Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch

• Konbuyu başlatan Harun
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler kategorisinde Harun tarafından oluşturulan Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,731 kez görüntülenmiş, 11 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler
Konu Başlığı Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch
Konbuyu başlatan Harun
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan dideM
H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch, kısaca Llanfair PG, Llanfair P. G. ya da Llanfair Büyük Britanya'da bulunan Galler'deki Anglesey adasının güneyinde yer alan bir yerleşim yerinin adıdıdır.

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch ismine sahip olan bu yerleşim birimi Avrupa kıtasındaki en uzun isme sahip yerdir. XIX. yüzyılda burada yaşayan bir ayakkabıcı, köyünün yakınında geçen Londra-Manchester trenlerinin Anglesey yakınında durabilmesi için gerekli olan garın yapımını sağlamak amacıyla bu tekerlemeyi bulmuştur. Köylünün amacı bu sayede diğer yöredeki insanların ilgisini çekip Llanfair'in ekonomisini geliştirmekti.

Yapılan başvurular neticesinde bu isim kabul edildi ve buraya yakın bir yerde tren garı açıldı. Köy kısa sürede tüm Büyük Britanya ve diğer ülkelerde tanınmaya başlandı. Bu sayede köyün turizmi gelişti.

Uzun isme sahip diğer yer adları

Gorsafawddacha'idraigodanheddogleddollônpenrhynareurdraethceredigion – Galler'de eski bir tren garının adı

Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu – Yeni Zelanda'da bir dağın adı

Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit – Bangkok'un resmî adı

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Bizler bukadar uzaktayken bile,bu köy hakkında yorum yapabiliyorsak ayakkabıcı amcam amacına ulaşmış demektir.Uyanık ayakkabıcı:) ,acaba tekerlemenin Türkçesi neydi?onu çok merak ettim,eminim ki o da enteresandır...hakikaten ilginç bilgi..Teşekkürler..

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
ebruliyn' Alıntı:
Bizler bukadar uzaktayken bile,bu köy hakkında yorum yapabiliyorsak ayakkabıcı amcam amacına ulaşmış demektir.Uyanık ayakkabıcı:) ,acaba tekerlemenin Türkçesi neydi?onu çok merak ettim,eminim ki o da enteresandır...hakikaten ilginç bilgi..Teşekkürler..
aziz tsilio’daki kırmızı mağaranın yakınlarında; hızla dönen kasırga rüzgarlarının ortasında, beyaz ceviz ağaçlarının yer aldığı çukurluktaki, azize meryem kilisesi

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Başlıgı görünce birrinin dalga geçtigini gözlerini kapayıp rasgele tuşlayıp ilgi çektigini düşünmüştüm  :D
Uayanık ayakkabıcı hem tren garına girenlerin,hemde bizim ilgimizi çekmeyi başardı.. ama merak ettim şimdi ekleyen arkadaşım bizi merakdan kurtarıp tekerlemenin açılımını yaparsa bahtiyar olacagız:)

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ayakkabıcı çok güzel adres  tarifi yapmış:)
teşekkürler.

S

smaile

Kullanıcı
15 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
  ??? Ben bu isimleri söylerken iki dakika geçer herhalde...

R

re-Member

Kullanıcı
16 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
;D çok güzell fikir..

o yerleşim yerinde oturan biri oturduğu yerin adını unutur  :D