Fatih'i karşılamaya hazırmısınız?

• Konbuyu başlatan tnctrkcell
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde tnctrkcell tarafından oluşturulan Fatih'i karşılamaya hazırmısınız? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,329 kez görüntülenmiş, 17 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Fatih'i karşılamaya hazırmısınız?
Konbuyu başlatan tnctrkcell
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan roze
T

tnctrkcell

Kürsüde ben de varım!
Ne zamandır arıyordum seni… Kim bilir derdimi anlatacağım kişi sen olacaksın! Ne zamandır, böyle içimi dökeceğim bir kürsü aradım… Ama artık o ‘kürsü’m var.
Ve ben de sıkıntılarımı, derdimi oradan tüm herkese aktaracağım. Sadece dertler değil; sevinçlerimi de tabii…

Ha ne diyordum? Ben bir esnafım. Beni öyle boş görmeyin. Esnafım dedimse okumamış, cahil biriyim demedim tabii!.. Çünkü ben olmasam İstanbul fethedilemezdi! Ama o günden sonra köprünün altından çok sular aktı. O zamanki esnaf ile şimdiki esnaf arasında buzdan dağlar meydana geldi. Buz dedimse hemen aklınıza gelmesin; “yahu buz bir şey değil erir, aradaki fark da kapanır”. Hiç de sandığınız gibi değil. Böyle dondurucu soğukta buzlar mı erir?

Şayet biz istersek eritiriz de hani bizde o istek!?

Sözgelimi tarih yeniden yazılsa ve günler İstanbul fethinin birkaç gün evveli olsa ve ansızın tebdili kıyafet ile dükkânın kapısından içeriye Sultan Mehmed girip; “-Karım batman yağ, yarım batman bal ve yarım batman peynir veresiniz...” dese, siz de tebdil-i kıyafetinden dolayı tanımadığınız Sultan Mehmed’e yarım batman yağ verdikten sonra; “- Ağam sair isteklerinizi de karşı komşumdan alasınız. Zira kim onun malı daha yeğdir. Hem de komşum daha siftah etmedi.” deseniz, Sultan Mehmed ikinci dükkâna varıp oradan da yarım batman bal alınca bu bakkal da ona: “- Allah’a şükür olsun ağam hem siftahımı ettim hem de çocuklarımın nafakasını çıkardım. Bundan sonrası kârdır. Komşumsa daha siftah etmedi.” mi deriz? Yoksa; ‘Bana ne komşumdan. Üstelik daha çok rekabet etmeliyim ki onun dükkânını kapattırayım’ mı deriz?!.

Hemen korkmayın canım, sizi sınava tabi tutmuyorum. Sadece bir kez olsun beyin jimnastiğini yapalım dedim. Yoksa ne ben Fatih’i karşılamaya hazırım ne de siz. En iyisi biz böyle haksız rekabetlerimize devam edelim diyeceğim, olmaz. Ama şuna emin olun ki biz bir gün Fatih’i karşılamaya hazır olduğumuz zaman; kim bilir İstanbul’u bir değil birkaç kez fethedebiliriz!!! Ve belki de Sultan Fatih bizim için yanındakilere, “- Bu milletteki bu ahlakî istikamet yok mu, değil İstanbul’u, dünyaları fethettirir. Milletin ahlakî safiyetine halel getirenleri Allah kahretsin.” deyiverir… ALINTI

C

cnslmst

evet gerçekten Fatihi karşılamaya hazır değilim...
teşekkürler tnctrkcell...

B

bıldırcın

Teşekkürler tnctrkcell :)
Günümüz şartlarında Fatih i karşılayabilmem imkansız...

T

tnctrkcell

rica ederim arkadaşlar ben teşekkür ederim...    :)

T

tnctrkcell

siteye yazı eklerken çok fazla düşünüyorum acaba eklesem mi eklemesem mi diye çünkü gerçekten beynimizi dolduran o kadar çok gereksiz bilgi var ki...Bu konu çok hoşuma gitmişti iyi başlık seçememişim demek az kişi tarafından okunduğu açık  :) Böylesine önemli bir konuyu başlık kurbanı ettiğim için kendimden utanıyorum...

G

Gozde

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Lüleburgaz
tnctrkcell' Alıntı:
siteye yazı eklerken çok fazla düşünüyorum acaba eklesem mi eklemesem mi diye çünkü gerçekten beynimizi dolduran o kadar çok gereksiz bilgi var ki...Bu konu çok hoşuma gitmişti iyi başlık seçememişim demek az kişi tarafından okunduğu açık  :) Böylesine önemli bir konuyu başlık kurbanı ettiğim için kendimden utanıyorum...
kesinlikle böyle düşünme iyi konular bugün olmasa bile yarın arama motorunda tıklanarak bile fark edilebilir
yeterki doğru bilgiler paylaş  ;)
paylaşım için teşekkürler  :)

S

senarist081

Tarih kokan bir paylaşım..Fatihle karşılaşmaya ve yüzleşmeye ben de şu an hazır değilim..

B

bıldırcın

tnctrkcell' Alıntı:
Bence başlıkta güzel :) Bazı konular sonradan daha popüler oluyor.Mühim olan paylaşmış olman.Ben çok beğendim :)

T

tnctrkcell

bıldırcın' Alıntı:
tnctrkcell' Alıntı:
Bence başlıkta güzel :) Bazı konular sonradan daha popüler oluyor.Mühim olan paylaşmış olman.Ben çok beğendim :)
çok kibarsın  :) umarım dediğin gibi olur,beğendiğine çok sevindim  :)

T

tnctrkcell

gôz∂є' Alıntı:
tnctrkcell' Alıntı:
kesinlikle böyle düşünme iyi konular bugün olmasa bile yarın arama motorunda tıklanarak bile fark edilebilir
yeterki doğru bilgiler paylaş  ;)
paylaşım için teşekkürler  :)
;)

I

ibrahim58

Kullanıcı
9 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Sivas
bence böyle düşünme çok güzel bir konu teşekürler

R

roze

Bence de konu çook güzel. Arkadaşlarından dediği gibi, malesef hazır değiliz Fatih'i karşılamaya. Umarım hazır olduğumuz zamanlar da gelir :)Paylaşımın için tşkler ;)

T

tnctrkcell

roze' Alıntı:
Bence de konu çook güzel. Arkadaşlarından dediği gibi, malesef hazır değiliz Fatih'i karşılamaya. Umarım hazır olduğumuz zamanlar da gelir :)Paylaşımın için tşkler ;)
umarım o günler yakındır... :)

R

roze

tnctrkcell' Alıntı:
roze' Alıntı:
umarım o günler yakındır... :)

Biz de gelmesi için çabalayarak, daha da yakın yapabiliriz;)