Kendiliğinden yanan İnsanlar

  • Konbuyu başlatan bloodelf
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler kategorisinde bloodelf tarafından oluşturulan Kendiliğinden yanan İnsanlar başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,939 kez görüntülenmiş, 30 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler
Konu Başlığı Kendiliğinden yanan İnsanlar
Konbuyu başlatan bloodelf
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan MEDİHA
B

bloodelf

Kullanıcı
23 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Bursa
Dünyadaki en büyük esrarlardan bir tanesi de hiçbir sebep yokken yanıp kül olan insanlar. Evet bu size çok tuhaf gelebilir ancak yüzyıllardan beri hiçbir sebep yokken durduğu yerde yanıp ölen insan vakaları oluşmakta ve bunun nedeni de bugüne kadar çözülemeyen bir esrardır. İşin en anlaşılmaz tarafı da insanın yanıp kemiklerinin bile kül haline geldiği bir ortamda etrafta bulunan eşyaların hatta bazı vakalarda yananın üzerindeki elbiselerin bile hiçbir hasar görmediğidir. Tıbben bir insanın yanabilmesi bilhassa kemiklerinin kül haline gelebilmesi için çok yüksek bir ısı (1500 derece santigrad) Birde bu ısının uzun bir zaman devam etmesi gerekir (en az iki saat). Avrupada ve Amerika da son zamanlarda ölen insanlar gömülmeyip (Crématoire) denen yüksek ısılı elektrik fırınlarında yakılıp külleri küçük bir vazoya konup saklanmaktadır. Bu fırınlarda bile ısı 2000 dereceye yaklaşmakta ve tam kül olması üç - dört saat sürmektedir

1731 senesinde akşam yatağına yattan ve uykuya dalan bir kadın ertesi günü sabah odasına kendisini uyandırmaya gelen hizmetçisi tarafından feci bir şekilde yanarak bir kül yığını haline gelmiş olarak bulunmuştur. Odanın her yeri is ve kurum içindeydi ve küller her tarafa uçuşmaktaydı. Fakat yatağından 1.5 metre ötede yanan kadın kül yığını haline geldiği halde ne yatağı ve çarşafları nede odanın mobilyaları hasar görmemişti. Yetkililer çok ayrıntılı bir araştırma yapmışlar fakat yanmanın sebebini bulamamışlardır. Zira odada yangın çıkması için sebep yoktu ne ateş vardı nede ateş çıkaracak bir şey. Odada ki eşyalar hatta yatak çarşafları bile hiç yanıksız duruyorlardı.

Bu sonradan kayıt altına alınmış " kendinden yanma" olayları arasında ilk örneklerden biri kabul edildi.

18 yüzyılda çok sayıda kendinden yanma vakası tespit edildi fakat ilim adamları ve doktorlar bir türlü sebepsiz bu yanmalara bir ad koyamıyorlardı.

Dr. Merille, Fransada Caen şehrinde görev yapıyordu bir gün bir ölüm nedeniyle ilgili olarak çağrıldı yaptığı incelemede: ölünün vücudu yerde uzanıyordu. Geriye kül yığınından başka bir şey kalmamıştı kemikler sıcaktan eriyerek eğilip bükülmüştü. Dr Raporunda kemikleri erimiş olmasını belirtmesi çok ilginçtir zira kemiklerin erimesi için en az 1500 derece ısı gerekir, oysa rapora göre " Evdeki eşyalardan hiç biri yanmadan zarar görmemişti kadının geceliği oturduğu sandalyenin 30 cm ilerisinde el değmemişçesine duruyordu. Üzerindeki elbiselerin dışında odada yanan başka hiçbir şey yoktu." Kimileri bu yanmaları Tanrının gazabı olarak görmektedir, bu korku eski çağlardan beri vardır. " Onları Tanrının gazabı yok ediyor. Tanrının yakıcı nefesi kül haline getiriyor. " Bu doğrumuydu ?

Yukarıdaki olayların benzerine daha yüzlerce misal verebiliriz. Biz burada bu hususta yapılmış araştırma ve incelemeleri ele alıp neticeleri üzerinde tartışacağız.

Bu yanma olayları ile ilgilenen araştırmacılar olayların gittikçe artığını söylüyorlar . Bazı gazeteciler bu hadiselerle ilgili bilgi topluyorlar . Tıp dergilerinde yazılar yazılıyor fakat doğru dürüst hiçbir netice alınamıyor.

