İŞİ SADECE GEÇİM DAVASI OLARAK GÖRMEYİN!

• Konbuyu başlatan Maximus
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kim, Neyi, Nasıl Başardı? kategorisinde Maximus tarafından oluşturulan İŞİ SADECE GEÇİM DAVASI OLARAK GÖRMEYİN! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,455 kez görüntülenmiş, 3 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kim, Neyi, Nasıl Başardı?
Konu Başlığı İŞİ SADECE GEÇİM DAVASI OLARAK GÖRMEYİN!
Konbuyu başlatan Maximus
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan okyanusya
Maximus

Maximus

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
GÜMÜŞHANE
www.sevdayelim.com
1981 yılında Michigan Üniversitesi’’nden, Bilgisayar ve Endüstri Mühendisliği dallarında çift diplomayla mezun olan Microsoft Satış, Pazarlama ve Servis Grubu Strateji ve Sistemler Genel Müdürü Süreyya Ciliv, 1983’’te Harvard Business School İşletme Bölümü’’nden MBA derecesi almış.
İş yaşamıma, 1983’’te, Massachusetts merkezli Metagraphics firmasında, yazılım geliştirme mühendisi olarak başlayan Ciliv, daha sonra, aynı şirkette uluslararası satış ve pazarlama direktörlüğüne atanmış.
1988-1997 yılları arasında kurucu ortaklarından olduğu, Novasoft Systems firmasında önce başkan yardımcısı, daha sonra yönetim kurulu başkanı olarak görev yapmış.
1997’’de Microsoft bünyesine katılan ve Türkiye ofisinin genel müdürü olan Ciliv, bu görevini üç yıl sürdürmüş. 2000 yılında, Redmond’’da bulunan Microsoft Global ISV Grubu’’nun genel müdürlüğüne getirilmiş.
2002’’de, Microsoft Kurumsal Verimlilik Çözümleri Grubu Genel Müdürü olan Ciliv, burada Information Worker iş grubuna yönelik çalışmalar yapmış.
2004’’ten bu yana, Microsoft Satış, Pazarlama ve Servis Grubu’’nda Strateji ve Sistemler Genel Müdürü olarak çalışan Ciliv, Microsoft’’un dünya geneline yayılmış 30 bin kişilik satış, pazarlama ve servis ekibinin verim ve performansı artırmak için gerekli strateji ve sistemlerden sorumlu.

Boykotun kerameti
Hayatı yönlendiren önemli dönüm noktaları olduğunu söyleyen Ciliv, ”Üniversite imtihanlarında, ODTÜ Elektrik Mühendisliği’’ni kazandım. ODTÜ, boykotlar yüzünden kapanınca, mecburen burs imtihanları kazanıp ABD’’ye endüstri mühendisliği eğitimi almaya gittim” diyor.

’’Sabaha kadar uyumadım’’
Michigan Üniversitesi’’ne kabul edilen Ciliv, o dönemi şöyle anlatıyor:
”Trenle, New York’’tan Detroit’’e geldiğimde, gece saat 12 idi. Üniversiteye giden son otobüs kalkmıştı. Soğuk ve karlı bir akşamdı. En yakın otele kitaplarla dolu iki bavulla yürürken, yolda birçok korkunç tipin yanından geçtim. Otel de bana hiç güven vermeyince, sabaha kadar uyuyamadım. Hem korkudan, hem de ertesi gün başlayacak olan yeni bir dönemin heyecanı yüzünden. O gece, geleceğimi düşünürken, bilgisayarların gelecekte önemli bir rol alacağı öngördüm. Ve bilgisayar mühendisi olmaya karar verdim.”

’’İşi şansa bırakmayın’’

