işsizlik ve kişisel çaba

• Konbuyu başlatan muraturkom
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde muraturkom tarafından oluşturulan işsizlik ve kişisel çaba başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,811 kez görüntülenmiş, 10 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı işsizlik ve kişisel çaba
Konbuyu başlatan muraturkom
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan muraturkom
M

muraturkom

EĞİTİMİNİ ALDIĞINIZ YADA UZUN BİR ÇALIŞMA SÜRECİNDE EDİNDİĞİNİZ TECRÜBEYLE İŞİNİZ VARDI AMA ŞİMDİ YOK
ara  araştır yeniden dene  vazgeçme kaderi suçlama kendine güven herşeyin eskisi gibi olmasını bekleme
  İş dünyasında global etkilerin çok önceleri defalarca ülkemizi ziyaret ettiğinden çok daha şiddetli biçimde etkilemektedir.
  Sabah erken kalkıp otobüse oradan gemiye veya servise yetişme telaşı mahmur gözlerle işyerlerine giderek emeğimiz yada sermayemizle çalışmaya gitme faaliyetleri birçok insanımızın sona erdi yada sıra bana da gelir kaygıları taşıyoruz.
  Çalışmak para kazanmak insanca yaşayabilmek herkesin ortak amacıdır.Kişisel gelişim konunun neresinde olmalıdır.
İşsizlik ve kişisel gelişim ;
  Hayatın sürprizleri kapımızı çalmakta, bu dönem bizim için bunalma kendini kötü hissederek eve kapanma biçiminde olmaktan çok hayatımızın geçiş evresi olarak tanımlamamızda yarar var. Çözümsüz hiç bir sorun olmadığı gibi buna da çara var mutlaka.
  Her yere başvuru  yaptım bir sonuç alamadım.
  Herkes benim durumumda ne yapalım.
  Esnafın ağzındaki klasik işler kötü sözlerine katılmak.
Tüm bunları bir yana bırakın zihninizin boş kalmasını ve ne yapabilirim sorularına alternatiflrerinizi not edin. Yazdıklarınızı ertesi gün sırayla uygulamaya geçin, hatırladıkça yeni iş arama yada kurma düşüncenizi not edin .
Pes etmeyin kendinizi suçlamayın.Suç sizin değil ki. Araştırmanızı inadına hızlandırın.40 defa aynı kapıyı çalmaktan vaz geçin 40 ayrı kapıyı çalmayı deneyin. sevgiler hepinize

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Çözümsüz sorun yokmuş.
Bulun şu işsizliğe çözümde dünya kurtulsun.Arada adaletsiz gelir dağılımınıda bi gözden geçirin.
Ondada suçlu biz değiliz. Kaderde değil.
Kim suçlu ? Yada ne ?
Keşke her şey yazmak kadar kolay olsa değilmi ama.

M

muraturkom

sevgili korsan/
  Yaşanan acı dramatik insan tabloları intahar edenler, çocuğuna bıçak dayayıp iş bulun bana diye ağlayanlar.
  Tüm bu yaşananlar bir sistemin çöküşüdür.O da kapitalizmdir. Çok üret çok tüket adaletsiz gelir dağılımı herşey paralı "eğitim,sosyal imkanlar......" haktan adalatten uzak halkın çalıştığı dinazorların bir lokmada yuttuğu alın terlerimiz. Cesur biri çıkarda belki durun hemşerim buraya kadar derse yeni nesiller kurtulur. sevgiler

G

Görsel**

Öyle bi düzenki öyle biriki cesurun çıkmasıyla falan bilemiyorum yani çözülürmü bu sorun!

M

muraturkom

Cesur yeni nesil , bilinçli insanlar "neden" diye sormaya başlayacak olanlar. Ali Gel öğrendik ilkokulda , şimdi çocuk soruyor. Neden ALi neden GEL .Ben ümitliyim kimbilir?

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
İşsizliğin en büyük tetikleyicilerinden biri de teknolojik gelişmelerdir. 50 işçinin yaptığı işi tek başına bir makine yapabiliyorsa, haliyle işveren makineyi tercih ediyor. İnsanlar günden güne, üretimden çok hizmet sektöründe istihdam ediliyor. Zaten makinelerin uzunca bir süre ele geçiremeyecekleri  tek yer burası :)

Bir de iş beğenmeyen burjuvalarımız var. İş veriyorsun beğenmiyor boş boş geziyor. Bir ara çalıştıracak adam bulamadık yahu.  ;D

He tabi çalışma isteği olan bir çok kişi var ama gerçekten nitelikli kişileri bulmak çok zor.

