İpek Ongun/ Herkezin hayatında en az bir kitabını okuduğu yazar....

• Konbuyu başlatan GulsahToptas
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kim, Neyi, Nasıl Başardı? kategorisinde GulsahToptas tarafından oluşturulan İpek Ongun\/ Herkezin hayatında en az bir kitabını okuduğu yazar.... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 15,262 kez görüntülenmiş, 31 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kim, Neyi, Nasıl Başardı?
Konu Başlığı İpek Ongun\/ Herkezin hayatında en az bir kitabını okuduğu yazar....
Konbuyu başlatan GulsahToptas
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan hayalhane
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com

1961 yılında Amerikan Kız Koleji Edebiyat Bölümü'nden mezun olan İpek Ongun, yazı yaşamına 1980'de yayımlanan Mektup Arkadaşları'yla başladı. Onu Kamp Arkadaşları ve Afacanlar Çetesi adlı çocuk kitapları izledi.

Bunların ardından yayımlanan Yaş On Yedi ve Bir Genç Kızın Gizli Defteri adlı yapıtlarıysa gençlik için yazılmış romanlardır. 

Gençlik romanlarından sonra, gençlere yaşam kültürü ve kişisel gelişim gibi konularda yardımcı olmak amacıyla bir üçleme yazdı. Adları sırasıyla Bir Pırıltıdır Yaşamak, Bu Hayat Sizin ve Lütfen Beni Anla olan bu kitapların ilki 1991 yılında TÜYAP'ta "Altın Kitaplar Ödülü"nü aldı. Ayrıca gençler için yaptığı çalışmalar nedeniyle Rotary Kulübü'nün Toros, Akdeniz ve Tarabya kolları tarafından 1995-1996,2003-2004 ve 2006 yıllarında kendisine "Meslek Hizmetleri Ödülü" verildi.

1998 yılında da Oriflame firmasının 250.000 kişilik bir halk jürisine yaptırdığı anket sonucu yılın en başarılı kadın yazarı seçildi. Bunlara ek olarak, yazarın çeşitli okul ve derneklerce verilmiş ödülleri de bulunmaktadır.

Bu çalışmalardan sonra tekrar romana dönen Ongun, Bir Genç Kızın Gizli Defteri'nin devamı olan; Arkadaşlar Arasında, Kendi Ayakları Üstünde, Adım Adım Hayata, İşte Hayat, Şimdi Düğün Zamanı ve son olarak da Hayat Devam Ediyor kitaplarını yazdı.

Sabah gazetesindeki yazılarını Yarım Elma Gönül Alma ve Sabah Parıltıları adlı iki kitapta topladı. 2005 yılında, Şu Çılgın Tempoda Duyarlı Davranışlar adlı kitabı yayımlandı.

Bir yazar olarak İpek Ongun'un çıkış noktası "gence hizmet"tir.

Önce kitabı ve okumayı sevdirerek, sonra ise sorgulayarak düşünen bir kafaya sahip olmanın önemini vurgulayarak; bu arada da yaşama kültürünü geliştirip, yaşama sevinci ve bilinci taşımanın önemini belirterek, özetle; hayatın önce gencin kendisine, sonra da başkalarına bir anlam ifade etmesi konusunda bir farkındalık yaratarak gençlere hizmet sunmaya çalışmaktadır.

Evli ve iki genç kadın annesi olan İpek Ongun, yazı yaşamını çok sevdiği Mersin'de sürdürmektedir.

not: kendi sitesinden alıntıdır. :)

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Pek çok genç kızın okuduğu bir yazardır İpek Ongun. Ben pek sevmem ama insanlar sevdiğine göre bir şey var demekki.:)))

Teşekkürler Gülşah paylaşımın için.

C

crnkcclr

Kullanıcı
25 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
tam zamanında tanıştığım bir yazardı İpek Ongun genç kızlığa ilk adım atış zamanlarımda kitaplarını okumaktan çok büyük zevk almıştım..
teşekkürler Gülşah..
hatırlattığın için...

E

efsane_18

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Giresun
dideM' Alıntı:
Pek çok genç kızın okuduğu bir yazardır İpek Ongun. Ben pek sevmem ama insanlar sevdiğine göre bir şey var demekki.:)))

Teşekkürler Gülşah paylaşımın için.
aynen katılıyorum bende pek sevmiyoum cok okumaya calıstım ama okuyamadım... paylasım ıçın saol

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ben hiç okumadım! :)))
Ama kızlarıma okuttum, severek okudular.

R

rüyakelebek

Kullanıcı
5 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
Sonsuzluk
ipek ongun okumayan insana acırım
onun gibi kızları anlayan bir yazar daha yoktur herhalde.teşekkürler paylaşımın için

Z

z.sav

Kullanıcı
10 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
bankacýyýzbiz.com
teşekkürler lise dönemimmde hemen hemen bütün serilerini okumuştum eksiye döndüm bir an ...

