Kredi kartı borcunu ödemek için

• Konbuyu başlatan Harun
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde Harun tarafından oluşturulan Kredi kartı borcunu ödemek için başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,732 kez görüntülenmiş, 9 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Kredi kartı borcunu ödemek için
Konbuyu başlatan Harun
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan spiritualsigns
H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Bazıları pırlanta ve altını 12 ay taksitle alıp hemen bozdurarak ya da taksitle aldığı beyaz eşyayı satıp paraya çevirerek, bir bölümü de esnaftan yüzde 30 komisyonla para alıp kredi kartına taksitlendirerek borç ödemeye çalışıyor.

Tüketiciler, biriken ve ciddi boyutlara ulaşan kredi kartı borçlarını azaltmak ya da tamamen kurtulmak için birbirinden farklı yöntemlere başvuruyor.

Son aylarda kamuoyunun gündeminden hiç düşmeyen kredi kartı borçları, yüz binlerce kişiyi kara kara düşündürüyor. Tüketiciler, birkaç ay ödeyememeleri durumunda faiziyle birlikte tahmin bile edemedikleri rakamlara ulaşan kredi kartı borçlarından kurtulmak için kendilerince ya da bu durumdan kazanç sağlamaya çalışanlar tarafından geliştirilen yöntemlere yöneliyor.

Bazı firmalar, 32 milyar liraya ulaştığı belirtilen kredi kartı borçlarından para kazanmak, bu durumu lehlerine çevirmek için tüketicilere ulaşmaya çalışıyor. Firmalar, gazetelere reklam vererek, internet sitesi kurarak ya da mail göndererek binlerce kişiye ulaşıyor.

''YASAL OLMAYAN SEKTÖR OLUŞTU''

Kredi kartı borçlarının bu noktaya ulaştığı bir ülkede tüketicilerin kendilerine göre ödeme yöntemleri geliştirdiğini dile getiren Kaya, şöyle konuştu:
''Tüketiciler borcunu ödemeye çalışıyor, bazıları bu durumdan servet kazanıyor. Altın, pırlanta ve beyaz eşya alım satımı yapılabiliyor. Tüketici, cep telefonu ve kontörü satan yerlerden belirli komisyonla para alıyor. Ürün alıyormuş gibi kredi kartına 12 ay taksit yaptırıp karşılığında yüzde 30 civarında komisyon ödeyerek nakit para alıyor. Tanıdıkları esnafa gidip kredi kartına borçlanıp belli miktar para sağlıyorlar. Düşünün, firma randevu ile çalışıyor. Bunun iki nedeni olabilir. Gerçekten ciddi taleple karşı karşıyalar ve nakit para için zaman istiyorlar. Ya da yasal olmayan iş yaptıkları için önceden önlem alarak iş yapıyorlar. Kredi kartı borcu ödenmesi konusunda yasal olmayan bir sektör oluştu. Bazı vatandaşlar da ay sonundaki borcunun ödenmesi gereken tutarını kredi kartından çekerek ödüyor. Borçla borcu kapatmaya çalışıyorlar.''

Kaya, bazı tüketicilerin evine gelecek haczi önlemek için işten ayrılmayı tercih ettiğini belirterek, şunları kaydetti:
''İşten çıkarak tazminat alıyorlar ve borçlarını ödüyorlar. Bu da başka bir yöntem. Bazıları kredi çekiyor. Şu anda bankalar kredi kartı borçlarını aylık yüzde 2,5 faizle taksitlendiriyor. Oldukça yüksek bir faiz oranı. Bu konuda hükümetin olumlu adım atacağını umuyoruz. Yıllık yüzde 18 faizle taksitlendirme imkanı var. Tüketicilerin biraz daha sabretmelerini istiyoruz. Borç için değişik yöntemlere başvurmaya gerek kalmayacak.''

kaynak : ntvmsnbc

---------

Harcarken dikkat etmek lazım arkadaşlar. İnsan ilk başta alıyor alıyor sonra bir bakıyor borç büyümüş. Taksitlere inanmayın. Paranız yoksa harcamayın. Zamanında bize de baya sorunlar yaşatmıştı ama şu an düzene soktuk hehhe :)  :)

