Neden Yapıyoruz?

• Konbuyu başlatan GulsahToptas
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde GulsahToptas tarafından oluşturulan Neden Yapıyoruz? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,511 kez görüntülenmiş, 8 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Neden Yapıyoruz?
Konbuyu başlatan GulsahToptas
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan erdkncl
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com

Hayat amaçsız ve keyifsiz yaşamak için çok kısa. Yaptıklarımızın bizim için bir anlamı olmalı.

Bazen neyi, neden yaptığımızı bilmediğimiz durumlarda, insanın kafasında sürekli, “çünkü” ile başlayan cümlelerin devamını getirebilme gayreti oluşuyor. Ama bu hiç kolay değil. Çünkü neyi, neden yaptığımız hakkında gerçekten de hiçbir fikrimizin olmadığı durumlar da oluyor. Aslında tam olarak öyle söylemeyeyim de yapılanların değer bir şey için olup olmadığını bilmeden, bunun muhasebesini yapmadan huzurumuzu, enerjimizi bol keseden harcıyoruz diyeyim.

Ailemiz, arkadaşlarımız için, zaman zaman boyumuzu aşan sorumluluklar altında ezilirken bulabiliyoruz kendimizi. Bize bunu yaptıran da kesinlikle, gereğinden fazla gelişen sorumluluk bilinci.

“Herşeyin fazlası zarardır” sözü, bu tür durumları da çok iyi açıklar aslında. Çok yemek zarardır, çok uyumak zarardır, çok sıcak zarardır, çok soğuk zarardır… Tüm bunlar gibi, çok sorumluluk almak da zarardır.
Yoga öğreticim, birkaç aylık yoga seanslarımızdan birinde bize, “arzularınıza çok dikkat edin''; sorumluluğunu taşıyamayacağınız bir şeyi arzu etmeyin, yoksa birden bire gerçekleşir, siz de ne olduğunu anlayamadan altında ezilebilirsiniz demişti. Çok doğru bir uyarıydı bence. Hayatın içinde, sorumluluklarımızın bizi aştığı durumlar yaşıyoruz, sonrasında “hayır, bir daha yapmam” diyoruz belki, ama yine yapıyoruz.

Bu gidişe bir “dur” demek zor değil sanki. Elbette sorumluluktan kaçmalı demiyorum. Sakın böyle anlaşılmasın. Ama artık yorulduğunuzu, tükendiğinizi ve amaçlarınızı şaşırdığınızı hissediyorsanız, işte o anda devam etmenin bir mantığı var mı? Bu her ne olursa olsun. Neyi neden yaptığımızı bilmediğimiz anlarda hayatımızı çar, çur ediyoruz demektir bana göre.

Hayat amaçsız ve keyifsiz yaşamak için çok kısa. Yaptıklarımızın bizim için mutlaka bir anlamı olmalı. Başkalarının hayatları için, onların yüklenmesi gereken kadar sorumluluğu siz de üstlenmeye kalkarsanız, kendi hayatınızı yaşamadığınızı çok geç farkedebilme tehlikeniz vardır diye düşünüyorum.

En iyisi, size düşen kadarını elinizden geldiği kadarıyla yapmak ve sonrasında da, kendi yaşamınıza ve kendi amaçlarınıza yelken açmak. İşte bunun için hayattaki asıl amaçlarınızı lütfen gözardı etmeyin.

alıntıdır.

R

rlxmntn

Kullanıcı
16 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
ısparta
sorumlulugun azını çoğunu ayarlama imkanımız olsaydı, benim tercihim çoğunu seçmekten yana olurdu. çünkü ne kadar çok sorumluluk o kadar çok başarıya denk gelir.

V

vokri

Kullanıcı
15 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
İST
hayatta herkezin zor dönemleri olmuştur , bence doğru olan 'zor olan' her ne ise ondan zevk alarak keyifli bir şekilde pes etmeden hayata devam etmektir.hiç bir zorluktan kaçmamak hayatın her anında güçlü olmak gerekir.kısacası 'Allah' insana kaldıramayacağı yükü vermez diye düşünüyorum.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Hayat amaçsız ve keyifsiz yaşamak için çok kısa. Yaptıklarımızın bizim için mutlaka bir anlamı olmalı. Başkalarının hayatları için, onların yüklenmesi gereken kadar sorumluluğu siz de üstlenmeye kalkarsanız, kendi hayatınızı yaşamadığınızı çok geç farkedebilme tehlikeniz vardır diye düşünüyorum.
Bunu çok yapıyorum gerçekten. Başkalarının yükünü de alıyorum.. Yapmamam gerek!  :-\

longcoming

longcoming

Kullanıcı
10 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
Adana
Yazıyı okuyunca birkaç söz geçti kafamdan:
Nereye varacağınızı bilmiyorsanız ne yaptığınızın bir önemi yoktur.
Nereye gideceği belli olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez.
Nereye gideceğini gerçekten bilen adama dünya kenara çekilir yol verir.
Yazının can alıcı kısmı:
Yoga öğreticim, birkaç aylık yoga seanslarımızdan birinde bize, “arzularınıza çok dikkat edin''; sorumluluğunu taşıyamayacağınız bir şeyi arzu etmeyin, yoksa birden bire gerçekleşir, siz de ne olduğunu anlayamadan altında ezilebilirsiniz demişti. Çok doğru bir uyarıydı bence. Hayatın içinde, sorumluluklarımızın bizi aştığı durumlar yaşıyoruz, sonrasında “hayır, bir daha yapmam” diyoruz belki, ama yine yapıyoruz.

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
"Neden yapıyoruz? "

Aslında güzel bir soru.
Bazen karşımızdakini kırmamak için,bazen bir şeyleri ispat etmek için,bazen hayır diyemediğimiz için,bazen yapmamız gerektiğine psikolojik olarak inandığımız için....

Oysa ki bizde varız/ bende varım diyebilsek.

Bunu önce kendinize sonra da sevdiklerinize anlatabilmeniz/miz dileğiyle....

Yoga öğretisinde devamlı aktarıldığı gibi bende bunu devamlı dileyeceğim. :)

E

erdkncl

Kullanıcı
17 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
0
Sakarya
"Neden yapıyoruz?
sorusuna verilebilecek cevaplardan biride,yaşayamadıklarımızı,yada görmediklerimizi sevdiklerimize yaşatmak göstermek için olabilir.en azından ben öyle yapıyorum bundan utanmıyorum eminimki şu sitede bi çok kişinin başına gelmiştir,yokluk içinde gençlik ve okul hayatım geçti.ama mücadele vermekten hiç vazgeçmedim.içimde uhde kalan ve yaşayamadığım ne varsa kardeşim için yapıyorum.bazen dönüp geçmişe baktığımda bi çok sey başarmışım  ve bana boş geliyor.bu boşvermişliğin sebebi zamanında onları yaşayamamak oldu.
Bu konu üzerinde yazılacak çok sey var,paylaşım için teşekkürler