KALP KRİZİ KONUSUNDA NEKADAR BİLİNÇLİYİZ?

• Konbuyu başlatan feridis
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde feridis tarafından oluşturulan KALP KRİZİ KONUSUNDA NEKADAR BİLİNÇLİYİZ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,172 kez görüntülenmiş, 18 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı KALP KRİZİ KONUSUNDA NEKADAR BİLİNÇLİYİZ?
Konbuyu başlatan feridis
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
F

feridis

Kullanıcı
7 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
                                                            KALP KRİZİ

Diyelim mesai saati bitti ve siz de aksam 18:30 civarinda,alisilmadik derecede zorlu bir isgununun ardindan (tabii ki tek  basiniza) arabaniza binip evin yolunu tuttunuz . Cok yorgunsunuz ve caniniz da fena halde sıkılıyor müthiş gergin ve sinirli bir haldesiniz... Birdenbire göğsünüzde, kolunuza ve cenenize dogru yayilmaya baslayan  korkunc bir agri hissediyorsunuz.En yakin hastaneye sadece on dakikalik mesafedesiniz ama hastaneye ulasmayi basarip basaramayacaginizdan bile emin degilsiniz.
Ne yapacaksınız ???  Ilk yardım kurslarına katılacak kadar aklı başında biriydiniz.Kurstaki eğitmen, sizin başınıza bişey geldiğinde de ne yapacağınızı öğretmedi!!!Yalnız başınıza iken kalp krizi geçirirseniz nasıl hayatta kalırsınız?Pekçok insan kalp krizi geçirdiği sırada tek başına oluyor.Etrafta yardım edecek kimse bulunmuyor.Kalp atışları düzensizleşen ve kendisini bayılacakmış gibi hisseden birinin bilincini yitirmeden yalnızca 10 saniye kadar zamanı vardır.Bu durumda ne yapmanız gerekir? Cevap :
Paniğe kapılmadan üstüste kuvvetlice öksürmeye başlayın.Oksürmeden önce herseferinde derin bir nefes alın,öksürükleriniz güçlü olsun.Derinden gelsin ve uzun sürsün.Tıpkı göğsünüzde birikmiş balgamı atmaya çalışır gibi öksürün.Her iki saniyede bir derin nefes alıp öksürün ve bunu yapın.Yardım gelene dek yada kalp atışlarını tekrar normale dönene kadar sürekli yapın. Neden???Derin nefes almak akciğerleri oksijenle doldurur.Öksürmek kalbe tazyik yapar ve kan dolaşımını rahatlatır.Kalbe uygulanan bu tazyik kalbin normal ritmine dönmesini kolaylaştırr.Bütün bunlar size bilincinizi kaybetmeden önce hastaneye yetişecek zamanı tanır. Bu konuda mümkün olduğunca çok kişiyi bilgilendirin.Bu bilgi sayısız insanın hayatını kurtarabilir! Asla "Benim başıma gelmez" Diye düşünmeyin..Hayat tarzımızın epeyce değiştiği şu son yıllarda artık her yaşta insan kalp krizi geçiriyor…
          Arkadaşlar sizce toplum olarak bu konuda yeterince bilinçli miyiz?

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
teşekkürler paylaşımın için.. yeterince bilinçli değiliz..

M

Mavison

Kullanıcı
10 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Eskişehir
Öncelikle bu duyarlı paylaşımın için sana çok teşekkür ederim Feridis, gerçekten paylaşılması gereken ve herkesin dikkatlice okuyup aklının bi köşesine kazıması gereken bir bilgi.. Daha önce okumuştum ama tabi insanın aklında kalmıyor şimdi tekrar sayende okudum ve bi daha unutmam  :)

Bu konuda da pek bilinçli oldugumuzu düşünmüyorum açıkçası, Ama eminim ki buradan baya bir arkadasımızı bilinçlendirmiş oldun bu paylaşımınla, tekrar teşekkür ediyorum  ;)

F

feridis

Kullanıcı
7 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
ilginiz için ben teşekkür ederim arkadaşlarr ;) ama önemli olan bu konuda nekadar adım atıldığıdır.ben sadece ilk adımı  atarak bu konuyu sizlerle paylaştım :)

C

CaspeR

Kullanıcı
27 Ara 2006
En iyi cevaplar
0
0
Yeteri Kadar değiliz..Teşekkürler.

M

Mavison

Kullanıcı
10 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Eskişehir
En azından bi kere bile okuyana küpe olur hiç merak etmeyin  ;)

S

streptokinaz

Kullanıcı
23 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
ankara
ben hemşirelikte okuyorum bunları biliyorum ama sağlık sektöründe olmayanlar ne yapsınlar.insanları bilinçlendirdiğin için teşekkürler....

M

Mavison

Kullanıcı
10 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Eskişehir
streptokinaz' Alıntı:
ben hemşirelikte okuyorum bunları biliyorum ama sağlık sektöründe olmayanlar ne yapsınlar.insanları bilinçlendirdiğin için teşekkürler....

evet biz ne yapalım  :) gerçekten önemli bir paylaşımdı  :)

M

Mavison

Kullanıcı
10 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Eskişehir
Herkesin okuması dileğiyle güncel tutmak istedim  ;)  :)

F

feridis

Kullanıcı
7 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
teşekkürler mavison gerçekten çok duyarlısınn :)

B

buLut

Kullanıcı
29 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
ilk yardım eğitimi almıştım.Allah göstermesin birdaha ama geçen yaz halkotobüsünde kalp krizi geçiren bir beyfendi ye ilk yardımda ben bulunmuştum.ama çok zor bir durum bu Allah bir daha yaşatmasın.herkes panik oluyor o anda ama sağlıkçı o ortamda sakin olmak durumunda(ki bu çok zor) :(ama malesef toplumda çok az ilk yardım eğitimi alan ve bilen insanımız var

S

sehla

Kullanıcı
5 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
malesef bilinçli değiliz. paylaşımın için tşk

H

hacer

Kullanıcı
18 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
kocaeli
ben bu stiteyi çok sevdim her dakka bişe öğreniyom yav :)

P

Paradoks

BURADAKİ BİLGİLERİN HİC BİRİSİNİ BİLMİYORDUM ÖGRENMEME VESİLE OLDUGUNUZ İCİN TESEKKÜRLER...

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Valla artık kriz dedinmi akla en son kalp krizi geliyor.
Bence en iyisi en az çile çektireni. :)
Bu aralar kriz kelimesine gıcığım valla.