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ürün alıyormuş gibi kredi kartına 12 ay taksit yaptırıp karşılığında yüzde 30 civarında komisyon ödeyerek nakit para alıyor. Tanıdıkları esnafa gidip kredi kartına borçlanıp belli miktar para sağlıyorlar. Düşünün, firma randevu ile çalışıyor. Bunun iki nedeni olabilir. Gerçekten ciddi taleple karşı karşıyalar ve nakit para için zaman istiyorlar. Ya da yasal olmayan iş yaptıkları için önceden önlem alarak iş yapıyorlar.
Vayyy olaya bak yaa. Zeki milletiz vesselam:))) Ne diyeyim yani!

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
dideM' Alıntı:
Ürün alıyormuş gibi kredi kartına 12 ay taksit yaptırıp karşılığında yüzde 30 civarında komisyon ödeyerek nakit para alıyor. Tanıdıkları esnafa gidip kredi kartına borçlanıp belli miktar para sağlıyorlar. Düşünün, firma randevu ile çalışıyor. Bunun iki nedeni olabilir. Gerçekten ciddi taleple karşı karşıyalar ve nakit para için zaman istiyorlar. Ya da yasal olmayan iş yaptıkları için önceden önlem alarak iş yapıyorlar.
Vayyy olaya bak yaa. Zeki milletiz vesselam:))) Ne diyeyim yani!
;D ;D

Aklımız böyle şeylere iyi çalışır :)

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
evet bikaçsene önce bi tanıdığımda külçe altın aldı kredi borcunu kapattı altın borcunu bitirdi ozaman daha mantıklı idi ama şuan altın çok yüksek,toplumun kanayan yarası...bi tane kart kullanıyorum o da taksitlendirme için ;)

E

emosin

Kullanıcı
18 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
Bursa
Valla bir tane kartım var.. Onu da yokmuş gibi sayıyorum.. Çok rahatım. Kullanmayı ve hesabını bildikten sonra kötü birşey değil kredi kartıda tabi..

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Her durumdan kendine fayda çıkaran birileri çıkıyor illaki
benimde bir kredi kartım var ve bi ara limitini banka maaşımın 10 katına çıkardı ben itiraz edip makul bir seviyeye düşürdüm ama etrafımda çok kişi var sanki kendi parasıymış gibi banka limitleriyle hava atıyorlar e birde sonuna kadarda kullanırsan boyundan büyük limitini olacağı bu
en iyisi kazandığın kadar harcamaya özen göstermek.

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Bir kredi kartım vardı,bu sene keserek çöpe attım,o kurtuldu ama, bende madur oldum  ;D
Param varsa alışveriş yapıyorum,yoksa nafile  ::)

S

spiritualsigns

Kredi kartı çağdaş hayatın gerekliliğidir... uygun ve doğru kullanımda zararlı bir araç değildir aksine fayda sağlar.... zaman ve şartlar yanımızda para taşıma gerekliliğini risk haline getirmiştir...

zaten yasal düzenlemeler yapan o çok değerli devlet büyüklerim gelirden fazla gider tespiti yaparak geliri aşan gider harcamalarına vergi uygulaması zorunluluğu getirdi... bu durumda bankalarda bu olayla bağlantılı çözümler ve değişiklikler getirecektir kredi kartı kullanımına... zaten günümüz koşullarında maaşların bankadan ödenmesi zorunluluğu kartla ve kredili hesaplarla alışverişi zorunlu kılmıştır... kredi kartı zararlı bir araç değildir ancak canım Türkiyemde kullanım dozunu abartmakla bankaların kredi limitlerini belirlerken geliri göz önünde bulundurmaması çok önemli bir sorundur... ayrıca bankacılar bilir kredi kartı ödemelerini düzenli yapan müşteriden ziyade ödemesi gecikmiş müşteri daha makbuldür.. Son dönem bu anlamda dikkatli olmakta fayda var... icra daireleri nefes almıyor... mahkemeler dava dosyası koyacak yer sıkıntısı çekiyorlar....