”Hindistan teknoloji Kralın başarı sırları! ”

  • Konbuyu başlatan mehmetd
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kim, Neyi, Nasıl Başardı? kategorisinde mehmetd tarafından oluşturulan ”Hindistan teknoloji Kralın başarı sırları! ” başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,833 kez görüntülenmiş, 7 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kim, Neyi, Nasıl Başardı?
Konu Başlığı ”Hindistan teknoloji Kralın başarı sırları! ”
Konbuyu başlatan mehmetd
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan sevdik46
M

mehmetd

Kullanıcı
23 Şub 2007
En iyi cevaplar
0
0
Hindistan  teknoloji Kralın başarı sırları! :

  Azim Prejmi 1945 yılında Bombay’da doğdu. Stanford Üniversitesinde mühendislik okudu. 57 yaşında. Wipro şirketinin % 84 oranında sahip ve bunun değeri de tam 5.3 milyar dolar.

· Sabahın 4:30 unda kalkıyor, jeopolitik konulardan anlaşma detaylarına kadar her konuda dünyanın dört bir yanında dolaşmakta olan müdürlerini elektronik posta bombardımanına tutuyor.
· 250 metre yürüyerek ofisine gidiyor.
· Kahvaltıyı firmayı ziyaret eden müşterilerle veya devlet memurlarıyla birlikte yapıyor.
· Detaylara odaklanıyor. Çok sık seyahat eden satış ekibinin uçak bileti masraflarına bakıyor ya da bu gezginlerin daimi odalarda kalmaların gerekip gerekmediği hususunda toplantılar düzenliyor.
· 5.3 milyar doları var. Hindistan’ın en zengini ve dünyanın en varlıklı kişilerinden birisi ama kendisine ne bir uçak ve ne de yeni bir araba almayı düşünüyor.
· Dürüstlüğü, finanssal disiplini ve vasıflı profesyonellerin dikkatini çekebilme gibi üstün vasıflarıyla dünya çapındaki iş adamları etkiliyor.
· Wipro firmasın başına geçeceğini çok önceden sezen babası, 4 kardeşten en küçüğü olan Prejmi’yi mühendislik tahsili için Stanford Üniversitesi’ne gönderdi. 1966 ’da son sıf öğrencisiyken babası ölünce 21 yaşındaki Prejmi daha okulunu bitirmemişken memleketine döndü ve bakkallara yemeklik yağ pazarlama işinin sorumluluğunu üstlendi. Fakat Prejmi kısa sürede şirketi profesyonelleştirmeye başladı.
· ” Ben başarısızlıklara asla üzülmüyorum, onlardan ders almalıyız ” diyor.
· Hindistan’da iş ilişkisinde olduğu şirket yöneticileriyle kokteyllerde nadiren boy gösteriyor, bunun yerine fırsat bulabilirse Bangalor etrafındaki dağlarda yürüyüş yapmayı tercih ediyor.
· Zamanın üçte birinin iş seyahatlerinde geçiriyor, üzerinde sadece taşınabilir bilgisayar bulunan mütevazı çalışma masası var.
· Herkesten daha iyi hazırlanmış vaziyette toplantılara katılıyor.
· Yöneticilerini zor sorularla köşeye sıkıştırıyor, ancak her zaman bilgilendirmeye ve hatta tenkitlere son derece açık. Hatalı durumlarda tersleyebiliyor ama memnuniyetsizliğini sesini yükselterek değil, sakin şekilde muhatabına bildiriyor.” Şahsen yapamayacağım şeyleri başkaların yapması bekleyemem! Diyor.
· Wipro’ya ait işyerlerinde kaç rulo tuvalet kağıdı kullanıldığı takip ediyor, personelden işyerinden ayrılırken lambaları kapatmaları istiyor, hatta mesai saati bitiminde lambaların kapatılıp kapatılmadığı bizzat kendisi rastgele kontrol ediyor.
· Prejmi veya diğer Wipro çalışanları uçaktan indiğinde onları havaalanında bir limuzun karşılamıyor. Onlar herkes gibi ya bir taksiye ya da trene biniyorlar. Seyahat sonrası Prejmi, Bagalare Havaalanı’ndan sık sık üç tekerlikli taşıyıcıyla dönüyor.
· Tek aracı 1996 model bir Ford Escort. Seyahat sırasında üç yıldızlı otellerde kalıyor, şahsi çamaşırları kendisi yıkıyor ve personelin de kendisi gibi yapması istiyor.
· Wipro’da hiçbir kimsenin diğerine karşı üstünlüğü yok, herkes eşit. Müdürlerinin sekreterleri olmadığı gibi kendi postalarına kendileri cevap verirler ve şahıslara özel tahsis edilmiş park yerleri yok.  genç beyin kasım 2003 ayından derlenmiştir
 
E

emine38

Kullanıcı
5 Nis 2007
En iyi cevaplar
0
0
’Erken kalkan yol alır’ Tertip,düzen,sadelik ve eşitlik... Paylaşımız için teşekkür ederim mehmetd bey.
 
M

mehmetd

Kullanıcı
23 Şub 2007
En iyi cevaplar
0
0
ben de size teşekkür ediyorum. istediklerinizin hayırlı ve gönlünüzce olması diliyorum.
başarı dileklerimle.
 
E

emine38

Kullanıcı
5 Nis 2007
En iyi cevaplar
0
0
İnşallah Teşşeür ederim.
 
I

iki_kelime

Kullanıcı
26 Şub 2007
En iyi cevaplar
0
0
Teşekkürler ;)
 
Üst