"KENDİNİ TANIMAK BAŞARININ İLK ADIMI"

• Konbuyu başlatan dideM
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kim, Neyi, Nasıl Başardı? kategorisinde dideM tarafından oluşturulan \"KENDİNİ TANIMAK BAŞARININ İLK ADIMI\" başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,403 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kim, Neyi, Nasıl Başardı?
Konu Başlığı \"KENDİNİ TANIMAK BAŞARININ İLK ADIMI\"
Konbuyu başlatan dideM
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Frost
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Kadıköy Şifa Hastanesi, 31 yıldır insan odaklı yaklaşımıyla geniş kitlelere kaliteli ve özenli sağlık hizmeti veriyor. Buket Pilavcı, sektördeki tecrübelerini yenilikçi yaklaşımlarıyla birleştirerek hizmet ve teknolojilerini geliştirdiklerini vurguluyor.

Yeniden yapılanmamızı tamamladık

2000 yılından itibaren başladığımız Sürekli Kalite Gelişimi Programı çerçevesinde, mevcut durum değerlendirme sürecine girdik. Kurumumuzun politika ve stratejileri doğrultusunda, katılımcı yönetim anlayışımıza paralel olarak, tüm çalışanlarımızın katıldığı anket ve SWOT analiziyle desteklenen veriler doğrultusunda misyon ve vizyonumuzu belirledik. Aynı dönemde Kadıköy Şifa, büyüme süreci içerisine girdi; 2003 yılında Suadiye’de Kadıköy Şifa Polikliniği, 2005’te Ataşehir’de Kadıköy Şifa Tıp Merkezi’nin açılmasıyla 3 merkezde hizmet veren bir sağlık grubu haline geldik. 2005 yılında EFQM Mükemmellik Modeli’ni Kadıköy Şifa için kurumsal yönetim modeli olarak seçtik. 2005 ve 2006 yıllarında yapılan öz değerlendirme çalıştayları sonucunda, Kadıköy Şifa’nın mevcut durumunu objektif olarak ortaya çıkardık. Kuvvetli alanlarımızı güçlendirmeye eksiklerimizi iyileştirmeye çalıştık, düzenli çalışmalar yaptık.

Ne istediğini bilmek önemli

İşimin en sevdiğim yanı insanı sürekli canlı tutan dinamik yapısı. Kuşkusuz çok yönlü bir uğraş olması da beni besleyen bir başka özelliği. İş hayatında başarılı olmanın ilk adımı insanın kendini tanıması ve ne istediğini bilmesinden geçiyor. Ben insanın işini sevdiğinde gerçek performansını ortaya koyabildiğine inanıyorum. Böyle bir temelin üzerine eğitimi ve doğru iş ortamını kurguladığınızda başarılı olmamanız için hiçbir neden yok. En başarılı insanlar, kendilerini en iyi ifade edecekleri meslekleri seçen ve bu yönde hareket edenler.

Yöneticilik, çok yönlü var olma biçimi

İyi bir yönetici; konusunda uzman, sistemci ve entegrasyon yeteneği olan girişimci olmalı. Kendimde her zaman bu yönleri geliştiriyorum. Sürekli olarak kendini geliştirmek ve öğrenmeyi hiç bitirmemek gerekiyor. Bir de koçluk yönteminin özellikle yöneticinin gerçek lider özelliklerini geliştirdiğini düşünüyorum. Ben yöneticiliği çok yönlü bir var olma biçimi olarak görüyorum. Bilgiyi paylaşmak ve ekibi geliştirmek, motivasyon için önemli olduğu kadar verimli çalışan yönetici olmak için de önemli.

Değişime öncülük edilmeli

Liderlik bana göre kişisel ustalık ve paylaşılan vizyon gerektiriyor. Zihinsel model farklılığı olmalı, liderlik konulara ve sorunlara farklı yaklaşabilmeli. Yaptığımız EFQM çalışmaları kapsamında liderliği kurum içinde yaymak amacıyla Kadıköy Şifa liderlerinin tanımını da yaptık. Liderlik için yaptığımız tanım; kurumun misyon ve vizyonu doğrultusunda hedef belirleyen ve bunun paylaşan, zor hedefler için öne çıkan, kişileri yönlendiren, etkinleştiren ve motive eden, bireysel ve ekip başarısını ortaya koyan kişiler. Bence lider, kurumun yönetim sisteminin oluşturulması, bu sistemin yaşama geçirilmesi ve sürekli olarak iyileştirilmesi çalışmalarında kişisel olarak rol almalı. Ayrıca kurumsal değişim ihtiyacını belirlemeli ve değişime öncülük edebilmeli.

