''Hanım'' sözcüğü ne demek ?

• Konbuyu başlatan nehir
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler kategorisinde nehir tarafından oluşturulan ''Hanım'' sözcüğü ne demek ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 15,001 kez görüntülenmiş, 37 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler
Konu Başlığı ''Hanım'' sözcüğü ne demek ?
Konbuyu başlatan nehir
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan zahide2010
M

mina

Kullanıcı
10 May 2007
En iyi cevaplar
0
0
aydın
NOT :ARKADAŞLAR BEN BU SİTEDE YENİYİM siteninin kullanımını da bilmiorum. konu başlığını tıkladığımda konuyu göremiyorum yalşnızca konuyla ilgili yorumları okuyabiliyorum. bana yardımcı olabilir misiniz lutfen. siteyi nasıl kullanıcağımı bilmiyorum yardımcı olursanız beni mutlu edersiniz.

Ç

çakır

Kullanıcı
22 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
samsun
tşk ederim safari sana katılıyorum acıklamandan dolayı tesekkür ederim...

T

tnctrkcell

Safari' Alıntı:
Evet arkadaşlar;
Söylediklerinize katılıyorum. Türküz. Elhamdulillah müslümanız. Kadına önem veriyoruz.
Ama ben özgörüşüm ise
Irk, dil, din ayırt etmeksizin hepimiz ademoğluyuz.
eğer bi ayrımcılık var ise,
benim için Saygınlık ve seviyedir. bu demek değildir. halkı tabaka tabaka bölmek. Bunu şöyle açıklayalım biz çoğunluğumuz güney kuzey ege marmara kesimi olduğumuz için ve dolayısıyla kürtleri biz çoğu zaman insan yerine koymuyoruz bu doğru. Benim batmanlı yarı kürt yarı arap yarı türk samimi bi arkadaşım var. Eminim ki hayatımda onun kadar mükemmel insan görmedim.
Demem o ki;
Kadın’a hanım Erkeğe Bey
Erkeğe önem, kadına önem diye birşey bana biraz saçma geliyor. İnsanlara seviyesine göre davranılmalı. kadın erkek diye değil.. ....
kesinlikle katılıyorum...

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Teşekkürler arkadaşlar..
bu arada en sevmediğim şeylerden biri de yanlış anlaşılmaktır. Seviye derken maddiyat yada makam seviyesi değil kültür seviyesinden bahsetmek istemiştim.

A

altyy

Kullanıcı
31 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
konya
evet çok anlamlı ve güzel hanım demek ve duymak ama bu yazıdan sonra ( gerçi herzzamn konuşulan ,d
şünülen) aacaba eşlerimizden (yok ben bekarımda :D eşlerinden bu anlamı taşıyarakmı hanım ifadesini duyuyor kadınlar yoksa buda benim hanım evde eşya gibi anlamsız sadece anne ev işlerini yapan pasif bi ifadede mi kullanıyorlar rabbim cümlemizi iyi insanlarla karşılaştırsın :)

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Teşekkürler daha önce okumuştum ve sanırım Cengiz Han gibi biri olduğu için davranışına şaşırmıştım
O zaman ki kadına verilen değere bak :(,bir de şimdikine
gerçekten gittikçe medenileşmişiz :p

B

biyolog

Kullanıcı
7 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
evet kesinlikle doğru nedir o öyle eşim eşim tuttum seni.. ???yakan top oynuyoruz ya :) ;) hey gidi koca Han..(=
buyrun size HAN LARIN HANI(=

B

biyolog

Kullanıcı
7 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ebru' Alıntı:
Teşekkürler daha önce okumuştum ve sanırım Cengiz Han gibi biri olduğu için davranışına şaşırmıştım
O zaman ki kadına verilen değere bak :(,bir de şimdikine
gerçekten gittikçe medenileşmişiz :p

Yaa değil mi.. :) ???

H

hanedeyim

dünyada bir ülke dışında tüm ülkelerde erkek egemendir ki bu ülkede erkek evlendiğinde kadının evine yerleşir kadın söz sahibidir kadın erkeği evden kovduğunda erkeğin gidebileceği fazla yer yoktur ve çoğu zaman ömrü boyun tek başına yaşamak zorunda kalır bu ülkenin adın veya nerde olduğunu bilen varmı  ;D :D

H

hanedeyim

Erkeklerin Gelin Gittiği Ülke

Sumatra'da evlenen erkekler, kız evine gidiyor. Bu adada erkek, kadının soyadını alıyor ve karısı tarafından sokağa atılan erkekler için 'sığınma odaları' bulunuyor.İslâm coğrafyasındaki kadın gerçeğini 'Duvarların Arkasında' adlı belgeselle gözler önüne seren Ayşe Böhürler, Endonezya'nın Sumatra adasında bu kez kadınların değil, erkeklerin 'kadın egemen' düzende yaşadıkları mağduriyetlere tanık olduğunu söyledi.

Endonezya'nın, 250 milyon nüfusuyla dünyanın en büyük İslam ülkesi olduğunu hatırlatan Böhürler, “Burada erkek egemen kültür hissedilmiyor. Kadınlar her yerde ve her görevde, sıradan ve rahatlar” dedi. Endonezya'nın İslam'la en erken tanışan Batı Sumarta adasının çok farklı bir yapıda olduğunu belirten Böhürler, Minankabau kültürünün egemen olduğu bu bölgede kadının erkeğe hakim olduğunu kaydetti. Böhürler'in anlattığına göre, burada isim, soy, kadından geçiyor, bütün miras kadına kalıyor. Evliliği kadın tarafı teklif ediyor ve mehri kadın ödü-yor; erkek, kızın evine gidiyor. KAYNANALARINDAN YAKINIYORLAR Böhürler, dünyanın pekçok ülkesinde kadınların sürdürdüğü hayat tarzının, Batı Sumatra'da erkeklere nasıl yansıtıldığını şöyle anlattı: “Evden kovuldukları zaman hiçbir sosyal güvencesi olmayan erkekler için camilerde sığınma odaları bulunuyor. Sürekli kaynanalarından dert yanan erkekler, evin de hizmetçisi. Karısı tarafından boşanan erkek ortada kalıyor ve acınası bir hale düşüyor. Karısı ölen erkek ise çoğu zaman sokakta kalıyor.”

Z

zahide2010

Kullanıcı
28 Ağu 2010
En iyi cevaplar
0
0
Paylasim icin tesekkürler!

Hanim kelimesini cok seviyorum! Kelimenin nerden geldigini ögrenmem iyi oldu!  :)
Beni bir topluluk icinde böyle yüceltecek bir erkege seve, seve hizmet ederim!

Gicik oldugum kelimeler ise "avrat" ile "hatun"!
Avrat denilince aklima söyle birsey geliyor:  :doverim

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
zahide2010' Alıntı:

Beni bir topluluk icinde böyle yüceltecek bir erkege seve, seve hizmet ederim!
Zahide:) Zaten  gerekli saygınlığını kazanmış isen ..
Yüceltilmeyi hakediyorsun demektir..
Saygı ise karşılıklıdır kimseye hizmet etmen gerekmiyor..

Z

zahide2010

Kullanıcı
28 Ağu 2010
En iyi cevaplar
0
0
Saygı ise karşılıklıdır kimseye hizmet etmen gerekmiyor..
@crt: Haklisin, saygi karsiliklidir elbette!
Mutlu bir evlilik icin, hizmette karsilikli olmalidir.
Eslerin birbirlerine karsi görevleri vardir....hizmet kelimesiyle bu görevleri kastediyorum!