Motivasyon Ne Oğlum?

• Konbuyu başlatan korsan
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde korsan tarafından oluşturulan Motivasyon Ne Oğlum? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,052 kez görüntülenmiş, 18 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Motivasyon Ne Oğlum?
Konbuyu başlatan korsan
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan alpi_282854
K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Motivasyon kavramını duymayan kalmamıştır. Kondisyon kavramının kullanımı ise sadece sportmenlerin tekelinde olan bir kavramdır. Motivasyon kavramının anlamını hatta etimolojisini bilsem de işlevini bildiğimi söyleyemem. Motivasyon kavramını kullanmayan yok. Böyle olunca da haliyle insanın zihni karışıyor.

Öğrencileri sınava hazırlamada insanlar kendilerini yeterli görmüyorsa vicdanlarını rahatlatmak için başlıyorlar motivasyon yapmaya. Motivasyon sınava hazırlanmada kullanılan illüzyonist bir tekniktir. Reklâm söylemleri gibi “herkesin ihtiyacı var ve herkes yapabilir” şeklinde ifade ediliyor.

Öğrencilerimin bu konuda ne düşündüklerini öğrenmek istedim. Sınıfa girdim. Öğrencilerime “arkadaşlar hazır mısınız“ dedim. Hepsi birden“ne zaman hazır olmadık ki hocam” dediler. Çoğunun hazırlanmaktan anladığı dersi kaynatmak için geliştirilen strateji çalışmalarıdır.

Aramızda kalsın. Öğrencilerim haksızda değiller. Ben bile çoğu zaman anlattığım bilgileri neden anlatıyorum ki diye sormuyor değilim. Ders anlatmaya başlamadan da “arkadaşlar bildiklerimi değil duyduklarımı anlatacağım” diyerek vicdanen rahatlıyorum.  Bu belki de benim branşımdan kaynaklanıyordur. Unutmadan ben felsefe öğretmeniyim. Bundan sonraki yazılarımı okurken bazen haaa… Bu felsefeciydi dersiniz ve rahatlarsınız.

Sınıftakilere“motivasyona ihtiyacı olan var mı arkadaşlar”dedim. Sormaz olsaydım. Bir tek ağzı olan herkes iki kere şu cevabı:“Evet, hocam var”dediler. Öyle ki, arka sırada oturan öğrencim bile uyanmıştı. Uyuyan öğrencimin uyanması, durumun ciddi olduğunu gösteriyordu. Uyuyan o öğrencimi ben bile uyandırmazdım. Neden diyeceksiniz? Onun uykusu sıradan değildi. Onun uyumasının bile bir felsefesi vardı. Öğrencime göre uyuyabildiğiniz kadar hayatı anlayabilirdiniz. İşin içinde felsefe olunca bende saygısızlık edip uyandırmıyor kimsenin uyandırmasına da izin vermiyordum.

Uyanınca anlamamış olacak ki yarı uyur yarı uyanık sınıfın Heredot Cevdet tiplemesine sorudu:“Moootivasyon ne oğlum”dedi. Heredot Cevdet’e soru sormak değildi zor olan dinlemek zordu. Heredot Cevdet’in açıklaması çıkış ziline kadar sürmüş olacak ki en  son gördüğümde arkadaşına “anladın mı Moootivasyonu”diyordu. Güldüm ve o da gülerek “hocam Moootivasyonu anlattım da”dedi.

O hafta, öğrencilerime Sınav Kondisyonun önemini anlatamadım. Bir başka haftada öğrencilerin başarılarını artırmak için düzenlenen Moootivasyon etkinlikleri oldu. Sizin anlayacağınız öğrencilerim öyle Moootive olmuşlardı ki beni dinleyecek halde değillerdi.

Her önüne gelen öğrencileri Moootive ediyor. Ne hayırsever toplumuz. Kendimiz için olmasa da başkaları için yapmayacağımız yoktur.