Kendiliğinden yanma olayları üç safhada oluyor:

1- Çok kısa bir zaman içinde gerçekleşiyor, yananın ne yardım isteyecek nede ne olduğunu anlayacak zamanı oluyor.
2- Olaylar çok büyük nispete ölümle neticeleniyor ve bu sebepten kurbanların ne olduğunu anlatma imkanı olmuyor.
3- Üçüncü çok ilginç durum : Böyle bir yanma olayı ya yanan yapayalnızken oluyor veya birkaç kişi iseler o zaman hepsi birden yanıp ölüyorlar. Yani hadiseye canlı şahit bulunmuyor.
1885 gecesinde Amerika da bir karı koca ve yanların da çalışan işçileri yılbaşını kutlamak için mutfakta oturup içki içiyorlar, daha sonra işçi üst kattaki odasına yatmağa çıkıyor. Ertesi sabah aşağı inen işçi mutfağa girdiğinde etrafın ince bir yağ tabakası ile kaplı olduğunu ve acı bir koku hissediyor., Evin beyi yerde yatıyordu ve ölmüştü hemen yandaki evde oturan çocuklarına haber vermeğe gitti ve oğlunla geri dönüp araştırınca mutfak masasının yanında döşemede bir yanık delik vardı döşeme yanmıştı ve aşağıya bakınca evin hanımının yerde yanık kemikler yanık kafatası ve küllerini gördüler. Bu kez kurban ikiye çıkmıştı. Yapılan araştırma sonunda hadisenin nasıl oluştuğu hakkında bir karara varamadılar.

Kendiliğinden yanma olayları incelendikçe çok enteresan durumlar ortaya çıkıyordu. Yanma çoğunlukla sınırlı bir alanda meydana geliyor yatağına uzanmış haldeyken yanan Birisinin yatak örtülerine hiçbir şey olmuyor. Bir iskemlede otururken yanmışsa incelemede iskemlede hiçbir yanık izi bulunmuyor,Elbiselerinde hiçbir yanık izi olmayan ama bedeni kömür haline gelenler var.

Araştırmalarda dikkati çeken bir hususu ta olayın kurbanlarının genel de ses seda çıkarmadan ve kurtulmaya çalışmaksızın yanmalarıydı. Yanma olayının bilinmeyen bir psikolojik yanı olabilir.

Düşkünler yurdundaki bir olayda yurtta kalanlar iç içe bölmelerle ayrılmış yerde yattıkları halde sabahleyin yanmış halde bulunan komşularının geceleyin hiçbir hareket veya ses çıkarmadığını hem yurt sakinleri hem de gece nöbet de olan hemşireler söylemişlerdir.

Kendiliğinden yanma ile pek çok olay incelenmek için beklemektedir.Acaba insanın içinde vücudunun ısısını ayarlayabilecek bir mekanizma mı var ve kendiliğinden yananlar bilmeden bu mekanizmayı mı harekete geçiriyorlar. Son zamanlarda olan bir yanma olayı herkesin gözü önünde cereyan etmiştir. İngiltere de nişanlısı ile dans ettikten sonra pisten ayrılan genç kız üzerindeki elbiselerin altından vücudu aniden tutuşmuştur. Yüzlerce kişinin gözü önünde bir alev yığını haline gelmiş alevler güçlükle söndürülmüş fakat geç kalınmış ve bir kül yığını haline gelen genç kız ölmüştür. Dikkat edilecek bir diğer hususta bu kendinden yananlar vakalarında beden içerden dışarıya doğru yani bir iç ısı ve ateşle yanmasıdır. Halbuki normal olarak yanma hadisesi dıştan içe olur.

Bugüne kadar ileri sürülmüş bir çok teori arasında iki tanesi üzerinde Durulmağa değer görülmektedir.

Araştırmacı Livingstone Georkart kendiliğinden yanma olaylarının büyük Kısmının yeryüzündeki manyetiğin değişmeleri en fazla olduğu anlara rastladığını keşif Etmiştir. Atmosferin dışında elektrik yüklü parçacıklardan oluşan iyon tabakası bulunur.

İyon tabakasının dışında da yine bir elektrik alanı olan magnetosfer vardır bu iki alan Arasındaki etkileşim dünyaya tesir eden bir elektromanyetik güç etkisi sağlar. Uzayda meydana gelen bu değişimler dünyanın belli yerlerindeki enerji yüklü yoğun elektrik Alanları oluşturur ve yıldırım nasıl bazı insanların üzerine düştüğü gibi bu yoğun elektrik alanları da bazı insanların etkisi altına alıp yakabilir denmektedir.

