İLİŞKİLERİ NASIL MAHVEDERSİNİZ?

• Konbuyu başlatan özlem1980
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde özlem1980 tarafından oluşturulan İLİŞKİLERİ NASIL MAHVEDERSİNİZ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,949 kez görüntülenmiş, 16 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı İLİŞKİLERİ NASIL MAHVEDERSİNİZ?
Konbuyu başlatan özlem1980
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan manas
Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Bazen bilerek, bazen bilmeden yaptığımız şeyler ilişkilerimizi mahvediyor. Söz konusu ilişkiler karı-koca, üst-ast, anne-baba çocuk ya da arkadaşlar arasında olabiliyor. Bakalım aşağıdakilerden ne kadarını siz, ne kadarını çevrenizdekiler yapıyor?

Bir konuşmada doğrunun ne olduğuna boş vererek sadece üstün çıkmaya çalışmak ve karşındakinin sözünü kesip son sözü söylemeye çalışmak: Bazılarımız özellikle görüşme süresi biterken sazı ellerine alıp son sözü söyleyerek karşılarındakine söz hakkı bırakmadan kendilerini haklı çıkarmaya çalışıyorlar.

Bağırmak veya bağırarak karşısındakinden üstün gelmeye çalışmak: Birçok kişi sesini yükselterek ya da bağırarak haklılığını onaylatmak ve karşısındakini sindirmek istiyor. Konuşma ortamı tamamen ortadan kalktığı için gerilimden başka bir şey olmuyor.

Konuyu değiştirmek ya da saptırmak: Bazıları kendileriyle ilgili olumsuz bir şeylerin açığa çıkmasını önlemek ve mertçe tartışmak yerine konuyu başka bir yöne çekmeye çalışıyorlar.

Karşınızdakini siyah ya da beyaz gibi esnekliği olmayan bir kategoriye oturtmaya çalışmak: Bazılarımızda konuyu ve karşısındaki kişiyi özgünlüğü içinde almak yerine kaba kategorilere oturtmaya çalışıyor. Karşısındaki öyle olmadığını söyledikçe de ?ya öyle ya böylesin, başka türlü olamaz? diyor.

Konuşma sırasında geçmişteki hatalar ve yanlışlarla ilgili, ama konuyla ilgisi olmayan bir listeyi çıkarmak: İlişkilerimizde temizlenmemiş bir sürü sıkıntı olabilir ancak bunları yeri gelince konuşmak gerekir. Bir yıl boyunca yıkanmamış çamaşırları bir kerede ve özellikle başka bir şey yaparken örneğin araba kullanırken yıkayamazsınız.

İnsanları saldırganlaştıracak şekilde bam tellerine basmak; en hassas oldukları konularda olumsuz şeyler söylemek: Bu da bazılarımızın bilerek yaptığı bir şey, okuma fırsatı olmamış ve bu konuda çok yetersiz bir insana hakaret edercesine ?cahilsin? demek ya da bir şeyi başarmak için çok çalışmış birine hiçbir şey yapmadın demek.

Aslında yapılmamış ama konuşma sırasında yapılabileceği varsayılan suçlarla ilgili suçlamak: Diyelim ki, bir koca izlediği filmdeki bir kadının ne kadar güzel olduğunu ve eşiyle evli olmasaydı bu kadınla evlenebileceğini söylüyor. Karısı da ?senin zaten gözün dışarıda, sen Allah bilir beni öldürürsün? diye üstüne gidiyor.

Her türlü hareketi sorgulayarak bir anlam yüklemeye çalışmak: Sön şöyle yaptın, demek ki şunu demek istiyorsun gibi şeyler söylemek. Özellikle bazı kadınlar, erkeklerin son derece fonksiyonel ve düşük düşünce içeren davranışları aşırı yorumlamaya gidebiliyor.

Kişinin sevgisini ve sadakatini her olay ve sözle sorgulamak: Bu da komik başka bir tutum. Kendine su getirdin, bana su getirmedin demek ki beni sevmiyorsun. Beş dakika geç kaldın, ama Ahmet?i almaya giderken hiç geç kalmıyorsun demek ki beni sevmiyorsun gibi sözlerle her şeyi, kişinin sevgi ve sadakatini sorgulamak için kullanmak.

Nadir görülen hataları ya da saçma davranışları standart bir davranışmış gibi gösterip suçlamak: Kişi bir defa geç kalıyor ya da bir şeyi unutuyor; ama karşısındaki tarafından ?sürekli geç kalmakla ya da bir şeyleri unutmakla suçlanıyor.?

Başkalarının yanında kişinin zaaflarından ve hatalarından söz etmek: Birisini aşındırmak ve yok etmek için yapabileceğiniz şey, onun bulunduğu ortamda onun hatalarını ve yetersizliklerini ortaya çıkarmak. Çocuklarınızın okulda ne kadar başarısız olduğunu, eşinizin ya da astınız ne kadar yetersiz olduğunu arkadaşlarının yanında söylemek.

Yıkıcı eylemlerle ilgili tehditte bulunmak: Şöyle yaparsanız şöyle yaparım demek. Sen şimdi oraya gidecek olursan, ben de bundan sonra şunu yapacağım demek.

