yazı ;)

Y

yaratici_idea

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Teşekkürler. Çok güzelmiş.
Biyolojik olarak
Gözyaşının toksik maddeleri vücuttan atmaya
gözü korumaya ve kurumasını önlemeye yaradığını
söylüyorlar. Bunu okuyunca insanın hiç ağlayası gelmiyor di mi? :)

G

Gozde

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Lüleburgaz
vara yoka herşeye ağlarım ben huyum kurusun hiçte sevmem bu huyumu aciz hissediyorum kendimi dolar hemen gözlerim  ;D

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
yaratici_idea' Alıntı:
Teşekkürler. Çok güzelmiş.
Biyolojik olarak
Gözyaşının toksik maddeleri vücuttan atmaya
gözü korumaya ve kurumasını önlemeye yaradığını
söylüyorlar. Bunu okuyunca insanın hiç ağlayası gelmiyor di mi? :)
:)

K

kamuran

Biraz uzun bir eklenti olacak ama sorun olursa silinir.

Bu bölüm ve yazılar için önce teşekkürler. Ben hatırladığım ancak eski bir şarkı sözünü paylaşmak istedim. İçeriği hep etkilemiştir beni. Evet aşırıya kaçmamak, hayatımızı olumsuz etkilememek üzere ağlamak insanca bir şey.

AĞLAMAK AYIP DEĞİL

Ağlamak ayıp değil
Saklama gözyaşını
Yeter ki ağlarken de
Eğme bir an başını.
Üzülmek ayıp değil
Hep sevinmez ya insan
Elbet üzüleceksin
Biraz kalp taşıyorsan...
Sevmek hiç ayıp değil
Sevmeyenler utansın
Sevginle, hasretinle
Unutma ki insansın...
Varsan da sevdiğine
Birgün geç, birgün erken
Mümkün mü mutlu olmak,
Milyonlar umutsuzken!...
Ağlama, bu da gelir geçer.
Hangi dert unutulmamış ki
Hangi acı sürmüş mezara kadar
Sevdiğin seni terketti diye
Sanma ki dünya duracak.
Ancak hayatta
Başka bir amacın yoksa
Sevmek ve sevilmek
Sence tek, ama tek mutluluksa
İşte o zaman
Sana bir çift sözüm var
Ağlamak ayıp değil
Ağla ağlayabildiğin kadar!...
Sevmek hiç ayıp değil
Sevmeyenler utansın
Etinle kemiğinle
Alt tarafı insansın
Lakin bil ki arkadaş
Her aşk biraz yalandır
Oysa gerçek mutluluk
Halkla paylaşılandır

ŞANAR YURDATAPAN

G

Gozde

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Lüleburgaz
evet biraz uzun ama güzel oldukça ellerine sağlık ağlamak ayıp değil ağlamak cesaret işi...

A

alparslan

Kullanıcı
2 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
ben toplum içinde hiç ağlamadım
evet ağlayasım geldi
hemde çok ama ağlamdım
ne bileyim
küçük düşürmek istedemedim kendimi

ama bazen kendi kendime kalınca ağlarım çoğu zaman
hemde fazlasıyla
ve bence ağlamak güzeldir
ve bir önerim var
haftada birgün düzenli olarak ağlamalıyız :) ;D

B

buLut

Kullanıcı
29 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
alparslan' Alıntı:
ben toplum içinde hiç ağlamadım
evet ağlayasım geldi
hemde çok ama ağlamdım
ne bileyim
küçük düşürmek istedemedim kendimi

ama bazen kendi kendime kalınca ağlarım çoğu zaman
hemde fazlasıyla
ve bence ağlamak güzeldir
ve bir önerim var
haftada birgün düzenli olarak ağlamalıyız :) ;D
ben içimden geldiği zaman ağlarım.yer önemli değil.bundan hiç de utanmam.'erkek adam ağlamaz' diyene de inanmam .evet erkekler de ağlar.
alparslan dostum ağlayasın geldiği zaman kendini tutmayacaksın.akıtacaksın gözyaşlarını benim gibi yani  :D .bu ayıp bir şey değil ki .duyguların samimiyetidir.ağlamak da gülmek kadar doğal bir şey   ;)

K

kabeka

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
16
İstanbul
göze parmak girdiğinde

toz vs kaçtığında ağlarız
gözüme ilaç falan damlattığım zamanda ağlama efekti yaratıyor  :p

K

kamuran

Yok bugün ağlama günümde değilim. Hem güneş pırıl pırıl, sanki karla dalga geçiyor, bana da neşeli bir ruh hali geldi, hazır bu durumdayken günü tadını çıkarmalı.  ;)

Ağlarız tabii ki, insan olan ağlar, duyguları ölmemiştir, belki mutluluk gözyaşı  :) belki üzüntü  :'(
duygularımızın bir ifadesidir ağlamak.