Gelecek geç kalkanların olacak!

• Konbuyu başlatan su perisi
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde su perisi tarafından oluşturulan Gelecek geç kalkanların olacak! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,283 kez görüntülenmiş, 8 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Gelecek geç kalkanların olacak!
Konbuyu başlatan su perisi
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Sabah erken uyanmakta güçlük çekenlerin, erken uyanabilenlerden daha dikkatli olduğu ve dikkat durumunun gün içinde arttığı bildirildi.

Belçikalı, İsviçreli ve Fransız bilim adamlarının yaptığı araştırma "erken kalkan yol alır" atasözünün pek de doğru olmayabileceğini gösteriyor. Science dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, erken kalkanlar ile geç yatanların sabahki verimi benzer, gün sonundaysa geç yatan daha "uyanık" ve daha dikkatli.

Fransız "Le Figaro" gazetesinin internet sitesindeki yayımlanan makalede, insanlarda uyanıklık ve uyku durumu döngüsünün iki şekilde olduğunu belirten araştırmacılar, ilk mekanizmanın kol saati gibi işlediğini, bu mekanizmanın gün içinde "uyan" uyarılarını artırdığını, gece ise azalttığını" vurguladılar. İkinci sürecinse "kum saatini" anımsattığını ifade eden araştırmacılar, uyku baskısının uyanık olarak geçirilen zamanda arttığı ve uyku durumunda azaldığını belirttiler. Gün içinde bu iki süreç arasındaki zıtlığın uyanıklık ve dikkatli olma seviyesini korumaya yardım ettiği kaydedildi.

Belçika’daki Liege Üniversitesinden Christina Schmidt ve ekibi, uyku ritmi çok bozuk olan kişileri teste tabi tuttu. Sağlıklı gençlerden 16’sı erken kalkıyor, 16’sı geç yatıyordu.

1,5 saat ve 10,5 saatlik uyanıklık durumunun ardından gençlerin beyin işlevine de MR ile bakıldı.

Erken uyananların sabah daha verimli olduğu, ancak uyandıktan sonraki 1,5 saat içinde her iki grup arasında fark kalmadığı belirlendi. Gün sonunda ise geç uyananların daha az yorgun olduğu ve dikkatlerinin arttığı görüldü.

Sonuç olarak araştırmacılar, sabah erken uyananların gün boyunca toplanan uyku baskısından daha fazla etkilendiğini belirttiler.

Milliyet(sağlık)

G

GÜLBANU38

Kullanıcı
21 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
0
Kayseri
ya bende fazla erken kalkamıyorum diye üzülüyordum simdi seviniyorumm :D

B

bir dost

Kullanıcı
19 Eki 2008
En iyi cevaplar
0
0
Konya
ne denir şimdi buna bilmem ki :-[

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Ne kadar geç yatarsam o kadar erken kalkanlardanım :)
ama artık her bir bilgiden sonra karşıtı çıkınca, kafam karışıyor yahu...sonra da diyorum ki kendime Gülşah:

sen kendi vücuduna göre düzenle uyku saatini...:)

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
kime neye inanacağımı şaşırmış durumdayım  :(
offff nederlerse desinler 7 saate bağladım uykuyu

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Zaten istenilen o. bir taraf zombi bi nesil istio. bir taraf moron..
Bu gidişle sanırım "zomoron" bir nesil olup çıkıcaz.

Yahu belli bir saate felan bağlamayın vucutun istediğinden çok zaten istesenizde uyuyamazsınız.
Of dünya of ne isteniyor bu benim türümden anlamadımki :d

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Korsan' Alıntı:
Zaten istenilen o. bir taraf zombi bi nesil istio. bir taraf moron..
Bu gidişle sanırım "zomoron" bir nesil olup çıkıcaz.
sevdim bu terimleri ;D

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Valla terimleri bilmemde açılımı insanlık için hiçte iç açıcı değil.
Bir taraf durmadan üret üret üret üret , çalış çalış çalış çalış erkenden git dio..
Diğer taraf uyu, uyu kalk bir daha uyu sana ne yaparlarsa yapsın uyanma dio, daha da açarımda kurallar belimi büküyo :d

Ama biz yinede hayal ederekten bu sorunları çözebiliriz  :p

Ah ahhhhhh şimdi burada günde sadece 5 saat uyuyan bir canlıyı yazıcam.. sonrada altında sadece bunlar 5 sat ve altı uyur dicem sen dinle paparayı :d

Öpüyorum sizleri gençler.. uyumaktan korkayın merak etmeyin bişe olmaz. ama bişe olmaz diyede sabah akşam uyumayın asıl olanlar insan uykuda iken oluyo.. bir bakıoz hiç bişeyimiz kalmamış :d
Ve readyodan bir ses " yinede şahlanıyor amman yandımda bey dağının kırrrrrratııııııııı hey hey" :d hasan mutlucanı seviyorum :d