MUSTAFA KEMAL; Bir çocuğum olsa çok mutlu olacaktım

• Konbuyu başlatan Kristal
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Mustafa Kemal Atatürk kategorisinde Kristal tarafından oluşturulan MUSTAFA KEMAL; Bir çocuğum olsa çok mutlu olacaktım başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,409 kez görüntülenmiş, 9 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Mustafa Kemal Atatürk
Konu Başlığı MUSTAFA KEMAL; Bir çocuğum olsa çok mutlu olacaktım
Konbuyu başlatan Kristal
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan crt
K

Kristal

MUSTAFA KEMAL; BİR ÇOCUĞUM OLSAYDI ÇOK MUTLU OLACAKTIM..

Mustafa Kemal’in çocukluk arkadaşlarından Asaf İlbay anılarında anlatmıştır;

Atatürk orman çiftliğinde bir gece, sofrada Neşet Ömer , ben ve diğer konuklar.. bir taraftan kadehler yudumlanıyor, öte yandan memleket meseleleri ve günün konuları üzerinde görüş alış verişinde bulunuyorlar. Mustafa Kemal bakışlarını Neşet Ömer’e çevirdi.

-Bir çocuğum olsaydı çok mutlu olacaktım. Milletime benden sonra benim neslimden bana benzer bir evlat bırakmayı çok isterdim. Profesör bunun çaresi yok mudur?

Neşet Ömer Bey gülümsüyordu… eşim söze karıştı “paşam” dedi “bir değil birkaç evladınız olmalıydı, belki birisi bir nebze olsun size benzerdi çünkü Paşam size benzemek o kadar güç bir şey ki..

Mustafa Kemal’in güzel gözleri uzaklara derinlere dalmıştı.

Bir başka gece de Gazi Paşa’nın masası yine doluydu. Balonun davetlileri aileleri ile birlikte bu masanın önünden geçip ona saygı ve sevgilerini sunup kendilerini takdim ediyorlardı.

Paşa ayağa kalktı, bize yer göstermek lütfunda bulundu. Oturduk. Kızım Bedia’ya baktı ve sonra adını yaşını sordu kızımın.. 16 yaşında olduğunu gazi paşa çevresindekilere dönerek; “Asaf ile bir mahallenin çocuğuyuz, belki de aynı yaştayız demek bende vaktiyle evlenmiş olsaydım 16 yaşında çocuğum olacaktı”

Çok duygulanmıştı, gözlerinin nemlendiği görülüyordu.

Eşim ayağa kalktı; “paşam bütün millet sizin çocuklarınız” dedi.

-“doğru işte bende bununla teselli buluyorum. … evet milletim şan olsun…

Ve biran sonra ilave etti; “benim çocuğum olmadığında belki de bir hikmet vardır. Çok sevdiğim bir tayımın ölümüne o kadar üzülmüştüm ki günlerce acısını unutamamış, yemek yiyememiştim.Ya çocuğumu kaybetmiş olsaydım ne olurdum bilmem….

Şemsi Belli...

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
ne kadar çok şey başarırsa başarsın anne yada baba olmak herkesin içinde yaşattığı bir duygu isteyen ve hak eden herkesin yaşaması dileğiyle teşekkürler

S

seca

Kullanıcı
1 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
mersin
Neşet Ömer Bey gülümsüyordu… eşim söze karıştı “paşam” dedi “bir değil birkaç evladınız olmalıydı, belki birisi bir nebze olsun size benzerdi çünkü Paşam size benzemek o kadar güç bir şey ki..
bencede Ona benzemek hiç te kolay değil...

emeğine sağlıkbugüzel paylaşım için kristal

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Mustafa Kemal adına, "keşke" diyebilirim elbette ancak mantıklı bir yaklaşımla, belkide olmaması daha iyiydi diyorum, olmamış çocuğu açısından.
Böylesi başarılı bir insanın çocuğundan memleket beklentilerini düşününce... :-X

H

hurigül

Kullanıcı
13 Kas 2009
En iyi cevaplar
0
0
Sakarya
Kristal kardese, bu güzel ve duygulu yaziyi paylasmasindan  dolayi cok tesekkur ediyorum..cok fazla duygulandim....

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Zynep' Alıntı:
Mustafa Kemal adına, "keşke" diyebilirim elbette ancak mantıklı bir yaklaşımla, belkide olmaması daha iyiydi diyorum, olmamış çocuğu açısından.
Böylesi başarılı bir insanın çocuğundan memleket beklentilerini düşününce... :-X
Aynı fikirdeyim,çocukları veya torunları olsa tahmin ediyorum ki günümüzde çok yıpratılırdı ::)

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Zekası, ileri görüşlülüğü, stratejik karar verebilme ve uygulayabilme yetenekleri ile devlet adamlığı konusunda bir deha olan..
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu  Mustafa Kemal Atatürk'ü unuttumaya çalışanlar kendi karanlıklarında yok olmaya  mahkumdur..!
Bizler  Mustafa Kemal Atatürk'ün  devrimlerinin  bekçisiyiz ve hepimiz onuun çocukları olmaktan büyük onur duyuyoruz..

M

Mert_Ege

Kullanıcı
21 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Bn de aynı düşüncedeyim Atatürkün nesli sürse idi farklı amaçlar için saptırılabilirdi..

Zaten cocuğu olsa ne olacak önmli olan Türkiye'nin Mustafa Kemal olması..

Ç

çölarslanı

Kullanıcı
31 Mar 2010
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Okurken duygulandım haykırmak istedim atam üzülme senin bir deil milyon çocuğun var diye!
NE MUTLU ONUN YOLUNDAN GİDENLERE...
NE MUTLU ONUN ÇOCUĞU OLMA ŞEREFİNE ERENLERE...

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Ne mutlu..
Bunca baskı karşısında dimdik durabilenlere ve ben ATATÜRKÇÜYÜM diyebilenlere ..