Diğer teori ise bugün evlerde kullanılan " microwave" mikro dalga fırınları çalıştıran prensiptir. Bilindiği gibi Mikro dalga içine konulan besin maddesi İçindeki molekülleri bir birine çarptırılması neticesi ortaya çıkan enerji sayesinden içten pişer ve onu içinde bulunduğu kap ise ısınmaz bile.

Buna göre tabiata bulunan bu mikro dalgaların çok karışık bazı sebeplerden ve bazı insanlardaki özellik veya o andaki durumları yüzünden yaratıkları "entıty" varlık tan dolayı Mikro fırın gibi işleyerek insanın içinde meydana gelen ve bir anda çok yüksek derecelere varan ısı ya erişip o hale geldiklerini fakat aynı anda etraflarındaki diğer eşya ve şeylere zarar vermedikleri düşünülüyor.
 
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Elektrikleri çok fazla ve kısa devre yapıyor olmasınlar?
 
Y

yaratici_idea

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Çok ilginç...!!!
Bir enerji olayı olduğunu düşündüm okurken..
Işınlanma ile alakalı olabilir.
Mikrodalga etkisi mantıklı geldi..
Şoktayım ilk kez duydum böyle bir şey :eek:
 
B

bloodelf

Kullanıcı
23 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Bursa
yaratici_idea' Alıntı:
Çok ilginç...!!!
Bir enerji olayı olduğunu düşündüm okurken..
Işınlanma ile alakalı olabilir.
Mikrodalga etkisi mantıklı geldi..
Şoktayım ilk kez duydum böyle bir şey :eek:
bende inanmıyodum araştırdım bazı insanlar duygusal anlarında yada sinirlendiklerinde tenlerine dokunulmayacak kadar sıcak oluyolarmış ama nedenini bilen yok daha
 
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Başıma gelen bir şey oldu.
Annem kalp krizi geçirdi yanımda, hemen hastaneye götürdüm ve acile aldılar. Hemşire dışarı çıktı, "kalp masajı yapılıyor ama kalp buraya gelirken durmuş..." dedi. Annemi yaşama döndürdüler, ama beni hazırladılar, "bitkisel hayata girmesi kaçınılmaz, çünkü 30 dakikalık bir ölüm yaşadı ve beyne kan gitmedi.", diye.
Yalnızdım, ailem farklı bir şehirdeydi ve kendime çok hakim olmam gerekiyordu.
Ailemi aradım, olabildiğince telaşe vermemeye çalışarak durumu haber verdim. Kendimi o kadar sıkmışım, ağlamamışım ki...
Akşamüstü tüm vücuduma iğneler batar gibi oldu ve elimi yüzümü yıkamak istedim.
Ablamla lavaboya gittik ve şahidimdir, elimi suya tutmamla bir çatırtı koptu ve sudan bana elektrik çarptı.
 
Y

yaratici_idea

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
bloodelf' Alıntı:
yaratici_idea' Alıntı:
Çok ilginç...!!!
Bir enerji olayı olduğunu düşündüm okurken..
Işınlanma ile alakalı olabilir.
Mikrodalga etkisi mantıklı geldi..
Şoktayım ilk kez duydum böyle bir şey :eek:
bende inanmıyodum araştırdım bazı insanlar duygusal anlarında yada sinirlendiklerinde tenlerine dokunulmayacak kadar sıcak oluyolarmış ama nedenini bilen yok daha

Aslında bunun sinirlerden kaynaklandığını düşünüyorum.
Sonuçta etki tepki olayında sinirlerde bir elektrik değişimi oluyor.
Bu elektrik de sonuçta ışınlanır, ışık ısı taşır.
Dolayısıyla ısınma olur..
Gerçi bunu bi hocama söylemiştim..
Hayalci olduğumu düşünmüştü  ;D
 
B

bloodelf

Kullanıcı
23 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Bursa
Zynep' Alıntı:
Başıma gelen bir şey oldu.
Annem kalp krizi geçirdi yanımda, hemen hastaneye götürdüm ve acile aldılar. Hemşire dışarı çıktı, "kalp masajı yapılıyor ama kalp buraya gelirken durmuş..." dedi. Annemi yaşama döndürdüler, ama beni hazırladılar, "bitkisel hayata girmesi kaçınılmaz, çünkü 30 dakikalık bir ölüm yaşadı ve beyne kan gitmedi.", diye.
Yalnızdım, ailem farklı bir şehirdeydi ve kendime çok hakim olmam gerekiyordu.
Ailemi aradım, olabildiğince telaşe vermemeye çalışarak durumu haber verdim. Kendimi o kadar sıkmışım, ağlamamışım ki...
Akşamüstü tüm vücuduma iğneler batar gibi oldu ve elimi yüzümü yıkamak istedim.
Ablamla lavaboya gittik ve şahidimdir, elimi suya tutmamla bir çatırtı koptu ve sudan bana elektrik çarptı.
galiba seninde basına buna benzer bir olay meydana gelmiş normalde suyun elektrik çarpması imkansız
 
