İŞTE MUHTEŞEM HİCİV (ELEŞTİRME) USTASI:NEF'i

• Konbuyu başlatan reddy_13
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kim, Neyi, Nasıl Başardı? kategorisinde reddy_13 tarafından oluşturulan İŞTE MUHTEŞEM HİCİV (ELEŞTİRME) USTASI:NEF'i başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 55,554 kez görüntülenmiş, 13 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kim, Neyi, Nasıl Başardı?
Konu Başlığı İŞTE MUHTEŞEM HİCİV (ELEŞTİRME) USTASI:NEF'i
Konbuyu başlatan reddy_13
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan asukaki
R

reddy_13

Kullanıcı
16 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
Konya
Nef'i 
NEFİ (Divan Edebiyatının Hiciv Ustası)

Nefi denilince akla gelen ilk şeylerden biri hicivleridir.Hiciv Divan Edebiyatı'nda yermek,eleştirmek anlamında kullanılır.Nefi’nin sadece hicivleriyle ün salmadığını ve kaside alanında da başarılı eserler verdiğini ,hatta ve hatta kaside denilince de akla gelen ilk ismin Nefi olduğunu az çok edebiyat bilgisi olan bir çok insan bilir.Nefi öyle bir yazar ki, övgü ve yergi sanatını yani kaside ve hiciv sanatını bir arada kullanarak büyük bir başarı elde etmiştir. Aslında birbirlerine zıt olan bu sanatları uygulamak her baba yiğidin harcı olmadığını düşünüyorum. Hicivlerinden dolayı ona genç yaşta “Zari” mahlası verilmiştir.”Zari” günümüz Türkçesiyle “zararlı, faydası dokunmayan” anlamları taşır.O öyle bir Hiciv sanatı işlemiş ki
1585 Erzurum defterdarı olan Gelibolulu Müverrih Ali, şiirlerini görmüş, beğenmiş ve bu genç şaire Nef'i "Nafi” yararlı" mahlasını vermiştir.Ne kadar yararlı bir şair, orası meçhul tabii.Öyle ki, Nefi yazmış olduğu hicivleriyle dönemin birçok isminin nefretini ve öfkesini üstüne çekmeyi başarmıştır.

Dönemin Müftüsü ile aralarında geçen bir atışma oldum olası beni Nefi’nin büyük bir şair olduğuna inandıran güzel atışmalardan biridir.Aslında güzel bir atışma olduğu söylenemez; bilakis ağır sözlerle kurulmuş,destansı sözler içeriyor.Malum bizim Nefi oturtucu sözlerin adamıdır.Dönemin müftüsü görünüşte Nef'i yi öven, fakat içeriğinde Nef'i ye kâfir diyen bir beyit oluşturup halka sundu.Üstad Nefi’de boş durur mu sanırsınız? Nefi’ye biri kafir diyecek ve Nef’i masum masum, hiçbir şey yokmuş gibi davranacak.Üstad boş durmadı. Hemen bu beyite karşılık bir beyit de o yazdı:

"Müftü efendi bize kâfir demiş.
Tutalım ben O'na diyem müselman.
Lâkin varıldıktan ruz-ı mahşere,
İkimiz de çıkarız orda yalan."

diye cevap vermişdir.Bu öyle oturaklı bir beyitti ki,dönemin müftüsü bu beyite karşılık olarak başka bir beyit yazma cüreti gösterememiştir.Yani kısacası Nefi öyle bir hiciv ustasıydı ki sadece bir hicvinden dolayı bir çok insanın ağlamasına, efkarlanıp dünyadan soğumasına sebep olabiliyordu. Biraz garip ama açıkcası dönemin kabus, sinir bozucu şairlerin en önde geleniydi. Diline,kalemine pek sahip olamadığından ölüm sebebi de yazıp çizdiği, karalayıp durduğu hicivleri yüzünden olmuştur.Ölüme giden bu yolda hicivlerini üstüne basabasa söylemesi beni çok güldürmüştür.

Öyle ki o zamanın sadrazamlarına şiir şeklinde küfür ettiği için bir kez zindana atıldı; ama padişah bunu öğrenince kendisini affetti.1 ay sonra tekrar küfür etti ve yine zindana atıldı ve yine padişah Allah'ın sabrı üç kezdir diyerek, "bir kez daha affediyorum seni" dedi ve tekrardan bizim sivri dilli Nefi'yi affetti. Aradan epey bir zaman geçti.. Bizde bir tabir vardır: “Can çıkar huy çıkmaz” diye, malum bu söz tam bizim Nefi'ye göreydi Nefi dayanamayıp ne de olsa beni tekrardan affedip bırakırlar diye düşündüğünden olsa gerek, tekrardan küfrettiği için nihayetinde boğularak öldürülmüştür.Boğularak öldürülmesinin sebebi de Nefi’nin tamamen kendi isteği dahilinde gerçekleştirilmiştir.Sonuçta bir çok kez affedilmesine karşın, diline sahip çıkmayıp kendi ölüm fermanını yine kendi elleriyle imzalamıştır.

alıntıdır...

R

reddy_13

Kullanıcı
16 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
Konya
bir hiciv daha...

