KİTABI ZORLA OKUTMANIN FAYDASI OLUR MU?

• Konbuyu başlatan sessiz_lik25
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde En Son Okuduğum Kitap kategorisinde sessiz_lik25 tarafından oluşturulan KİTABI ZORLA OKUTMANIN FAYDASI OLUR MU? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 15,686 kez görüntülenmiş, 43 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı En Son Okuduğum Kitap
Konu Başlığı KİTABI ZORLA OKUTMANIN FAYDASI OLUR MU?
Konbuyu başlatan sessiz_lik25
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan crt
K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
efsane_18' Alıntı:
bana biri "illa bu kitabı okucaksın" dese benı kursuna dizede okumam yanee.  faydalımı faydasızmı görün hıııı kısdırman benı yaww
Helal sana  tebrik ederim.
Ben sana bir kitap tavsiye edicektim yav mutlaka okuman gerek desem banada kızarsın şimdi :)
Şaka bir yana güzel yorum vesselam.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
sessiz_lik25' Alıntı:
peki kim uygulayacak bu doğru yöntemleri. adam "aman baba ne ya çocuk ne yaparsa yapsın ben işime bakarım" diyor. bırakın çocukla doğru bir iletişim kurmayı, çocuğa bir şey yaptırmak için yapacağı her işi kendine külfet sayıyor. siz bu kişiden nasıl bekleyebilirsiniz sağlıklı bir pedagojik yaklaşımı.
Bu konuya elbette yanıt vereceğim, ama şu anda çıkış yapmam lazım.
Umarım, arkadaşlarımında bu konuda fikirleri vardır.
Ben herşeyin en iyisini bildiğimi savunmuyorum ama bu benim mesleğim ve tekrar ediyorum maddi karşılık beklemeden yaptığım mesleğim.

E

efsane_18

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Giresun
Zynep' Alıntı:
sessiz_lik25' Alıntı:
peki kim uygulayacak bu doğru yöntemleri. adam "aman baba ne ya çocuk ne yaparsa yapsın ben işime bakarım" diyor. bırakın çocukla doğru bir iletişim kurmayı, çocuğa bir şey yaptırmak için yapacağı her işi kendine külfet sayıyor. siz bu kişiden nasıl bekleyebilirsiniz sağlıklı bir pedagojik yaklaşımı.
Bu konuya elbette yanıt vereceğim, ama şu anda çıkış yapmam lazım.
Umarım, arkadaşlarımında bu konuda fikirleri vardır.
Ben herşeyin en iyisini bildiğimi savunmuyorum ama bu benim mesleğim ve tekrar ediyorum maddi karşılık beklemeden yaptığım mesleğim.
bu site işte böle insan düşüncelerini azaltmak için kurulmus bi site..Baslangıc yavas yavas geliştiryoruz saglıklı toplumu arkadasım ;)

S

s_safiye

Kullanıcı
20 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
sessiz_lik25' Alıntı:
ya herkes soruya olumsuz cevap vermiş. bari kendi tezime kendim muhalefet edeyim de bir zenginlik, bir renklilik olsun. ;D

bence faydası olur. içinde bulunduğumuz toplumu ve bahsedilen şartları göz önüne alırsak çocuklara veya insanlara iyi bir pedagojik yaklaşım pek mümkün görünmüyor. çünkü bu konuda nitelik ve nicelik olarak yeterli potansiyel yok. ya bu potansiyeli elde edinceye kadar bekliyeceğiz. yada bu potansiyeli kazanıncaya kadar eski usul zorlamayla, iteklemeyle, ve eğitimde kullanılan bir yötem olan ceza yöntemine devam edeceğiz.

şimdi siz düşünün, kitabın ve kültürün "k"sini bilmeyen aileler, ben maaşımı alırım gerisine karışmam diyen eğitimciler ve içerisinde olumluya yönlendirecek bir unsuru bulmanın neredeyse mümkün olmadığı bir toplumla  doğru yöntemleri nekadar uygulamaya sokabilirsiniz ki.

