KİŞİSEL GELECEK PLANLAMASI

  • Konbuyu başlatan Gamzelim
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kim, Neyi, Nasıl Başardı? kategorisinde Gamzelim tarafından oluşturulan KİŞİSEL GELECEK PLANLAMASI başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,089 kez görüntülenmiş, 8 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kim, Neyi, Nasıl Başardı?
Konu Başlığı KİŞİSEL GELECEK PLANLAMASI
Konbuyu başlatan Gamzelim
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
G

Gamzelim

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
www.kalbim.gen.tr
Yazan: Ufuk tarhan


’Ne yapmak istiyorsanız, onu yapın, yapabilirsiniz! Ne olmak istiyorsanız, o olun, olabilirsiniz!, İsteklerinize ulaşmak için, isteyin, inanın, hayal edin, tasarlayın, planlayın ve mutlaka eyleme geçin!’ diyorum.

Zaman zaman, bunun nasıl başarılacağına, yaşam planlamasın nasıl yapılacağına dair örnekler vermemi isteyen mesajlarızı alıyorum. Esinlenmenizi sağlamak amacıyla, aşağıda, gerçek bir kişiye ait, birlikte çalıştığımız bir yaşam ve planlama örneğini aktarıyorum.

ŞİMDİ NASIL BİR YAŞAMIM VAR?

Örnek kişimiz, Bayan M-GEN. Bayan M-GEN 25 yaşında. Bir mimarlık ve proje bürosunun insan kaynakları bölümünde çalışıyor. Van’da doğmuş. 15 yaşındayken, babasın tayini nedeniyle, ailesiyle İstanbul’a taşınmış. Babası emniyette, özel bir bölümde görevli polis. Kendisinden küçük iki erkek kardeşi var. Annesi Van’da ev hanımıyken, İstanbul’a taşınca, aile bütçesine katkıda bulunmak için, bir cafe’ye börek, kurabiye, vs. yapıp satmaya başlamış. Bakırköy’de, mahalle arasında, mütevazı bir apartman dairesinde, kirada yaşıyorlar. Van’daki evlerinden ufak bir kira gelirleri var. Kardeşleri devlet okuluna gidiyor. 15 yaşındaki küçük, her dönem teşekkür getiriyor, kalemi çok kuvvetli. Okul gazetesine yazılar yazıyor, arkadaşlarıyla röportajlar yapıyor. Büyük kardeş (17 yaşında), yıl ortasında 1-2 zayıf alsa da sene sonunda durumu toparlıyor. Çok iyi gitar çalıyor. Ailenin ufak bir yerli arabası var. Babadan sonra ilk ehliyetli kişi, Bayan M-GEN. Bu sayede, öğrenciyken, zaman zaman annesinin pasta işiyle ilgili teslimat ve alışverişlerine yardımcı oluyormuş. Evde tek bilgisayar var ve kardeşler arasında en sıkı tartışmalar, onun kullanım hakları nedeniyle yaşanıyor. Kahramanımız, masa tenisi oynuyor; suluboya resim yapıyor.

Bayan M-GEN, Ankara’da bir üniversitenin halkla ilişkiler bölümünden mezun. Aslında, mimar olmak istediği halde, yeteri kadar çalışmaması ve tercih hatası nedeniyle, istediği bölüme giremedi. Okul sonrası internet üzerinden yaptığı başvuru kabul edilince, İstanbul’da bir halkla ilişkiler şirketinde yönetici asistanı olarak çalışmaya başladı. Bu noktaya kadar tesadüflere ve olayların akışına teslim olan Bayan M-GEN, 35 yaşında nasıl bir noktada olmak istediğini detaylı düşününce, kontrolü eline alması gerektiğine karar verdi.

Ve başladı geleceğini düşlemeye:

35 YAŞINDA NASIL BİR HAYATIM OLSUN?

Hayalindeki Bayan M-GEN, 35 yaşında evli, ilk çocuğu okula başlamış, ikincisi henüz 1 yaşında bir bebek. Bir şirkette yöneticilik yapan ve kendisinden 4-5 yaş büyük bir eşi ve huzurlu, mutlu bir aile yaşantısı var. Annesi çocukların bakımına yardım ettiği için, onlara yakın bir yerde yaşıyorlar. Küçük, spor bir arabaları var. Üyesi oldukları sivil toplum örgütünde tanıştıkları güzel bir arkadaş grupları var. Kendi evlerinde oturuyorlar; kira öder gibi evin kredi borcunu ödüyorlar. Büyük kızları, özel okula gidiyor. Ayda ortalama evlerine 7 bin-7 bin 500 dolar para giriyor. Performans primleri ve ikramiyelerle, yılda ortalama 100 bin dolar kazanıyorlar.

