Kendinize Engel Olmayın

  • Konbuyu başlatan filozofnusret
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kim, Neyi, Nasıl Başardı? kategorisinde filozofnusret tarafından oluşturulan Kendinize Engel Olmayın başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 8,995 kez görüntülenmiş, 13 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kim, Neyi, Nasıl Başardı?
Konu Başlığı Kendinize Engel Olmayın
Konbuyu başlatan filozofnusret
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan defnesfill
F

filozofnusret

1950"li yıllarda kamuoyunda; doktorların araştırmalarına dayanarak "bir mil dört dakikanın altında koşulamaz, bu insan fizyolojisi açısından mümkün değildir" yargısı vardı. Bu görüşler atletizmle uğraşan atletleri ve atletizm otoritelerini etkilemiştir. Atletizm otoriteleri ve atletler bu görüşün etkisinde kalarak bir mili dört dakikanın altında koşmayı hiç düşünmediler. Yarışmalarda bütün atletler artık rekor kırmak için değil sadece birinci olmak için koşuyorlardı.

Roger 1954 yılında yapılacak olan yarışa bir yıl kala bir mili dört dakikanın altında koşmak için hazırlanmaya başladı. Bu hedefine ulaşmak için tam bir yılı vardı. Bir yıl boyunca bütün fiziki çalışmalarını yaptı; ama Roger biliyordu ki bu yarışmada hedefe ulaşmak için sadece fiziksel antrenmanlar yeterli değildi. O her gün zihinsel antrenmanlar da yapmayı ihmal etmedi. Zihninde artık tek bir düşünce vardı: Hedefe ulaşmak. Hedef ise bir mili dört dakikanın altında koşmaktı. Bunun için bütün yolları deneyecekti. O, bu yarışa hazırlanmaya "Bir mili dört dakikanın altında koşacağım" diye başladı. Kendisine olan güveni tamdı. Zihninde hep bir yıl sonraki yarışı ve onun sonunda kıracağı rekoru düşünüyordu. Yarış başladığında tüm yarışçılar birinci gelmeyi düşünürken Roger rekora koşuyordu. Onun tek hedefi vardı, bir mili dört dakikanın altında koşmak.

Onu gerçekleştireceğinden şüphesi yoktu. Yarış Roger"in birinciliğiyle bitti. Onun için birinci gelmek önemli değildi. Skor borda yöneldi. Orada yazan rakam 3,59" du.

Roger başarmıştı. Bir yıl boyunca çaba sarf ettiği hedefine ulaşmıştı. Roger zaferi bedensel gücü ile değil, zihinsel gücü ile kazandı.

Roger"den sonra gelen birçok sporcu da zihnin gücünü keşfederek inanılması mümkün olmayan rekorlara imza attılar. Bir yıl içerisinde aynı rekoru 300 atlet kırmayı başardı. Artık sporcular inanılmazları gerçekleştirmenin formülünü %20 bedensel güç % 80 zihinsel güç olarak özetliyorlardı.

 
musta67

musta67

Kullanıcı
7 Tem 2009
En iyi cevaplar
0
0
Nevşehir
insan azmi ile yenemeyeceği zafer yok bir kez daha inandım:
 
E

emine**

Kullanıcı
16 Şub 2010
En iyi cevaplar
0
0
teşekkürlerr güzel paylaşımdı :)) kararlıysan ve kendine güvenin tamsa her zaman başarılı olursun...
 
I

ibrahimgemlik

Kullanıcı
23 Ocak 2010
En iyi cevaplar
0
0
Bursa
Paylaşım için teşekurler.
 
H

hikmetkanli

Kullanıcı
29 Nis 2010
En iyi cevaplar
0
0
insanların önemli özelliklerini gündemde tutmanın,sınırsız faydalarına vesile olmanızı kutluyorum.Teşekkürler.
 
S

sidert@

Kullanıcı
20 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bence bu bütün satış ofislerine asılması gereken bir yazı ....
 
defnesfill

defnesfill

Kullanıcı
19 Ara 2012
En iyi cevaplar
0
0
Bolu
Her şey kendini doğru motive edebilmekle başlıyor işte. Teşekkürler :)
 
Üst