NEDEN MUTSUZUZ?

• Konbuyu başlatan egeli_muh
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde egeli_muh tarafından oluşturulan NEDEN MUTSUZUZ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,075 kez görüntülenmiş, 23 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı NEDEN MUTSUZUZ?
Konbuyu başlatan egeli_muh
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan longcoming
E

egeli_muh

arkadaşlar ben burada bir şeyi paylaşmak ve fikirlerinizi almak istiyorum.
İnsanoğlu yıllar öncesinde bugüne nazaran hiçbir yeniliğe ve modernliğe sahip değilken daha mutlu idi Acaba şimdilerde neden mutsuzuz? Bizi mutsuz kılan şey ne acaba?
fikirlerinizi ve birbirimize saygı duyan görüşlerinizi bekliyorum.
ben ilk olarak nedenlerden en etkili olanını(tabiii benim görüşüm) -kendi fikrimi-açıklayayım:
sahip olduğumuz değerleri kaybetmek, herşeyi maddi anlamda değerlendirmek.Örneğin apartmanda karşılaştığınız bi kişiye "merhaba" dediğinizde eğer ilginç bir şey söylemiş gibi size bakıp yoluna devam ediyorsa gerisini siz düşünün...

A

ASLIHAN1

Kullanıcı
29 Ocak 2009
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Neden mutsuzuz ???
Güzel bir soru...Güzel Bir konu.
Fİkrimce ;
* Madevi eksiklik,manevi eksiklik,manevi eksiklik...
Herşeyin maddeleşmesi.
Herşeyde karşılık beklemek.
Sevgi de bile insan karşılık bekler oldu.
Dostlukta bile çıkar gözetilir oldu.

Ama en başta inanç eksikliği geliyor bence...Neden?? sıkıntılara göğüs geremiyoruz.Dara düştüğümüzde
hemen demoralize olup depresyona giriyoruz.Eskiden depresyon diye bir hastalık mı vardı ??? Yoktu.
Şimdi neden var...Kimse kimseyi dinlemiyo,Kimse kimseye el uzatmıyor...Kendi halimize kaldığımızda
bile iç sesimizi dinleyemiyoruz.Manevi değer yok...Bitmiş...Komşusu açken uyuyabilene zalim derlerdi
eskiden.Biri bir yemek pişirse komşusuna kokusu gitmiştir diye kapıdan bir tabak uzatırdı.Şimdi nerde...
İnsanlık yitik......... :(

E

egeli_muh

innaç eksikliği her olayın arkasındaki sis perdesi.. çünkü insan neye inaırsa inansın olayların arkasında sığınacağı bir dayanak inanç..
şimdi sadece maddi değerlerle avunuyoruz onlarda bizi yarıda bırakıyor

A

ASLIHAN1

Kullanıcı
29 Ocak 2009
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
egeli_muh' Alıntı:
innaç eksikliği her olayın arkasındaki sis perdesi.. çünkü insan neye inaırsa inansın olayların arkasında sığınacağı bir dayanak inanç..
şimdi sadece maddi değerlerle avunuyoruz onlarda bizi yarıda bırakıyor
Sorunun kaynağı Orda zaten...
Gazeteleri bir açın ya birgün bile eksik olmuyor ya tecavüz,ya cinayet...
İnsan olan insan bunu yapamaz ya...Kaynağı ne ???
İnançlarını yitirmiş bir toplum...
Adamlar paraya basmışlar ya "We trust in God"
Eğer gerçekte böyle olsa idi toplum zehirlenmesi olmazdı.İnsanlar birbirlerinden
korkmazdı.Böyle bir toplumda adam/kadın heralde korkar komşusu selam verince
insan düşünüyo ; Bu sapık mı acaba ??, Yoksa cani mi ?? başı mı kesip hangi
çöp kutusuna atar acaba...Böyle bir toplumda insan nasıl huzur bulur,mutlu olur...

E

emosin

Kullanıcı
18 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
Bursa
Neden mutsusuz çünkü artık herşeye sahibiz. Annem anlatır eskiden bi ayakkabı aldığımızda
o da bayramda tabi onunla yatırdık der. Şimdi bizim kaç çift ayakkabımız var hala beğenmiyoruz.
Herşeyde bu böyle herşey önümüzde ama bizler yine mutsusuz.  Aslıhan ın dediği gibi manevi eksiklikte fazlasıyla var.
İnsanlar ne yapsa mutlu olamıyorlar.

F

feride kar

Kullanıcı
24 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
bencede en büyük etken maneviyatsızlık. bizi allahtan ayıracak onu düşünmekten ayıracak uzaklaştıracak o kadar çok şey varki.
düşmüşüz dünyanın derdine mutsuz oluruz tabi.
insanlar hep banacı olmuş. karşısındakini düşünen yok .
hep riyakarlık ikiyüzlülük sarmış heryanı.
tırmanırken destek verip çıkmana yardımı olan yok.
hep eteğinden tutup çekmeye çalışıyorlar
hadi gelde mutlu ol  :(

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Yukarıdaki yorum sahiplerine soruyorum.
Mutluluğun  size göre anlamı ne ? Neye göre mutlu olursunuz ?
Yani soyuttan arıtın bu anlamı helede ondan sonrasını tartışalım.
Bana göre neden mutsuz olur insan ? Mutlu olmak için nedenleri olmadığı zaman. Ve  bu nedenler soyut (Maneviyat) olduğu kadar  Somutturda.

A

ASLIHAN1

Kullanıcı
29 Ocak 2009
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Korsan' Alıntı:
Yukarıdaki yorum sahiplerine soruyorum.
Mutluluğun  size göre anlamı ne ? Neye göre mutlu olursunuz ?
Yani soyuttan arıtın bu anlamı helede ondan sonrasını tartışalım.
Bana göre neden mutsuz olur insan ? Mutlu olmak için nedenleri olmadığı zaman. Ve  bu nedenler soyut (Maneviyat) olduğu kadar  Somutturda.
Ya hocam hayatın soyut tarafını çıkardığımızda geriye ne kalıyor kiii söylermisin  ???
Ruhumuz bile soyut bir kavram iken...mutluluk dahi soyut bir kavram iken...

M

monalisa gülüşü

Kullanıcı
25 Ağu 2009
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Arkadaşlar bence mutlu insan yoktur mutlu anlar vardır...
O mutlu anları birazcık yakalasak yeterki maalesef onlarla da yetinemiyoruz.
İnsanoğlu olarak hep daha fazlasını istiyoruz...

U

UNKAPANI

Kullanıcı
3 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
İnsan hayatı boyunca hangi kademe ve hangi şartta olursa olsun hep daha iyisini ister.Bunu elde etmekte gecikince ya da elde edemeyince mutsuz olur. Genel sebep budur. Tabi bunun dışında üzücü durumlarla karşılaşınca da mutsuz olunulur. :)

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Genel olarak mutluyum yav. Streslerim, huzurum, sevgim, Zeytin'im,.vs. Değiştirmek istediğim şeyler var tabii hayatımda, hem deçok.. Erteleyip de yapmadığım, yapmadığıma üzüldüğüm fakat hala adım atmadığım biir sürü şey var. Ama yine de mutluyum yav. Ve biliyorum daha da mutlu olacağım çünkü çevremdekilere saygısızlık olmadığı sürece biraz da kafama göre, istediklerimi yaşayanlardanım.

I

ilenay

Kullanıcı
28 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
Çokşükür daha kötüleri var herşeye rağmen çok mutluyum , hayat güzel. Sebdiklerinin yaşadığını düşünmek dahi ayrı bi haz veriyor . Ben gerçekten mutluyummm . Pollyanna gibi oldu biraz ama yaşamak güzel  ;D

G

gökteki yıldız

Kullanıcı
13 May 2009
En iyi cevaplar
0
0
Antalya
ilenay' Alıntı:
Çokşükür daha kötüleri var herşeye rağmen çok mutluyum , hayat güzel. Sebdiklerinin yaşadığını düşünmek dahi ayrı bi haz veriyor . Ben gerçekten mutluyummm . Pollyanna gibi oldu biraz ama yaşamak güzel  ;D
Olsun en azından polyanna herşeye rağmen mutlu  :D

Y

yağmur sezgi

Kullanıcı
8 Tem 2009
En iyi cevaplar
0
0
hayatta bu zamanda gerçekten her anı mutlu geçen insan sanmıyorum vardır!! Bir kere var dese bile bu koca bir yalan mutlu olma isteğidir gibi geliyor bana..

Dedemle biraraya geldiğimizde bana hep eskilerden anlatır.Kendi hayatını ailesini komsularını anlatır.Dinledikçe dinleyesim gelir. Yani ozamanki insanların sevinçleri, hüzünleri, mutlulukları, yaşayıs sekilleri, hayata karşı verdikleri mucadeler o kadar farklıki şimdikinden..
Bencede başlıca sebep manevi aksaklıklar... Daha cok maddi kavramlara dayalı yürütülen işler...

B

Büşra Sena

Kullanıcı
26 Ağu 2009
En iyi cevaplar
0
0
mutsuzluk anın ihtiyacını giderememektir... mutsuzum çünki işsizim

G

gökteki yıldız

Kullanıcı
13 May 2009
En iyi cevaplar
0
0
Antalya
yağmur sezgi' Alıntı:
hayatta bu zamanda gerçekten her anı mutlu geçen insan sanmıyorum vardır!! Bir kere var dese bile bu koca bir yalan mutlu olma isteğidir gibi geliyor bana..

Dedemle biraraya geldiğimizde bana hep eskilerden anlatır.Kendi hayatını ailesini komsularını anlatır.Dinledikçe dinleyesim gelir. Yani ozamanki insanların sevinçleri, hüzünleri, mutlulukları, yaşayıs sekilleri, hayata karşı verdikleri mucadeler o kadar farklıki şimdikinden..
Bencede başlıca sebep manevi aksaklıklar... Daha cok maddi kavramlara dayalı yürütülen işler...
İllaki her an mutlu olunacak diye bişi yok ara ara herkesin sorunları oluyor üzülüyor...Genel anlamda ben MUTLUYUM...Üzüldüğüm şeyler olmuyor mu oluyor ama dönüp  baktığımda mutsuz olacak bi sebep göremiyorum ...

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Mutlu hayat yoktur mutlu anlar vardır hayatımızda her an mutlu mesut yaşamayı bekleyemeyizki hayatdan umduklarımızı aldığımızda mutlu olduğumuz gibi alamadığımızda da mutsuz oluyoruz.
Çokmu basit oldu ne :)