Kisilik yapimizda ailenin etkisi

• Konbuyu başlatan korsan
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde korsan tarafından oluşturulan Kisilik yapimizda ailenin etkisi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,963 kez görüntülenmiş, 9 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Kisilik yapimizda ailenin etkisi
Konbuyu başlatan korsan
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan catzilla
K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Merhaba arkadaslar. Hempimiz dunyaya gözümüzü anne babamizla aciyoruz. Onlardan örnek almaya calisiyor dogru ve yanlislarin neler oldugunu onlardan "ögreniyoruz".  Peki onlardan bize miras kalan degerler nelerdir bunlarin ne kadar farkindayiz. Anne ve babamizdan bize kalan positif ve negatif yönleri görebilmeniz çok önemli.

Bunu anlayabilmeniz için söyle bir test var :

-kisiliginizde Positif olarak düsündügünüz yönler
-kisiliginizde negatif olarak düsündügüz yönler
-disaridaki insanlarin sizde gördügü positif ve negatif yönler
-annenizdeki positif/negatif yönler
-babanizdaki positif/negatif yönler

Ben bu testi yaptim ve ben mesala daha cok babama benziyorum. halbuki ben tersini düsünüyordum. Babama bu kadar benzemem ve ondan bu kadar özellikleri almam beni cok sasirtti. Ikinci farkettigim sey ailemize ne kadar benzedigimiz ve onlardan ne kadar cok sey aldigimiz. Ailenizi anlamak kendinizi anlamaya gercekten yardimci oluyor. Ikincisi farkettigim sey ise eksik yönleri sizinle uyan anne yada babanizla daha zor anlasiyorsunuzdur. Buda ilginç cünkü siz en cok size benzeyen yani sizin eksikliklerinizi tasiyan kisilerle daha sorunlu iliskileriniz olabilir.

Mesala inatçi bir insan inaç ile
iletisim eksikligi olan aynisi ile
sinirli, sinirli  anlasmakta zorlanacagi gibi. Yani bazen sevmediginiz insanlarin sizlerle ayni eksikleri olup olmadigina bakin

size en uzak hissetiginiz anneniz yada babaniz aslinda size cok benziyor  yani sorunda biraz orda. birbirinizin eksikliginizi kapatmakta yetersiz olabiliyorsunuz.

Aslinda size benzeyen ve sevmediginiz insanlar sizin aynaniz ve o aynaya bakarak kendinizide gelistirebilirsiniz

Alıntıdır

C

CaspeR

Kullanıcı
27 Ara 2006
En iyi cevaplar
0
0
Evet cok doğru! güzel bir paylaşımdı..

Teşekkürler.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Çok haklısın! Ama yıllardan sonra farketmen çok zor oluyor, farkettikten sonra bir de değişme kısmı var. Zaten kendini farkettikten sonra düzelmeye çalışırken insanları nasıl kırdığını daha çok görmeye başlıyorsun. Dolayısıyla daha çok zorlanıyorsun, daha çok üzülüyorsun. Tabii bu her değişimde olan şeyler. Güçlüysen herşeyin üstesinden geliyorsun.
Teşekkürler paylaşımın için..

K

kamuran

Evet başlangıçta ailenin bu anlatımınızdaki gibi benzerlikler, anlaşmazlıklar konusunda etkisi büyük bence de. Fakat hayata atıldıktan sonra çevre ve kişinin kendisini tanımasıyla artık farklar oluşuyor, hatta oluşmalı da. Temel ailede atıldığı için aslında fazla bocalamamak için yine anne-babalara çok iş düşüyor. ???

İnatçı çocuk dememek için mesela, iş, arkadaş, ilerideki evlilik hayatında böyle biri olarak olumsuzluklarla karşılaşacağına düzelme o zaman aildeki büyüklerde başlamalı. ::)

E

esranur

Kullanıcı
19 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
kamuran' Alıntı:
Evet başlangıçta ailenin bu anlatımınızdaki gibi benzerlikler, anlaşmazlıklar konusunda etkisi büyük bence de. Fakat hayata atıldıktan sonra çevre ve kişinin kendisini tanımasıyla artık farklar oluşuyor, hatta oluşmalı da. Temel ailede atıldığı için aslında fazla bocalamamak için yine anne-babalara çok iş düşüyor. ???

İnatçı çocuk dememek için mesela, iş, arkadaş, ilerideki evlilik hayatında böyle biri olarak olumsuzluklarla karşılaşacağına düzelme o zaman aildeki büyüklerde başlamalı. ::)

size katılıyorum..

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
çok doğru bende bazı hareketlerini eleştirdiğim babamla daha çok benzediğimi farkettim işin malesef sevmediğim yanı onda eleştirdiğim hareketleri benimde zaman zaman sergiliyor olmam

C

catzilla

size en uzak hissetiginiz anneniz yada babaniz aslinda size cok benziyor  yani sorunda biraz orda. birbirinizin eksikliginizi kapatmakta yetersiz olabiliyorsunuz.

Hiç bu şekilde düşünmemiştim.... ::)

ben annemle anlaşamam, babamla çok iyi anlaşırdım.

bu durumda, annem ve ben yani.. ikimizde aynı olunca,
karekter çatışması yaşıyoruz gibi bir anlam mı çıkıyor ortaya... ::)

yok ama yaa.. ben ondan çok farklıyım... ::)

ben aynı babama çekmişim sanki :)

ne bileyim anneme benzediğimi düşünmüyorum, babama benzediğimi düşünüyorum yine de...