Hiç Zor Degil,Karar Vermek.

• Konbuyu başlatan Maximus
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde Maximus tarafından oluşturulan Hiç Zor Degil,Karar Vermek. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,057 kez görüntülenmiş, 12 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Hiç Zor Degil,Karar Vermek.
Konbuyu başlatan Maximus
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan pedelof
Maximus

Maximus

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
GÜMÜŞHANE
www.sevdayelim.com
Dora Albert - Your Life –  

”Esim askerligini yaparken basladıgım ise devam edecek miyim?”, ”simdi çocuk sahibi olayım mı, yoksa maddi durumumuz düzelinceye dek bekleyeyim mi?”, ”Bosanma oranlarındaki artısın tüm evlenmelerin bir kumar oldugunu gösterdigi bir zamanda evlenmem dogru olur mu?”

İste bunlar günümüzde kadınların karsılastıgı temel sorunların kimileridir.

Bir kadın verecegi kararların onun yasamı üzerinde olaganüstü etkiler yapacagı kesindir. O, eger seçtigi kisiyle evlenirse yasamın, bir baskasın esi olarak yasayacagı yasamdan farklı olacagı bilmelidir. Ve böylece bu iki erkekten birini seçmesi gerektigi zaman, verecegi kararın yasamı için çok önemli oldugu herkes tarafından kabul edilir.

Bugünün kadınların karsılastıgı bir sorun daha vardır ki, belki bunlardan daha önemlidir. O da karar vermede tatmin edici bir sistem gelistirme sorunudur. Önemli kararlar vermeyi ögrendiginiz zaman, basarın yarısı elde edilmis demektir.

Ben deneyimlerime dayanarak bir seye niçin karar verilemedigini ögrendim. Yıllar önce karar verilmesi güç bir sorunum oldugu zaman bunu ertesi güne bırakır, ertesi gün olunca da yine ertesi güne bırakır, böylece son kararımı olabildigince geciktirirdim. Bu süre içinde de vermis oldugum her kararın sonuçlarına iliskin kaygılanırdım. Bazen bana öyle geliyordu ki ben neye karar verirsem vereyim kesinlikle yanlıs yapmıs olacaktım. Sonuçta, ancak verilmis kararları degistirmek için karar veriyordum.

Bu durumun herhangi bir insanı deli edecegi tahmin edilebilir. Nedenini tümüyle bilmeyerek sürekli bir sinirlilik içinde yasadım. Bu üzüntümü bir arkadasıma anlattım. Bana ”Bir psikoloji kitabında bir sey okumustum, benim için çok yararlı oldu” dedi. Kitapta ”Kararsızlık içinde oldugunuz zaman üzülüp sinirlenmektense olumlu bir is yapmak, yapılacak en iyi seydir. Hatta yanlıs bir karar vermek, sinirlenmek, telaslanmak ve kararsızlık içinde kalmaktan daha iyidir. Çünkü is olumlu, üzüntü olumsuzdur” deniliyordu.

Bu sözlerin bana çok büyük yardımı oldu ve sonuçta bundan, bir kadın karsılasabilecegi tüm sorunları, çok güzel çözümleyen bir sistemi bulup gelistirdim.

Düsünsel enerjinizi dikkatli harcayın.

Yani günlük ve önemsiz seyler için her gün yeni kararlar vererek enerjinizi harcamayın. Örnegin, ”Saat yedide mi kalkayım yoksa yedi otuzda mı?” diye karar vermek için yatakta saga sola dönerek çırpınmayın. Günlük isleriniz için bir program yapın; isinizi bitirebilmek için saat kaçta kalkmanız gerektigine karar verin, sonra kalkma zamanızı otomatik duruma getirin. Günlük programızdaki öteki tüm önemsiz hareketler için aynı seyi yapın.

Basit isler için çok zaman harcamayın.

Sözgelimi biz kadınlar ”Ne giyeyim?” diye saatlerce gardrobun karsısında durur, düsünür tasır, giyer ve çıkartırız.

Bu düsünme biçimi kendimiz için bir haksızlıktır. Önemsiz kararlar vermek için fazla zaman harcamak alıskanlıgındaysanız yeteneklerinizi gelistiremezsiniz.

Gerçekten önemli bir sorunu düsünürken kararıza temel olacak tüm ögeleri toplayıp, dikkate alın. Bunu yapmadıkları için birçok insanın yanlıs kararlara saplandıkları gözlemleriz.

