kendinizi tanıyormusunuz?"

• Konbuyu başlatan su perisi
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde su perisi tarafından oluşturulan kendinizi tanıyormusunuz?\" başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,113 kez görüntülenmiş, 14 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı kendinizi tanıyormusunuz?\"
Konbuyu başlatan su perisi
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Harun
S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Kendin olmak

Fiziksel,duygusal,zihinsel ve ruhsal boyutlarıyla insan bir bütündür.Bu boyutlardan sadece birinde bile dengeyi sağlamasa mutsuz olur...mutsuzluğunun nedenininde kendisini tanımlamaktan kaynaklandığının farkına varmaz. insan,yaşamı boyunca karşısına çıkan olaylar,insanlar,koşullar sayesinde deneğimler kazanarak kendini tanıma(olgunlaşma)yolunda ilerler yaşlıların"şimdi bildiklerimi keşke gençlik yılarımda bilseydim"diye yakındıklarını duyarız bu olayların eğer yaşamlarını yeni baştan yaşama imkanı olsaydı tercihlerini farklı şekillerde yapacaklarının göstergesidir.

yani kendini tanımanın(olgunlaşmanın)bedeli uzun yıllar,hatta tüm bir ömürdür.uzun ömrün bile olgunlaşmayı garantilemediği sıkça görülen bi gerçek.insanlar bedensel yetişkinliğe zamanla ulaşıyorlar ama ya ruhsal yetişkinliğe?

kendini tanıma workshopu 80 saate sığdırılmış"hayatın özel panaraması"dır.

insan bilincinde ve bilinç altında var olanları

4 maddeye ayırabiliriz.

1.bireyin hem kendisinin hem başkalarının bildiği şeyler.

2.kendisinin bildiği ama başkalarının bilmediği şeyler.

3.kendisinin farkında olmadığı başkalarının farkında olduğu şeyler.

4.ne kendisinin nede başkalarının farkında olduğu şeyler.(olumlu yada olumsuz).

iştee,uygulamalı zihinsel,duygusal we ruhsal eğzersizler whorshop özellikle 3. madenin çoğu ile 4. maddenin birkısmı bireyin bilincine çıkarmayı amaçlıyor.

insanlara" kendinizi tanıyormusunuz?"diye sorduğumuzda çoğunun wereceği yanıt genellkile ,"tabi ki tanıyorum"olur.oysa "tanımak" kastedilen,sadece 1. we 2. maddelerdir.

*yıllar sonra birikmiş"keşke"leriniz olmaması için,

*amaçlı bi yaşam için,

*daha objektif,tutarlı weısabetli yaşam seçenekleri için,

*tepkisel değil etkisel,duygusal değil duyarlı bi insan olmak için

*kendinizle barışık olmak kendinizi olduğu gibi sewmeyi öğrenmek için;öğrendiklerinizi yaşama geçirmeye kararlıysanız bu çalışmaya katılın.

ÇÜNKÜ;DEĞERLİSİNİZ!

Ustalık adli kitaptan

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
kendisinin farkında olmadığı başkalarının farkında olduğu şeyler.
Bu maddeyi okuyunca arkadaşlarımla zaman zaman biraraya gelince oynadığımız bir oyun geldi sana göre karşındakinin bir iyi birde kötü özelliğini söylüyorsun. Yıllardır birbirimizi tanıdığımız için bolcada malzeme oluyor ve kendimi başkalarının gözündende görünce kendimle ilgili farkedemediğim bir sürü şeyi farkediyorum.

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
4.ne kendisinin nede başkalarının farkında olduğu şeyler.(olumlu yada olumsuz).
Zaten bu maddeyi çözebilmek için kendimle uğraşıyorum,kendimi didikliyorum,teşekkürler güzel paylaşım

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
kendinizi tanıyormusunuz?"
Ya iyiki tanıyorum,ben genelde başkalarını tanımıyorum,yada tanımlayamıyorum diyeyim.
Ya ben ötekiyim,yada dünya bir tuhaf valla,evet evet ben ötekiyim,nemutlu bana.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Özlem' Alıntı:
kendisinin farkında olmadığı başkalarının farkında olduğu şeyler.
Bu maddeyi okuyunca arkadaşlarımla zaman zaman biraraya gelince oynadığımız bir oyun geldi sana göre karşındakinin bir iyi birde kötü özelliğini söylüyorsun. Yıllardır birbirimizi tanıdığımız için bolcada malzeme oluyor ve kendimi başkalarının gözündende görünce kendimle ilgili farkedemediğim bir sürü şeyi farkediyorum.
Bu çok ilginç bir oyun Özlem. Böyle bir kitap okumuş, boğulmuştum gerçi, bir karı kocanın kendilerini sorgulamasıydı, ve bir gece sürmüş, sonunda aslında birbirlerini ne kadar yanlış tanıdıklarını anlamış ve ayrılmışlardı. Kitap kötü bir kitaptı ama tema güzeldi. Arada oynamak gerek böyle oyunları, ama gerçekçi olarak ve risklerine dayanabilmeyi göze alarak. : )

Ve konuyla ilgili olarak; Kendin olmak galiba biraz dayatma.

