Mekatronik Mühendisliği

• Konbuyu başlatan sSeLiMm
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Mesleğiniz kategorisinde sSeLiMm tarafından oluşturulan Mekatronik Mühendisliği başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 32,080 kez görüntülenmiş, 37 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Mesleğiniz
Konu Başlığı Mekatronik Mühendisliği
Konbuyu başlatan sSeLiMm
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan musta67
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
:) Türkiye'de hangi mezun kendi alanında yeterli bilgiye sahip olarak mezun oluyor Harun?
Hiçbirimiz bence. Mantığını anlamadan ezberleyip geçiyor insanlar dersleri, buna göz yumuluyor. Çünkü mantığını anlamaya kalkarsa o okulu biraz zor bitirir, hocalar hangi biriyle uğraşacak mantığında. 

S

spiritualsigns

İdealist eğitimciler yok artık... herşey ticari... eğitim kurumlarıda... gençlerin çok şansı yok...

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
dideM' Alıntı:
:) Türkiye'de hangi mezun kendi alanında yeterli bilgiye sahip olarak mezun oluyor Harun?
Hiçbirimiz bence. Mantığını anlamadan ezberleyip geçiyor insanlar dersleri, buna göz yumuluyor. Çünkü mantığını anlamaya kalkarsa o okulu biraz zor bitirir, hocalar hangi biriyle uğraşacak mantığında. 
Çoğu mezun olmuyor tabi ki  :)
Geçmek için ders çalışıyoruz yalan yok ama, şimdi sen fizik mezunusun mesela. Hep fizik dersleri gördün. Ama sana şöyle bir bölüm sunsalardı. 1 sene fizik, 1 sene kimya, 1 sene biyoloji.

Sen ben ne mezunuyum derdin :) hiç birini söyleyemezdin ama şimdi sordularmı dı söylebiliyorsun. Yani uzman olmasan bile ben buyum diyebiliyorsun. Bahsedilen bölümdeki arkadaşların bunu söylemeleri çok zor. Ben makinadan anlarım, ben bilgisayardan anlarım, ben çok süper elektronikten anlarım demeleri beklenemez.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
spiritualsigns' Alıntı:
İdealist eğitimciler yok artık... herşey ticari... eğitim kurumlarıda... gençlerin çok şansı yok...
Aynen öyle. Üstelik hadi mühendislikleri geçtim, iş alanları var. Ben bu Fen-Edb Fakültelerini anlamıyorum. Her üniversitede mutlaka var, olmazsa olmaz. Aldıkları öğrenci sayısı tüm bölümlerden fazla ki potansiyel işsiz bunlar. Akademik yetiştirmek için eğitiyoruz bu insanları diyorlar. Nasıl yani? Tek bir bölümde, mesela fizik bölümünde 40 öğrenci var. Bu 40 öğrenciyi nereye yetiştiriyorsun akamedik olarak..

S

spiritualsigns

dideM' Alıntı:
spiritualsigns' Alıntı:
Aynen öyle. Üstelik hadi mühendislikleri geçtim, iş alanları var. Ben bu Fen-Edb Fakültelerini anlamıyorum. Her üniversitede mutlaka var, olmazsa olmaz. Aldıkları öğrenci sayısı tüm bölümlerden fazla ki potansiyel işsiz bunlar. Akademik yetiştirmek için eğitiyoruz bu insanları diyorlar. Nasıl yani? Tek bir bölümde, mesela fizik bölümünde 40 öğrenci var. Bu 40 öğrenciyi nereye yetiştiriyorsun akamedik olarak..
Üniversiteler talep edilen sektörlere yetiştirmek üzere eğitim verseler eğitim kaliteside artar sektörün eksiğide böylece giderilmiş olur.... Akademisyen olmak nedir.. Kaç tanemiz asistanlık bölüm hocalığı veya yüksek lisans yapabiliyor... Tarih bölümü... arkeoloji.. sosyoloji ve tüm Fen Edebiyat fakülteleri mezunları Büyük marketlerde kasiyerlik yapabiliyor Türkiyede... atıyorum Müzelere ve benzer kurumlara 8 yılda bir sınav açılıyor.. en fazla 5 kişi alıyor ancak mezun sayısı yılda 60 kişi... olaya bakarmısınız?? Mantık mı bu ?? Türkiyede yılda 4 fizik öğretmeni alınırken İlahiyat mezunu İmam ve din bilimci alımı 150 kişi...

ooff offf sustummmmmm  :-\

özür..

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
hehe neyse bunları düşünen(!) birileri vardır elbet..

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
spiritualsigns' Alıntı:
dideM' Alıntı:
spiritualsigns' Alıntı:
Üniversiteler talep edilen sektörlere yetiştirmek üzere eğitim verseler eğitim kaliteside artar sektörün eksiğide böylece giderilmiş olur.... Akademisyen olmak nedir.. Kaç tanemiz asistanlık bölüm hocalığı veya yüksek lisans yapabiliyor... Tarih bölümü... arkeoloji.. sosyoloji ve tüm Fen Edebiyat fakülteleri mezunları Büyük marketlerde kasiyerlik yapabiliyor Türkiyede... atıyorum Müzelere ve benzer kurumlara 8 yılda bir sınav açılıyor.. en fazla 5 kişi alıyor ancak mezun sayısı yılda 60 kişi... olaya bakarmısınız?? Mantık mı bu ?? Türkiyede yılda 4 fizik öğretmeni alınırken İlahiyat mezunu İmam ve din bilimci alımı 150 kişi...

ooff offf sustummmmmm  :-\

özür..
İyi ama bazı şeylerin dengesini iyi ayarlamak lazım. Yani herkesin süper bölümleri bitirip herkesin doktor mühendis vb. olmasını beklemek saçmalık olmazmı. İnsanlar arasında belirli kategoriler oluşturmak gerekiyor.

