farklı çevrelerden insanlar ile sağlıklı bir iletişim kurabiliyor muyuz?

• Konbuyu başlatan GulsahToptas
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde GulsahToptas tarafından oluşturulan farklı çevrelerden insanlar ile sağlıklı bir iletişim kurabiliyor muyuz? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,847 kez görüntülenmiş, 16 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı farklı çevrelerden insanlar ile sağlıklı bir iletişim kurabiliyor muyuz?
Konbuyu başlatan GulsahToptas
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan agokalper
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Nezaket Hiçten Gelir  

Nezaket hiçten gelir; fakat her şeyi elde edebilir.
Victor Pauchet

Hepimiz hayatın içerisinde farklı çevrelerden türlü türlü insanlar ile karşılaşabiliyoruz. Gerek iş hayatımızda gerekse özel hayat ve sosyal yaşamda, bu insanlar ile iletişim kurduğumuz durumlar olabiliyor.

Bazen yaramaz bir çocuk ile , bazen apartman komşumuz yaşlı bir nine ile, bazen gözleri ışıldayan satıcı bir üniversite öğrencisi, bazen ağır kanlı bir balıkçı, bazen despot görünen çok ünlü bir işadamı, bazen şımarık bir
patroniçe, bazen eşcinsel bir zanaatkar, bazen çok konuşan suratsız bir usta ile v.s. bu liste böyle uzayıp gidebilir. Peki farklı çevrelerden insanlar ile sağlıklı bir iletişim kurabiliyor muyuz? Yoksa sürekli iletişim kazaları ile öfkeli ve gergin mi yaşıyoruz?

Böyle durumlarda ne kadar hiç olabiliyoruz? Kendi dünyamızdan çıkıp karşımızdakinin dünyasını ne kadar anlayabiliyoruz? Karşımızdaki kişiye veya olaya önyargısız yaklaşabiliyor muyuz? Nezaketin insanı nasıl geliştiren ve özgüvenini yükselten bir duygu olduğunu biliyor muyuz?

Japon imparatoru, ilk Avrupa seyahatinde İngiltere Kralı’nın misafiridir. Şerefine büyük bir ziyafet veriliyor. Meyveden sonra ellerin yıkanması için kristal kaplarda içinde bir parça limon bulunan su getiriyorlar. Japon imparatoru farkında olmadan kabı dikiyor ve suyu bir yudumda içiyor. Bütün misafirler şaşırıyorlar, ne yapacaklarını bilemiyorlar. Tam o sırada İngiliz Kralı da kristal su çanağını eline alıyor ve içiyor.Tabii sofradakilerin hepsi de onu taklit ediyorlar.

Nezaket doğallıktan ve mütevazılıktan gelir. Nezaket, doğal ve mütevazı insanların sahip olduğu bir erdemdir. Nezaket dolu insanlar, çoğu zaman hiç olabilmeyi başarabilmiş insanlardır. Olaylara ve insanlara önyargısız yaklaşmayı tercih ederler. Ufacık şeylerden mutlu olurlar, hayata ve insanlara karşı sevgi ve saygı doludurlar. Sahip oldukları ile övünmezler, aksine büyük bir asalet ile sahip olduklarını unutarak yaşarlar.

Montaigne der ki, İnsan her yerde aynı insandır; bir insanın yaradılışında asalet yoksa, kainatın tacını giyse yine de çıplak kalır.

Seyda Küçükel/ Dönüşüm KOnağı

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Özellikle konu içinde geçen ve can alıcı bir soru olduğunu düşündüğüm için, kırmızı ile belirgibleştirdim.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Ben mi?  :) bende paylaşıcam tabi düşüncelerimi  ;)

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Yeter ki iletişim kurmak isteyeyim benim için sorun değil,yalnız karşımda ki kişi kendini kasmasın,doğal,kendi olsun ;)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Farklı olmasına gerek yok hiç bşir çevreden, insanla iletişim kurmuyorum.
İzole ettim kendimi.

Farklılıkları severimde,günü birlik farklılaşan insanlardan bıktım.
Bu denli çabuk değişen, fazlaca homojen bir yapıya sahip insanlarla ne iletişim kurucam.
Bir an sonrasına ne denli bir mutasyona ugrayacaklarını tahmin edemiyorumki.

