Kürt edebiyatının en önemli yazarlarından Mehmed Uzun kimdir??

• Konbuyu başlatan mzptmya
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kim, Neyi, Nasıl Başardı? kategorisinde mzptmya tarafından oluşturulan Kürt edebiyatının en önemli yazarlarından Mehmed Uzun kimdir?? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 19,764 kez görüntülenmiş, 17 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kim, Neyi, Nasıl Başardı?
Konu Başlığı Kürt edebiyatının en önemli yazarlarından Mehmed Uzun kimdir??
Konbuyu başlatan mzptmya
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan crt
M

mzptmya

Kullanıcı
23 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
mezopotamya
d. 1953, Siverek, Urfa - ö. 11 Ekim 2007, Diyarbakır) Kürt kökenli Türkiye vatandaşı ve İsveçli yazar.
1977 yılından beri İsveç'te yaşayan Uzun, Kürtçe, Türkçe ve İsveççe yazdığı kitapları yirmiye yakın dilde yayınlandı. 1985 yılından bu yana romanlarını kaleme alan Uzun hakkında, Türkiye'de çok sayıda dava açıldı. 1981'de Türk vatandaşlığından atıldı ve 1992 yılına kadar Türkiye'ye gelemedi.[1]

Uzun yıllar İsveç Yazarlar Birliği yönetim kurulu üyeliği yaptı. Ayrıca İsveç Pen Kulübü ve Uluslararası Pen Kulüp'te aktif çalıştı. İsveç ve Dünya Gazeteciler Birliği'nin de üyesi olan Uzun'un bugüne kadar çok sayıda Kürtçe roman yazdı.

Mehmed Uzun, "Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık" romanı ve "Nar Çiçekleri" adlı deneme kitabı ile ilgili olarak 2001 baharında yargılandı.

Uzun süredir yakalandığı mide kanseri nedeniyle tedavi gören ünlü edebiyatçı, 11 Ekim 2007 günü Diyarbakır'da yaşamını yitirdi. 13 Ekim günü Diyarbakır Ulucami'de kılınan cenaze namazı ardından, cami önündeki kalabalığa sırasıyla Yaşar Kemal, Şerafettin Elçi, Ahmet Türk ve Osman Baydemir'in yaptığı konuşmaların ardından Mardinkapı Mezarlığı'na defnedildi.

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Hiç okumadım ve duymadım.. o yüzden yorumsuz  :-X

Y

yesil_yol

Kullanıcı
2 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Siirt
Değerli bir yazardı. Allah rahmet eylesin...

S

Subutay

Pek de önemli biri değilmiş gibime geldi. Kitaplarına bakmak gerekir. Bilgisi olanlar verdiği eserlerin adlarını yazarlarsa onları okuyup anlayabiliriz yazarı.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Subutay' Alıntı:
Pek de önemli biri değilmiş gibime geldi. Kitaplarına bakmak gerekir. Bilgisi olanlar verdiği eserlerin adlarını yazarlarsa onları okuyup anlayabiliriz yazarı.
Dicle'nin Sürgünleri

Abdalın Bir Günü

Kader Duygusu

Yitik Bir Aşkın Gölgesinde

Bunlar bir kaçı.
Konuda bir kaç kitabına zaten işaret edilmiş. Hani Mehmed Uzun diye az bi araştırsaydınız edebiyatla ilgili. Yada antoloji alanında. Eminim fazlasıyla bilgiye ulaşabilirdiniz.
Neyse.. Kitaplarından bir kaçı bunlar.
Ve son derecede önemli bir edebiyatçıdır kendileri.
Teşekkür ederim.

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Subutay' Alıntı:
Konu hakkında fazla yorum yapmak istemiyorum ama
İsterseniz  yazarın
Çok Kültürlülük Üstüne yazmış olduğu "Nar Çiçekleri " romanını okuyabilirsiniz.

S

sevdags

Kullanıcı
30 Nis 2009
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Aşk gibi aydınlık ölüm gib karanlık kitabı süperdi  :)

B

blt.cemile

Kullanıcı
11 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
0
Kitaplarını okuymadım ama Dicle'nin yakarışı kitabını anlatmıştı kuzenim Gülşah ın da dediği gibi dili ağır olduğu için okumadım.Değerli bir yazardı Allah rahmet eylesin!...

Uzun, Dicle'yle birlikte eski zamanlara, kuntlaşmış aşkların, barış içinde yaşayan çeşitli dinlerden kavimlerin diyarına götürüyor bizi. Kürtler, Yezidiler, Süryaniler, Araplar, Yahudiler, Ermeniler Türkler... Ester ve Biro'nun kırılmış, çaresiz aşkları. Mezopotamya'da, Dicle'nin kıyısında yaşayan Mir Bedirhan'ın, 16 yaşında tahta çıkışından, sürgüne gidişine, oradan da ölümüne kadar geçen zamanları sese tutkun, sözü mekan bilmiş Biro'nun kelimeleriyle ve hafızasıyla aktarıyor. Biro kelime avcısıdır. Ders alınsın diye hep anlatır. Dinleyenler de başkalarına anlatsın diye. "Siz istediniz ben de anlatacağım. Kandili yakın ve unutulmuşların sesine kulak verin." "Mehmed Uzun'un romanları günümüzde yazılan en iyi romanlardır. Edebiyata yeni olanaklar getirmiş, birçok ülkede de bu romanlar çok sevilmiştir. Yaşar Kemal

A

AlperenArslan

Kullanıcı
18 Ocak 2010
En iyi cevaplar
0
0
korsan adlı arkadas osmanlıyla ilgili yaziyi silmisti.Goruyorum ki mevzu kürt bir yazar oldugunda aslan kesiliyor.Bence bu site tarafli.!

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
AlperenArslan ..
Burada taraflı yada yanlış olan bir durum herhangi bir hakaret  yok
Kürt asıllı bir edebiyatçı tanıtılmış oladar..!

B

blt.cemile

Kullanıcı
11 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
0
AlperenArslan' Alıntı:
korsan adlı arkadas osmanlıyla ilgili yaziyi silmisti.Goruyorum ki mevzu kürt bir yazar oldugunda aslan kesiliyor.Bence bu site tarafli.!
Ne alaka anlamadım?
Biz yıllarca aynı toprkata kürdü,türkü,lazı.....yaşdık yaşıyoruz.ben bir kürt vatandaşım ama vatanımı seviyorum burası Türküye Cumhuriyeti.
Yazar kürt aslılı  diye burada konusu açılmaz mı ya da ben kürdüm diye buraya giremezmiyim?
Asıl taraflılık Kürt ve Türk diye ayırmaktır hepimiz kardeşiz burda.
Site kurallarından dolayı daha fazla uzatmak istemiyorum

17 ) Forumda "DİN, FUTBOL ve SİYASET, IRK" gibi konular polemik yaratmaya bir tetikleyici olduğundan dolayı, bu konular üzerinde başlık açmak ve bunları kullanarak forumun refahını bozmak, kesinlikle yasaktır. Bu tür mesajlar veya konular forum yetkililerince derhal silinebilir.

A

AlperenArslan

Kullanıcı
18 Ocak 2010
En iyi cevaplar
0
0
İşte bende tam olarak onu diyorum kürt asıllı yazar başlığı değilde sadece yazar sıfatıyla tanıtılsaydı polemik konusu olmayacaktı! Benim anlatmak istediğim osmanlı devletinin kurulus gununu anmak ve arkadaşlarla paylaşmanın bu başlıkta (kurt asıllı) oldugu gibi tartişma yaratacak bir konu oldugunu dusunmuyorum! Dua ile saygılar.

B

blt.cemile

Kullanıcı
11 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
0
AlperenArslan' Alıntı:
İşte bende tam olarak onu diyorum kürt asıllı yazar başlığı değilde sadece yazar sıfatıyla tanıtılsaydı polemik konusu olmayacaktı! Benim anlatmak istediğim osmanlı devletinin kurulus gununu anmak ve arkadaşlarla paylaşmanın bu başlıkta (kurt asıllı) oldugu gibi tartişma yaratacak bir konu oldugunu dusunmuyorum! Dua ile saygılar.
Anlıyorum...
Benim üzüldüğüm şu;kürtlere terörist gözüyle bakılıyor.Yoksa kimse kimseden üstün değil hepimiz kardeşiz.
Dostlukla

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
AlperenArslan' Alıntı:
Öncelikle merhabalar.. Kimsenin kafasında bir soru işareti kalmasın diye,bu yoruma bir cevap vermek durumunda hissettim kendimi..
Değerli arkadaşımın işaret ettiği konunun silinme nedenleri kendisine bildirilmiş.. Gerektiği gibi açıldığında konusunu paylaşmaktan memnunluk duyacağımızı hem şahsım hemde yönetici kimliğimden dolayı, site adına belirtmiştim.. Ama görüyorumki bir şeyleri açık ve net belirtmeninde anlamsız kaldığı, kalabildiği durumlar oluyormuş..

Birincisi; biz  konu ayırt etmiyoruz.. Her konuya azami objektif yaklaşımı gösteriyoruz.. Ama konu içerisinde halkları,milletleri rencide edici söylemler olduğunda buna izin vermiyoruz,vermeyizde.. 

Ve şu taraf olma mevzuna gelelim... Evet bu site taraflıdır.. Doğrudan,iyiden,güzelden,gerçekten,dürüstlükten, taraftır..  Başka devletleri,halkları insanları, aşağılayıcı bir şekilde sunulmasınıda,ne doğru,ne iyi,ne güzel,ne gerçek,nede dürüstlükle bağdaştıramıyoruz..
Ve tarafımızla gurur duyuyoruz..

Dipnot: Bu mesaj bir açıklamadır,cevap yazılmaması önemle rica olunur.. Konu dışında yapılacak mesajlar gerek görüldüğü takdirde silinecektir.. Bu açıklama mesajıda amacına ulaştıktan sonra silinecektir..

Teşekkür ederim...

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Konuya dönersek..!
Mehmed Uzun önemli bir barış aktivistiydi, barışın ölümsüzlüğüne inanırdı, biz de onun eserlerinin ölümsüzlüğüne....

"Ölümsüz birey yoktur ama bireyler tarafından yaratılan ölümsüz eserler ve bu eserlerin tümünden oluşan ölümsüz insanlar vardır. Barış sadece ölümsüz bir eser değil, insan aklının yarattığı en önemli erdemli iştir."

Mehmed Uzun