öyleyse ya bu şartların düzelmesini bekleyip sonra bir kitap okutma seferberliğine başlayacağız. tabi bu arada kitaba, öyle yada böyle, yönlendirilmemiş bir nesil oluşacak. yada dediğim gibi bu şartlardan kurtuluncaya kadar eski usul devam edeceğiz.

(madem sizden itiraz yok ben de kendi muhalefetimi kendim yaptım)
Herkes kendi kapısının önünü süpürürse mahalle tertemiz olur  :)
Bilmem anlatabildim mi

S

sessiz_lik25

Kullanıcı
28 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
MENEKŞE' Alıntı:
ŞİMDİ BENİM İKİ ERKEK ÇOÇUĞUM VAR BİRİ 12 BİRİ 7 YAŞINDA VE BZİ ÇALIŞAN İNSANLARIZ AKŞAM EVE GELİNCE EVİN SORUMLUKLARIYLA UĞRAŞIYORUZ VE HALİYLE YORULUYORUZ KİTAP OKUMAYA ANCAK YATARKEN YARIM SAAT VPMAAKİT AYIRIYORUM VE ÇOÇUKLARIMIN KİTAP OKUMASINI İSTİYORUM BÖLE GZÜEL BİR ALIŞKANLIKLARI OLSUN DİYE TÜRLÜ TÜRLÜ KİATPLAR ALIYORUM AMA YETERLİMİ DEĞİL TABİKİ ARKADAŞLAR SİZCE BEN BU DURMDA NE YAPMALIYIM
sıkıntını anladım. gerçekten zor bir durum. bir de o var. "hayat yükü." kimimiz konumumuz gereği kitap okumaya rahat vakit ayırırken kimimiz temel görevlerimizi bile yapamıyoruz. ben bu şartlar altında bile böyle bir endişeyi taşıyor olmanı takdirle karşılıyorum. eminim yapılabilecek şeyler vardır. ben benzer bir durum yaşamadığım için çözüm olarak sunabileceğim pek bişey yok şimdi. arayış içinde olmak bizi neticeye götürecektir umarım. başarılar dilerim

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
sessiz_lik25' Alıntı:
Pes diyorum !!!!
Başka bir konu açıp kitabın faydalarından,her kitabı değil bizi geliştirecek kitapları okumamız gerektiği üzerine yorumlar yazdınız/dık. :)

Ve şimdi de burada eski yöntemlerden,zorlamadan bahsediyorsunuz.
Bu yorumumdan sonra yorum  yapmama hakkımı kullanıyorum çünkü çok fazla çelişkili yorum ve yazılarınız var. :)

Farklı yorum başka bir şey, çelişkili yorum başka bir şey bunu belirtmek istedim.

S

sessiz_lik25

Kullanıcı
28 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
burada yapmaya çalıştığım şeyi çoğunuzun anlamakta zorlanmayacağını düşünüyorum. konuyu yazan ben muhalefet eden ben. yani bunun bir çelişki olduğunu herkes anlar. yapmaya çalıştığım başka birşey var.

yanlış olduğunu düşündüğümüz bir fikri savunun hem de ciddi bir şekilde hem de belirli sebeplere dayandırarak savunun bir kişi karşısında doğruyu savunmaya ne kadar dayanabiliriz? bunu ölçmeye çalışıyorum

zorla kitap okutmak fayda sağlamaz. bunu herkes biliyor herkes söylüyor. madem olay bu kadar net ve kesin niçin halihazırda birçok yanlış uygulamalar var. bu yanlışları nasıl düzeltebiliriz. yanlışı her yönüyle sebep ve sonuçlarıyla iyice öğrenmeden nasıl ortadan kaldırabiliriz ki?

