ESNEYEBİLEN DAVRANIŞ KALIPLARI

• Konbuyu başlatan DUYARKAT
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Eğitimleri & Eğitimler kategorisinde DUYARKAT tarafından oluşturulan ESNEYEBİLEN DAVRANIŞ KALIPLARI başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 46,560 kez görüntülenmiş, 73 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Eğitimleri & Eğitimler
Konu Başlığı ESNEYEBİLEN DAVRANIŞ KALIPLARI
Konbuyu başlatan DUYARKAT
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan eradam
R

rüya

Kullanıcı
14 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
ankara
eftelya' Alıntı:
hmmm çok güzeldi..benim davranış kalıbım analitik davranış kalıbı...bu arada semineri veren kişiyi öğrenebilmem mümkün mü? paylaşım için teşekkürler... :)
evet güzel bi seminer olmuş

R

Rables

Kullanıcı
10 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Gerçekten güzel bir paylaşım. O seminerde olmak isterdim davranış kalıbımı bulmak için.  Her kalıbdan bir nebze çalmışım ama ifadeci davranış kalıbı biraz baskın gibi  ;D

Y

yamansailor

Kullanıcı
18 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
izmir
benimkisi ifadeci davranış kalıbı.teşekkürler...

K

kelebekcocuk

Kullanıcı
9 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
www.sureyyaaktas.com
DUYARKAT' Alıntı:
    Katıldığım bir semineri sizlerle paylaşmak istiyorum arkadaşlar.
    Bu seminerdeki amaç, kişilerin davranış kalıplarını öğrenmek. Tabi bu arada önce seminere katılan kişinin kendi davranışlarının hangi kategoride olduğunu belirli testlerle ortaya çıkarıyorlar. Daha sonra satıcı müşterinin davranış kalıbında değilse o kalıba göre esnemesi öğretiliyor. Bu sayede karşıdaki kişi ile daha net bir iletişim kurulabiliyor.
    Bu eğitim daha çok satış-pazarlama sektöründe çalışanlarına veriliyor. Ancak, konu insan ilişkileri olduğu için her sektör çalışanlarının uygulayabileceği bir eğitim olarak da algılanabilinir.
   Uzmanların anlattıklarına göre insan davranış kalıplarında 4 ana kategori var.
   1) SÜRÜCÜ DAVRANIŞ KALIBI: Konuşmaları hızlı ve nettir. Vücut hareketleri oldukça fazladır. İnsan odaklı olmaktan ziyade iş odaklıdırlar. Net ve kesin sözleri vardır. Yapmamız gerek yerine yapacaksınız'ı kullanırlar. İstedikleri işin zamanında bitmemesi ya da hatalı yapılması onları çılgına çevirir. Tatil mefhumları pek yoktur. Mükemmelliği severler.
  2) ANALİTİK DAVRANIŞ KALIBI: Sürücülerin aksine el, kol, vücut hareketleri pek yoktur. Kısık ses tonunda ve çok yavaş konuşurlar. Her konuşmanın planını kafalarında yaptıkları için bir cümleyi Sürücülerden daha geç bir zaman diliminde bitirirler. Analitikler konuşmalarını planladıkları gibi, hareketlerini ve kararlarını da planlarlar. Bu kararın ileride ne getireceğini hesapladıkları için zaman zaman kararsızlık içerisinde gibi görebilirler. Zaman konusunda sıkıştırmaktan ve sıkıştırılmaktan hiç hoşlanmazlar. Hareketleri de konuşmaları gibi yavaştır.
  3) DOST CANLISI DAVRANIŞ KALIBI: Bu kalıbı sergileyen insanlar, daha çok etraflarındaki insanların uyguladıkları yaşam tarzına uyarlar. Mesela bir dost canlısı, başka bir dost canlısı arkadaşını bir yere çağırıyorsa o aktivasyona katılan diğer kişileri de sayacaktır. Dost canlısı davranış kalıbında olan bir insan sürekli olarak dost canlısı insanlarla birlikte olur. Bir dost canlısını yalnız başına görmeniz zordur. İşle ilgili karalarda, dost canlısı kararını uygulamadan önce mutlaka aynı kararı uygulayan başka bir dost canlısından cesaret ve örnek alır. Hareketleri Analitikten hızlı, Sürücüden yavaştır.
  4) İFADECİ DAVRANIŞ KALIBI: Genelde eğlenmeyi seven insanlardır. Kalabalık insan topluluğu olan bir yerde sürekli kahkaha atan bir grup görürseniz bilin ki bu insanlar ifadecilerdir. Hızlı ve tüm vücutlarıyla konuşurlar. Her iki kelimenin arasına espri katarlar. Bu esprilere kendileri o kadar çok güler ki siz espriyi beğenmeseniz bile onun bu haline gülebilirsiniz. İfadeci kişiliklerin zaman kavramı pek yoktur. Başladıkları bir işi genellikle son dakikada bitirirler. Not tutma alışkanlıkları olmadığından unutkanlık gösterebilirler.
   Bir sürücü, ifadeciyi çok lakayit şeklinde tanımlayabilir. Bir ifadeci de sürücüyü kendini çok beğenmiş şeklinde yorumlayabilir. Analitik bir insan ifadeciyi cıvıklıkla suçlar, ifadeci de analitiği soğuk bulabilir. Aynı şekilde analitik davranış sergileyen bir insan bir sürücünün sert tavrından kaçabilir. Dost canlısı karakter, sürücü ve analitikler için yalnız insanlar diyebilir. Sürücü ve analitikler de dost canlısını tek başına karar verememekle suçlayabilir. Bunların hiçbiri doğru değildir.
  Seminerde bu davranış kalıplarının kişilikle ilgisi olmadığının özellikle altını çizdiler. Ve bu davranış kalıplarının hiçbirisi birbirinden üstün olmadığını, her davranış kalıbından yöneticiler ve liderler çıktığını ifade ettiler. Önemli olan burda karşımızdakinin davranış kalıbını bilmek, ona uygun davranabilmesini öğrenmektir. 
  Saygılarımla...
SANIRIM BEN HEPSİNDEN YÜZDE 25 ALMIŞIM

culker80

culker80

Kullanıcı
16 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
ADANA
çok güzeldi ben de ifadeci dvranış..