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
rüyakelebek' Alıntı:
onun gibi kızları anlayan bir yazar daha yoktur herhalde.teşekkürler paylaşımın için
Acınacak haldeyiz o zaman:)
Kütüphanemde bütün kitapları var da,okuma fırsatım oolmadı:) benim yerime kızım hepsini büyük bir zevkle okudu:) bir kere okumakla yetinmedi,ilk ögretimde başladıgı kitapları,liseye giderkende tekrar okudu:)
Teşekkürler gülşah...Genç kız  iken elime gese idi kurtuluşu olmazdı,malesef  geç bir zamanda karşılaştık İpek ONGUN la... :-[

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
rüyakelebek' Alıntı:
Bu biraz diğer yazarlara haksızlık olduğu gibi, "okumadığını" beyan eden üyelerimizde haksızca bir saldırı.
Acımak sözcüğü yerine "üzülürüm" gibi bir tanımlama KG Sitesi üyelerine daha çok yakışır gibi geliyor bana.
Lütfen yorumlarımızda biraz dikkat.
Burada hiç bir üyemizin rencide olmasına Yönetim tarafından asla izin verilmez.
Teşekkürler.

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Bir yazarın kitaplarının çok satması yada bir çok kesime hitap etmesi demek okumayanlar için kayıp mıdır bilemem
Kendi fikrimce değildir.Çünkü her yazarın yazım ve anlatım tarzı olduğu gibi okuyucununda böyle bir seçim hakkı vardır.

Tüm yorumlar için teşekkür ederim.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Gülşah' Alıntı:
Bir yazarın kitaplarının çok satması yada bir çok kesime hitap etmesi demek okumayanlar için kayıp mıdır bilemem
Kendi fikrimce değildir.Çünkü her yazarın yazım ve anlatım tarzı olduğu gibi okuyucununda böyle bir seçim hakkı vardır.

Tüm yorumlar için teşekkür ederim.
Ben çok teşekkür ederim Gülşah, seçim hakkı özgürlüğünü eklediğin için.

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Bende İpek Ongun'un tüm kitap serisini okudum ama okumadığım ve şuan Nobel ödülü alan yazarımız bile var ama benim için kayıp mı değil.
Sırf okumak için zaman ayırmak kadar kayıp başka bir şey yok.

Rica ederim Zeynep. :)
Şunu da eklemek isterim hiç bir şekilde okuma isteğime uymayan ve kitaplığımda olmayan,düşünce tarzını,hayat felsefesini beğenmediğim yazarların da yazdığı bir kaç kitabı okudum,sırf kulaktan dolma bilgimle yorum yapmamak adına,kendi fikirlerimi oluşturup konuşmak veya kendime anlatmak için.

K

Kristal

Kızı olan annelerin mutlaka okuması gerektiği söylendiğinden İpek Ongun'u hiç okumadım...

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Kristal' Alıntı:
Kızı olan annelerin mutlaka okuması gerektiği söylendiğinden İpek Ongun'u hiç okumadım...
Çocukları kız erkek olarak ayırmak gibi bir düşüncem hiç olmadı, belki de çocuk ve aile eğitimcisi olduğumdandır.
Elbette farklı problemleri olduğunun bilincindeyim, ve İpek Ongun'un önerileri hiç yabana atılacak öneriler değildir, ancak "mutlaka okunmalı" diye bir kavram benim için hiç bir yazar için geçerli değildir.
Ve uygulamaya koyamayacak olanlar zaman kaybı bile olabilir.
Kısaca ben, annelerin yetiştirdiği çocuklara bakarken, "hımm bu hanım İpek Ongun okuyup büyütmüş kızını..." ya da, "Doğan Cüceloğlu etkisi var bu delikanlının yetişmesinde..." diye ayırım yapmamışımdır, kaldı ki bu konularda kitapları olan bir kişiyim.
Benim için önemli olan, bu kitaplardaki bilgilerin "mutlaka" uygulanmasıdır herşeyden önce.
Ve elbette bu yönde kitap yazan herkes birbirinden değerlidir benim için.

R

rüyakelebek

Kullanıcı
5 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
Sonsuzluk
yok cnm ben öyle kötü bir anlamda söylemedim. tabii ki eskiden ipek ongun mu vardı
ama şimdi ki gençlik msn den başını kaldırmıyor ki. gereksiz muhabbetler falan.onlara zaman harcamak yerine kitap okuyabilirler. o tarzdaki insanlara üzülüyorum o zaman
öyle diyim.kitap okumayan bir nesil gelişmez sadece içinde bulunduğu ortamı suçlar değiştirmeye çalışmaz.o nu anlatmaktı aslında derdim.daha ne güzel yazarlarımız var hepsi birbirinden iyi. siz kitap okuyunda ne okursanız okuyun gereksiz şeyler hariç tabi

M

mesuna

Kullanıcı
3 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
izmir
Ortaokul-lise dönemlerinde hemen hemen tüm eserlerini zevkle okumuş olduğum bir yazardır İpek ONGUN.Şiddetle tavsiye ediyorum ve herkes en az bir eserini okumalı diye düşünüyorum.

M

M

Kullanıcı
31 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Yaş 17 kitabını okudum..Güzel gerçekten  yazıda denildiği gibi gençlik romanı..Güzel ;)