İçimizde ve dışımızda dengeyi bulmak

• Konbuyu başlatan Safari
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde Safari tarafından oluşturulan İçimizde ve dışımızda dengeyi bulmak başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 8,237 kez görüntülenmiş, 28 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı İçimizde ve dışımızda dengeyi bulmak
Konbuyu başlatan Safari
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Safari
Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Bir hint atasözü, “İnsan 4 odası olan ev gibidir. Biri fiziksel, biri zihinsel, biri duygusal ve biri de ruhsal. Çoğumuz genellikle bir odada da yaşarız. Ancak havalandırmak için olsa bile her odaya her gün girmedikçe tam mutlu olamayız” der.

Günümüz sosyal hayatının beklentilerine cevap verebilmek ve bu arada bir denge sağlamak her zamankinden daha zor. Bu koşturma içinde ne yazık ki yukarda ki özdeyişte ifade edilen odalardan birine takılıp kalıyoruz.

Oysaki yaşam 4 yönlü. Fiziksel ihtiyaçlarımızı karşılarken zihinsel , duygusal ve ruhsal açıdan da kendimizi beslememiz gerek!

Günlük koşturmacalar içinde çok çalışıp maddi beklentilerimize ulaşmak isterken içimizdeki oyun oynamak isteyen yanımızı unutuyoruz. Ulaştığımız her maddi başarı bir diğerine kapı aralıyor.

Para, güç peşinde koşarken, hem kendimizin, hem de çevremizdekilerin/ailemizin duygusal gereksinimlerini ihmal ediyoruz. Beslemediğimiz için beslenemiyoruz. Duygusal boşluğumuzu fark ettikçe de daha çok başarı ve güce yöneliyoruz. Sahip olduğumuz nesnelerin sayısı çoğalırken eksilen ve törpülenen duygularımız da artıyor.

“Gençlerimize  ne oluyor “ diye sorarken onların duygusal ihtiyaçlarına nasıl cevap verebildiğimize, öz saygılarını nasıl oluşturduğumuza, nasıl model olduğumuza dikkat etmiyoruz. Onlara neyi, nasıl öğrettiğimizi sorgulamıyoruz. Her şeyi onlar için yaparken her şeyin ne olduğunu unutuyoruz. Baştan kokmuş balığı kuyruğundan koklamaya ve anlamaya çalışıyoruz.

Ya da düşüncelerimizle o kadar meşgulüz ki, kendi duygularımızı ve diğerinin duygularını önemsemiyor sadece “kazanmak için düşünen” robotlara dönüşüyoruz.  İnsanları değil kavramları anlamaya çalışıyoruz. Diğerini anlamak, onu yargılamadan dinlemeyi ve bize ihtiyacı olduğunda durumu değiştirmeye ya da öğüt vermeye gerek duymadan yanında olmayı gerektirir.

Şiddet kavramını uzmanlarla irdelerken, şiddeti bir araç olarak kullanmayı alışkanlık haline getirenleri dinlemiyoruz. Her şeyin bilimle açıklanamayacağını, hayatın kitapların yazdığı gibi kontrol edilebilir olmadığını, salt düşüncelerle ve bilimsel kavramlarla insancıl bir ilişki kurulamayacağını unutuyoruz. Ya da eğitimin, özgüveni ve inancı desteklemesi gerektiğini, söylenenlerle yapılanlar arasındaki tutarsızlığın inancı yok ettiğini ve yitirilen inancın çatışmaların nedeni olabileceğini düşünmüyoruz.

Belki de sorunlarımızın çoğu insan olarak bütün alanlarda kendimizi yeterince besleyememiş olmamızdan kaynaklanıyor. Her gün bu dört oda da biraz vakit geçirebilsek hem kendimize hem de çevremize daha faydalı olabiliriz.

Odalarınızın tümünü kullanmanız ve kullanmayı öğretmeniz dileğiyle..