Örnegin, bir meslek seçmek için karar vermeye çalıstıgızı varsayın. Yapacagız isin iyi para getirmesini istiyorsunuz. Bu isin çok para getirmesi sizce asıl unsur olduguna göre bu isi yapan baskaların kazancı iyice inceleyip ögrenmeden o ise kalkısmak herhalde akılsızlık olur. Öteki yönden karar, hizmet olabilir. Bu durumda ilk buldugunuz isin size en büyük fırsatı verecegine çok çabuk hüküm vermeyin. Kendinize daha uygun ve daha çok hizmet edebileceginiz öteki bir is bulunabilir.

Eger isinizin teknik yanları varsa mutlaka bir uzmanın önerisini alın. Hukuki durumlarda bir avukata danısın, eger sorununuz tıbbi ise bir doktora basvurun. Eger psikolojik bir sorunla karsılasmıssanız bir psikologa gidin. Önemli sorunlarızı çözümlerken ”Bir astrologdan ya da bir falcıdan kolay bir çare ögrenebilirim” diyerek kendinizi aldatmayın, ancak bir uzman size dogru bilgiyi verebilir. Tüm bunlara karsın son karar yalnız ve yalnız sizin kararız olmalıdır.

Karardan önce seçenekleri saptayın.

Sonra her birinin yararları ve sakıncaları olası sonuçlarıyla birlikte yazın. Kararızı vermede duygularızın ve sezgilerinizin yardımına güvenebilirsiniz.

Her hareket biçiminin yarar ve sakıncaları yazarken öteki insanlara yönelik sorumluluklarızı çok önemsemeyin. Bu nokta kadınların erkeklerden çok daha fazla yapmaya egilimli oldugu bir yanlıstır. ”Kadın rolü tümüyle özveriye dayalıdır” görüsü yüzyıllarca söylenmistir. Belirli ölçüde dogru olabilen bu yaklasım binlerce kadın yasamı yanlıs yollara yöneltmistir.

Kuskusuz, çagdas kadın artık bu tür bos inançlardan kendini kurtarmıs durumdadır. İnsanın ailesine karsı kendini bir biçimde borçlu duyumsaması dogal olabilir ama bu, onlara, biz yetiskinler için, birtakım  kararlar alma hakkı vermez.

Kararlarızı verirken su önemli noktayı unutmamak gerekir ki,  bugün vereceginiz bir karar on yıl sonra gerçeklesecek bir olayı belirleyebilir. Bir sorunu çözmeye çalısırken, iç sesiniz denli mantıgızın da size yardımcı olması gerekir. Öte yandan, mantıgızı kullanmadan yalnızca iç sesinizi dinleyerek verdiginiz yanlıs bir kararın sonuçları, yasamız boyunca sonuçlarına katlanacagız bir mutsuzluk nedeni olabilir.

Kararızı yazın, sonra da yürüyüse çıkın.

Kararıza etken olan durum ve kosullar, temelinden degismedikçe, daha önce kararızı verirken farkında olmadıgız bir ögeyi sonradan kesfetmedikçe bir kez karar verdikten sonra kararızdan dönmeyin.•

G

goncagül68

Kullanıcı
27 Tem 2006
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
cok cok mücadele vermeme ragmen degistiremedigi bir olay vardi,her yolu denemis icinden cikamamistim.Hic istemedigim bir karari vermek zorunda kaldim.Ve o istemeden verdigim kararla birden herseyin düzeldigini gördüm.Kaybettigimi sanirken kazanmisim meger :D

Maximus

Maximus

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
GÜMÜŞHANE
www.sevdayelim.com
Bazen kararlarımızı vermekte zorlandığımızda en iyi zamana bırakmaktır.Belki sonucunun ne getireceğini bilmeyiz ama son şeçenek bu ise  böyle olması daha iyidir.. ;)

S

syilmez

Kullanıcı
8 Ağu 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bazen kaybetmek aslında kazanmaktır. Bırakın başkaları kendilerinin kazandıkları sansınlar.

Sevgiler.

