Masaüstünüz ve Kişiliğiniz

• Konbuyu başlatan agokalper
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Teknoloji Dünyası kategorisinde agokalper tarafından oluşturulan Masaüstünüz ve Kişiliğiniz başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,761 kez görüntülenmiş, 18 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Teknoloji Dünyası
Konu Başlığı Masaüstünüz ve Kişiliğiniz
Konbuyu başlatan agokalper
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan su perisi
A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Bana Masaüstünü göster sana kim olduğunu söyleyeyim.

Derli toplu Windows ekranların sırrı: Windows Kenar Çubuğu.

Bilgisayar kullanıcılarının masaüstlerini düzenleme şekli onların kişiliğini ele veriyor. Windows masaüstü kullananlar üzerinde araştırma yapan psikolog Donna Dawson, yaptığı çalışmalarda altı farklı masaüstü “karakteri”ni tanımladı. Yanlış kategorize edilmek istemiyorsanız Windows Yan Ekran Çubuğu’nu kullanın.

Yeni mesai arkadaşınız hakkında bir fikir edinmek istiyorsanız hissetirmeden bilgisayar ekranına bakmanız yeterli olabilir. Windows bilgisayar ortamından hareketle yapılan bilimsel bir “masaüstü psikolojisi” araştırmasına göre insanların kişilikleri, alışkanlıkları ve tutkuları bire bir kendi Windows masaüstlerine yansıyor.

Psikolog Donna Dawson’un Windows masaüstlerinin kullanımını analiz ederek gerçekleştirdiği çalışma altı temel kişilik türünü ortaya koydu. Dawson’a göre bu altı temel kişilik türü, Özgün, Hedefe Odaklı, Muzaffer, Hayalperest, Sanatçı ve Sosyal olarak tanımlanıyor. Dawson yüzlerce simgeyle karmakarışık masaüstlerinden hiç simge olmayanlara kadar bütün masaüstü düzenlemelerinin bizim kişiliğimizi yansıttığını söyleyerek şu yorumu yapıyor.

“Masaüstlerimiz bizim kişisel alanlarımızdır ve bu nedenle kişiliğimizi diğerlerinden ayıran en temel yaklaşımlarımız masaüstüne yansır. Başlangıçta kimse bunun farkında değildir ama bunu bir kez fark ettiğinizde, masaüstünüzü kişiliğinizi yansıtacak şekilde düzenlemeye başlarsınız.”

Muzaffer tema, masaüstünde!

İşte size masaüstünden hareketle karakter belirlemenizi sağlayan ipuçları:

• Ekranın her tarafına dağılmış simgeler – Düzensiz ve dikkati dağınık bir insanla karşı karşıyasınız.

• Her iki yanda simgeler -  Denge ve oran meraklısı, karmaşık durumlarda dengeli kalma çabası. Dağınıklığı sevmeyen düzenli kişi.

• Masaüstünde yukarıdan aşağıya simge satırları – Her şeyi yönetme iddiasında, biraz düzensizliğe eğilimli olmakla birlikte kontrol meraklısı.

• Duvarkağıdı olarak fotoğraflar – Bu yaklaşım birey için temel önceliklerin neler olduğunu gösterir. Bazen bir ebeveyn fotoğraf olarak çocuklarının resmini kullanırken görürüz. Bazen de bir gezgin kendi egzotik gezi fotoğraflarını masaüstü arka planına yerleştirir. Arkadaş fotoğrafları kişinin ne kadar popüler olduğunu yansıtmak için kullanılan bir araçtır.

• Düz mavi duvarkağıdı – Genelde kendi yaşamının özel kalmasını isteyen bireylerin seçimidir.

• Duvar kağıdında muzaffer tema – Geçmiş başarıları yansıtan resimlerle süslü masaüstleri doğal olarak ego’lara vurgu yapar. Arkadaşlarınızın şişik ego’nuz nedeniyle sizi suçlamasını istemiyorsanız bu tür duvar kağıtlarından uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Peki sizin karakteriniz hangisi?

Bilgilerinize Windows Kenar Çubuğu’ndan erişin...

Windows sunduğu zengin seçeneklerle masaüstlerinin yaratıcı şekilde düzenlenmesine imkan verirken, Windows Kenar Çubuğu gibi kullanışlı araçlarla masaüstünde kullanılan simge ve görsellerin en doğru şekilde düzenlenmesini destekliyor.

Çalışma ekranınızdan çıkma gereği duymadan sık ziyaret ettiğiniz web sitelerindeki yeni başlıkları, gelen e-postalarınızı size haber veren Windows Kenar Çubuğu, seyahat bilgileri ve hava durumu hakkındaki en son gelişmeleri de öğrenmenizi sağlıyor. Ayrıca üç boyutlu Flip-3D özelliği masaüstündeki açık pencereleriniz arasında kayarak geçiş yapmanızı sağlıyor.

Windows’da düzenli çalışmanın üç püf noktası

• Kişiselleştir – Masaüstünüzde kişisel yaklaşımınız hissedilsin. Kendi resim galerinizden aile bireylerinizin veya arkadaşlarınızın resmini seçerek veya Windows gibi web sitelerinden duvarkağıtları kullanarak masaüstünüzü yeniden yaratabilirsiniz.

• Dağınıklığa son ver – Masaüstündeki dağınıklık sizin için bir zaman kaybı olacağı gibi PC’nizin de yavaş çalışmasına neden olur. İhtiyacınız olmayan simgeleri atın, önemli malzemeleri yedekleyin ve daha çok kısayollar kullanın.