Saynur KAYA
saynurkaya@halkgazetesi.com.tr

T

tnctrkcell

çok haklısın bazen çok duygusal,bazen duygudan yoksun(ruhsuz),bazen aklımı yitirmiş hissederim kendimi...dileğin için teşekkürler safari :)

R

re-Member

Kullanıcı
16 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
acı gerçek şu ki,,çoğumuz(bn de dahil)  duygu odalarımızdan birinde tıkalı kalıyoruz her zaman hepsini kullanamıyoruz ve tek yönlü,eksik duygularımızla hayatımıza öyle ya da böyle dewam ediyoruz... :-\
güzell bi yazı..teşekkürler safari.. ;)

C

CaspeR

Kullanıcı
27 Ara 2006
En iyi cevaplar
0
0
Güzeldi,Teşekkürler..

E

emine38

Kullanıcı
5 Nis 2007
En iyi cevaplar
0
0
safari bey paylaşımınız için teşekkür ederim,yerli yerinde bilinçli bir yazı nice paylaşımlara.Saygılarımla

D

diloş

Kullanıcı
8 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
Tşk safari anlamlı bir yazı ve gerçekten ve maalesef insanlar robotlara dönüşmüş hiç bir şeyi fark edemiyoruz sadece karnımızı doyurmak için çalışıyoruz oysaki ruhumuzu doyurmaya da çaba göstermeliyiz ki daha mutlu olalım ve edbilelim hayatın anlamı budur bence

S

sehla

Kullanıcı
5 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Belki de sorunlarımızın çoğu insan olarak bütün alanlarda kendimizi yeterince besleyememiş olmamızdan kaynaklanıyor. Her gün bu dört oda da biraz vakit geçirebilsek hem kendimize hem de çevremize daha faydalı olabiliriz.

tşkk güzel paylaşım  ;)

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Siz teşekkür ettiğinizde yüreğim kabarıyor.. Ama bu duyguları Saynur Hocam hakediyor..

D

diloş

Kullanıcı
8 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
sen ona da iletirsin:)  bizimle paylaştığın içindi bu teşekkürler safari aracı olduğun için tekrar tşk ;)

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Belkide Saynur Hocam sayesinde şuan buradayım.. en ufak sıkınıtımı onunla paylaşırım verdiği cevaplar beni çok etkilerdi.. sonrasında psikolojiye olan merakımı keşfettim kendi içimde..

B

berrak

Kullanıcı
28 Tem 2007
En iyi cevaplar
0
0
pembe...
Ya da eğitimin, özgüveni ve inancı desteklemesi gerektiğini, söylenenlerle yapılanlar arasındaki tutarsızlığın inancı yok ettiğini ve yitirilen inancın çatışmaların nedeni olabileceğini düşünmüyoruz.
çok güzeldi teşekkürler...

M

mltm

Kullanıcı
20 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
0
yazı gerçekten çok güzeldi,madem öyle ilk önce hocana sonrada sana teşekkürler  :)

haklısınız aslında yaşamımızın çoğu yerinde unutuyoruz diğer kapılarımızı da aralamamız gerektiğini,ara ara gelir aklımıza ama,,,hep bir koşuşturma peşinde takılı kalmak vs....

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
mltm' Alıntı:
yazı gerçekten çok güzeldi,madem öyle ilk önce hocana sonrada sana teşekkürler  :)

haklısınız aslında yaşamımızın çoğu yerinde unutuyoruz diğer kapılarımızı da aralamamız gerektiğini,ara ara gelir aklımıza ama,,,hep bir koşuşturma peşinde takılı kalmak vs....
yorumun için teşekkürler..
Yerinizde olsam ve samsunda olsam.. saynur hanımın kendisine teşekkür ederdim..
Samsun'un günlük gazetesi halk gazetesinde köşe yazarıdır aynı zamanda.

S

sarmut

Kullanıcı
31 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
yazınızı mükemmel buldum acaba siz mi yazdınız yoksa alıntı mıdır ?
sizden ricam bu güzel yazılara ortak olmam için benim mesjıma gönderim yapma şansınız olur mu ?
moderatör olarak yani :) ?
olmaz ise canınız sağolsun sadece öneri olarak sordum teşekkürler

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
sarmut' Alıntı:
yazınızı mükemmel buldum acaba siz mi yazdınız yoksa alıntı mıdır ?
sizden ricam bu güzel yazılara ortak olmam için benim mesjıma gönderim yapma şansınız olur mu ?
moderatör olarak yani :) ?
olmaz ise canınız sağolsun sadece öneri olarak sordum teşekkürler
yazının en altında kime ait olduğu yazıyor.
diğer sorunuzu anlayamadım  ::)