Geçen gün mahallenin manavına uğradım. Selamlaştık hal hatır sorduk. Siyasetten, spordan ve daha birçok şeyden konuşmayı sevmediğimi bildiği için. Damardan girdi konuya. Bu mahalle esnafının en güzel yanı konuya damardan girmeleridir. Herkese ama herkese soracakları anlatacakları bir şeyleri vardır onların. Mahallemizin manavı dedi ki:“Hocam, öğrencilerin Moootivasyona ihtiyacı var bu günlerde ben de elimden geleni yapıyorum”dedi. Bende bana düşen cümleyi :“Teşekkür ederim, iyi günleriniz olsun“söyledim.

Manava bir diyeceğim yok tabii ki de. Ben bu işin uzmanıyım diyen birçok insanın yaptığı tek şey Moootivasyon. Bakın onu mahallenin manavı da yapıyor hem de beş kuruş almadan. Eee ne yapalım diyorsunuz? Yapmayın. Anladım ekmek parası. O zaman ne diyeyim helal olsun(!).

Etkililere ve yetkililere sesleniyorum sizin işiniz Moootivasyon değil Kondisyon vermek. Sınav Kondisyonu, bu kavramı duymadınız ve anlamadınız sanırsam. Fırsatını bulunca sizden önce öğrencilerime anlatacağım nasıl Sınav Kondisyonu nasıl sağlanır.

Sınav kondisyonu hakkında bilgisi olan varsa lütfen bana aşağıdaki mail adresi ile ulaşmasını isterim…

Unutmadan, Moootivasyon için ücret almayan Mahalle esnafına da ayrıca teşekkür ederim…

Bilgi Aktivasyon Uzmanı

Ercan HARMANCI

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Sağol güzel bir yazı.

Bazen kelimeler olduğu anlamın dışında kullanılabiliyor. Bana sorarlarsa motivasyon bir işi yapması için birisini istekli kılmak. Kısacası gaz vermek başka birşey değil. Motive olması için işin sonunda bir hediye, ya da bir tatil gibi bir ödül koyulduğunda motivasyon daha kolay sağlanıyor.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Heheheh, son mesaj iyi, helede kadir inanır anektodu :d
Bu ülke böle bazıları çiçek sulayarak motive oluyo bazıları sms atarak karşısındakini motive edio :d
Mesaj içeriklerinden  ,insan hangi yöne doğru motive olur oraya girmim.

Şu an öle bi motive oldumki, bildiğiniz gibi değil.
Neyse..Sizler motive olun diye çırpınıyorum ben :d Yoksa vbenim ihtiyacım yok vesselam, tam motive bir haldeyim :d

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Öğrencime göre uyuyabildiğiniz kadar hayatı anlayabilirdiniz. İşin içinde felsefe olunca bende saygısızlık edip uyandırmıyor kimsenin uyandırmasına da izin vermiyordum.
;D ;D
Ya burası çok hoşuma gitti:) Sanırım bana göre diğer kısımların en önemlisiydi. Motivasyon konusuna pek takılamadım burayı düşünmekten.
Saygı mı desem, anlama mı, karşındaki için kafa yormak da var bir parça.. Çok sevdim yav:))

D

DOnVitoCarLeONe

Kullanıcı
6 Mar 2009
En iyi cevaplar
0
0
ItAlYaNO
Korsan' Alıntı:
Neyse..Sizler motive olun diye çırpınıyorum ben :d Yoksa vbenim ihtiyacım yok vesselam, tam motive bir haldeyim :d
;) sende ücretsiz motivasyon yapıyorsun değilmi korsan...

motivasyondan tek anladığım:
ver gazııı  ver gazııı duvarın içinden geçirecekler beni nerdeyse yahuu ;D

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Benim ihtiyacım yok demiştim.
Bir daha diyeyimde du altınıda çizeyim, benim motivasyona ihtiyacım yok şimdi oldu. :d
Maksat olanlar için bir çaba sarf edeyim dedim.
Bakıyorumda, baya motivasyona ihtiyaç duyan var.

