Neden Gıdıklanıyoruz ?

• Konbuyu başlatan Real_Factor
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde Real_Factor tarafından oluşturulan Neden Gıdıklanıyoruz ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,616 kez görüntülenmiş, 12 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Neden Gıdıklanıyoruz ?
Konbuyu başlatan Real_Factor
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan morkiz
R

Real_Factor

Kullanıcı
9 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
    Gıdıklanmak rahatsız edici olduğu kadar eğlendiricidir de... Başkaları tarafından, hatta bazen dokunulmadan gıdıklanırız, ama kendi kendimizi gıdıklayamayız. Bazıları gıdıklanmaya karşı çok hassasken bazıları etkilenmez bile.
Bir insan gıdıklanınca, derinin yüzeyinde bulunan küçük sinir lifcikleri harekete geçer. Özellikle tüyle okşama, böcek yürümesi gibi olaylara hassas olan bu lifcikler, sinyalleri beyne gönderirler. Ancak araştırmacılar bu sinyallerin beyinde nereye kaydedildiğinden emin değiller. Beyinin gıdıklanmaya tepkisi, kaşınmaya olan tepkisi gibi, gönülsüz yapılan bir tepkidir.

Gıdıklama ile kan basıncı artarken, nabız ve kalp atışı hızlanır, beynin uyanıklığı fazlalaşır. Gıdıklanmanın fiziksel olduğu kadar psikolojik yanı da vardır. Gıdıklanma başlangıçta zevkli olabilirse de sürdürüldüğünde korku ve paniğe dönüşebilir.
İnsanların daha çok gıdıklandıkları yerler, ayak altı, avuç içi ve koltuk altı gibi bölgelerdir. Bunun nedeni, buraların çok hassas bölgeler olmalarıdır.
İnsan beyni vücuda gelen uyarıların hangisinin insanın bizzat kendisinden, hangisinin dışarıdan geldiğini ayırt eder ve ona göre öncelik verir. Örneğin, elimizin yanması gibi acil refleks gerektiren dışarıdan gelen uyarılara öncelik verir. Bu nedenle bir başkası tarafından gıdıklandığımızda reaksiyon gösteririz ama kendi kendimizi gıdıklamaya çalıştığımızda beyin bu noktalardaki hassasiyeti azalttığından gıdıklanamayız.

S

Samira

Kullanıcı
14 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
paylaşım için tşk ederim... ;)

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Tiki olanlara ne demeli... Uzaktan bir gıdıklama işareti felan yap,sonra da manzaraya  ;D ;D

Allahtan tikli felan degilim:) paylaşımın için teşekkürler...

M

menzup

Kullanıcı
9 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
0
konya
ilginç paylaşım için teşekkürleer

R

Real_Factor

Kullanıcı
9 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
Askerdeyken bir arkadaşım vardı böyle tikli öldürüyordu bizi gülmekten... :)

T

tugba 44

Kullanıcı
26 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
16
gidiklanmaktan nefret ediyorum  :mad:

T

teslime

Kullanıcı
3 Eki 2008
En iyi cevaplar
0
0
Antalya
tugba 44' Alıntı:
gidiklanmaktan nefret ediyorum  :mad:
kesinlikle katılıyorum inadına yapıyorlar sinir oluyorum gıdıklanmamaya calışsamda gıdıklanıyorum caresi yok galiba ayaktan gıdıklandıgım için babam beni öyle uyandırıyo arkadaşlarda belime elini uzatıyolar deliriyorum caresini bulan olursa bana da haber versin nolur allah aşkına

I

ilenay

Kullanıcı
28 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
paylasım  için tşk.

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Burçlarla da alakası varmış.

Koç Burcu: Daha elinizi sürmeden yalvarmaya başlar, daha sonra durmanız için her tür rüşveti teklif edecektir.

Boğa Burcu: Yuvarlanarak, kendisini sizin atar yani resmen üstünüze oturur ve öyle kalır. Malum ya, o bir öküz yani boğadır.

İkizler Burcu: Yerlere düşer, gıdıklanmaya bayılır ama seans bitince hemen olanı unutur ve sorar; "Nerede kalmıştık? Konumuz neydi?"

Yengeç Burcu: Hiç tepki vermez, birşey söylemeden öylece bakar sonra kapıyı çarparak çıkıp gider ve saatler sonra geri gelir. On yıl sonra bir kavga sırasında, bu yaptığınızı yüzünüze vuracaktır.

Aslan Burcu: Önce anlamaz, sonra küser ve bunu neden yaptığınızı açıklamanızı bekler. Açıklamadan yani bunun bir şaka olduğunu anladıktan sonra gıdıklamaya devam etmenize izin verir.

Başak Burcu: Siz bıkıp duruncaya kadar, hiç gülmeden sabit bakışlarla yüzünüze bakacaktır.

Terazi Burcu: Hoşuna gidecektir ama dış görünüşünü bozduğunuz anda başınız derde girecektir.

Akrep Burcu: Önce gıdıklanmaya dayanamaz sonra birden tüm gücünü kullanır, tekrar soğukkanlılığına bürünerek insiyatifi ele alır ve gözlerini gözlerinize dikerek, kaşlarını çatar ve; "Kes şunu, hemen..." der.

Yay Burcu: Çok eğlenir. Sonra aradan zaman geçer ve siz bir misafirinizle otururken, birden üzerinize saldırarak, gıdıklamaya başlar. Öcünü almayı asla unutmayacaktır.

Oğlak Burcu: Asla gıdıklanmaz çünkü evde değildir, muhakkak geç saatlere kadar çalışıyordur.

Kova Burcu: Sessizce kendisini kurtarmaya çalışırken, yüzünde hafif bir tebessüm belirir, bu arada bir gıdıklanma örgütünün kurulup, kurulamayacağını düşünmektedir.

Balık Burcu: Önce nefret eder sonra hoşlanmaya karar verir çünkü bunu başkalarının da yapmak isteyeceğini düşünmüştür.

-----

Bana yazdığı tamamen gerçek, şaşırdım :)

B

bir dost

Kullanıcı
19 Eki 2008
En iyi cevaplar
0
0
Konya
hiç unutmam birgün  dışarıda otururken boynum gıdıklandı bir de baktım ki ne olsun?tırtıl.elime o
küçük canlının gelmesiyle fırlatmam bir oldu.ayy şimdi bile bi hoş oldum ;D

morkiz

morkiz

Kullanıcı
10 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
gıdıklanmayı seviyorum galiba.gerçekten çok eğlenceli oluyor,gül gül doyamıyorum  :D tşk paylaşım için  :)