Kardeş kıskançlığı

• Konbuyu başlatan dideM
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde dideM tarafından oluşturulan Kardeş kıskançlığı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,724 kez görüntülenmiş, 7 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Kardeş kıskançlığı
Konbuyu başlatan dideM
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bir çocuğun kardeşini kıskanması doğal bir duygu olarak tanımlanabilir. Her birey özel olmak, ilk olmak, öncelikli olmak, tercih edilmek, beğenilmek isteyebilir. Karşıdaki kardeş olsa bile bu duyguların kontrol edilmesi kişi için bazen güç olabilir. Bu duygunun bir problem olarak görülmesinden çok bu duygu ile çocuğun ya da kişinin nasıl baş edebilmesi gerektiğini öğretmek ve anne-baba olarak yapılması gereken davranış biçimlerini öğrenmektir. Bu kıskançlıkta kardeşe duyulan yoğun öfke duyguları belirgindir. Onun daha ön planda olduğu, daha çok sevildiği, her istediğinin yapıldığı, kendisinin ikinci plana atıldığı, kendisine karşı bir haksızlık yapıldığı ve artık sevilmediği düşüncesi ile yalnız kalma, içe kapanma, sürekli öfke duyma ve yoğun çatışmalar ile kendini gösterir.
Çocukluk döneminde kardeşin gelmesi ile tahtının sarsıldığı ve artık her şeyin eskisi gibi olmayacağı endişesi hakimdir. Bu endişenin kontrol edilebilmesi için anne-babanın ve diğer kişilerin aslında hiçbir şeyin değişmediğini, onun kendileri için hala özel ve önemli olduğunu ona davranış ve konuşmaları ile hissettirmesi gerekmektedir. Bunu hisseden çocuk rahatlayacak ve kardeşine karşı olan tüm düşmanlık duygularını kontrol edebilecektir.

Doğum öncesi önlemler

- Bebek dünyaya gelmeden önce anne ve babanın gün içerisinde ona özel zamanlar yaratabilmesi gerekmektedir. Annem beni seviyor, babam beni seviyor ve benimle ilgileniyor düşüncesini hissedebilmesi gerekiyor.

- Bebek dünyaya gelmeden önce çocuğunuzu dünyanın merkezi haline getirmemek, ona bağımlı yaşamamak, her zaman varlığınıza alıştırmamaktır. Her istediğinin yapılmaması önemlidir. "Sen benim için önemlisin ama bazen sana sınır koymalıyım, bunun sana olan sevgimle bir ilgisi yok" mesajını verecek davranışları kardeş dünyaya gelmeden önce öğretmelisiniz. 3 yaş öncesindeki bir çocuk için bu söylediklerim geçerli değildir. Çünkü bu yaş çocuğu bu bilgileri almak için yeterli zihinsel beceri ve davranışsal kontrolüne henüz sahip değildir.

- 3 yaş sonrasında olan bir çocuk bebek dünyaya gelmeden önce anaokuluna gönderilebilir.

- 3 yaş öncesi bir çocuk için yapılması gereken davranış onu çok sevdiğinizi davranışlarınızla hissettirmek, inatlaşmaları ile onunla çok fazla mücadeleye girmeden ona uyumlu davranmaktır.

- Anne karnı belirginleştikten sonra bebeği sevme çalışmaları yapmak, bu çalışmaları yaparken onu fiziksel olarak yakınınızda tutmak ve ona dokunmaktır. Kardeşin ne demek olduğu ile ilgili bilgileri ona anlatmalı ve duygusal olarak aralarında bir bağın oluşmasını sağlamanız gerekmektedir.

- Kardeşi doğmadan önce fazlası ile onun dikkatini çekebileceği düzeyde alışveriş yapmaya özen göstermeniz gerekmektedir.

- Kardeşi doğmadan önce yatağını ve odasını çoktan ayırmış olmanız gerekmektedir.

- Eşler arasında doğum sonrasında aileyi nelerin beklediği, herkesin görevinin neler olduğu, bu dönemde eşlerin birbirinden neler istediğinin paylaşılması gereklidir. Bu ileride doğacak sorunların şimdiden kontrol altına alınmasını sağlayacaktır.

