İnsan IQ'su 18-25 yaş arasında "pik" yapıyor

• Konbuyu başlatan dideM
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde dideM tarafından oluşturulan İnsan IQ'su 18-25 yaş arasında \"pik\" yapıyor başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,335 kez görüntülenmiş, 11 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı İnsan IQ'su 18-25 yaş arasında \"pik\" yapıyor
Konbuyu başlatan dideM
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan dideM
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul

İnsan vücudundaki her organ ve organ sisteminin maksimum performansa ulaşma yaşının farklı olduğu bildirildi.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Antropoloji Bölümü Fizik Antropoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Galip Akın, her insanın genetik yapısı ve çevresel koşulları farklı olduğu için yaşlanma özelliklerinin de farklı olabileceğine işaret etti.
Hatta aynı insanın vücudundaki farklı doku, organ ve organ sistemlerinin farklı biçimde yenilenebildiklerini ve maksimum güce ulaşabildikleri dönemin farklı olduğunu gördüklerini anlatan Prof. Dr. Akın, "İnsan yaşamı ve vücudu dikkatle izlendiğinde her organ ve organ sisteminin maksimum performansa ulaşma yaşının farklı olduğunu görüyoruz. Biz buna, 'pik yapabildikleri' dönem diyoruz." diye konuştu.

Akın, solunuma neden olan akciğer alveollerinin sayısının, doğumda 20 milyon iken 8 yaşında 30 milyona ulaştığı ve daha sonra artık sabitlendiği örneğini vererek, doku, organ ve organ sistemlerinin "pik" noktalarını şöyle özetledi:
"Görme keskinliği 18 yaşlarında, böbreklerin performansı ve büyük atardamarların elastikiyeti 20'li yaşlarda en yüksek değerine ulaşır. İnsanın IQ'su yani zeka düzeyi, 18-25 yaşlarında en üst düzeye ulaşır, sonra yavaş yavaş düşmeye başlar. Kas kitlesi ve kas kuvveti en yüksek değerine 25 yaşında ulaşır. Kadın ve erkeklerde kemik kitlesinin en yüksek değerine ulaştığı yaş, yani pik yaptığı yaş ise 30'lu yaşlardır. Sonra bu giderek azalmaya başlar. Örneğin kadınlar 70 yaşına gelinceye kadar, 20 yaşındaki kalsiyum miktarının yüzde 40'ını, erkekler yüzde 24'ünü kaybeder."

-KAS GÜCÜ, YAŞ İLERLEDİKÇE GERİLER-

Cumhuriyet Üniversitesi'nde çok sayıda bilim adamının katılımıyla 7 Mayısta düzenlenen, "5. Ulusal Yaşlılık Kongresi"ne de katılan Akın, diğer taraftan kasların, kas gücü bakımından gerçekten önemli olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti:

"Çünkü kas gücü yaş ilerledikçe azalmaya başlar. Öyle ki 70'li yaşların sonuna doğru kas gücünde yüzde 40'lara varan oranda düşmeler görülür. Onun için yaşlılara baktığınız zaman en büyük problem yürüme, dengede durma gibi aktivitelerde olduğunu görüyoruz. Çünkü tüm sistem ve dokularda belirli oranda fonksiyonlarında gerilemeler görülüyor. Buna bağlı olarak da denge kayıpları yaşanıyor. Örneğin bir çocuk günde 10 defa düşer, tekrar kalkar, ona bir şey olmazken bir yaşlının, hele osteoporoz dediğimiz bir kemik erimesi rahatsızlığına yakalanmış bir kişinin düşmesi demek onun ölüme kadar gidebileceği anlamına gelir. Çünkü kemikleri artık kırılgan hale gelmiştir. Düştüğü zaman kemikleri kırılır, hareketsizleşir, hatta bu kemiklerin iyileşmesi uzun zaman alır."

www.mynet.com.tr

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bu yaştan sonra da tecrübelerimizle birşeylere daha iyi karar veriyoruz sanırım.
hehe dimi.. Bu yaşa kadar zeka ve bilinçsizlikle hareket ettik, bundan sonra az zeka yüksek bilinç:))

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
dideM' Alıntı:
Bu yaştan sonra da tecrübelerimizle birşeylere daha iyi karar veriyoruz sanırım.
hehe dimi.. Bu yaşa kadar zeka ve bilinçsizlikle hareket ettik, bundan sonra az zeka yüksek bilinç:))
Evet. Artık bugüne kadar öğrendiklerimizle birşeyleri çözeriz diye umuyorum. :)

Zaten belli bir yaştan sonra kafa yoracak pek konu kalmıyor bence. Hep olağan sıradan şeyler. Çok öyle zeka gerektiren bir durum karşıma çıkarmı bilemiyorum  :)

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Niye yav, iş hayatında konum değişiklikleri olabilir. O zaman zekanın devreye girmesi gereken durumlar olabilir. :)

S

spiritualsigns

Bilememişim o zamanlarımın kıymetini... Zehir gibi kızdım...

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Heheh ilginç. ben o dönemlerde pekte zeki sayılmazdım yav.
Yani harun kolçakla ferdi tayfuru bile karıştırıyordum o zmaanlar :d Ferdi tayfurun konseri diye harun kolçağa bilet alıp onca adam çağırmıştım :d
Arkadaşlar baba, kral pankartları ile geldilerdide karşılarına kral olarak haruncuğum çıkmıştı heheh o gün bir faili meçhule kurban gidebilirdim.
Yaş aralığım 18-25 arası idi :d

Araştırmaya verilen emeğe saygı duymakla beraber.Zekanın ne zaman pik (Neyse artık bu pik ) yapacağı belli olmaz diyorum..

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Yani harun kolçakla ferdi tayfuru bile karıştırıyordum o zmaanlar :d Ferdi tayfurun konseri diye harun kolçağa bilet alıp onca adam çağırmıştım :d
;D ;D ;D
Ya bunun ne alakası var zekayla:)))) Seninki dikkatsizlik.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Zeki adam aynı zamandada dikkatli  olur yav :d
Ne alakası var ? o gün bana arkadaşlar olm sen valla gerizekalısın demişlerdi hemide katıksız diye:d O sözlerin etkisinde kaldım zaar :d
Ama o an orada olucaktınız düşünsene yav popçu konserine kafanda kral yazan bantlarla gelmişşsin herkes onlara bakıp gülüo ben dahil hehehhe..
Olm dedim konser dedim len, dedim onlara savaşa yada maça gelir gibi gelmişsiniz dedimdi..
Ne günlerdi yav :d

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Valla zeka yada değil orasını tam olarak bilmem ama.
En aptalca durumlara girebileceğin bi yaş aralığı varsa aha burada belirtilen aralık işte :d