Muavinlikten bankacılığın zirvesine

  • Konbuyu başlatan hayatın kalemi
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kim, Neyi, Nasıl Başardı? kategorisinde hayatın kalemi tarafından oluşturulan Muavinlikten bankacılığın zirvesine başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,146 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kim, Neyi, Nasıl Başardı?
Konu Başlığı Muavinlikten bankacılığın zirvesine
Konbuyu başlatan hayatın kalemi
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan hayatın kalemi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
H

hayatın kalemi

Kullanıcı
17 Haz 2006
En iyi cevaplar
0
0
Türkiye
Fransa’nın en komik bankacısı olarak tanınan Baudouine Prot, ilk iş deneyimini bir otobüs şirketinde muavinlik yaparak kazandı. Prot, bu sayede insanları yakından tanıdı ve basamakları birer birer tırmandı. Prto’un başarı öyküsü...


Fransa’da son jenerasyon CEO’ların ’doğuştan yönetici’ olduğu söyleniyor. Çünkü bu kişiler lise yıllarından itibaren yönetici olmak istediklerini biliyorlar ve kariyerlerini ona göre yönlendiriyorlar. İşte BNP Paribas CEO’su Baudouine Prot da bu yöneticilerden biri... Geleneksel Fransız yöneticiler gibi elit bir aileden gelmiyor ya da devlete ait bir şirkette uzun süre çalışmamış. Ancak Prot ülkenin en saygın yöneticilik okulu ENA’dan ikincilikle mezun oldu. Prot, kısa bir müfetttişlik deneyiminin ardından adım attığı BNP’de 20. yılı doldurdu. Uluslararası kültürünün çok zengin olmasıyla tanınan Prot, iş hayatında ilginç deneyimler edinmiş.

18 yaşındaken ABD’nin ünlü otobüs şirketi Greyhound’da muavin olarak çalışan Prot, günde 10 saatlik mesailerle ABD’yi adım adım gezme fırsatı yakaladı. Bu deneyimiyle ilgili ”ABD ve Kanada’nın ne kadar büyük olduğunu gördüm. Bunu haritada anlayamıyorsunuz” diyor.

Fransız ekonomi dergisi Challange ise Baudouine Prot için ”Ülkenin en komik bankacısı” tanımlaması yapıyor.

Gerçekten de Prot hakkındaki anekdotlar genellikle ciddi veya zor durumlarda yaptığı esprilerle ilgili. Mesela Fransız uzmanların farklı çalışmaları sunduğu bir gecede ABD’nin bütçe açığı ile ilgili bir sunumun ardından koltuğunda ”Anladığım kadarıyla oturup dua etmemiz gerekiyor” diyerek tüm salonu kahkahalara boğdu. Önemli bir projede beraber çalıştığı iş arkadaşları ise ”Başarısızlığın kesinleştiğini
düşündüğümüz gün birbiri ardına espriler yaptı. Onu hiç bu kadar komik görmemiştik” diye konuşuyor. Prot bir röportajında bu durumu, ”Ancak durum gerçekten ciddi olduğunda espri yapabiliyorum. Bu bir rahatlama yöntemi” diyerek izah ediyor.

Sürekli pozitif düşünüyor
Financial Times gazetesi Prot için ”Diğerlerinden daha zeki bir bankacı değil. Ama yaydığı enerjiyi hemen fark ediyorsunuz” diyor. Gerçekten de Prot, gece gündüz demeden çalışıyor. 2003’te CEO olduktan sonra yaptığı ilk basın toplantısında yüzündeki yorgunluk hâlâ finans çevrelerinde konuşuluyor.

Neden?
BNP Paribas’ın Türk Ekonomi Bankası’yla (TEB) yaptığı ortaklık Şubat 2006 itibarıyla birinci yılı doldurdu. Paribas, değeri 200 milyon dolar olan TEB’in yüzde 42.5’ini 105 milyon dolara satın almıştı. Şu anda bankanın toplam değeri 1.2 milyar dolara, net kârı ise yüzde 91 artarak 102 milyon YTL’ye ulaştı.

BNP Paribas, bankacılığın yanı sıra emlak, perakande ve danışmanlık alanlarında da hizmet veriyor. Bankanın 2004 yılı aktif büyüklüğü 60 milyar dolar, net kârı ise 6.4 miyar dolar oldu.

Ordu, devlet ve vergiyle ilgili altı kitap yazdı
Babası asker olan Baudouine Prot, üniversite yıllarından itibaren ordu ve enerji konularına merak duydu. Zaten kariyeri de bu merakı çerçevesinde şekillenmeye başladı. Mezun olduktan hemen sonra ”Ordu-Devlet: Geç Kalmış Bir Randevu” adındaki kitabı yayınladı. 1975 ve 1990 yılları arasında yazdığı diğer 5 kitap devletleştirme, özelleştirme, vergi politikaları ve genç jenerasyonla ilgiliydi. En büyük tutkusu sanat, özellikle de modern resim olan Prot, evli ve iki çocuk sahibi.

Stajyerlerin bile fikirlerine çok değer veriyor
Avrupa basında Baudouine Prot ile ilgili çıkan haberlerin birinde ”Bu ince ve uzun adamın vücudu ve yüz hatları gerginliğini hemen ele verir” deniyor. Prot’nun yönetici olarak en önemli özelliğinin ise herkesi dinlemesi olduğu belirtiliyor. Yakın çalışma arkadaşları, ”Onun yanında herkes rahattır” diyor ve Prot’nun 3 aylık staj erlerin fikirlerine bile çok değer verdiğini söylüyor. Prot’nun gocunmadan en basit işleri bile yaptığı belirtiliyor.

Kaynak:pınar Ersoy/Vatan
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst