Köpekler insan yüzünü tanıyorlar...

• Konbuyu başlatan su perisi
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde su perisi tarafından oluşturulan Köpekler insan yüzünü tanıyorlar... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,674 kez görüntülenmiş, 13 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Köpekler insan yüzünü tanıyorlar...
Konbuyu başlatan su perisi
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan turtur
S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0

ANKARA- Köpeklerin tıpkı insanlar gibi, başkalarının yüzlerindeki kızgınlık, öfke veya mutluluk işaretlerini okuyabildikleri belirtildi.

Bilim adamları, köpeklerin binlerce kuşak boyunca "beklenmedik tekme" yememek için,  "yüz okuma" yeteneklerini geliştirecek şekilde evrimleştiğine inanıyor.

Daha önce yapılan araştırmalarda, iş duyguları göstermeye geldiğinde insan yüzünün orantısız olduğu; kızgınlık, memnuniyet gibi hislerin yüzün sağ tarafında daha belirgin ifade edildiği saptanmıştı.

Bilim adamları, yüzün sağ tarafının duyguları daha iyi gösterdiğini, çünkü duyguların beynin sol bölgesi tarafından kontrol edildiğini belirtiyor.

Bu sebepten, birçok insan biriyle karşılaştığında, karşısındaki insanın yüzünün sağ tarafında yansıtılan hisleri anlayabilmek için gözünü sola çeviriyor ve buna "sol göz meyili" deniliyor.

New Scientist dergisinin haberine göre, Lincoln Üniversitesinden Dr. Kun Guo ile ekibi, 17 köpeğe insanların, köpeklerin, maymunların cansız objelerin resimlerini göstererek, denek hayvanlarının yüz ve göz hareketlerini inceledi.

Araştırmada, köpeklere hayvan resimleri gösterildiğinde, hayvanların gözlerinin resim üzerinde eşit şekilde gidip geldiği, insan resimlerine baktıklarındaysa, tıpkı insanların yaptığı gibi gözlerinin sola kaydığı saptandı.

Bir başka araştırmada da köpeklerin mutlu veya nötr ifadelerden ziyade kızgın yüzlere bakarken sola bakma eğiliminde olduğu tespit edildi.

İnsanların kızgın olup olmadıklarını anlayıp kendilerini korumak için köpeklerde böyle bir eğilimin evrimleştiği bildirildi.(AA)

F

Feveran Estomp

Kullanıcı
6 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
O Golden'lar ne kadar tatlı..  :eek:haa
Bilgiler için teşekkür ederim..

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Köpeğin sola bakmasını gözlemleyerek,  insanların yüzlerindeki kızgınlık, öfke veya mutluluk işaretlerini okuyabildikleri sonucuna ulaşan ve insanların kızgın olup olmadıklarını anlayıp kendilerini korumak için köpeklerde böyle bir eğilimin evrimleştiği bildiren bilim adamı.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
maxMESA' Alıntı:
Köpeğin sola bakmasını gözlemleyerek,  insanların yüzlerindeki kızgınlık, öfke veya mutluluk işaretlerini okuyabildikleri sonucuna ulaşan ve insanların kızgın olup olmadıklarını anlayıp kendilerini korumak için köpeklerde böyle bir eğilimin evrimleştiği bildiren bilim adamı.
:D Haklısın!
Geçen gün bunu tartışmıştık evde. Acaba bizi yüzümüzden tanıyorlar mıdır diye.. Üzülmüştüm ben de..
Umarım doğrudur tanıyabildikleri.. Ama Harun'un da yazdığı gibi bana da saçma geldi sadece bir sol göz meyilinden bunu çıkarmaları..  :-\

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Cici köpekler :)en sevdiğim hayvanlar..Bildiğim kadarıyla köpekler insanların aurasından kendilerinden korkanları,sevenleri ayırtedebiliyorlarmış ::)

R

R@ZİYE

Kullanıcı
14 Eki 2008
En iyi cevaplar
0
0
Denizli
şimdi anladım.Ben de bu köpekler niye her sabah beni kovalıyorlar diyordum.demek yüzümü unutmuyorlar

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Dün haberlerde izledim. Köpekler erken teşhis için kullanılacakmış yakın zamanda :d
İlginç gelebilir ama kanser uzmanı kanişler yetiştirebiliriz.. Heheh böbrek rahatsızlıklarını önceden bilen kangallar felan..
Neyse..  Yüz tanıma neki hastalıklı hcrenin kokusunu alıyorlarmış mübarekler...
Hav hav..

H

hayalhane

;D ;D ;D ;D ;D Allah razı olsun senden korsan ;D ;D ;D ;D

T

turtur

Kullanıcı
8 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ebru' Alıntı:
Cici köpekler :)en sevdiğim hayvanlar..Bildiğim kadarıyla köpekler insanların aurasından kendilerinden korkanları,sevenleri ayırtedebiliyorlarmış ::)
köpeklerin insanların aura sını gördüklerini nerden duydun  ???

T

turtur

Kullanıcı
8 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Köpekler aslında sahiplerinin aynasıdır bir nevi.Mesela sizin nasıl ve hangi duygular(tedirgin,sakin,dominant,gergin,sinirli,rahat veya teslimiyetçi gibi) içinde bulunduğunuzu apaçık söylerler.İnsanların o anki yansıttığı enerjiyi kolayca algılayabilir ve size tepki verebilirler...Biraz karmaşık bir konu ama ilerleyen tarihlerde köpeklerin aslında insanlık adına nekadar mükemmel varlıklar olduklarını daha da iyi anlayabileceğimizi düşünüyorum.

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Sevgili Turtur:) Avatarından da anladığıma göre sanırım köpekleri çok seviyorsun?
Bir zamanlar(memlekette iken) bizimde bir köpeğimiz vardı.Sahibine çok bağlı ,çok hissiyatlı oldukları biliyorum.
İnsanoğlu neden onları devamlı aşağılar .Kızgınlıklarını  "it-köpek" diye hakaretler yağdırarak bastırmaya çalışırlar hala anlayabilmiş değim ya neyse..

T

turtur

Kullanıcı
8 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Evet çok seviyorum çünkü hem insanlara hizmet ediyorlar,hemde senin kim olduğunu direk söylüyorlar.mesela sen asla bir köpeğe yalan söyleyemezsin,yani onu sevmediğin halde seviyormuş gibi yapamazsın veya korktuğun halde korkmamış gibi vs...Çünkü o bunu anlar.Ayrıca ben eğer evde bakabilecek kadar titiz ve sorumluluk sahibiysen herkese bir köpek öneririm.Kişinin sorumluluk sahibi,kendine güveni ve karşılıksız sevgiyi öğrenme adına asla başka yerden öğrenemiyeceğiniz değerleri öğrenebilirsiniz.
Geçmişimizden beri süre gelen ayı,köpek,eşek gibi kelimelerin insanlarımız arasında hakaret olarak söylendiğini görüyorum.Acaba dünyanın başka yerinde bizim gibi böyle düşünenler varmı? Unutmayalımki Tanrı hiçbir canlıyı eksik yaratmaz.Ama insana verdiği aklını doğru yönde kullanma zorunluluğu vermiştir...