kıtlamanın tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler kategorisinde diloş tarafından oluşturulan kıtlamanın tarihi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 10,077 kez görüntülenmiş, 31 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler
Konu Başlığı kıtlamanın tarihi
Konbuyu başlatan diloş
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Flamingo
D

diloş

Kullanıcı
8 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
......Kıtlamanın Tarihi.........................

"Bazı şehirlerimizde, meselâ Erzurum'da, çay içilirken şeker çaya karıştırılmıyor, kıtlama yapılıyor. Bunun çıkışı ise çok ilginç... Eskiden meselâ İran'da çaya tatlandırıcı olarak hurma ve üzüm katılıyordu. İngilizler İran'a şeker satmaya kalktıklarında bunu başaramadılar. Sonra İranlı Mollalarla irtibat kurdular. (İranlı Mollaları bizim Diyanet İşleri Başkanlığı gibi düşünelim.) İngilizler Mollaların vereceği fetva karşılığında kazancın % 10'nu teklif ettiler. Nitekim bir Cuma Namazı'nda (İran'da Cuma Namazları o bölgenin en büyük camisinde ve çok kalabalık olarak kılınıyor) Cuma Hutbesi'nde Mollalar şu vaazı verdi: "Siz Allah'ın nimeti olan hurma ve üzümü nasıl olur da çaya katarsınız! Bundan böyle çaya şeker katacaksınız!" Bu vaazdan sonra İranlılar çaya şeker katmaya başladılar.

İşler yoluna girince İngilizler Mollalara verdiği % 10 payı satışların iyi gitmediği gerekçesiyle vermemeye başladı. Bunun üzerine Mollalar ikinci bir fetva verdi Cuma Hutbesi'nde: "Gâvur icadı şekeri çaya katmak caiz değildir!..." Bu fetva üzerine İranlılar evlerindeki şekerleri sokaklara döktü... İngiliz firmaları bunun üzerine baktılar olacağı yok, Mollalarla yeniden masaya oturdu. Fakat Mollalar bu sefer % 20 pay istedi. İngilizler çaresiz kabul etti. Mollalar Cuma Hutbesi'nde bu sefer şöyle fetva verdi: "Biz size çaya şeker katmayın dedik ama sokaklara dökün de demedik, şekeri sokağa dökmeyeceksiniz, şekeri çaya batıracak ve böylece gâvur icadı şekere boy abdesti aldıracak ve öyle içeceksiniz

G

Gozde

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Lüleburgaz
;D babamda ara da bir kıtlama içer çayını ... bu hikaye harika diloş teşekkürler herkese anlatacağım kıtlama hikayesini bilmiş bilmiş  ;D ;D ;D

E

esranur

Kullanıcı
19 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
hımmm ilginc bi hikayesii varmıs, saol..

S

Samira

Kullanıcı
14 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Yine bir ingiliz oyunu...millet olarak bu konuda çok başarılılar...

D

diloş

Kullanıcı
8 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
.gözde.' Alıntı:
;D babamda ara da bir kıtlama içer çayını ... bu hikaye harika diloş teşekkürler herkese anlatacağım kıtlama hikayesini bilmiş bilmiş  ;D ;D ;D
rica ederim gözdecim bu sitenin amacı da bu zaten  öğrenmek kendini geliştirmek paylaşmak değil mi :) bende yeni öğrendim ve burda paylaşarak bilmeyenler içinde bilgi olur diye düşündüm

B

Bülent

"Biz size çaya şeker katmayın dedik ama sokaklara dökün de demedik, şekeri sokağa dökmeyeceksiniz, şekeri çaya batıracak ve böylece gâvur icadı şekere boy abdesti aldıracak ve öyle içeceksiniz"
Mollaların kararlarına PES yani.  :)

R

re-Member

Kullanıcı
16 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
diloş' Alıntı:

şekeri çaya batıracak ve böylece gâvur icadı şekere boy abdesti aldıracak ve öyle içeceksiniz

::) aslında çayı kıtlama içme,şekeri çaya batırıp içme değildir,,,
küp şekerin bir kısmının ağıza alınması ve çay içerken,her yudumda, bu şekerin yutulmaması için dilin arka kısma tutulması
tam anlatamadım sanırım ama kısaca kıtlama çay içme metodu budur      :)  :)  :)
,bilen arkadaşlar ne demek istediğimi daha iyi anlamışlardır  :)

B

Bülent

re-Member' Alıntı:
küp şekerin bir kısmının ağıza alınması ve çay içerken,her yudumda, bu şekerin yutulmaması için dilin arka kısma tutulması
Kıtlamanın İran lehçesidir belki de...  ;)

B

bıldırcın

bi ara bende denemiştim ayı kıtlama içmeyi beceremedim :p
ienler yanlış anlamasınlar ama bana göre değil çok zor ya...
paylaşım için saol diloş ;)

R

re-Member

Kullanıcı
16 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Bülent' Alıntı:
re-Member' Alıntı:
Kıtlamanın İran lehçesidir belki de...  ;)

::)   ::)  belki de  olabilir .....   :)  ;)
ama benim bahsettiğim doğu anadolu bölgesine özgü kıtlama çay içme metodu  :D  :)

R

re-Member

Kullanıcı
16 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
bıldırcın' Alıntı:
ewet zordur ...
zaten normal kesme şekerle olduğu gibi asıl kıtlama çay bu iş için özel yapılan büyük ve sert kesmeşekerlerle içilir.  ;)

B

bıldırcın

re-Member' Alıntı:
bıldırcın' Alıntı:
ewet zordur ...
zaten normal kesme şekerle olduğu gibi asıl kıtlama çay bu iş için özel yapılan büyük ve sert kesmeşekerlerle içilir.  ;)
evet işte o şekerler insanın dilini baya acıtıyor...

Y

yaratici_idea

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
pazarlamacılığın böylesi yani  :)

D

diloş

Kullanıcı
8 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
rica ederim arkadaşlar :) evet kıtlama içmeyi hiç denemedim o yüzden bu konuda fikrim yok ama zor olduğunu düşünüyorum kolay yol varken ne gerek var değil mi :) bazı bölgelerimizde bu bir gelenek onun için başka türlü içmiyorlar

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
evet re-Member'ın da dediği gibi kıtlama çay içmek şekeri çaya batırarak içmek değildir. Şekerin bir kısmını kıtlarsınız ki eğer bu gerçek kıtlama şekeriyse o biraz zor, çok serttir çünkü ve e yamuk yumuk bişey. Herneyse kıtlayıp dilinizin altına koyarsınız. Bu işi iyi bilenler çeyrek şekerle hiç eritmeden bi kupa çay içebilme yeteneğindedir :)

O

okay

Kullanıcı
11 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
KARS
İNGİLİZLERİ ANLADIM DA MOLLALARDA AZ DEĞİLMİŞ ;D ;D ;D