• Düzenli ol – Eskilerin nizam ve intizam dedikleri gibi masaüstündeki malzemenizi daha iyi düzenleyerek üretken olabilirsiniz. Eğer çok fazla ise klasörlere taşıyabilir ve onları biraz daha özelleştirerek (özelleştirme sekmesi) daha çabuk erişebilirsiniz.

U

UNKAPANI

Kullanıcı
3 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Değişik bir yazı ama güzel...Benim masaüstünde her iki yanda da simge vardır.Ruh halime göre de arka planımı değiştiririm.Ağırlıkta doğa ve çocuk fotoları olur.Çünkü ikisini de çok ama çok seviyorum :)

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
hahaha işte bu benim masaüstüm. sanırım dağınık bir kişiliğe sahibim. değilim aslında ne zaman düzenlesem kendi kendine bozuluyor :).

bu iş bilgisayarım, evdeki daha düzgün  :)

A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Harun' Alıntı:
hahaha işte bu benim masaüstüm. sanırım dağınık bir kişiliğe sahibim. değilim aslında ne zaman düzenlesem kendi kendine bozuluyor :).

bu iş bilgisayarım, evdeki daha düzgün  :)

ev neysede iş yerinde derli toplu ol bari harun :)

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ekranın her tarafına dağılmış simgeler
hehe aynen. Okuyunca şöyle bir bakayım dedim de neyin nerede olduğu belli değil:)))
Ama bi sorun neden diye..:) O anda bir şey lazım oluyor, hemen indiriyorsun netten. İşini bitiriyorsun o sırada başka biri başka bişey istiyor. Onu da yapıp kolay ulaşmak için masaüstüne kaydediyorsun falan yani:))

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
dideM' Alıntı:
Ekranın her tarafına dağılmış simgeler
hehe aynen. Okuyunca şöyle bir bakayım dedim de neyin nerede olduğu belli değil:)))
Ama bi sorun neden diye..:) O anda bir şey lazım oluyor, hemen indiriyorsun netten. İşini bitiriyorsun o sırada başka biri başka bişey istiyor. Onu da yapıp kolay ulaşmak için masaüstüne kaydediyorsun falan yani:))
;D ;D ;D

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
• Dağınıklığa son ver – Masaüstündeki dağınıklık sizin için bir zaman kaybı olacağı gibi PC’nizin de yavaş çalışmasına neden olur. İhtiyacınız olmayan simgeleri atın, önemli malzemeleri yedekleyin ve daha çok kısayollar kullanın.

Eski halini düşündükçe  ;D Neyse,pc yi yavaşlattığını öğrendiğim gündür,masa üstündski tüm simgeleri kaldırdım :) Sadece bana gerekli olan günlük kullanımım için yazılarım var,onuda en kısa zamanda işi bittikden sonra direk çöpe gönderirim :)
Şimdi ben hangi gurubda yer alıyorum  ???

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Bu arada Harun,masa üstünde bir temizlik yapmamı istersen seslenmen yeterli  ;D

Vista mı kullanıyorsun,alt sıradaki simgeler çok hoş  ::)

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Nasıl bir şey,tema gibimi,biraz açıklasan,hoşuma gitti...Masa üstünde hiç bir simgem yok ama bu görüntüden sonra tekrar ekleyebilirim :)

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Su Perisi' Alıntı:
Nasıl bir şey,tema gibimi,biraz açıklasan,hoşuma gitti...Masa üstünde hiç bir simgem yok ama bu görüntüden sonra tekrar ekleyebilirim :)
tema değil. sadece bir program. işte o kısayolları animasyonlu şekilde gösteriyor çok güzel :)... google'a objectdock yaz ordan indirirsin.

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Teşekkürler Harun..Biraz önce baktım,videosunu bile eklemişler,nasıl işlemler yapıldığı,ay sonu kota miktarım dolmaz ise kurayım :)

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Daha nasıl masa üstü resimleri görecegiz  :eek:
3 boyutlu sanırım,başım döndü içine düşecegim sandım  Lavinya :eek:

Buda benim masa üstüm :)

A

aylinyalnız

Kullanıcı
15 Tem 2009
En iyi cevaplar
0
0
Hatay
ya benim masaüstü simgelerim yukardan aşağı doğru dizilmiş değiştirmek istiyorum ama nasıll????

A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
aylinyalnız' Alıntı:
ya benim masaüstü simgelerim yukardan aşağı doğru dizilmiş değiştirmek istiyorum ama nasıll????
simgeyi tut istediğin yere çek  ;)

A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
aylinyalnız' Alıntı:
agokalper' Alıntı:
aylinyalnız' Alıntı:
simgeyi tut istediğin yere çek  ;)
denedim olmuyooor :(
hmm uzaktan anca bu kadar yardımcı olabiliyorum istersen bölüm moderatörüne bildir o bu konuda daha iyi yardımcı olucaktır..

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Şu an masa üstü resmim,siyah bir ekran ve iki dosyadan ibaret  8) Kalabalığı sevmiyorum..
Format atarkende c ve d yi silmiştim windovsu kurdum c ye ama d yi bölmeyi unutmuşum  ;DŞimdi bilgisayarımın içide çok düzenli,hiç bir şey eklemiyorum,yada masa üstünee bir sürelik misafir edip çöpe  gönderiyorum  8)