İşine gelmeyince çevir kazı yanmasın yapmak; kelime oyunlarıyla ?ben öyle dememiştim?; ?öyle demek istememiştim? diyerek yeni konum almak.

Melih Arat

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Konuyu değiştirmek ya da saptırmak:
Bu çok tanıdık geldi bana ama söylemeyeyim şimdi, pek bir siyasi olur. :)

Başkalarının yanında kişinin zaaflarından ve hatalarından söz etmek:
Bir anında insanı açığıyla vurmak.. Sanırım her insanda biraz da olsa var bu: insan psikolojisi midir nedir artık..

Teşekkürler Özlem, çok güzel bir paylaşımdı.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
İLİŞKİLERİ NASIL MAHVEDERSİNİZ?

Çok mahvettim :) ve bunların hiç birini denemeden.
Valla bende teknik fazlası var yav.

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Senin tekniklerinide öğrenelim ozaman :)

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Mahvetmek tercihim değildir hiç bir zaman.
Mahvetmekden kaçınmak adına yapmamam gerekenler olarak değerlendirebilirim :)

G

guzyaprak

Kullanıcı
12 Ocak 2009
En iyi cevaplar
0
0
malatya
:)EVET COK GÜZEL YAZI insanlar bazen bilinçli bilinçsiz sevdiği insanları üzebiliyor önemli olan hatanın farkına vara bilmek  ???

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Özlem' Alıntı:
Mahvetmek tercihim değildir hiç bir zaman.
Mahvetmekden kaçınmak adına yapmamam gerekenler olarak değerlendirebilirim :)
Yaa açık göz seni heheh tersini uygulayacaksın ha olmaz canım.
Ben terminatorum, yardımcı olamayacagım.
Çok özür dilerim sayın modum.

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
İlişkiyi zedeleyen sebepler...Zaman zaman yaşamadım,şahit olmadım dersem yalan olur.
Birebir şu sebebe dikkat etmeliyim diyemiyorum ama bugüne kadar yaşadığım insan ilişkilerinde ki tecrübe ve gözlemlerime göre hareket etmeye çalışıyorum.Teşekkürler faydalı paylaşım

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Özlem' Alıntı:
Her türlü hareketi sorgulayarak bir anlam yüklemeye çalışmak
Kişinin sevgisini ve sadakatini her olay ve sözle sorgulamak
Başkalarının yanında kişinin zaaflarından ve hatalarından söz etmek
Yıkıcı eylemlerle ilgili tehditte bulunmak
Benim için bu 4 tanesinin yapılması yeterli. He yok ben 4 tanesiyle uğraşmıyım diyosanız sadece şunu yapın;

Kendine benzemeyen insanları sürekli küçümsemek

M

manas

Kullanıcı
6 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Karşımdaki kişiye değer veriyorsam kaybetmek istemiyorsam kendi adıma yapıcı ve onarıcıyımdır.
Ama kimse mahvetmek adına yapmaz bunları. Bir ilişki tek taraflı mahvedilemez ayrıca.

L

lakot

Kullanıcı
16 Kas 2006
En iyi cevaplar
0
0
Hatay
www.lakot.tr.cx
manas' Alıntı:
Karşımdaki kişiye değer veriyorsam kaybetmek istemiyorsam kendi adıma yapıcı ve onarıcıyımdır.
Ama kimse mahvetmek adına yapmaz bunları. Bir ilişki tek taraflı mahvedilemez ayrıca.
Nasıl oluyor da bu kadar eminsin bundan. ;)

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
manas' Alıntı:
Bir ilişki tek başına mahvedilmez belki ama başlangıcı yapan bir taraf vardır mutlaka ve karşısındaki her zaman analayışlı bir tutum içindede olamayabilir.

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
dideM' Alıntı:
Konuyu değiştirmek ya da saptırmak:
Bu çok tanıdık geldi bana ama söylemeyeyim şimdi, pek bir siyasi olur. :)
banada birini hatırlattı ama söylemim şimdi benimkide siyasi olur :)
dideM' Alıntı:
Başkalarının yanında kişinin zaaflarından ve hatalarından söz etmek:
Bir anında insanı açığıyla vurmak.. Sanırım her insanda biraz da olsa var bu: insan psikolojisi midir nedir artık..

Teşekkürler Özlem, çok güzel bir paylaşımdı.
Ben teşekkür ederim. Kıskançlık birazda buna neden oluyor sanırım. Zayıf anında yanında seni sarmalayan biri güçlenmye başlayınca da ilk arkandan vuranda olabiliyor. O zayıflıklarını su yüzüne çıkararak.

M

manas

Kullanıcı
6 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Özlem' Alıntı:
manas' Alıntı:
Bir ilişki tek başına mahvedilmez belki ama başlangıcı yapan bir taraf vardır mutlaka ve karşısındaki her zaman analayışlı bir tutum içindede olamayabilir.
Ben hiçbir zaman tek tarafın suçlu olduğunu düşünmem bazen yüzde bir bile olsa hata payı vardır bende bile derim. Mesela karşımdaki insanı tanıyamamış olmam, ona fazla güvenmem, layık olmadığı halde değer vermem bunlar da hatadır, beni ilgilendiren de kendi hatalarımdır, çünki onları telafi edebilirim.