M

muraturkom

harun / burjuya belki burada da geziyor mu bilinmez.Ama bizlere göre maddi açıdan yorulmadan deveyi hamudunla götürdükleri ortada, bizi kim takar arkadaşım.
  Teknoloji ilerledi personele ihtiyaç azaldı.İşveren için bunun karşılığı tabiki daha az sosyol güvenlik primi , grev ,iş yavaşlatma, maaş ödeme azalması anlamında.
  O zaman emekçi ne yapmalı,çözümler neler olmalı.
1 . emekçi kendini mesleğinde güncellemeli."örn ; önceden inşaat mühendisi bina proje imalatını bilmesi yeterliyken şimdi ,en az bir yabancı dil , autocad çizim programı kullanabilme, satış pazarlama konularında ek eğitim almış olma vb.... eklenebilecek daha bir çok eğitilmişlikler
2. Medyayı yakından takip ederek mesleğini ilgilendiren haberleri fırsat olarak takip etmeli.
3. İleriyi görebilmek için banane memlekettin işlerinden ben ekmek peşindeyim diyerek kafasını kuma gömmemeli.
4. Meslektaşlarıyla sosyal ilişkilerini sıkı tutmalı.
5. İş beyenmemezlik yapmamalı, farklı iş yerlerinde düşük ücretle başlamaya orada ben buyum işte diyebilecek biçimde kendini gösterebilmeli.Konumunun değişebileceğinin kendi elinde ve zekasında olduğunu unutmamalı. Yine çenem açıldı. öğretmen hastalığı işte :) sevgiler selamlar güzel bir gün olsun sizin için bugün.
5.

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Ne yaparsanız yapın sonuçta genele bakmak lazım. Yani eğer istihdam sayısı, işsiz sayısını karşılamıyor ise birileri işsiz kalacaktır. Saydığınız maddelerin hepsinde insan ne yaparsa yapsın kendi paçasını kurtarmak için çabalıyor, herkes aynı maddeleri uygularsa sonuçta aynı yere geliyoruz. Hem onları uygulayabilmek için belirli bir maddi kaynak gerekiyor bazen. Örneğin fazladan yabancı dil öğrenmek için paranız olması lazım.
Yüksek lisans mezunu olmak daha önceleri tercih sebebiyken şimdi yüksek lisans sıradan oldu. Sorunun tümüyle çözülmesi grekir.  :)

G

Görsel**

muraturkom' Alıntı:
harun / burjuya belki burada da geziyor mu bilinmez.Ama bizlere göre maddi açıdan yorulmadan deveyi hamudunla götürdükleri ortada, bizi kim takar arkadaşım.
  Teknoloji ilerledi personele ihtiyaç azaldı.İşveren için bunun karşılığı tabiki daha az sosyol güvenlik primi , grev ,iş yavaşlatma, maaş ödeme azalması anlamında.
  O zaman emekçi ne yapmalı,çözümler neler olmalı.
1 . emekçi kendini mesleğinde güncellemeli."örn ; önceden inşaat mühendisi bina proje imalatını bilmesi yeterliyken şimdi ,en az bir yabancı dil , autocad çizim programı kullanabilme, satış pazarlama konularında ek eğitim almış olma vb.... eklenebilecek daha bir çok eğitilmişlikler
2. Medyayı yakından takip ederek mesleğini ilgilendiren haberleri fırsat olarak takip etmeli.
3. İleriyi görebilmek için banane memlekettin işlerinden ben ekmek peşindeyim diyerek kafasını kuma gömmemeli.
4. Meslektaşlarıyla sosyal ilişkilerini sıkı tutmalı.
5. İş beyenmemezlik yapmamalı, farklı iş yerlerinde düşük ücretle başlamaya orada ben buyum işte diyebilecek biçimde kendini gösterebilmeli.Konumunun değişebileceğinin kendi elinde ve zekasında olduğunu unutmamalı. 
Sıralanan maddeler tabiki güzel .
Ama bir eklemede ben yapayım.Ne kadar çalışırsanız çalışın   
Bir yerlerde dayınız yoksa işiniz zordur. (istisnalar kuralı bozmaz)
Fırsat eşitliğinin olmadığı bir ortamda  hızla işsiz üniversiteliler ordusu yetiştiriliyor.
Gerisini artık siz düşünün.

M

muraturkom

harun /
 Doğru bu çabalar kendimizin yapabilecekleri ancak topyekün devlet eliyle vergisiz minik üretim işleri olabilir. Çindeki  her ev bir atelye sloganı gibi. Ev yada mimnik atelyeler oluşturlup burada vergi almadan ancak yanın en az bir kişi çalıştırma zorunluğu olsaydı , çok güzel öneriler birlikte düşünür ve hayata geçirebilirsek işe yarar.

M

muraturkom

görsel /
  Fırsat eşitsizliği var zaten. Mühendis mimar öğretmen .. olacağıma siyasetçi olsaydım. haram falan satırlasaydım şimdi yaşantım başka olurdu. afdersiniz bunu yazarken bile miğdem bulandı.
Arkadaşlar gençlerin yetenek ve istekleri doğrultusunda teknik okullarda okumalarını şiddetle tavsiye ederim. Hocam mühendis diyoruz sen endüstri meslek lisesi diyorsun demeyin . gidin o okulları atelyeleri bir gezin isterseniz.
  önceden bir masa bir kasa takıntısı artık bitti. diplomada bizim için iş aramıyor. teknik adam tozun toprağın içinde çalışan çalıştıran ter döken artık bu tür model  geçerli olmak zorunda olduğu inancındayım.