Gardiyan ve Mahkumlar

• Konbuyu başlatan Harun
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Zeka Soruları ve Bilmeceler kategorisinde Harun tarafından oluşturulan Gardiyan ve Mahkumlar başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,692 kez görüntülenmiş, 15 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Zeka Soruları ve Bilmeceler
Konu Başlığı Gardiyan ve Mahkumlar
Konbuyu başlatan Harun
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan özlem1980
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Bir hapishane de 23 tane mahkum var. Gardiyan onlara diyor ki sizlere bir önerim var. Önerimi sunduktan sonra plan yapmak için bir gün süreniz var. Yarın hepinizi birbirinden izole edilmiş ayrı ayrı hücrelere koyacağım. Birbirinizle konuşmak, görmek yasak.

Neyse önerisi şu. Bir tane oda var. Bu odanın içinde iki adet lamba açma kapamaya yarayan anahtar var. Ama bu anahtarlar bir ışığa yada herhangi birşeye bağlı değiller. İki anahtarda kapalı durumda.

Bugünden sonra canım sıkıldığından aranızdan rasgele birinizi seçip odaya götüreceğim. Bu kişi bir anahtarın durumunu tersine değiştirmek zorunda.Yani açıksa kapatacak, kapalıysa açacak. Sadece tek anahtarın durumunu değiştirme hakkı var ve bu hakkı kullanmak zorunlu.

Aranızdan seçeceğim kişi daha önce odayı ziyaret etmiş olabilir. Ziyaret sayısında bir sınırlama yok.

Sizden istediğim şu. Hepinizin odayı ziyaret ettiğine emin olduğunuzda bana söylemeniz. Eğer gerçekten hepinizi odaya götürdüysem hepinizi serbest bırakacağım. Ama biriniz bile gitmediyseniz hepinizi idam edeceğim.

Mahkumlar nasıl bir plan yaparak bu işin içinden çıkmışlar ??

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Aslında soruyu pek anlayamadım ama ilk aklıma gelen budur.
Bir kaçgün sonra mahkumlar gardiyana hepimiz odaya girdik derler :p

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Yada bu birgünlük sürelerinde anlaşırlar her mahkum bir renk seçer ve odaya her girdiklerinde parmaklarını o renge boyayıp düğmeye dokunurlar,hangi düğmeye dokunurlarsa o renk çıkar,kimin odaya girmediği yada hepsinin girdiği anlaşılır,Saçma mı oldu :D evet neyse düşünücem daha

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
ebruliyn' Alıntı:
Aslında soruyu pek anlayamadım ama ilk aklıma gelen budur.
Bir kaçgün sonra mahkumlar gardiyana hepimiz odaya girdik derler :p
Anlamadıklarını sor cevaplıyım :)..  Tamam öyle diycekler ama girip girmediklerini nasıl anlıycaklar. Eğer girmemişlerse idam edilecekler. Birbirleriyle konuşma gibi bir olayları yok.

ebruliyn' Alıntı:
Yada bu birgünlük sürelerinde anlaşırlar her mahkum bir renk seçer ve odaya her girdiklerinde parmaklarını o renge boyayıp düğmeye dokunurlar,hangi düğmeye dokunurlarsa o renk çıkar,kimin odaya girmediği yada hepsinin girdiği anlaşılır,Saçma mı oldu :D evet neyse düşünücem daha
Renk falan yok hiçbişey yok.  ;D

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
İlk defa odaya giren her kişi duvara bir rakam yazsın o zaman,23 olunca anlaşılır :p

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
maxMESA' Alıntı:
kalem yok. yazı yazmakta yok. tek yapabileceğin anahtarları açıp kapatmak. uyanıklıktan çok bunlara yoğunlaş bence ;D
Bu gardiyanda yapacak başka sınav bulamamış mı?yok anahtardı,prizdi ;D
Sanırım kafam durdu belki de oyüzden uyanıklık yapıyorum ;D

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Odaya her giren ayakkabısıyla duvarı çizgi şeklinde kirletsin ve bu da anahtara bir kez dokundu anlamına gelsin:)))

M

Mrs.Jadem

Kullanıcı
7 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
valal çok özür dilerim ama ben soruyu anlamadım ;D

S

sessiz_lik25

Kullanıcı
28 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
önce ben de soruyu anlamadım ama dikkatlice okuyunca çözdüm. yanlış anlamayın. cevabı bulamadım. sadece soruyu anladım.

aslında ben, değil 23 kişi, en fazla dört kişi için bu soruyu çözebilirim. o da bir kişi bir daha girmemek kaydıyla.

elimizde iki anahtar ve olabilecekleri iki pozisyon (kapalı-açaık) var. bu hesaba göre en fazla dört farklı konumda bulunabilirler.
ikisi de açık
ikisi de kapalı
sağdaki açık-soldaki kapalı
soldaki açık-sağdaki kapalı

açokcası bununla 23 kişi nasıl işaretleşecek anlamadım. gene de düşünmeye devam.

Z

zuzu835

Kullanıcı
26 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
soruyu anlayamadım ama
prison breakten micheal scolfieldı çağralım  arkadaşlar o kesin kurtarır milleti :D

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Neyse biraz daha detay vermeden soru da istenenleri ve verilenleri yazayım.

Verilenler:

- 2 adet kapalı pozisyonda olduğu bilinen anahtar

Kurallar :

- Mahkumlar birbiriyle iletişim halinde olmayacaklar. Sadece 1 gün önceden plan yapabilirler
- İçeri ilk kimin gireceği, kimin kaç defa gireceği belli değil.
- İçeri giren kişi bir anahtarın pozisyonunu değiştirmek zorunda. Açıksa kapalı, kapalı ise açık yapacak.

İstenen:

- Mahkumlardan, hepsinin odayı ziyaret ettiğine emin olduklarında bunu gardiyana söylemeleri.

S

sessiz_lik25

Kullanıcı
28 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
bence bu iki anahtarla bu işi çözmek imkansız :D

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Eveet görüyorumki çözen yok ve çıkmayacak madem cevabı ben vereyim  ;D

Plan şöyle;

İçeri giren  kişi B anahtarının durumuna bakıyor. Eğer B anahtarı açık konuma alınmışsa, B ye hiç dokunmuyor. A anahtarının konumunu değiştirip çıkıyor.
Eğer B anahtarı kapalı ise B yi açık konuma getirip çıkıyor.
İçeri giren kişi ikinci defa giriyosa B ye hiç dokunmuyor sadece A yı değiştiriyor.

İçlerinden bir kişinin görevi de içeri girenleri sayman. Bunu yapmak içinde içeri giren sayıcı görevindeki mahkum, B anahtarının konumuna bakıyor .Eğer açık ise kapalı yapıyor ve sayıyı bir artırıyor. Eğer B anahtarı kapalı ise hiç dokunmuyor. A nın konumunu değiştirip çıkıyor.

Sayıcı kişi 22 sayısına ulaştığında herkesin içeri girdiğinden emin oluyor.

Evet böyle basit bir çözümü var  ;D

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Sorunun cevabını soruyu soran arkadaşımız verdiğinden konu kilitlenmiştir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...