HUZUR!

• Konbuyu başlatan ayben
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde ayben tarafından oluşturulan HUZUR! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,969 kez görüntülenmiş, 22 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı HUZUR!
Konbuyu başlatan ayben
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
A

ayben

Zihnin sükuneti, bilgeliğin güzel mücevherlerinden birisidir. Kendine hakim olma konusundaki uzun ve sabırlı bir çalışmanın sonucudur. Bunun varlığı, olgunlaşmış deneyimlerin ve düşünce yasalarına ve işleyişlerine ilişkin vasatın üzerinde bir bilginin göstergesidir.
             Bir insan, kendisine düşünceyle gelişen bir varlık olduğunu anladığı ölçüde huzura kavuşur. Çünkü bu bilgi diğer şeylerinde düşüncelenin sonucu olarak anlaşılması gerektirir ve insan doğru bir anlayış geliştirip nesneler arasındaki iç ilişkilerin sebep ve sonuç ilişkisi olduğunu giderek daha net gördükçe telaşlanmayı, öfkelenmeyi, üzülmeyi ve mutsuz olmayı bırakır. Dengeli, sabit ve sakin olur.
             Kendisini nasıl idare edeceğini öğrenmiş olan sakin insan, kendisini başkalarına nasıl adapte edeceğinide bilir. Onlarda bunun karşılığında onun ruhsal gücü önünde saygıyla eğilirler. Ondan birşeyler öğrenebileceklerini ve ona güvenebilieceklerini hissederler. Bir insan ne kadar sakin olursa, başarısı, etkisi ve iyilik yapma gücü o kadar artar. Sıradan bir tüccar bile kendine hakim olmayı ve soğukkanlılığını geliştirdikçe işteki başarısının artığını görecektir. Çünkü insanlar her zaman hak tanır ve tutumlu birisiyle iş yapmayı tercih ederler.
            Güçlü, sakin bir insan her zaman sevilir ve saygı görür. Kurak topraklarda gölge veren bir ağaç ya da fırtına da siper olan bir kaya gibidir. Sakin bir kalbi, dengeli yaşamı, yumuşak huyu kim sevmez? Bu mutluluklara sahip olan kişiler için yağmur yağması ya da güneş açması veya değişiklikler olması fark etmez, çünkü onlar her zaman huzurlu ve sakindirler. Huzur olarak adlandırdığımız mükemmel karakter dengesi kültürün son dersidir. Yaşamın çiçek açışı, ruhun meyve verişidir. Bilgelik kadar kıymetlidir, som altından daha hoştur. Sadece para peşinde koşmak, huzurlu bir yaşamla karşılaştırıldığında çok önemsiz kalır. Huzurlu bir yaşam, doğruluk okyanusunda, dalgaların altında, fırtınaların ulaşamayacağı bir yerde, Ebedi Sükunette süren bir yaşamdır!
           Yaşamları alt üst eden, patlayan mizaçlarıyla tatlı ve güzel olan herşeyi harabeye çeviren, karakterlerin dengesini bozan ve husumet yaratan ne çok insan tanırız. Mesele insanların büyük çoğunluğunun kendilerine hakim olamadıkları için yaşamlarını mahvedip mutluluklarını lekeledikleridir. Hayatımızda dengeli, olgunlaşmış bir karakterin özelliği olan mükemmel özgüvene sahip olan ne kadar az kişiyle karşılaşırız.
            Evet, insanlık kontrolsüz ihtirasla dalgalanır, zapt edilemeyen üzüntüyle karışır, endişe ve şüpheyle sürüklenir. Ancak bilge insan düşünceleri kontrollü ve saf olan bir insan ruhun rüzgarlarının ve fırtınalarının kendisine itaat etmesini sağlayabilir.
            Her nerede ve her ne koşul altında yaşıyorsanız yaşayın, fırtınanın fırlatıp attığı ruhlar şunu mutlaka öğrenin: 
Yaşam okyanusunda mutluluk adaları gülümsemektedir ve ideallerinizin güneşli kumsalı sizin gelişinizi beklemektedir. Ellerinizi düşüncenizin dümeni üzerinde sıkı tutun. Ruhunuzun derinliklerine hakim olan Efendi yatmaktadır; fakat uykudadır; onu uyandırın. Kendine hakim olmak güçlülüktür. Doğru düşünce ustalıktır. Sükunet güçtür. Yüreğinize şunu söyleyin: '' Huzurlu ol, sakinleş!''

Alıntı

Kynk: James Allen ''Düşünmenin Gücü''

K

Kristal

ani öfke kıvılcımları, kırılan kalpler ve yitirilen fırsatların sebebidir.Dilerim öfke kıvılcımları kimseyi yakmadan irademize hakim olabiliriz... :)
teşekkürler Ayben paylaşım için...