Online bir lider değilim

İş - özel yaşamım arasında olabildiğince denge kurabildiğime inanıyorum. Öncelikle işimi özel yaşamıma çok fazla taşımıyorum. İşim her ne kadar kimliğimin bir parçası olsa da, sürekli bilgisayar veya cep telefonuyla online bir lider değilim. Bunun her iki yaşam alanımda da sağlıklı ve daha verimli olmamı sağladığını düşünüyorum.

Kaliteli zaman kavramına inanıyorum

Yoğun bir iş temposuna sahip bir kişi olarak, mümkün olduğu kadar ailemle kaliteli zaman geçirmeye gayret ediyorum. Burada ne yaptığımla değil, nasıl vakit geçirdiğimle daha çok ilgiliyim. Birlikte seyahat etmek, dünyanın değişik yerlerini keşfetmek, özellikle kızlarımla kültürel faaliyetleri birlikte yapmaktan keyif alıyorum. Onların istediği, beklediği etkinliklere zaman ayırıp destekleyici olmak adına yanlarında olmaya çalışıyorum.
İş yaşamımın yoğunluğunu bahane etmiyorum
Hem kişisel gelişim anlamında, hem de ilgi duyduğum diğer alanlarda seminer ve benzeri öğrenme mekanizmalarından faydalanmaktan keyif alıyorum. Bu yönüm yaşam koçluğu alanıyla da ilgilenmeme yol açtı ve ontolojik yaşam koçluğu eğitimi aldım. Ayrıca sayısız faydaları olan sporun yaşam kalitemi artırdığına inandığım için düzenli olarak spor yapıyorum. Bahçeyle uğraşmak da bir diğer hobim. İş yaşamının yoğunluğunu bahane ederek hobilerimi ihmal etmediğim için yaşamımı belirli bir dengede sürdürüyorum.

Çalışanlarımızın eğitimini destekliyoruz

Çalışanlarımızın, İnsan Kaynakları tarafından verilen genel oryantasyon eğitimiyle kurum kültürümüzü, organizasyon yapımızı öğrenerek dahil olacağı ekibin başarısına katkıda bulunmalarını, Kadıköy Şifalı profiline hızlıca adapte olmalarını sağlamayı amaçlıyoruz. Her birimin kendi pozisyonları için hazırlamış olduğu işbaşı eğitimindeyse, çalışanımız mesleğinin uygulama aşamasında temel bilgileri ediniyor. Yıllık eğitim planımız doğrultusunda kişisel gelişim eğitimleri ve genel bilgilendirme eğitimleri düzenliyoruz. Çalışanların mesleki yetkinliklerinin arttırılmasının amaçlandığı mesleki eğitimlerse birimlerin kendi içinde planladıkları ve düzenledikleri eğitimler. Eğitimlerin planlanması ve eğitim verilmesi konusunda hastane içi çalışan gönüllülerden oluşan Eğitim Takımımız destek veriyor. Bu takımda her statüden çalışanlar görev alıyor. Eğitim Takımı dışında dış eğitim firmalarından da eğitimler için destek alıyoruz. Ayrıca çalışanlarımız bir eğitime, seminere ve/veya kongreye katılmak istediğinde de destekliyoruz.

Kaynak : kariyer.net

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
İşimin en sevdiğim yanı insanı sürekli canlı tutan dinamik yapısı. Kuşkusuz çok yönlü bir uğraş olması da beni besleyen bir başka özelliği. İş hayatında başarılı olmanın ilk adımı insanın kendini tanıması ve ne istediğini bilmesinden geçiyor. Ben insanın işini sevdiğinde gerçek performansını ortaya koyabildiğine inanıyorum. Böyle bir temelin üzerine eğitimi ve doğru iş ortamını kurguladığınızda başarılı olmamanız için hiçbir neden yok. En başarılı insanlar, kendilerini en iyi ifade edecekleri meslekleri seçen ve bu yönde hareket edenler.
Böyle bir insan nasıl başarısız olabilir ki?
Tebrikler ve alkışlar Buket Pilavcı'ya.
Teşekkürler Didem.