DOĞRUYU BİLİYOR OLABİLİRSİNİZ. GERÇEĞİN FEDAİSİ DE OLABİLİRSİNİZ. AMA YANLIŞI İYİCE BİLMEDEN “HAKİKAT KAHRAMANI” OLAMAZSINIZ.

değerli gülşah

sizi temin ederim, yazdığım herşey yanlış olduğunu düşündüğüm bazı şeylerin düzelmesi adınadır. bu arada hatalar yaparsam beni uyarmanızdan memnun olurum. ama önce beni anlamanızı isterim

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
yanlış olduğunu düşündüğümüz bir fikri savunun hem de ciddi bir şekilde hem de belirli sebeplere dayandırarak savunun bir kişi karşısında doğruyu savunmaya ne kadar dayanabiliriz? bunu ölçmeye çalışıyorum

Yukarıda ki yazdıklarınız için ,bu şekilde maske takmanıza gerek yoktu oysa...
Zaten bizler ,bu siteye üye olanlarımızın amacıda bilmediklerimizi öğrenmek,bildiklerimizi paylaşmak ve de maskesiz,farkındalıklı bir yaşam.

Kişi bence önce kendini eğitmeli.

H

hatice şengül

Kullanıcı
12 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
geçenlerde evden uzaklaşmak için gittiğim bir evde arkadaşım uyurken kitaplığından doğan cüceloğlunun bir kitabına denk geldim kız uyanana kadar 50 syfa okumuşum sonra bitirdim zaten ben o stress ve depresyon içindeyken o 50 sayfa beni pamuk gibi birşeye dönüştürdü sanki o  evden çıkarken apar topar valizimi kapıp çıkmamış gibiydim.kitap benim evde yaşadığım problemlerin çözümü gbiydi rahatladım kimse bana zorla okutmamıştı bende kitap okumayı sevmem zaten kitabın adı iletişim donanımları şiddetle tavsiye ediyorum okurken

aa bu bende olmalı  yok yok buda olmalı bu da bu da bu da vs vs şeklinde sürekli iç hesaplarınızı yapıyorsunuz akşam tekrar başlarım okumaya demek bir doz almam gerekiyor şu sıralar gediler bana çünkü  :D ;D ::)

S

sessiz_lik25

Kullanıcı
28 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
hatice şengül' Alıntı:
geçenlerde evden uzaklaşmak için gittiğim bir evde arkadaşım uyurken kitaplığından doğan cüceloğlunun bir kitabına denk geldim kız uyanana kadar 50 syfa okumuşum sonra bitirdim zaten ben o stress ve depresyon içindeyken o 50 sayfa beni pamuk gibi birşeye dönüştürdü sanki o  evden çıkarken apar topar valizimi kapıp çıkmamış gibiydim.kitap benim evde yaşadığım problemlerin çözümü gbiydi rahatladım kimse bana zorla okutmamıştı bende kitap okumayı sevmem zaten kitabun adı iletişim donanımları şiddetle tavsiye ediorum okurken

aa bu bende olmalı  yok yok buda olmalıu bu da bu da bu da vs vs şeklinde sürekli iç hesaplarınızı yapıyorsunuz akşam tekrar başlarım okumaya demek bir doz almam gerekiyor şu sıralar gediler bana çünkü :D ;D ::)
öncelikle; sıkıntılar yaşadığını söylüyorsun. bu beni üzdü. bu durumu en sağlıklı bir şekilde atlatacağına inamak istiyorum. umarım herşey daha güzel olur senin için .

zorla okutulmayan bir kitabın seni hemen kendine bağladını söylüyorsun. dertlerine derman olacak bir kitabı bulduğunda kitabın seni kendine bağlaması çok doğaldır. hatta zorlasalar koparamazlar bazen seni.

kitabı ben de merak ettim okumaya çalışacağım.

kal sağlıcakla.

S

sessiz_lik25

Kullanıcı
28 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
bu şekilde maske takmanıza gerek yoktu oysa...

......

Kişi bence önce kendini eğitmeli.

[/quote]

bunlar ağır sözler.