A

ayben

Kristal' Alıntı:
ani öfke kıvılcımları, kırılan kalpler ve yitirilen fırsatların sebebidir.Dilerim öfke kıvılcımları kimseyi yakmadan irademize hakim olabiliriz... :)
teşekkürler Ayben paylaşım için...
bende yorumunuz için teşekkür ederim  :)

hani atalarımız demiş ya öfkeyle kalkan zararla oturur diye. kesinlikle öyle ...
bu yüzden mümkün olduğunca sakin olmalıyız kendimizi eğitmeli ve öfkemizi ne koşullar altında olursak olalım yenmeyi bilmeliyiz. sakin davranmayan, fevri hareketlerde bulunan bir insan zamanla çevresinden dışlanacaktır da. güvenilir, aranılan, sevilen bir insan olmak; insanlarla uyum içerisinde olmak, olayları doğru sonuca ulaştıracak şekilde sonlandırmak ve iyi organize olamktan geçer her kötü duruma karşı.

bu yüzden kendimizi geliştirmeye devam... ;)

F

feridis

Kullanıcı
7 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
Evet, insanlık kontrolsüz ihtirasla dalgalanır, zapt edilemeyen üzüntüyle karışır, endişe ve şüpheyle sürüklenir. Ancak bilge insan düşünceleri kontrollü ve saf olan bir insan ruhun rüzgarlarının ve fırtınalarının kendisine itaat etmesini sağlayabilir.
çokk doğruu..paylaşımın için teşekkürler ayben ;)

E

esranur

Kullanıcı
19 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
teşekkürler ayben!!

C

CaspeR

Kullanıcı
27 Ara 2006
En iyi cevaplar
0
0
Teşekkürler,Ayben.

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Güçlü, sakin bir insan her zaman sevilir ve saygı görür. Kurak topraklarda gölge veren bir ağaç ya da fırtına da siper olan bir kaya gibidir. Sakin bir kalbi, dengeli yaşamı, yumuşak huyu kim sevmez?
evet kim sevmez ki..

bir de güç herkezde vardır yalnız ayırt etmek istenirse de şunu eklemek istiyorum.
"Kontrolsüz güç, güç değildir"...

A

ayben

Safari' Alıntı:
Güçlü, sakin bir insan her zaman sevilir ve saygı görür. Kurak topraklarda gölge veren bir ağaç ya da fırtına da siper olan bir kaya gibidir. Sakin bir kalbi, dengeli yaşamı, yumuşak huyu kim sevmez?
evet kim sevmez ki..

bir de güç herkezde vardır yalnız ayırt etmek istenirse de şunu eklemek istiyorum.
"Kontrolsüz güç, güç değildir"...
bu bir reklam sloganı değilmiydi ???

B

berrak

Kullanıcı
28 Tem 2007
En iyi cevaplar
0
0
pembe...
'' Huzurlu ol, sakinleş!''
teşekkürler paylaşım için tuttum bu sloganı ;)

R

ruka

Kullanıcı
24 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
ist
hiç ölmeyeceğinin bilincinin meyvaları kanımdır.mesela ölmeyecek olsanız..hiç.bugün güç denilen ölümden sonra ne ifade eder.ölmeden önce ölmek gerek :)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Ayben' Alıntı:
Yaşam okyanusunda mutluluk adaları gülümsemektedir ve ideallerinizin güneşli kumsalı sizin gelişinizi beklemektedir. Ellerinizi düşüncenizin dümeni üzerinde sıkı tutun. Ruhunuzun derinliklerine hakim olan Efendi yatmaktadır; fakat uykudadır; onu uyandırın. Kendine hakim olmak güçlülüktür. Doğru düşünce ustalıktır. Sükunet güçtür. Yüreğinize şunu söyleyin: '' Huzurlu ol, sakinleş!''
Ay ay ay ay, kendimi bir an budayla sohbet ediyorum sandım valla.
Yani bir ormanda, dağda, ovada veyahut kırda yaşasam bu dediklerinizi bende yaparım, dikkatinizi çekerim, insanlarla dolu bir dünyada yaşıyorum.
Ve bu dedikleriniz bu zamanda zor, kimse kusura bakmasın,mutluluk adaları, içimdeki efendi, sükunetin gücü, düşüncenin ustalığı felan.
İdeallerimin güneşli kumsalı beni bekliyor, az güneşlenicem, güneş kremi olan varsa alayım :d

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ay ay ay ay, kendimi bir an budayla sohbet ediyorum sandım valla
;D ;D ;D

Ve bu dedikleriniz bu zamanda zor, kimse kusura bakmasın,mutluluk adaları, içimdeki efendi, sükunetin gücü, düşüncenin ustalığı felan.
Okurken bir anda haklı yav dedim ve bunu demek istemezken. Beni de kendine benzettin:)
Ama bu konuda gerçekten haklısın aslında.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Bazı öneriler dönemleri için geçerlidir abi.
M.ö önce yaşamış bir filozof dönemi irdeler, ve sözünü yada felsefesini geliştirir.
Biz bunları alıok günümüzde uygulatmaya çalışıyoruz bu aşı tutmaz abi :d

Bana benzemek kötü deel yav :d