Sektöre göre eğitim gibi bir şey de pek mümkün değil çünkü hangi sektörün gelişeceğini pek kestiremezsiniz. Şu an mesela enerji mühendisliği, gen mühendisliği vb. gelişecek gibi duruyor. Ama ileride ne olacağı belli olmaz.

Bu işlerin acayip bir plan ve hesap yapılarak düzenlenmesi gerekiyor bence. Yoksa hepimiz isteriz, herkes okusun güzel bölümler bitirsin.

S

spiritualsigns

Türkiyede ideallerin peşinden gitmek aptallık olur zaten... bu bölümleri okuyanlar idealleri olanlar... tebrik ederim onları...

Teşekkürler..

I

ismayin

Kullanıcı
24 May 2009
En iyi cevaplar
0
0
bende Kocaeli Gebze MYO dayım yani Mekatronik önlisans okuyorum. İş durumu zor evet mekatronik kelimesini iş verene anlatmak 5-10 dakikanızı alıyor bu bakımdan sıkıcı :D
ama bir ürün çıkaracaksanız (örneğin mutfak robotu) "hepsini yaparım ama mekanik kısmına karışmam" deme gibi bi şansınız yok. Genelde elektronik, yazılım ve mekanikçileri koordine eden insanlarıdır mekatronikçiler.
  her şeye rağmen çok iyi bölüm her işten bilginiz oluyo kimseye minnet etmiyosunuz ! insanın "bunu a'dan z'ye ben yaptım" demesi kadar mutlu eden bir şey yoktur sanırım.

E

ehmaydin

Kullanıcı
31 Ağu 2009
En iyi cevaplar
0
0
konya
arkadssım yanlız sunu soyliyim(kocaeliyi bilmiyorum ama) üniversitelerde makatronik bölümüne ders verecek hoca sayısı ve hacanın yeterliliği oldukca düsük türkiye için bu meslek su anda cok ii degil onun yerine elektrik-elektronik okunması bence su an daha mantıklı

A

AraneL_LinweLin

Kullanıcı
27 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
0
Manisa
Türkiye'de henüz gelişmekte olan bir dal. Bu yüzden ülkemizdeki eğitiminin %100 sağlıklı olduğuna inanmıyorum. Fakat gelecek yüzyılın tartışmasız en önde gelen mesleğidir. Önlisans elektrik çıkışlıyım. Elektroniğe merak saldım çeşitli kurslar aldım sertifikalar edindim. Digital üzerine çeşitli eğitimlerim çeşitli belgelerim var. Ve su an Mekatronik ile ilgileniyorum. Zira Endüstri'de kullanılmak üzere henüz tasarım asamasında olan bir projem dahi var.

Uzun lafın kısası güzel ve zevkli bir meslek.Çok şanslı olduğunuzu bilmenizi isterim. Saygılar...

H

hayalhane

sSeLiMm' Alıntı:
  Meraba arkadaşlar...ben Kocaeli Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği 4.sınıf öğrencisiyim...bu kısımda tercih aşamasında ya da henüz lisede okuyan kardeşlerim için birşeyler yazmak istedim..muhtemelen onlar zaten biliorlardır bu mesleği...ama ben yine de birşeyler yazmak istiyorum mesleğimle ilgili gençlere bir nevi ışık tutmak için...
  Mekatronik ismi arkadaşlar "mekanik+elektronik" ten gelmektedir...bu bölüm makina,elektronik,bilgisayar,malzeme vb.mühendislik dallarının birleşmesinden oluşur... Eğer bu mesleği seçerseniz uğraşacağınız şey ise gelecek teknolojisinin olmazsa olmazlarından olan "ROBOT" lardır...
  Bölümümüz yaşadığımız ülke için geleceğin mesleğidir ve senede toplam 50ye yakın mezun vermektedir..Bunun sebebi ise bu bölümün ülkemizde sadece Kocaeli,Sabancı ve Atılım Üniversitesi'nde bulunmasıdır...Yani siz mezun olduğunuzda piyasadaki rakip sayısınız 49'dur... 8)

Ayrıca bu bölüme girmeniz durumunda Kocaeli Üniversitesi'nin anlaşmalı olduğu Bochum Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği'nde 1 yıl eğitim görme şansınız var...(3.sınıfta)
  Bunu başarabilen öğrenciler arasına girerseniz eğer 4.sınıfın sonunda hem Kocaeli hem de Bochum diploması elinizde olacaktır...
  Elimden geldiği kadar sizlere yardımcı olmaya çalıştım...Meslek seçiminizde başarılar arkadaşlar... ;)
ha bu dediğiniz sanırım otamasyona benzer bişey,uzaktan kumandalı araba falan ;D ;D