Tahir efendi bana kelp demiş 
iltifatı bu sözde zahirdir
maliki mezhebim benim
itikadımca kelp tahirdir.(tahir:temiz)  O0 O0

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep

Helal

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Korsan' Alıntı:

Helal
Müftüye diyecek bir şey kalmamış zaten. Susmakla en güzelini yapmış. :)
Ama küfretti diye de öldürülmesine üzüldüm ben.
Teşekkürler paylaşım için, çok güzeldi. :)

R

reddy_13

Kullanıcı
16 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
Konya
Kafoğlı nasihatdür işit bu sözi benden
Bil rütbe-i irfanunı yârâna ulaşma
Zehri katı mülhikdür anun bir dahi zinhâr
Ef'iye ulaş ....... Nef'iye ulaşma

zeki,sivri dilli,harika bir usta...her babayiğit cevap veremez bunlara...aslında bazılarına haddini bildirmek lazım Nef'i gibi inceden inceden ;) ;)
''veznime uysun babamı bile hicvederim'' demiş şair... ;D

ilyas

ilyas

Kullanıcı
14 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ehl-i dildir diyemem sînesi sâf olmayana
Ehl-i dil birbirini bilmemek insâf değil.

hazır cevap nüktedan anlayana :)

K

KUTSAL

Kullanıcı
11 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
KITA
Şimdi hayl-i suham-verân içre
Nef’i mâneni  var mı bir şair
Sözleri Seba-i Muallâka’dır
İmrulkays kendidir kâfir
                                                                                          Şeyhülislam Yahya

KITA
Bize kâfir demiş müfti efendi
Tutalım ben anca diyem Müselman
Varınca yarın Ruz-i Cezâya
İkimizde çıkarız anda yalan

Nef’i

Şair, “şairler içinde Nef’i ‘nin eşi yoktur. Onun şiirleri Kâbe’nin duvarlarına asılan şiirler gibi güzeldir ve sanki o kafir, İmrül Kays’ın ta kendisidir “ diyor. Kafir aynı zamanda beğenhmeyi ifade eder .Şeyhülislam Yahya  ,Nef’i ‘yi över gibi görünüyor ama “Seba-i    Muallâka “  Kabe henüz putperestlerin elinde iken oraya asılan şiirlerdir.İmrulkays ise şiirleri Kabe’de asılı ve Müslüman olmayan  bir şair.
Sonuçta Şeyhülislam Yahya ,Nef’i’yi kafirlikle suçluyor.

Nef’i de bu kıtayla Şeyhülislam Yahya ‘ya yanıt veriyor.

R

reddy_13

Kullanıcı
16 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
Konya
Ziya Paşa,Mehmet Akif,Namık Kemal de hiciv ustalarından...
Namık Kemal'den;

Zalimin muîni dünyada, erbab-ı delâlettir
Köpektir zevk alan sayyâd-ı bî insafa hizmetten

(zalimin yardımcısı olan kişi alçaktır...Çünkü insafsız bir avcıya hizmet etmekten yalnızca köpekler zevk alır)  ::)

E

efza

Kullanıcı
26 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Müftü efendi bize kâfir demiş.
  güzeldi :D

R

reddy_13

Kullanıcı
16 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
Konya
evet, hayran olmamak elde değil :alkis :alkis

A

Abdullah 1

Kullanıcı
19 Ocak 2009
En iyi cevaplar
0
0
MARAŞ
zekidir hicivlerin üstadı nef'i
söylediklerini anlasak bile bize kafi

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Şair Fitnat Hanım ile Şair Haşmet arasında geçen nükteli anlatımlar çoktur. Bunlardan biri şöyledir:
Fitnat Hanim kurban bayramı için, kurban alacakmış. Yolda karşılaştığı Haşmet ile aralarında şöyle bir konuşma geçer.

Şair Haşmet: Kabul buyurursanız bu sene kulunuzu kurban ediniz.
Bu söz üzerine Fitnat Hanım şöyle der;Teşekkür ederim, ama kabul olunamazsınız, boynuzunuz yok, der.
Aldığı bu cevap üzerine Şair Haşmet karşılık verir: Ama hanımefendi, devlethanenizde bir gece kalayım, bu kusur da telafi edilir.

Fitnat kendisi kaşınmış vesselam. :)

A

asukaki

Kullanıcı
23 Eki 2009
En iyi cevaplar
0
0
Trabzon
Ve Nefi 4.Sultan Murat dönemi şailerindendir. 4.Murat'ın çok sevdiğide olsa bir zaman sonra boğdurmak zorunda kalıyor. Deviri devre ve olaylara karşı düşünmeli diyorum.
Nefi padişah tarafından ölüm emri verilmeden önce yazdığı son cümleler 4.Murat'a
Kod:
en derinden uykulardan kaldırandır sözüm,
güne el koyanları yıldırandır sözüm,
zamanı zemini daralmış olanlara,
gönüllerince zemindir, zamandır sözüm,
zalim beni bir işaretle kahretse de,
onun ordusuna karşı koyandır sözüm,
cihan saltanatı zamanla sönerken,
yandıkça daha da parıldayandır sözüm,
güç verir, bilinç üretir, sevinç bağışlar,
yüzü gülmemişlere armağandır sözüm,
ey mutsuzluk gecesinde bunalanlar,