iyi bir sey

• Konbuyu başlatan kewser01
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde kewser01 tarafından oluşturulan iyi bir sey başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,272 kez görüntülenmiş, 11 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı iyi bir sey
Konbuyu başlatan kewser01
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ebruliyn
K

kewser01

Kullanıcı
21 Kas 2006
En iyi cevaplar
0
0
Tokat
Yüzyıllar önce Hindistan’da kralın baş danışmanlığı yapan ve karşılaştığı her olay karşısında,”Bu iyi oldu, çok iyi oldu,” demesiyle nam salan bir bilge yaşarmış.
Günlerden bir gün, ava çıkan kral ormanda dolu dizgin giderken atından düşmüş ve ayağından feci bir şekilde yaralanmış. Doktorlar kralın ayak parmaklarından birinin kesilmesi gerektiğini tartışırlarken, baş danışman her zamanki gibi, ”İyi oldu,” demekle yetinmiş.
Kral, bunu duyunca çileden çıkmış. ”Nasıl böyle bir şey söylersin ki?...” diye bağırmış, ”Seni görevinden alıyorum. Yıkıl karşımdan!” Öteki ısrarla, ”Bu da iyi oldu,” diyerek saraydan ayrılmış. Aradan aylar geçmiş. Bir parmağı eksik ayağı tamamen iyileşen kral, yeni bir av partisi düzenlemiş. Bu sefer ava kendini iyice kaptırıp eşine nadir rastlanan türden bir kaplanın peşine takılmış ve gurubundan ayrılmış. Yağmur çamur, dağ bayır demeden hayvanın izini sürerken, ülke sırları dışına çıktığı ancak vahşi bir kabilenin tuzağına düştüğünde dehşetle fark etmiş. Bu kabilenin tuhaf bir geleneği varmış. Yılın belli aylarında aldıkları esirleri, inandıkları tanrılara kurban ederlermiş. Yine öyle bir kurban dönemine denk geldiğinden, bizim biçareyi bir güzel yıkayıp muhtelif renklere boyadıktan sonra törenle sunağa yatırmışlar. Başına gelenlere inanamayan kral, yaprak gibi titrerken, kabilenin büyücüsü bir elinde çıngırak, diğer elinde palasıyla etrafında dans ediyormuş. Bir ara, kralın ayağına gözü takılınca çıngırağı yere atarak müziği durdurmuş. Kabile reisine dönerek, ”Bu adam hasarlı,” demiş, ”Parmağı eksik bir kurbanı tanrıya sunamayız!” Büyücü iplerini kesince, kral can havliyle koşmaya başlamış. Sarayına dönüp yaşadığı şoku atlattıktan sonra, eski baş danışmanı yanına çağırmış. ”Yine haklıydın,” demiş mahçup bir sesle, ”Parmağımın kesilmesi iyi bir şeymiş meğerse. Yoksa canımdan olacaktım. Peki, seni azlettiğimde bunun iyi olduğunu neden söyledin?” ”Her kötü olayda mutlaka iyi bir şeyler vardır,” diye cevap vermiş bilge, ”Beni kovmasaydız, tuzağa düştüğünüz gün büyük bir ihtimalle yanızda olacaktım. Dolayısıyla da, kurban edilecektim.” ”Doğru söyledin, sevgili dostum. Bundan böyle daima yanımda kalacak, bilgeliğinle bana yol göstereceksin,” demiş kral. Ve bu da iyi olmuş... :)

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
kewser01' Alıntı:
Peki, seni azlettiğimde bunun iyi olduğunu neden söyledin?” ”Her kötü olayda mutlaka iyi bir şeyler vardır,” diye cevap vermiş bilge, ”Beni kovmasaydız, tuzağa düştüğünüz gün büyük bir ihtimalle yanızda olacaktım. Dolayısıyla da, kurban edilecektim.” ”Doğru söyledin, sevgili dostum. Bundan böyle daima yanımda kalacak, bilgeliğinle bana yol göstereceksin,” demiş kral. Ve bu da iyi olmuş... :)
Çok anlamlıydı. Herşeyde bir hayr vardır. bunun için bir dizin örnek verebilirim. ben inanıyorum buna.

G

greenhome

Kullanıcı
6 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
vayy kardeşime bak  bende inanıyorum her şerde bir hayır vardır diyecekti ama olsun dimi kardeşim bidaha oku yani ben şer diye biliyorum da onu  :eek: ablalaya kızmıyon dimiii :)

I

ibrahim

Kullanıcı
20 May 2007
En iyi cevaplar
0
0
eskişehir
daha önce okudugum bi yazı.paylaşımın için teşekkürler. ;)

A

altınay

Kullanıcı
2 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Antalya
allaım ya :D ne kadar anlamlı hadi hayrlı olsn

S

smyye

Kullanıcı
1 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
bende okumuştum bu yazıyı gerçekten her şerde bir hayır vardırrrr.

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Kendime bende pay çıkarayım
Bu yazıyı okumamdada bi hayır vardır o zaman