S

syn

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
belki de vampir diye bir şey gerçekten vardır
ve kazığı saplayınca gerçekten küle dönüşüyorlardır
şaka bir yana ne trajik son olarak o resim gerçek mi veya midir?
öyleyse kesin bugün rüyama girecek kabuslarla aram iyidir
 
S

syn

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Başıma gelen bir şey oldu.
Annem kalp krizi geçirdi yanımda, hemen hastaneye götürdüm ve acile aldılar. Hemşire dışarı çıktı, "kalp masajı yapılıyor ama kalp buraya gelirken durmuş..." dedi. Annemi yaşama döndürdüler, ama beni hazırladılar, "bitkisel hayata girmesi kaçınılmaz, çünkü 30 dakikalık bir ölüm yaşadı ve beyne kan gitmedi.", diye.
Yalnızdım, ailem farklı bir şehirdeydi ve kendime çok hakim olmam gerekiyordu.
Ailemi aradım, olabildiğince telaşe vermemeye çalışarak durumu haber verdim. Kendimi o kadar sıkmışım, ağlamamışım ki...
Akşamüstü tüm vücuduma iğneler batar gibi oldu ve elimi yüzümü yıkamak istedim.
Ablamla lavaboya gittik ve şahidimdir, elimi suya tutmamla bir çatırtı koptu ve sudan bana elektrik çarptı.

galiba seninde basına buna benzer bir olay meydana gelmiş normalde suyun elektrik çarpması imkansız
çeşme suyu saf su olmadığından iyonlarına ayrılabileceğinden bir de elektrik kaçağı varsa neden olmasın ? 
 
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Elektrik kaçağı biraz benden kaynaklanan bir şeydi sanırım syn. Hemen tansiyonumu ölçtüler 19'du. İğneler yapıldı acilen zaten. 2 gün uyumuşum nerdeyse.
 
A

alparslan

Kullanıcı
2 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
belki de vampir diye bir şey gerçekten vardır
ve kazığı saplayınca gerçekten küle dönüşüyorlardır

benimde aklıma nedense ilk o geldi
çünkü geçen yıl bir açık artırmada 18 yuzyıldan kalma gümüşten kazık
gümüş haç
sarmısaklı kurşunlar satıldı

neden olmasın ki ben inanırım ya
:) ;D
 
M

mvö_4ever

Kullanıcı
9 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
daha öncede okumuştum bunu..çok ilginç ve ürkütücü... teşekkürler
 
R

re-Member

Kullanıcı
16 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
inanamayacak kadar enteresanlığa sahip çok ilginç bir durum..  :eek:

bazen insanlarda oluşan statik elektrik sonucu,insanların birbirine dokunmasıyla 'elektrik çarptı' dediğimiz olayın bir üst boyutu gibi birşeymi bu acaba :)  :D  .insanın inanası gelmiyor..  :eek:??? ::)
 
A

alparslan

Kullanıcı
2 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
re-Member' Alıntı:
inanamayacak kadar enteresanlığa sahip çok ilginç bir durum..  :eek:

bazen insanlarda oluşan statik elektrik sonucu,insanların birbirine dokunmasıyla 'elektrik çarptı' dediğimiz olayın bir üst boyutu gibi birşeymi bu acaba :)   :D  .insanın inanası gelmiyor..  :eek:??? ::)

ya ben inanamadım açıkçası
eğer bilimsel bir açıklaması olsaydı
inanırdım
ama hiçbir bilgi yok bu konuda :-\
 
R

re-Member

Kullanıcı
16 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
::)
soyut gerçeklerle açıklanmaya çalışmış durum ama söylediğiniz gibi tam olarak bilimsel bir kaynağa oturtulmamış...
ben de inan(a)madım doğrusu  :-\
 
B

Bülent

Yeni bir silah denemesi olabilir.
Kesin Amerikan veya theİngiliz hükümetinin parmağı vardır bu işte...
 
S

senarist081

SUNFLOWERS' Alıntı:
Çok hayret verici bir şey ???
Bence bunda şaşılacak :eek: :eek: bir durum yok..Çünkü bu tamamen saçmalığın danişkası,inanmıyorum ve siz de inanmayın derim.. ;)
 
Üst