Psikolog Eda Gökduman

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
hehe bizde biraz farklı bir durum yaşandı.
Ben dayımla beraber büyüdüm, aramızda 9 yaş var. Fakat o beni değil, ben onu çok kıskanırdım. Hatırlıyorum yaa çocuk okula gidecek, sabah 6da ona kahvaltı hazırlanır. Sırf az yesin diye sabahın köründe kalkıp ben de kahvaltı yapardım haha inanamıyorum yaa. Sonra uyurdum, bizimkiler kahvaltı ederken bir daha yerdim:)))))
haha ben okuma bilmiyom o biliyor diye defterlerini yırtardım çocuğun off inanamıyorum haha o da sinirlenmez, gülerdi. Daha beter çıldırırdım  ;D

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
;D ;D

Ya benim de kardeşim var aramızda da 2 yaş var ama hiç bir zaman öyle bir kıskançlık olmadı. Yani kendimi hatırladığım yaşlardan beri pek yok. Çünkü bana ne alınırsa aynısı ona da alınıyor. Üstelik ilk çocuk ben olduğum için daha bir torpilliydim. Kıskandıysa o kıskanmıştır ama onda da öyle bir tepki görmedim.

Bizim patronun yeğenleri var abi kardeş. Aralarında 1 yaş var. Büyüğü çok fena ya. Küçük olanı birisi sevdiği zaman, onlar gidince tutup dövüyor çocuğu hahhaha  ;D ;D

Neyse kardeşler iyidir. Arkadaşlarda iyidir. En iyi arkadaşım kardeşim :) Off duygu seli :)

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Küçük olanı birisi sevdiği zaman, onlar gidince tutup dövüyor çocuğu hahhaha 
hahaha bu da iyimiş. Değişik bi örnek vericem ama eve biri geldiğinde ilk beni öptüğü zaman Zeytin kıyameti koparıyor hahaha ilk önce o sevilecek sonra ben  ;D ;D ;D

Neyse kardeşler iyidir. Arkadaşlarda iyidir. En iyi arkadaşım kardeşim :) Off duygu seli :)
;D ;D Bağlantılar süper yalnız.  ;D

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
dideM' Alıntı:
Küçük olanı birisi sevdiği zaman, onlar gidince tutup dövüyor çocuğu hahhaha 
hahaha bu da iyimiş. Değişik bi örnek vericem ama eve biri geldiğinde ilk beni öptüğü zaman Zeytin kıyameti koparıyor hahaha ilk önce o sevilecek sonra ben  ;D ;D ;D

;D ;D Bağlantılar süper yalnız.  ;D
haha sağol.

zeytinde maşallah çok kıskanç ;D ;D ;D

S

spiritualsigns

Biz kalabalık bir aileyiz... ben kıskanmadım kardeşlerimi... hepimizin şartları eşitti... sadece en küçük kız kardeşim bizim şu an sahip olduklarımıza daha erken zamanlarda sahip oldu ve bence bu konuda sıkıntı yaşıyor... Biraz şımarık... O bizi kıskanırdı sürekli kavga ederdik... yinede büyük sorunlarımız olmadı bu anlamda... kardeşlerimden memnunum...

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ya off hem de nasıl. Uzanıp televizyon izliyorumya ya da biriyle konuşuyorum diyelim. Geliyor kucağıma, gözlerini gözlerime dikiyor bakıyor öyle  ;D ;D Allahım ya diyom kızım çekil, ben dedikçe bu iyice ağzımın içine girine giriyor:)) En sonunda ağzımı açıyom, kızım ordan rahat olmaz gel ağzıma gir iyice daha rahat ederiz diye. Salak öyle yapınca da kaçıyor  ;D ;D

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Yav kardeşimlerimde kıskandığım tek şey sakinlikleri.Yani bir seri katile bile kafa yedirtirler.
Dünya yansa umurlarında olmaz valla, yanık kremi stok eder beklerler  :d
Ailedeki en tez canlı benim heralde.