Çorbada benimde tuzum oldu işte fenamı.
Aşçılığamı soyunsam ne,  akşama size, sevgi pıtırcıkları ile süslenmiş,olumlu düşünce soslu gelişim tatlısı yapayım :d

Ya ben yemek kitabımı çıkarsam, fazlası ile yetenekliyim, yapmasını bilmesemde nasıl yapılması gerektiğini biliyorum vesselam.
Neyse.. Konu amacından çıkmasın, altını çizdiğim husus anlaşılsın yeter :d
Teşekkür ederim.

D

DOnVitoCarLeONe

Kullanıcı
6 Mar 2009
En iyi cevaplar
0
0
ItAlYaNO
İşte bende tuz için ücret alıyormusun diyorum  ;D

motive falan boş iş bunlar herşey bilgiye bakıyo yeterli bilgin olduğu sürece oooooo motivasyon ne ki kuru kalabalıktan başka..

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
DOnVitoCarLeONe' Alıntı:
İşte bende tuz için ücret alıyormusun diyorum  ;D

motive falan boş iş bunlar herşey bilgiye bakıyo yeterli bilgin olduğu sürece oooooo motivasyon ne ki kuru kalabalıktan başka..
Yok, mesleğim dışında yaptıgım hiç bişeden ücret almam:d insanlık namına yapıyorum.
Yok boş iş felan değil.
Bilgi ile edinilen motivasyona evet, onun dışında kalanlar bana menfi motivasyon gibi gelio, ne bilim.
Bilgi ilede motive olanda edende pek az malum devran du devran.

D

DOnVitoCarLeONe

Kullanıcı
6 Mar 2009
En iyi cevaplar
0
0
ItAlYaNO
bilgi ile edinilen motivasyon? biraz primatım da açarsan sevinirim

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Heee açalım, bir yerden bir şeyler sezsemde neyse dim bari.

Bah abi insanlar farklı konularda farklı şekillerde motive ediliyor.

İnsana konu hakkında doğruları gerçekleri anlatarak bunuda anlamasını sağlayarak motive edebilirsin.
Yada aziz yıldırımın, futbolculara uyguladıgı başarısız motivasyon tekniğini kullanırsın, bah bunu yap sana şu kadar para, yada bir iş adamının bunu becer seni şu mevkiye getireceğim, yada bir pazarlamacıya şu kadar sat sana şu kadar prim vereceğim :d gibi  bana göre menfi motivasyon durumları vardır.
Ve ikisi arasındaki fark, biri bilgiye dayanır biri menfaate çift taraflı olsada bu böle.

Çoğu insanı, makam mevki ve para motive eder oldu.
Umarım anlatabilmişimdir, keza anlatmak hususunda pek becerili oldugum söylenemez.

D

DOnVitoCarLeONe

Kullanıcı
6 Mar 2009
En iyi cevaplar
0
0
ItAlYaNO
Korsan' Alıntı:
Heee açalım, bir yerden bir şeyler sezsemde neyse dim bari.
Ne sezdin merak ettim?

Korsan' Alıntı:
İnsana konu hakkında doğruları gerçekleri anlatarak bunuda anlamasını sağlayarak motive edebilirsin.

Yani konu hakkında bilgi vererek o konuya hazırlamak bir nevi motivasyon mu oluyo...

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
DOnVitoCarLeONe' Alıntı:
Ne sezdin merak ettim?
Yani konu hakkında bilgi vererek o konuya hazırlamak bir nevi motivasyon mu oluyo...
Şimdilik merak ede durun.
Evet bilmek insanı motive eder canım. Ha bazı zamanlarda kibirlide yapar megolomanda  ama daima motive eder.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Konu ile alakası olmayan mesajlar tarafımdan silinmiştir.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Ay ay ay, clandestino dinliyorum sanki, yada le beyrut, ciao bellamı desem, hasta siempremi :d
Bazen insanları anlamakta güçlük çekiyorum, bu konuda bir motive durumu varmı acaba, kendimi nasıl motive etsem.
Yada insanlar kendilerini anlatamıyor, bu konuda motivasyon eksiği çektikleri gün gibi aşikar vesselam.