En iyisi izole durumu benim açımdan vesselam,insanları, hep birlikte mübah kıldıkları bu saçma iletişim haliyle başbaşa bırakıyorum.
Teşekkür ederim.

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
İletişim tek taraflı olan bir şey değil aslında ben nekadar herkesle iletişeşime açık olsamda karşımdakininde benimle iletişime açık olması lazım. Anlaşıldığımı yada anlaşılmaya çalıştığımı düşündüğüm herkesle iletşim kurarım ve anlamaya gayret ederim; ama beni anlamaya çalışmayanla yada yanlış anlayanla bir yere kadar hani sonrası istesekde gelmez.

Z

zuzu835

Kullanıcı
26 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
yazıyı okuyunca aklıma mevlananın şu sözü geldi

Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşıdakinin anladığı kadardır." (yani iletişimde bi yere kadar)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Yazı nezakete dayalı. Ama ben herkesle iletişim kurmakta hiç zorlanmadım, çok nazik bir kişi olmama karşın. Sanırım herkesin lisanını iyi bilmek ve anlayabilmek gibi bir durum. Bir kişi hariç... diyeyim, ama o kişi sadece kendi lisanına inanıyordu ve dinlemek nedir bilmiyordu.

M

Mustang

Kullanıcı
28 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
mustang-serpil.blogspot.com
Ben her zaman bizim insanımızın kıskançlığının kurbanı olurum .Bu yüzden sadece benim çabam yetmiyor ve karşımda beni yoran insanları hayatımdan çıkarıyorum.Tabbi çıkara bildiklerimi...Bunun dışında çok kolay herkesle bir olabiliyorum .Çünkü insanları seviyorum.

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Gülşah' Alıntı:
Nezaket Hiçten Gelir  

Nezaket hiçten gelir; fakat her şeyi elde edebilir.
Victor Pauchet

. Peki farklı çevrelerden insanlar ile sağlıklı bir iletişim kurabiliyor muyuz? Yoksa sürekli iletişim kazaları ile öfkeli ve gergin mi yaşıyoruz?
Bazen karşılıklı olarak iletişim anlaşmazlıkları olabiliyor ama yapı olarak sakin ve sabırlı biri olmamdan kaynaklı, hemen hemen herkesle sağlıklı bir iletişim kurarım.
Küçükle küçük, büyükle büyük olabilirim.
Tabii bunu birde karşı tarafa sormak gerek  ;)
Öyle zamanlar oluyor ki, farklı frekanslarda ( yeni nesil dili ile :) ) olunca ortada buluşmak zor olabiliyor ama ender durumlar için geçerli...

D

doğu-incim

Kullanıcı
13 Ocak 2009
En iyi cevaplar
0
0
Gülşah' Alıntı:
Nezaket Hiçten Gelir  

Montaigne der ki, İnsan her yerde aynı insandır; bir insanın yaradılışında asalet yoksa, kainatın tacını giyse yine de çıplak kalır.

süper bi sözmüş paylaşımının için teşekkür ederim :)

E

emrah2302

Kullanıcı
4 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Ben hiç iletişim kuramam. Eve misafir gelir misafirlerden bile kaçarım kişilik bozukluğu ve aşırı utangaçlık insanlarla iletişim kuramıyorum. Bu sorunun tedavisi yokmudur 20 yaşında bir gencim hiç arkadaşım olmadı erkek/kız buradaki yazıları okuyarak kendimi avutuyorum. tşkler

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
emrah2302' Alıntı:
Ben hiç iletişim kuramam. Eve misafir gelir misafirlerden bile kaçarım kişilik bozukluğu ve aşırı utangaçlık insanlarla iletişim kuramıyorum. Bu sorunun tedavisi yokmudur 20 yaşında bir gencim hiç arkadaşım olmadı erkek/kız buradaki yazıları okuyarak kendimi avutuyorum. tşkler
Bunun çaresi vardır, ama eğer kendinde böyle bir eksiklik hissediyorsan ,doktara başvurmayı düşündün mü? yada ailenle konuşmayı ?

E

efsane_18

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Giresun
Bende iletişimde zorlanmam bu bazen başıma bela olsada herkese sevdırmemek gerek kendıni :D :D