Başkalarının sizde sevmedikleri huylar vardır ve çoğunluk bu huylarınıza karşıdır ama siz "ben böyleyim, beğenmeyen çeker gider." dersiniz, kendin olmayı dayatırsınız. Ama karşınızdakininde bu hakkı vardır. O zaman herkes herkesden çekip gitmez mi?

Yazı farklı açılardan ele almış aslında farkındayım ama bu yorumum sadece bende uyandırdığı "kendin olmak" sözü üzerine bir genellemedir.

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Ben böyle bir yazıyı ciddiye alamam kusura bakmayın. Kim yazmış , orjinal hali nedir bilmiyorum ama daha hangi harfi nerde kullanacağını bilmeyen, içinde saçma sapana ingilizce kelimeler geçen üstelik bu ingilizce kelimelerin bile yanlış yazıldığı bir metin bana kendini tanıyormusun diye soramaz.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
How are you, dese ne değişicek,sen sorudan anladıgını yaz abi.
Neden soramasın.

Ayrıntılara takılmak, iyi değil,ama yinede saygı duymak lazım
Sende cevaplamazsın,olur biter,
Bana sorabilir,bu metin kendimi tanıyormuyum diye.

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Korsan' Alıntı:
How are you, dese ne değişicek,sen sorudan anladıgını yaz abi.
Neden soramasın.

Ayrıntılara takılmak, iyi değil,ama yinede saygı duymak lazım
Sende cevaplamazsın,olur biter,
Bana sorabilir,bu metin kendimi tanıyormuyum diye.
Sorunun cevabı evet tanıyorum :).

Ama yukarıdaki metinde anlatılanlarla soru arasında da bir bağlantı kuramadım. Yazıyı 4 kere okudum ama henüz birşey anlamış değilim.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Bu daha iyi bir yaklaşım bana göre tabi,elbette anlamaya bilirsin bunuda belirtebilirsin.
Fikri hür vicdanı hür bir geçnlik diyoruz.

Kesin yargı iyi değil sadece ona takıldım ben.
Teşekkür ederim.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
maxMESA' Alıntı:
Ben böyle bir yazıyı ciddiye alamam kusura bakmayın. Kim yazmış , orjinal hali nedir bilmiyorum ama daha hangi harfi nerde kullanacağını bilmeyen, içinde saçma sapana ingilizce kelimeler geçen üstelik bu ingilizce kelimelerin bile yanlış yazıldığı bir metin bana kendini tanıyormusun diye soramaz.
Bu yazı kitaptan bir kısım alıntı sadece;
Ustalık Yazar: George Leonard

Önü, sonu olmadığı için biraz havada kalmış durumda, anlaşılamama nedeni bu olsa gerek, çünkü bende sadece bende çağrıştırdığına yorum yaptım ve belirttim hatta.:)

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
maxMESA' Alıntı:
Aslında ingilizce-türkçe kelime ne fark ederki, soruda ki temel soru " kendini tanıyıp-tanımaman" değil mi Harun?
Bu kadar neden kızdın anlayamadım?

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Gülşah' Alıntı:
maxMESA' Alıntı:
Aslında ingilizce-türkçe kelime ne fark ederki, soruda ki temel soru " kendini tanıyıp-tanımaman" değil mi Harun?
Bu kadar neden kızdın anlayamadım?
Kusura bakmayın biraz fazla ve aşırı tepki gösterdim sanırım özür dilerim. Benim neye sinirlendiğim de bana kalsın madem :).

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
harun, özür dilemen için yazmamıştım, sadece yazını okuyunca merak ettim , yabancı kelimeler bile olsa soruda ki amaç belli maksadında,
anladın sen onu  ;)

T

ThuNDeR

Kullanıcı
28 Haz 2006
En iyi cevaplar
0
0
Gaziantep
www.osmanmaasoglu.com
Bu yazıyı kitaptan alıntı yapan arkadaşın Türkçe'si muhakkak çok iyi olacak değildir. Evet çok yazım hatası var, ama bu bir çok konuda rastlanması muhtemel bir durum, konuya bu yönle yaklaşmamalısın bence. Keza insanlar senin mesajlarında kelime ve karakter filtrelemesi yapsa, saçma sapana kelimeler bulabilir.

Güzel paylaşım.. Kitabın tamamını okumak lazım. ;)

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Thunder' Alıntı:
Bu yazıyı kitaptan alıntı yapan arkadaşın Türkçe'si muhakkak çok iyi olacak değildir. Evet çok yazım hatası var, ama bu bir çok konuda rastlanması muhtemel bir durum, konuya bu yönle yaklaşmamalısın bence. Keza insanlar senin mesajlarında kelime ve karakter filtrelemesi yapsa, saçma sapana kelimeler bulabilir.

Güzel paylaşım.. Kitabın tamamını okumak lazım. ;)
Haklısınız :).  Abartmışım biraz.

Dediğim gibi konu dağılmasın. Bazen insan klavye de yazı yazarken harf hatası yapabiliyor. su perisi de alınmasın.