35 YAŞIMA, 2017’YE KADAR NELER YAPMALIYIM?

Bayan M-GEN 24 yaşındayken, 35 yaşındaki halini, düşlediği geleceği gerçekleştirmek üzere, sırf diplomasına en uygun alan diye başladığı halkla ilişkiler şirketinden ayrılıp, mimar olmaya duyduğu özlem nedeniyle bir mimarlık bürosunda çalışmaya başladı. Kendisi mimar olamasa ve çizim yapamasa da o ortamda, sevdiği işe en yakın noktada çok daha verimli olacağına inandı. Yönetici asistanı olarak işe başladı ve kısa zaman içinde gösterdiği gayret ve çalışkanlıkla, insan kaynakları birimine geçti. Halen orada çalışıyor. Hedefi burada deneyim kazandıktan sonra, satın alma bölümünde görev almak ve orada ilerlemek. Bulduğu her fırsatta kendisini geliştirmek adına seminer ve eğitimlere katılıyor (bizimle de bu şekilde tanıştı), kitap okuyor ve internet üzerinden sektörel araştırmalar yapıyor. Geliştikçe, özellikle satın alma konusunda firmasına çok faydası olacağına inanıyor. Planı, ya halen çalıştığı firmada ya da daha büyük ölçekli bir şirkette insan ve malzeme yönetimi konusunda uzmanlaşmak. Uluslararası proje ve taahhüt ihaleleri üzerinde çalışan firmalar arasında iyi bir isim olmak. Bu arada haftasonları katıldığı kursta İngilizce’sini ilerletiyor. Tüm bunları gerçekleştirdikten sonra, 40 yaşlarında mimarlık bürolarına ve inşaat şirketlerine malzeme satan bir şirkette genel müdür olacağına inanıyor. Unutmadan; M-GEN masa tenisi oynamaya devam ediyor ve ara ara ufak yarışmalara katılıyor, iş yerinde bir takım kurma çabaları sürdürüyor. Hoşlandığı genç bir mimarla flört ediyor.

Keyifle takip ettiğinizi tahmin ettiğim bu öyküde, Bayan M-GEN, hayatın altı temel belirleyicisi -faaliyetler, sosyal yaşam, finans, sağlık, barılan yer ve mobilite- açısından uyumlu ve akışkan bir senaryo kurguluyor, plan yapıyor, inanıyor ve eyleme geçiyor. Hayallerini somut hedefler haline dönüştürüyor. Bu tür bir yaklaşımı herkesin benimseyebileceğine ve kendi mükemmellik modelini yaratarak istediği yaşamı yaratacağına inanıyorum.

Başkaları, başaranlar, yapabiliyorsa, siz neden yapmayasız?


www.m-gen.biz
 
S

seca

Kullanıcı
1 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
mersin
daha çnce okuduğum kitaplardan bunun gibi örnekleri çok okudum ve hepsini çok beğendim

çünkü bunlar yaşanmş şeylerdi. başkaları yapabiliyorsa biz neden yapmıyordukki dedim ve kendimi bu konularda hep geliştirmeye çalıştım

ellerine sağlık

hayat dersi mükemmel
 
G

Gamzelim

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
www.kalbim.gen.tr
Bencede güzel bir yazi... Hatta karar verdim, bir gün oturup bende ’planimi’ yapacagim... Bazi hedeflerim var. Onlarida kapsayan bir plan yapacagim... ALLAH izin verdigi sürece insan herseyi basarabilir ;)
 
S

seca

Kullanıcı
1 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
mersin
ooo süper hadi bakalım seninkini okuruz artık bize hayat dersi olursun... :D

 
G

Gamzelim

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
www.kalbim.gen.tr
Eheueheuh... Bi 10-15 yil sonra okursun artik :)

’Planlarimi’ gerceklestirdigim zaman insallah ;)
 
S

seca

Kullanıcı
1 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
mersin
olur o zaman bizden geçer mi diosn yaniii

neyse canım hiç olmasa çocuklarıma örnek insan olarak gösterebilirim istersen  :D
 
K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
KİŞİSEL GELECEK PLANLAMASI

Yok böyle bir planım valla.
Yolun yarısı, plan yapmak için çok geç.
 
Üst