H

hatice şengül

Kullanıcı
12 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
iyi dileklerin için teşekkürler ben o kitapla tanıştıktan sonra gerçekten gelişme kaydettim annemel aramdaki meseleler tam olarak bitmemişte olsa artık tahammül sınırlarımızın çıtası daha yüksek kardeşlerimle daha değişik yöntemlerle başa çıkabilmek güzel bir daha okuyup beğendiğim noktaları buraya yazarım gerçi koca kitabı buraya nasıl sığdırırım bilemiyorum  ;) kitabın adını tekrarlıyorum İLETİŞİM DONANIMLARI DOĞAN CÜCELOĞLU

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Ben kişi kendini eğitmeli derken size özel belirtmedim öncelikle bunu açıklamak isterim.

Yaptığınız eğitim ile ilgili yorumlar ve nasıl düzelir sorusuna istinaden yazdım.
Yorumumu tekrar okumanızı rica ederim.

E

efsane_18

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Giresun
Korsan' Alıntı:
efsane_18' Alıntı:
bana biri "illa bu kitabı okucaksın" dese benı kursuna dizede okumam yanee.  faydalımı faydasızmı görün hıııı kısdırman benı yaww
Helal sana  tebrik ederim.
Ben sana bir kitap tavsiye edicektim yav mutlaka okuman gerek desem banada kızarsın şimdi :)
Şaka bir yana güzel yorum vesselam.
yog akadasım sana nıe kısım tavsıye et gerısını bana bırag "vesselam" bu lafı da tttum haeee :D

H

hazal93

Kullanıcı
11 Eki 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Kitabı okumanın bir yararı olması için onu istemek onun için heveslenmek gerekir zorla sevmeyerek okunan kitabın hiçbir yararı olmaz ???

H

hatice şengül

Kullanıcı
12 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
istemeden yıkanan bulaşık adamı ishal eder yetersiz temizlenmediğinden
istemeden okunan kitap bulanık bir hafıza yaratır boşuboşuna bir göz yorgunluğu

C

crax

Kullanıcı
13 Eki 2008
En iyi cevaplar
0
0
ankara
benim 12 yaşında bir kardeşim var kitap okumaktan nefret ediyor desem yeridir evde yanlız ikimiz yaşıyoruz ve ben oldukça fazla okurum ve okurken özellikle onun yanında "muhteşem bir kitapmış, bayıldım" gibi laflar ederim. bazen elimde olmadan okuduğum şeye göre gülerim ağlarım oda gelip sorar ne anlatıyo neden etkilendin diye ama zerre özenmiyor okumaya deli olacam. Her konudan kitap aldım maceradan tutunda mizaha kadar bi başla beğeneceksin diyorum 10 sayfa okuyor atıyor. Ne kadar sürükleyici olursa olsun ilerde ne olacak diye merak etmiyor. Bende napıyım zorla okutuyorum akşam yatmadan önce  30 dk. okuma saati yaptım istemesede o saatte benimle birlikte oturup okuyor. Şimdi buyrun çıkın işin içinden bana yardımcı olacak fikirleriniz varmı?

M

M

Kullanıcı
31 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
İstemeyerek okumuş olsakta mutlka hafızamızda bir parçası kalmış oluyor..Örneğin ben bi örnek vermek istiyorum..Bu sene ilk defa felsefe görüyorz muhasebe bölümünde okudugumuz halde konuları hergün farklı kişiler olmak kaydıyla biz öğrenciler anlatıyoruz kimi isteyerek ,severek anlatıyor kimi zorla anlatıyor ama istemeyenler farkında olmadan  bir şeyler kazanmış oluyorlar..Tıpkı zorla okutulan kitaplardaki bilgiler gibi :)

S

sessiz_lik25

Kullanıcı
28 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
teşekkür ederim merve
söylediklerine katılmamak mümkün değil.
aslında ben bu konuyu açarken daha çok farklı yorumlar da yapılır ümidindeydim. ama hemen hemen herkes kestirip atmış, faydası olmaz diye. zorla kitap okutmanın çok da faydalı bir yöntem olmadığı hatta zararlı bile olabileceği konusunda kimsenin bir şüphesi yok.

ama senin de dediğin gibi bazı faydaları olduğunu da inkar edemeyiz.