İşçi olarak geldiği Adana'da 15 yıl sonra vergi rekortmeni oldu

  • Konbuyu başlatan hayatın kalemi
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kim, Neyi, Nasıl Başardı? kategorisinde hayatın kalemi tarafından oluşturulan İşçi olarak geldiği Adana'da 15 yıl sonra vergi rekortmeni oldu başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 8,612 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kim, Neyi, Nasıl Başardı?
Konu Başlığı İşçi olarak geldiği Adana'da 15 yıl sonra vergi rekortmeni oldu
Konbuyu başlatan hayatın kalemi
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan hayatın kalemi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
H

hayatın kalemi

Kullanıcı
17 Haz 2006
En iyi cevaplar
0
0
Türkiye
Kayseri’den 15 yıl önce, üç aylığına makine işçisi olarak Adana’ya gelen Nurettin Demir, 2005 yılı gelir vergisi rekortmenleri listesinde ilk sıraya oturdu.

Kayseri’den 15 yıl önce, üç aylığına makine işçisi olarak Adana’ya gelen Nurettin Demir, 15 yılda treyler imalatçısı oldu. Ürettiği makineleri dünyanın çeşitli ülkelerine ihraç eden Demir, 2005 yılı gelir vergisi rekortmenleri listesinde ilk sıraya oturdu. Nurettin Demir 394 bin 950 YTL vergi ödeyecek.
Adana Vergi Dairesi Başkanı Fatih Acar, gelir vergisi rekortmenlerini açıkladı. Acar’ın açıkladığı listenin başında sürpriz bir isim yer aldı. Bu isim 1989’da Kayseri’nin Hacılar ilçesinden çıkıp üç aylığına geldiği Adana’ya yerleşen Nurettin Demir’di. Demir, uzun süre çalıştığı meslekte 1998’de makine yedek parçası üretmeye karar verdi. Üretmiş olduğu yedek parçalardan imal ettiği treyleri başta iç pazar olmak üzere Kuveyt, Sudan, Hollanda, Fransa, Dubai ve Birleşik Arap Emirliklerine ihraç etmeye başladı.

Ürettiği treylerin yüzde 80’ini kendi atölyesinde, yüzde 15’ini yan sanayiden temin eden ve yüzde 5’ini de yurt dışından getirten Demir, sektörde kalıcı olacağı kaydederek, ”Azimli bir çalışmanın neticesi olarak bugünlere geldim. Şu anda nakliyat sektörü çok hareketli bir dönem yaşıyor. Bu bizim üretimimizi olumlu etkiledi. Nakliyat sektörü sadece Türkiye’de değil, aynı zamanda Ortadoğu bölgesinde de hareketli. Bu durum bizim vergi rekortmenleri listesinde yer almamıza neden oldu” dedi.

Bu arada, gelir vergisi rekortmenleri listesinde müteahhitler çoğunlukta yer alırken, müteahhitleri kira geliri elde edenler takip ediyor. Liste de ilk üçe giren müteahhit Niyazi Toklu ise son birkaç yıldır inşaat sektöründe hareketlilik yaşandığı, bunun da vergi rekortmenleri listesine yansıdığı söyledi. Toklu, devletin yatırımlara aktardığı kaynağın artmasıyla birlikte sektörün daha da hareketleneceğini kaydetti.

Vergi Dairesi Başkanı Fatih Acar’ın açıkladığı rekortmenler listesine göre, ilk sırada yer alan Nurettin Demir 394 bin 950 YTL vergi ödeyecek. Liste de ikinci sırada 354 bin 166 YTL ile Abdurrahim Gizer yer alırken, 341 bin 298 YTL ile Niyazi Toklu üçüncü sırada yer aldı. Su üçlüyü 293 bin 520 YTL ile Süleyman Teoman Karaduman ve 293 bin 520 YTL ile Ali Rıza Evci izledi. İlk 3 sırada yer alan vergi rekortmenleri Demir, Gizer ve Toklu’ya birer plaket veren Acar, gelir vergisi tahakkukunda geçen yıl, bir önceki yıla göre önemli artışlar elde edildiğini vurguladı.

Acar, ”Mükellef sayısında bin 966, beyana dayanan gelir vergisinde ise yüzde 17,3’lük bir artış gerçekleşti. Gayrimenkul kira gelirlerinde de yüzde 42,2’lik artışın olması dikkat çekici. Ayrıca, 2006 yılın ilk 3 aylık dönemde önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 23,23 tahsilat artışı olması bize önümüzdeki dönemler için umut veriyor” dedi.

Tahakkuk ve tahsilattaki artışın, kayıtdışı ekonominin önlenmesi ve verginin tabana yayılması bakımından çok önemli olduğunu vurgulayan Acar, şunları söyledi: ”Temel amacımız, haksız rekabete neden olan ve vergide adaletsizliğe yol açan kayıt dışı ekonomi ile mücadele etmek ve kayıt dışı alanları vergilendirmektir. Bu mücadelede başarılı olabilmemiz için toplumun tüm kesimlerinin desteğini bekliyoruz.”

Acar, kurumlar vergisine ilişkin beyan süresinin 15 Nisan 2006 tarihinde sona ereceğini hatırlatarak, mükelleflerin zor durumda kalmaması için beyanların doğru olarak yapması istedi.

 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst