''Hanım'' sözcüğü ne demek ?

• Konbuyu başlatan nehir
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler kategorisinde nehir tarafından oluşturulan ''Hanım'' sözcüğü ne demek ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 14,811 kez görüntülenmiş, 37 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler
Konu Başlığı ''Hanım'' sözcüğü ne demek ?
Konbuyu başlatan nehir
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan zahide2010
N

nehir

Kullanıcı
18 Şub 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Söylenir ki, bir gün Cengiz Han, tüm hanları toplamış, sağ yanına da eşini oturtmuş;
Cengiz Han hanlarına,

-- ”Ben Hanlar Han’i Cengiz Han, hepinizin hanıyım”, eşini göstererek;
-- ”Bu da benim HAN IM” demiş.

İşte erkeklerin ”eşim” anlamına söyledikleri ”hanım” kelimesi
oradangeliyormuş.. . Ne kadar insanca değil mi? Kadın adı da var, yeri de vesaygınlığı da...

E

emine38

Kullanıcı
5 Nis 2007
En iyi cevaplar
0
0
Kadınlara değer veren bir dine ve topluma sahibiz.Bizler çok şanslıyız Dinimiz;İslam ve Türk toplumuyuz. Ne mutlu bize.Ecdadımız Atalarımız Asil Osmanlı,Türk’ü Dünyaya Yücelten;Ne Mutlu Türküm Diyene diyen bir Atamız var.

H

hepmavi

Kullanıcı
25 May 2007
En iyi cevaplar
0
0
gökyüzü
Eski Türklerde kadına değer üst seviyedeydi hatta şimdi mecliste kadınların olması hazmedemeyen zihniyete karşın o zamanlar kadın Türk toplumunda savaş ve barış kararların alınmasında yarı yarıya etkilydi.Hatun yani hükümdarın eşi Kurultay denilen meclise başkanlık edebilridi.Cahiliye döneminde kadın adı yoktu..Araplarla karşılaşma sonucu kültür alışverişi kadın yerini sarsmış...

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Evet arkadaşlar;
Söylediklerinize katılıyorum. Türküz. Elhamdulillah müslümanız. Kadına önem veriyoruz.
Ama ben özgörüşüm ise
Irk, dil, din ayırt etmeksizin hepimiz ademoğluyuz.
eğer bi ayrımcılık var ise,
benim için Saygınlık ve seviyedir. bu demek değildir. halkı tabaka tabaka bölmek. Bunu şöyle açıklayalım biz çoğunluğumuz güney kuzey ege marmara kesimi olduğumuz için ve dolayısıyla kürtleri biz çoğu zaman insan yerine koymuyoruz bu doğru. Benim batmanlı yarı kürt yarı arap yarı türk samimi bi arkadaşım var. Eminim ki hayatımda onun kadar mükemmel insan görmedim.
Demem o ki;
Kadın’a hanım Erkeğe Bey
Erkeğe önem, kadına önem diye birşey bana biraz saçma geliyor. İnsanlara seviyesine göre davranılmalı. kadın erkek diye değil.. ....

O

ozlem71

Kullanıcı
3 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
adana
BENCE DE  HANLIĞI HAKETMENİN CİNSİYETLE ALAKASI YOK.İYİ BİR EŞ VE İYİ BİR EBEVEYN OLAN HERKES HANLIĞI HAKEDER.

C

carizma_18

Kullanıcı
12 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
aydın
EVLENİRSEM BEN HANIM DEMİCEM ARTIK AVRAT DAHA HOŞ hihi

F

fatihyavuz

Kullanıcı
21 Nis 2007
En iyi cevaplar
0
0
konya
gerçekten ilginç bilgi verilmiştir teşekkürler, özlem71’in söylediğine ilaveten Han olmayan için cinsiyet önemli değil ama Han’ın Han’ı olmak için marifet gerekir derim...

F

fatihyavuz

Kullanıcı
21 Nis 2007
En iyi cevaplar
0
0
konya
hepmavi”Araplarla karşılaşma sonucu kültür alışverişi kadın yerini sarsmış...” diye yazmışsın ama ne alaka? Batı toplumunda 1250’li yıllarda Şimdi örnek ve hedef medeniyet kabul edilen Avrupa’da misafirliğe gidildiğinde  bizim toplum da yapılan yeme içme ikramları yerine  ailelerin kendi eşlerini, kızları gelen erkeklere ”ikram” ettiğini de hatırlarsak araplara razı, her zaman olduğu ve olması gerektiği şekliyle de İslam’a en basit kelimeyle de minnettar kalmamız gerekir vesselam Selam ve Dua ile...

S

seyyah

Kullanıcı
19 Nis 2007
En iyi cevaplar
0
0
giresun
ne kadar hoş bir olay bence çok önemli birisinin eşine, sevgilisine özgüven verebilmesi...  HAN'ım diyerek onu da yüceltmesi...

P

prenses_o6

Kullanıcı
5 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
ııııı.....evet ilginç ve güzel bir yazı...

M

M e l i k e

Kullanıcı
11 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Bursa
emine38 e tamamen katılıyorm...
paylaşm için tşkkürler...

Y

yarence

Kullanıcı
28 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
paylaşım için teşekkürler safari sana da katılıyorum gerçekten güzel açıklamışsın herkese hakettiği değeri ayırım yok ;)

M

mehmetyapman

Kullanıcı
4 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
0
emine38' Alıntı:
Kadınlara değer veren bir dine ve topluma sahibiz.Bizler çok şanslıyız Dinimiz;İslam ve Türk toplumuyuz. Ne mutlu bize.Ecdadımız Atalarımız Asil Osmanlı,Türk’ü Dünyaya Yücelten;Ne Mutlu Türküm Diyene diyen bir Atamız var.
oyle deger veriyoruzki =)
Ailelerin onayıyla evlenen kadınların yüzde 28’i, görücü usulüyle evlenenlerin ise yüzde 37’si en az bir kez fiziksel şiddete maruz kalıyor
Bu oran, kendileri tanışıp, ailelerinin onayını almadan evlenenlerde de yüzde 49’a çıkıyor
Hürriyet

E

emine38

Kullanıcı
5 Nis 2007
En iyi cevaplar
0
0
Evet haklısınız mehmet bey ne yazıkki insanlarımız bilinçli değil ve bu tablolarla karşılaşıyoruz..Kadını daima geri plana atan kişilerin sayısı hayli fazla
Dinizmizde ve Toplumumuzda Kadının yeri daima özel olmuştur bunu idrak edemeyenleri bir bayanın dünyaya getirdiğini hatırlatmak isterim..

C

CaspeR

Kullanıcı
27 Ara 2006
En iyi cevaplar
0
0
Bilmiyordum doğrusu Teşekkürler.

P

passiflora

Kullanıcı
17 Kas 2007