Aradan uzun zaman geçmesine rağmen, ilk işi bulmanın zorlukların halen dün gibi aklında olduğunu belirten Ciliv, ”MBA gibi programlar, insana iş kariyerinde yön değiştirme fırsatı yaratıyor; fakat genellikle insanlar, ilk seçtikleri iş konusunda uzun yıllar geçiriyor” diyor. Bu yüzden, gençlere bu konuyu ciddiye almaları, işi şansa bırakmayıp, stratejik ve uzun vadeli düşünmeleri konusunda tavsiyede bulunuyor.
İş dünyasındaki insanların çoğunun farkında olmadığı ancak her çalışanın, bir marka olduğunu anlatan Ciliv, ”Her yaptıkları iş, her söyledikleri söz, o markaya ya pozitif ya da negatif etki yapıyor. Eğer verilen görevleri zamanında ve kaliteli bir şekilde yerine getiriyorsanız, hanenize artı yazılıyor. Bir toplantıda rapor vereceğiniz zaman ’’hazırsanız’’, hanenize artı yazıyor. Hazır değilseniz, markanız yıpranıyor” diyor.
Yeni ana pazarlama mesajların ’’People Ready!’’ olarak açıkladıkları belirten Ciliv, ”Elemanlarızı nasıl en hazır duruma getirebilirsinizŞ Önümüzdeki senelerde, bu mesajın iletişimi için 500 milyon dolar harcanacak. Bu konuda müşterilerimize yardımcı olmaya çalışacağız. Benim de Microsoft’’taki görevim, satış, pazarlama ve servis ekiplerimizin hazır ve verimli olması için gerekli stratejileri geliştirmek” diye anlatıyor.

Amerika’’yı kamyonla gezdi

Ciliv, unutamadığı iş anıları da şöyle anlatıyor: ”1991 yılında Novasoft firmasın yeni ürünlerini tanıtmak için üç hafta içinde Amerika’’nın en büyük 11 şehrini ziyaret edip, binlerce kişiye dijital bilgi akışıyla ilgili seminerler vermeyi planlamıştık. Araştırınca, bilgisayarları uçaklarla ve hava nakliyat firmalarıyla yollamaya kalkarsak, bilgisayarların hasar görmesinin veya kaybolmasın büyük risk olduğunu hesaplayıp, bu işi karayoluyla yapmaya karar verdik. Pratik bir çözüm olarak, orta boy bir kamyon kiraladık. Kamyonu sırayla kullanarak Amerika’’yı baştan sona gezdik ve çok başarılı seminerler verdik.”
Bu tür bir seminer projesini, Microsoft Türkiye’’nin başına gelince tekrar uygulamaya koydukları söyleyen Ciliv, ”Microsoft Türkiye’’deki arkadaşların ve iş ortaklarımızın yardımıyla, gerçekten Türkiye’’nin dört bir yanına gidip, otellerde, sinemalarda, şirketlerde, üniversitelerde yüzlerce seminer verdik” diyor.

Hakkari’’ye gitti
Türk şirketlerine bilgi çağında ileri teknolojileri kullanmaları için yardım edip, yol gösterip, cesaret verdiklerini belirten Ciliv, yaptıkları çalışmaları ”Trabzon’’dan İstanbul’’a, Antalya’’dan Gaziantep’’e bütün şehirlere gittik. Yine, aynı misyonun parçası olarak Yüksekova, Hakkari ve Ağrı’’ya gittim. O şehirlerdeki okullara bilgisayarlar, yazılım ve İnternet kurulması için projeler yarattık, projelerde çalıştık” diye anlatıyor.

’’İşe geçim davası olarak bakmadım’’

”Belki inanmayacaksız; fakat benim için iş dünyası yeni başlıyor” diyor Ciliv.
Bugüne kadar geçen zamanı, hazırlık, eğitim ve tecrübe dönemi olarak düşündüğünü söyleyen Ciliv, ”Ben hiçbir zaman iş hayatına, bir geçim davası, 9-5 işi ve sadece para kazanmak olarak bakmadım. Bence iş dünyası, yaratmak, büyütmek, geliştirmek, bir ekiple beraber dünya çapında başarıya ulaşmak demek. Benim de kısa ve uzun dönemli hedeflerim bunlar” diyor.
Ciliv, emeklilik hayali ile ilgili olarak da, ”Emeklilik yaşlarındaki hayallerim, birçok çalışma arkadaşımla birlikte, gençlerle beraber yaşamın içinde olmak; ama seyrederek değil, oynayarak.”

Yazan: Eylem Türk

Kaynak : www.kariyerim.milliyet.com.tr

S

Seyma

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
    zaten ciliv işini para için yapıyor olsaydı eminim bu kadar başarılı olamazdı.emekliliğini bile aktif olarak hayal ediyor.işi ona mutluluk veriyo bu müthiş.
  bu arada  meslek seçecek olan arkadaşlarında dikkat etmesinde fayda var.yani işini sevmek var,bi de emekliliğinin gelmesini beklemek ;)