Yani ne bilim en uzağa ben gittim en çabukta ben dönerim edasındalar.
Artık ulaşımda kanatlı araçların oldugundan bi haber halen kara taşımacılıgındaki hızda pinekliolar.
İnsanları yeniliklere alışmaları için motive etmek lazım.
Ki bu edadan kurtulabilsinler, yoksa bu işin sonu vahim, ben anlatıyorumda siz anlayışsızsınız tarzı bir karakter:d

Neyse motive olun motive.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Ne konuymuş bu motivasyon konusu :d
Yani zamanı geri çevirebilitem olsa, bu konuyu açmamak adına mause'kırabilirdim:d

Neredesin yılmaz abi yav :d bu konuya uygun çok yazın varda, hepside ezberimde ama aklıma gelmio :d
Gayyib'ten birilerinin beni motive etmesimi lazım ne, büyük bir ümit ile vahiylrinizi bekliyorum.

Saçmalıklara motive olmamak adına, alemi ervah'tan motive edici bilgilere kapım açık :d

Neyse...

Çok motive oldum bu gün, bir yanım sürmene, diğeri pasinler ovası gibi valla, alabildiğine genişim vesselam.
Kendi ile barışık olmak bu olsa gerek.
Keza elinde çuvaldızla gezenlerden değilim.İyikide değilim.

Nerde kalmıştık, motivasyon, başladıgımız yerde orasıydı, hangi kavşakta yanlış yola saptık, kim makas değiştirdi,biz neden bu istasyonda halen bekliyoruz anlamadım.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Yok yok 2 monütor, düzinelere yakında mause kırmışlığım var.
Raydan çıkan, yada çıkılan durumlara etkimden dolayı, bir mause fazlaca bi fark yaratmaz yani.

Paylaşımın güzelliğine girmim.

Motive oldu iseniz iyi.

Rica ederim.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
O klasik tutumların içerisine pek girmem vesselam.
Yorum yazarken elbet dikkat gerekir,vurgulamak istediğinizi dolaylı yoldan konuyla alakasız bir duruma bağlayarak yapmak cıx bence yanlış.
Paylaşımın estetiğine hiç girmicem, güzellik anlayışım yoktur, iyi ve kötü dogru ve yanlış vardır.

Kurallara motive olmanız durumuna gelince, en olmanız vede olmamız gereken durumdur diye düşünüyorum.
Sayısız uyarı almış biri olarak yazıyorum, bu uyarılar daima kurumun işleyişinin düzgün gitmesi için yapılır.

Ne demiş şair

sarı
kırmızı
ve yeşildir zaman
durmasını
ve yürümesini bilende yanan

Siz zaman yerine kural kelimesini koyun bizde koyalım tabi, durmasını ve ilerlemesini bildiğimizde gereken yanar.
Tekrar teşekkür ederim.

A

alpi_282854

Kullanıcı
21 Ocak 2009
En iyi cevaplar
0
0
SAKARYA
motivasyon deyip geçmeyin derim...bilgiye ulaşmak için önce kendini motive etmek gerekmez mi?vala ben öğrendim. kulakları çınlasın özel öğretim yöntemleri ders hocamız konuyu anlatmaya başlamadan önce öğrencilere konu ile alakalı birkaç soru yöneltmemiz gerektiğini söylemişti..burada amaç öğrenciden doğru cevabı almak değil sadece derse olan dikkatleri toplamak..başka bir deyişle dersi dinlemeye  motive etmek... ;)