F

fıstık

hepsinden var ama analitik daha baskın sanırım
teşekkürler DUYARKAT

B

berrak

Kullanıcı
28 Tem 2007
En iyi cevaplar
0
0
pembe...
ben kendimi bir kalıba sokamadım ama :'(  d hiçbiri oldu sanıyorum :-\

P

POZİTİF

Kullanıcı
5 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
İZMİR
ya arkadaşlar güzel bi seminer anırım ama
ben kendime uygun bi kalıp bulamadım
hepsinden azar azar var bende
neyse
paylaşım için teşekkür ederim emğine sağlık

P

Paradoks

2) ANALİTİK DAVRANIŞ KALIBI: Sürücülerin aksine el, kol, vücut hareketleri pek yoktur. Kısık ses tonunda ve çok yavaş konuşurlar. Her konuşmanın planını kafalarında yaptıkları için bir cümleyi Sürücülerden daha geç bir zaman diliminde bitirirler. Analitikler konuşmalarını planladıkları gibi, hareketlerini ve kararlarını da planlarlar. Bu kararın ileride ne getireceğini hesapladıkları için zaman zaman kararsızlık içerisinde gibi görebilirler. Zaman konusunda sıkıştırmaktan ve sıkıştırılmaktan hiç hoşlanmazlar. Hareketleri de konuşmaları gibi yavaştır.
GALİPA BİRİSİ BENDEN SÖZ ETMİS... :)

A

altyy

Kullanıcı
31 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
konya
evet insanın her hareketinin her sözünün bir adı olmalı ama malesef benim adım yok orda hepsinden piraz ama pasiflik haricinde :) paylaştığın için teşşekkürler

M

makend

Kullanıcı
6 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Bilgi paylaşıldıkça çoğalır.Paylaşımın için teşekkürler Duyarkat.

A

aşkın

Kullanıcı
12 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
merhaba okuduğum kadarıyla bende dost canlısı çıktım. bu arada böyle kişisel gelişimle ilgili olarak seminerlerin düzenlendiği site yada haberlerini veren bildiğin bir yer var mı.ilerde insan kaynakarı dalında kendimi geliştirmek için bu tür seminerlere ihtiyacım olacaktır.bu konuda aydınlatıcı bir bilgi verirseniz sevinirim.
teşekkürler  :)

F

Feveran Estomp

Kullanıcı
6 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
Sürücü ve İfadeci davranış tiplerinin bir sentezi.. Teşekkürler..

A

altyy

Kullanıcı
31 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
konya
benim davranış biçimime görede bir madde yoktu ama yazılı olanlara bakarsak bende müşterilere bu 4 maddenin karışımıyla yaklaşıyorum teşekkürler ;)

D

Dosthane

Kullanıcı
18 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
4) İFADECİ DAVRANIŞ KALIBI: Genelde eğlenmeyi seven insanlardır. Kalabalık insan topluluğu olan bir yerde sürekli kahkaha atan bir grup görürseniz bilin ki bu insanlar ifadecilerdir. Hızlı ve tüm vücutlarıyla konuşurlar. Her iki kelimenin arasına espri katarlar. Bu esprilere kendileri o kadar çok güler ki siz espriyi beğenmeseniz bile onun bu haline gülebilirsiniz. İfadeci kişiliklerin zaman kavramı pek yoktur. Başladıkları bir işi genellikle son dakikada bitirirler.
Evet, tam olarak bu bana uyuyor...:) Paylaşım için teşekkürler. ;)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
DUYARKAT' Alıntı:
    Mutlaka bir baskın karakterin vardır. Ama herkesin bir de destekleyici karakteri var. Mesela sürücünün ifadecisi gibi. Ya da ifadecinin ifadecisi gibi. Tabi iki günlük eğitimi ben iki satıra sığdırdığım için çok fazla bir şey anlatamamış olabilirim. Çünkü her davranış kalıbını anlatan çok maddeler var. Ama isterseniz notlarımı isteyenlere yollayabilirim.
Baskın karakterim;

1) SÜRÜCÜ DAVRANIŞ KALIBI: Konuşmaları hızlı ve nettir. Vücut hareketleri oldukça fazladır. İnsan odaklı olmaktan ziyade iş odaklıdırlar. Net ve kesin sözleri vardır. Yapmamız gerek yerine yapacaksınız'ı kullanırlar. İstedikleri işin zamanında bitmemesi ya da hatalı yapılması onları çılgına çevirir. Tatil mefhumları pek yoktur. Mükemmelliği severler.

"Yapmamız gerek" derim aslında ama sanırım beni tanıyanlar bunun "yapacaksınız" ya da "yapacağız!" anlamına geldiğini bilirler. Evet mükemmele en azından en yakın noktada olmak isterim. Bu konuda pek tavizim yoktur.
Hiperaktif olduğumu söyleyenler çok fazla zaten:)