Horlama evlilikteki mutluluğu bozuyor

• Konbuyu başlatan dideM
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde dideM tarafından oluşturulan Horlama evlilikteki mutluluğu bozuyor başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,330 kez görüntülenmiş, 23 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Horlama evlilikteki mutluluğu bozuyor
Konbuyu başlatan dideM
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan dideM
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Tıp Fakültesi Uyku Merkezi Koordinatörü Prof. Dr. Mustafa Kemal Adalı, "Horlama yaşamı tehdit eden bir şey değil, ama mutluluğu tehdit ediyor. Horlama yüzünden yatağını ayıran eşler biliyoruz" dedi.

Prof. Dr. Adalı, TÜ Turizm ve Otel İşletmeciliği Uygulama Merkezi Toplantı Salonu'nda düzenlenen "Uykunun Hayatımızdaki Yeri ve Uyku Bozuklukları" panelinde yaptığı konuşmada, uyku sırasında vücudun işlevlerinde, beyin dalgalarından solunum yolundaki dirençlere kadar çeşitli değişiklikler olduğunu söyledi.

Uyku problemlerinin 40 yaş üstü erkeklerde kilo almaya bağlı olarak daha sık görüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Adalı, uyku bozukluğu olan hastaların normal uyku düzeni olan hastalara göre daha çok kilo aldıklarının gözlendiğini bildirdi. Prof. Dr. Adalı, "Uyku bozukluğu olan hastalar geceleri uyuyamadıkları için sabahları kendilerini yorgun ve bitkin hisseder, daha az hareket ederler. Daha az hareket ettikleri için de normal uyku düzeni olan hastalara göre daha çok kilo aldıklarını görüyoruz" diye konuştu.

Uyku bozukluklarında en önemli sorunların solunum bozuklukları ve horlama olduğunu anlatan Prof. Dr. Mustafa Kemal Adalı, horlamanın yumuşak damak bölgesindeki gevşemeden kaynaklandığını ifade etti.

Prof. Dr. Adalı, horlamanın hayati tehlikesi olmayan, ancak sosyal ilişkileri etkileyen bir olgu olduğunu dile getirerek, "Yumuşak damak, kas ve mukozanın örttüğü, hareketli bir yapı. Yutkunma sırasında farklı, nefes alma sırasında farklı pozisyonlar alabilen bir organ. Yumuşak damak bölgesinde bir gevşeme, üzerini örten dokularda bir sarkma oluşmuşsa, nefes alma sırasında yumuşak damak bir yelken gibi sallanır ve bu sallanmadan da halk arasındaki tabiriyle horlama meydana gelir. Horlama yaşamı tehdit eden bir şey değil, ama mutluluğu tehdit ediyor. Horlama yüzünden yatağını ayıran eşler biliyoruz" şeklinde konuştu.

TÜ Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdal Vardar ise uyku bozukluğu hastalığını "kişinin uykuya dalma, uykuyu sürdürme ve uykudan uyanmayla ilgili yakınmalarının olması, kişinin ertesi gün de dinlenmemiş olması, konsantre bozuklukları ve uykulu halde sosyal yaşamını sürdürmesi" diye tanımladı.

Doç. Dr. Vardar, uyku bozuklukları olduğunu düşünen hastaların mutlaka hekime başvurması gerektiğini vurgulayarak, "Uykusuzluğunun kronik bir hal aldığını düşünen kişi, doktora başvurmalıdır. Yapılan en büyük yanlış uyku hapı ve alkole başvurmadır. Bunlar uykusuzluğa çare olamaz" ifadelerini kullandı.

Uyku hijyeni

Uykusuzluk durumundan "uyku hijyeni" sağlanarak kurtulunabileceğine işaret eden Doç. Dr. Vardar, uyku hijyeni sağlanmasıyla ilgili önerilerini de şöyle dile getirdi:

"Uykusuzluk durumunda, uyku hijyeni dediğimiz, uykunun kalitesini artırmak için yapılacak düzenlemeler var. Bunlar, uykudan önce kişinin kafein, nikotin ve alkolden uzak durması, uyku saatinin belli aralıklarla değiştirilmemesi, kalkma saatinin belli hedefleri olması, egzersiz, spor yapılacaksa gündüzün tercih edilmesi, uykudan önce yemek yenilmemesi gibi sıralanabilir."

www.milliyet.com.tr

S

spiritualsigns

Mantıklı olan horlama riski taşıyan hiç birşeyi hayatınıza sokmamanız...  ;D

Şaka bir yana boşanmanın geçerli nedenlerindendir...
Teşekkürler...

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
spiritualsigns' Alıntı:
Mantıklı olan horlama riski taşıyan hiç birşeyi hayatınıza sokmamanız...  ;D

Teşekkürler...
:-[

Sanki isteyerek horluyoz heyy :).. Babam çok fena horlar ya annem bazen kalkıp oturma odasına yatıyor.

İnsan çok yorgun olunca horluyor.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ya ama çok kötü bişey bu yaa:)) Adam horluyor ne yapalım yani. Horluyor diye boşanır mı insan ya, yazık:))))

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Ay horlama dedimmi abim gelio aklıma yav :d
Aslan kükremesi gibi ya, amazondamıyım diye hissediyorum bazen, valla o şekil bir horlama ise bence en mantıklısı boşanmak :d

Yani geceleri yanımda kükreyen birilerinin olmasını istemem vesselam.

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
hem mutluluğu, hemde insanın sinir sistemini bozan bi durum zor

K

karagün

Horlamak kalbi fazlasıyla yoran istem dışı bir durumdur.
Böyle durumda olan bir kişiye sinir olmak sanıyorum ki çözüm olmaz bu o kişiyi fazlasıyla üzer.
Allahtan böyle bir duruma  karşı yalnızım ve şanslıyım ne yanımda horlayan bir kişi ,nede (ihtimal vermiyorum ama ) horladığımı duyan bir kişi var: ) 

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Eniştem ve oğlu acayip horluyorlar  ;D ;D ;D
Halam bu yüzden yatakları ayırdı  ;D
Henüz kuzenimin eşi bu işlemi uygulamadı :)

K

karagün

Halanızdan cesaret alıp yakında kesin o da uygular : )
Durum vahim : )

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
karagün' Alıntı:
Halanızdan cesaret alıp yakında kesin o da uygular : )
Durum vahim : )
İlerleyen yaşlarda olacağı kesin :)
zor ya valla zor bir durum,
bizim serviste de var bir kişi böyle. Çareyi servisin en önüne oturmakta buldum :)

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Sorma canım ya, bir kaç kez uyardık adamı, bir kaç gün derin uyumuyor ama sonra tekrardan derine dalarak uyuyor ve bizim kulakları mahvediyor.
ay yazık size yaa,gerçekten zor bi durum işkence

E

efsane_18

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Giresun
Bende cook sesiz bi ortamda uyumayı severim horlayan birini boşamakta kulağa hoş gelmiyorda değil hani:))

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
dideM' Alıntı:
Ya dışlamayın adamı ama.. Çok üzülüyorum ben:))
Hiç horlayan birinin yanında sabahı beklemedin galiba
Ya tabiki dışlamamak lazımda benimde  böyle bir tecrübem oldu kabus gibiydi yaa
Ankara istanbul arası hiç bitmeyecek bir yol gibi geldi

M

Mustang

Kullanıcı
28 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
mustang-serpil.blogspot.com
Benim eşimde 7 şidetinde horluyor ancak ben uyuduktan sonra onun horlamasını duymuyorum halbuki en ufak bir seste hemen uyanırım .26 yıldır evliyiz bizi böyle küçük şeyler yıkamadı.