C

cemoka

Kullanıcı
24 Eyl 2006
En iyi cevaplar
0
0
TüRKİYE
Paylaşım için sağol ,burda şunu ele alalım , sabah 7 ’de kalkılacak ve iki kişi var , ilki kararsız , ikincisi ise kararlı ; Kararsız olan istesede kalmıyor sabahın erken vakitlerinde,işe gitmeye karar versede nedendir bilinmez bir uykukolik olmuş ve bir kararsızlık uzerinde uff , puff lar yaparak yatıyor ve yerinden kalkıp eyleme geçemediği için başarısız ve birgün sadece uyuması gerektiren bir iş olursa yapacak ama ondanda emin değil .. Gelelim kararlımıza geceden yatağa girmeden sabah 7 ’de kalkacağı bellidir ve ne iş yapıyorsa işini sever ve mutludur , ben kararlılığın bu yanı seviyorum bana hep başarı getirdi , sabah 7 örneği bir misal , ister kadın ister erkek olsun yaptığı işe kararlılıkla bağlanırsa her iş başarı ulaşacaktır , her ne iş yaparsa yapsın ister çöpçü , ister şirket patronu olsun her ikiside kendini işinin lideri konumundadır .. KARARLI VE BAŞARILI GÜNLER DİLERİM..

C

CaspeR

Kullanıcı
27 Ara 2006
En iyi cevaplar
0
0
Cok kararsızım cok :D

C

CaspeR

Kullanıcı
27 Ara 2006
En iyi cevaplar
0
0
cemoka' Alıntı:
Paylaşım için sağol ,burda şunu ele alalım , sabah 7 ’de kalkılacak ve iki kişi var , ilki kararsız , ikincisi ise kararlı ; Kararsız olan istesede kalmıyor sabahın erken vakitlerinde,işe gitmeye karar versede nedendir bilinmez bir uykukolik olmuş ve bir kararsızlık uzerinde uff , puff lar yaparak yatıyor ve yerinden kalkıp eyleme geçemediği için başarısız ve birgün sadece uyuması gerektiren bir iş olursa yapacak ama ondanda emin değil .. Gelelim kararlımıza geceden yatağa girmeden sabah 7 ’de kalkacağı bellidir ve ne iş yapıyorsa işini sever ve mutludur , ben kararlılığın bu yanı seviyorum bana hep başarı getirdi , sabah 7 örneği bir misal , ister kadın ister erkek olsun yaptığı işe kararlılıkla bağlanırsa her iş başarı ulaşacaktır , her ne iş yaparsa yapsın ister çöpçü , ister şirket patronu olsun her ikiside kendini işinin lideri konumundadır .. KARARLI VE BAŞARILI GÜNLER DİLERİM..
Cok doğru Kesinlikle Teşekkürle.

G

gundy

Kullanıcı
23 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
Bulgaristan
Maximus' Alıntı:
Dora Albert - Your Life –  

”Kararsızlık içinde oldugunuz zaman üzülüp sinirlenmektense olumlu bir is yapmak, yapılacak en iyi seydir. Hatta yanlıs bir karar vermek, sinirlenmek, telaslanmak ve kararsızlık içinde kalmaktan daha iyidir. Çünkü is olumlu, üzüntü olumsuzdur”
Çok önemli ve bana göre çok doğru bir tespit.
paylaşım için çok teşekkürler.
cemoka'nın yazılarına da katılıyorum. başarı dilekleri için teşekkür ediyorum.

B

berrak

Kullanıcı
28 Tem 2007
En iyi cevaplar
0
0
pembe...
”Kararsızlık içinde oldugunuz zaman üzülüp sinirlenmektense olumlu bir is yapmak, yapılacak en iyi seydir. Hatta yanlıs bir karar vermek, sinirlenmek, telaslanmak ve kararsızlık içinde kalmaktan daha iyidir. Çünkü is olumlu, üzüntü olumsuzdur”
çok güzel bilgiler teşekkür ederim... kararımı verdim süperdi :D

E

efsane_18

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Giresun
cok güzeldi saol bende en cok kararsız oldum konu yarın ne giysem :-[ :-[

R

rüyakelebek

Kullanıcı
5 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
Sonsuzluk
cidden çok güzel olmuş eline sağlık. ama ben aşırı derece karasızım.çok kitap okudum bu konuda ama hala karar verme konusunda bi başarı elde edemedim ne yapcam :(

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Eğer temelde düşünürsekkararsızlık ile ilgili bilgiler faydalı.Fakat neden "karar verme " kriterleri sadece "kadın" baz alınarak örneklendirilmiş ve kadına anlatarak bir seslenişv var mantığım almadı.
Erkkler her konuda çok mu kararlı? Ya da neden bu tazr konularda illa ki cinsiyet üzerinden yorum yapılır?

Karar verme süreci biz düşünen insanlara mahsus değil midir?

P

pedelof

Kullanıcı
2 May 2012
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
kararsız olmak bütün dengenizi bozmanın en başta gelen etkenidir, bir insan yapmak istediği şeylere karar vermekte zorlanıyorsa hayatında başarıszlığın  ve güvensizliğin doğuşuna sebep oluyor.